PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşırı yakıt tüketimi

merzel
22/04/2015, 16:53
2009 model 75binde 1.4 fire fun kullanicisiyim. İzmir trafiginde kullaniyorum. Sehirici ortalamam 9.5 ila 10.5 arasinda degisiyor. Bu degerler bana cok fazla geliyor. Aracimda artik sorun olduğunu dusunmeye basladim. Dun cevre yolunda denedim, duz yol trafiksiz 90'a sabitledim hizi anlik tuketim 7'nin altina dusmedi. Yakit tuketimini neler etkiler? Neresine baktirmam lazim?

Arkadas iki hafta once 1.4 linea aldi. Arac daha 200kmde. Rodajda iken bile 7.7 ortalama tuketim var ve arkadas her gun 4km yokus cikiyor.

feyzullah
22/04/2015, 17:23
2009 model 75binde 1.4 fire fun kullanicisiyim. İzmir trafiginde kullaniyorum. Sehirici ortalamam 9.5 ila 10.5 arasinda degisiyor. Bu degerler bana cok fazla geliyor. Aracimda artik sorun olduğunu dusunmeye basladim. Dun cevre yolunda denedim, duz yol trafiksiz 90'a sabitledim hizi anlik tuketim 7'nin altina dusmedi. Yakit tuketimini neler etkiler? Neresine baktirmam lazim?

Arkadas iki hafta once 1.4 linea aldi. Arac daha 200kmde. Rodajda iken bile 7.7 ortalama tuketim var ve arkadas her gun 4km yokus cikiyor.

Kaç kişi seyahat ediyorsunuz. Bizim araçlar yükü pek sevmiyor ve yakıta direk yansıyor. Bir de rutin bakımları, yağ ve filitre değişimleri ne zaman yapıldı. Diğer husus performanslımı kullanıyorsunuz. Mesela hangi devir aralığını takip ederek vites değişimleri yapıyorsunuz. Güzergahta yokuş fazla ise ondan da olabilir. Yada kullandığınız güzergah kısa mesafe ise ve sürekli motor ısınmadan seyahat ediyorsanız bundan kaynaklanabilir.

hoksi
22/04/2015, 18:50
Benim ortalamam 7,2 ben buna çok diyorum sizlerin nedir ?Bir paylaşsanız

merzel
22/04/2015, 20:08
Kaç kişi seyahat ediyorsunuz. Bizim araçlar yükü pek sevmiyor ve yakıta direk yansıyor. Bir de rutin bakımları, yağ ve filitre değişimleri ne zaman yapıldı. Diğer husus performanslımı kullanıyorsunuz. Mesela hangi devir aralığını takip ederek vites değişimleri yapıyorsunuz. Güzergahta yokuş fazla ise ondan da olabilir. Yada kullandığınız güzergah kısa mesafe ise ve sürekli motor ısınmadan seyahat ediyorsanız bundan kaynaklanabilir.
Bu degerleri arabada tek basimayken olctum. Aracim bakimli tum bakimlarini zamani gelmeden yapiyorum. Performansli kullanmam ekonomi icin ve 2000 - 2500 devir arasi vites degistiririm.

Aracimda lpg var, yol bilgisayari lpgdeki tuketimi yansitmaz diye dusunuyorum. Lpgdeki tuketimi yansitmasi mumkun mu?

ethemyigit
22/04/2015, 21:10
yol bılgısayarı lpg varken lpg yı yansıtıyo olabılır sonucta bılgısayar hava akıs bırım mıktarına vs gore olcum yapıyorsa (nasıl olcum yaptıgını bılen varsa bızı aydınlatsın) toplam yakılan lıtre lpg olabılır bence depoyu tam bıtırıp olcum yap benım aracta lpg yol bılgısayarı bıraz fazla gosterıyor ben lpgye gore olctugunu dusunuyorum ama ben lpg de sımdıye kada 100 km de 8.6 lıtre lpg den fazla yaktıramadım gercı sehırıcı trafıgı pek olmuyor benım

feyzullah
22/04/2015, 22:11
Bu degerleri arabada tek basimayken olctum. Aracim bakimli tum bakimlarini zamani gelmeden yapiyorum. Performansli kullanmam ekonomi icin ve 2000 - 2500 devir arasi vites degistiririm.

Aracimda lpg var, yol bilgisayari lpgdeki tuketimi yansitmaz diye dusunuyorum. Lpgdeki tuketimi yansitmasi mumkun mu?

LPG varsa yol bilgisayarı gerçek değerleri vermez. Kaldıki benzinle kullanırken bile yol bilgisayarının gösterdiği değerle gerçek tüketim miktarı maximum %90 oranında uyuşur. En doğru yöntem depoyu tam boşaltıp 20-30 lt. LPG alıp öyle ölçüm yapmak. Benzinde 7 lt. yakan bir araç LPG ile 8-8.5 arası yakar. Ortalama 1-1.5 lt'lik sapma olabilir.

feyzullah
22/04/2015, 22:15
Benim ortalamam 7,2 ben buna çok diyorum sizlerin nedir ?Bir paylaşsanız

Benim şuan şehiriçi 6.5'lerde geziniyor. Trafik yoğun olmuyor güzergahımda sakin sakin keyfini çıkararak gidip geliyorum.

merzel
23/04/2015, 01:13
Benim şuan şehiriçi 6.5'lerde geziniyor. Trafik yoğun olmuyor güzergahımda sakin sakin keyfini çıkararak gidip geliyorum.
Benzinli bir arac ve sehir icinde 6.5. Gercekten harika bir deger. Sürüş tekniginizi anlatabilir misiniz? Mesela vites degistirme devri gibi?

Kadir00906
23/04/2015, 09:12

Bende de 1.4 fire fun var, açıkçası yakıt değerlerinden bende şikayetçiyim diyebilirim, ama sizinki benimkinden biraz daha yüksek, ben kışın en fazla 8.6 yı gördüm. Geçen Hafta 100 tl lik benzin aldım ve 205/45/17 ebatlı lastiklerimle yakaladığım değer 5.3 tü. Ama bu değere gelebilmek için gaza basmadım diyebilirim.

https://i.hizliresim.com/7kVo0v.jpg

feyzullah
23/04/2015, 09:38
Benzinli bir arac ve sehir icinde 6.5. Gercekten harika bir deger. Sürüş tekniginizi anlatabilir misiniz? Mesela vites degistirme devri gibi?

Güzergahım çok yokuşlu ve dur kalklı değil. sakin kullanıyorum aniden gaza basmam ortalama 2.500 devirde vites değiştiririm. Duracağım zaman gazdan ayağımı çekerim araba kendisi yavaşlar. Fren çok kullanmam. Aracımda herşey fabrikanın önerdiği gibi. Ekstra bir donanım, büyük ölçülü lastikler yada çelik jant yok. İşe gidip gelirken kullanıyorum. Seyahatlerimin % 90'ında yalnız olurum. Bakımları zamanında ve eksiz bir biçimde orjinal ürünler kullanarak yaparım. Birde şu var bizim araçların 1. ve 2. viteslerinde ekonomi olmaz. Devrini buldurduktan sonra 3, 4 ve 5. viteslerde oldukça tatminkar sonuçlara ulaşılabilir.

feyzullah
23/04/2015, 09:43

Bu arada ortalama hızım 29.