PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz Duman Sorunu

bgr1907
13/04/2015, 18:28
Arkadaşlar merhaba 2011 model punto evo kullanıcısıyım 2 ay önce aldım 104.000 km de araç. Bugün egzozdan beyaz duman geldiğini gördüm bi süre geldi sonra gelmemeye başladı bi arkadaşım turbodan olabileceğini söyledi arabanın gidişinde bi sıkıntı yok boşta çalışırken 3000 devri geçmiyor daha önce hiç denememiştim ama bu normal midir? Birde bu beyaz duman neden gelmiş olabilir. Aracı almadan kontrollerini yaptım bütün bakımları zamanında servisinde yapılmış araç çok temiz km uzun yolda yapılmış ona güvenerek aldım ama hata mı ettim acaba yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

kdrrshnn
13/04/2015, 20:22
mavimsi dumansa sıkıntı büyük olabilir su deposunda aşırı basınç oluyormu acaba

bgr1907
14/04/2015, 09:52
Yok hocam beyaz bi dumandı ve buhar değildi eminim koku vardı çünkü. Ama şuan duman kesildi, acaba kötü yakıttan dolayı mı oldu diye şüpheleniyorum, gerçi sürekli aynı yerden alırım ama anlayamadım.

amoleddarkness
14/04/2015, 12:11
Bu olay giderken mi oldu ilk çalıştırmada gaz verdiğinizdemi ? eğer giderken olduysa yağ yakıyor olabilir. kötü mazottanda olablir. ilk çalıştırmada yaptıysa sıkıntı olmaz bakımlarını düzenli yaptırın ve bir süre totalden mazot alın

bgr1907
14/04/2015, 18:07
İlk çalıştığında yaptı mı bilmiyorum ama biraz gittikten sonra durdum aracı stop etmedim inip bi arkadaşla görüştüm orda fark ettim dumanı gidip gaza bastım ve yoğun bi duman çıktı sonra hareket ettim bi süre devam etti sonra kesildi bugün sabah işe gelirken dikkat ettim duman yok yakıtı shell den alırım sürekli aynı istasyondan şimdiye kadar böyle bişey olmamıştı. Birde rolantide durduğu yerde çalışırken gaza basınca 3.000 deviri geçmemesi normal mi? Yolda giderken sıkıntı yok 3.000 i geçiyor. Ayrıca herhangi bir arıza ışığı da yanmıyor.

serrko
14/04/2015, 19:31
Aracın euro 5 mi acaba

amoleddarkness
15/04/2015, 11:08
İlk çalıştığında yaptı mı bilmiyorum ama biraz gittikten sonra durdum aracı stop etmedim inip bi arkadaşla görüştüm orda fark ettim dumanı gidip gaza bastım ve yoğun bi duman çıktı sonra hareket ettim bi süre devam etti sonra kesildi bugün sabah işe gelirken dikkat ettim duman yok yakıtı shell den alırım sürekli aynı istasyondan şimdiye kadar böyle bişey olmamıştı. Birde rolantide durduğu yerde çalışırken gaza basınca 3.000 deviri geçmemesi normal mi? Yolda giderken sıkıntı yok 3.000 i geçiyor. Ayrıca herhangi bir arıza ışığı da yanmıyor.

yeni araçlarda böyle bir uygulama var bir nevi patinajı önlüyor arıza ışığı yanmıyorsa problem yoktur. beyaz duman konusundada istasyonu değiştirin 3-4 depo total veya shellden alın. partikül temizliğiylede geçebilir burdan kesin bişey söyleyemem yağınızı düzenli kontrol edin aşırı eksilme varsa ustanıza başvurun

SteinGP
18/04/2015, 13:27
Hocam aracınız partikül filtresi temizliği yapmış. Gayet normal bir durum bu. Bu beyaz duman esnasında aracı asla stop etmeyin. Beş dakika içinde temizleme bitip aracınız normald döner.