PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duologic vites sorunu.

ByLabTek
13/04/2015, 01:27
iyi geceler arkadaslar.

bugün başıma gelen sıkıntıyı size danışmak istedim.

öncelikle diger duologic vites konularına baktım fakat benzer sorun yaşayan göremedim. aynı sıkıntıyı yaşayan deneymlerini paylaşırsa sevinirim.

Aracım 2011 model punto evo 77hp free. 3 saatlik yolculugun ardından eve 2 km kala hafif yagmurlu havada ve cruze controlle 70km hızla giderken müzikçalarda anlık elektrik kesintisi olup tekrar açıldı (etrafta herhangi bir trafo yoktu) bu esnada ön konsoldaki göstergelerde herhangi sıkıntı yoktu. bu olayda 400 mt kadar sonra yavaslayıp cruze kontroldan cıkınca otomatik vites uyarı ışıgı yanıp vites devre dışı kaldı uyarısı verdi ve 3. viteste takılı kaldı. çok şükür eve park edene kadar aracı yavaşlatacak bişey olmadı ve park yerinde frene basmama ragmen vitesten düşmedi ve tabi stop etti. aracın kontagını kapatıp tekrar açtıgımda vites göstergesi 3. vitesi gösteriyordu çalıştırmadan boşa aldım ve çalıştırdım. fakat bu seferde vitese geçmiyordu. her denememde vites devre dışı uyarısını aldım. (oto/manuel degişimi dahi yapmıyor).

hemen teyzeogluma sordum sorun programsal olma ihtimali yüksek dedi ve akübaşını çıkart 3-5 dk bekle tekrar tak programını tekrar resetleme ihtimali olabilir müzikçalarda kod ister yalnız diye not düştü. dediklerini yaptım fakat ne müzikçalar kod istedi ne de program resetlendi.

bu yaşadıgım sıkıntı ile ilgili bilgi birikimi olan arkadaşlardan yönlendirme ve yardım beklemekteyim.

Kalın Sağlıcakla......

ByLabTek
21/04/2015, 13:17
arkadaşlar sıkıntımızı hallettik çok şükür. daha sonra bu gibi sıkıntı çekenlere yardımcı olma babında sorunun çözümünü paylaşmak istedim.

araç çekici ile nevsehir fiat servisine çekildi. araç cihaza baglanınca sigorta arızası vermiş. robota ait sigorta degiştirilmiş ve sorun hallolmuş. robotun yagınıda kontrol etmişler. yag azmış -ki hiç damlama olmadı. üzerine ekleme yapılıp telden aradılar arac hazır gelin alın diye. 1 saat sonra ise bu sefer yag damlatıyor kontrol etmemiz gerek diye tekrar aradılar. 3. aramalarında ise 2 adet parçanın degişmesi gerekiyor dedi bu parçalarda yag atmasını engelleyecek keçe tarzı parçalarmış işciliksiz parça fiyatı 625 dediler. bende daha önce forumda okudugum damlatma sıkıntısına istinaden degişime onay vermedim ve o şekilde aracı teslim aldım. 3 güün yağ damlattı sonrasında ise yag damlatma kesildi. istanbuldan başka bir servis ile görüştüm. onlarda robotun yag haznesini görmedikleri için muhtemelen eski yagın üzerine yagı fazla koymuşlar oda damlatmış mühtemelen bi kaç güne geçer dedi hakkatende damlatma kesildi. sizinde başınıza yag damlatma sıkıntısı gelirse 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederim. servise inansaydım bin kagıt gitmişti....

Evren_c
21/04/2015, 16:43
Geçmiş olsun, ben sorunuzu görmemişim. Elektrik arızası da olabilir diyecektim :)

usermm1
23/04/2015, 12:19
arkadaşlar sıkıntımızı hallettik çok şükür. daha sonra bu gibi sıkıntı çekenlere yardımcı olma babında sorunun çözümünü paylaşmak istedim.

araç çekici ile nevsehir fiat servisine çekildi. araç cihaza baglanınca sigorta arızası vermiş. robota ait sigorta degiştirilmiş ve sorun hallolmuş. robotun yagınıda kontrol etmişler. yag azmış -ki hiç damlama olmadı. üzerine ekleme yapılıp telden aradılar arac hazır gelin alın diye. 1 saat sonra ise bu sefer yag damlatıyor kontrol etmemiz gerek diye tekrar aradılar. 3. aramalarında ise 2 adet parçanın degişmesi gerekiyor dedi bu parçalarda yag atmasını engelleyecek keçe tarzı parçalarmış işciliksiz parça fiyatı 625 dediler. bende daha önce forumda okudugum damlatma sıkıntısına istinaden degişime onay vermedim ve o şekilde aracı teslim aldım. 3 güün yağ damlattı sonrasında ise yag damlatma kesildi. istanbuldan başka bir servis ile görüştüm. onlarda robotun yag haznesini görmedikleri için muhtemelen eski yagın üzerine yagı fazla koymuşlar oda damlatmış mühtemelen bi kaç güne geçer dedi hakkatende damlatma kesildi. sizinde başınıza yag damlatma sıkıntısı gelirse 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederim. servise inansaydım bin kagıt gitmişti....

Ali bey geçmiş olsun. damlama kesilmiş ama bence başka yerde tekrar yağ seviyesi kontrolu yaptırın. eğer azalma yoksa o servisi fiata şikayet edin.

ByLabTek
23/04/2015, 17:29
çok saolun serdar bey. başka bir yerde kontrol ettirmeyi düşünüyorum. vites geçişlerinde herhangi bir anormallik yok. zaten skıntıda sigortadan kaynaklandığı için servis gelmişken ekleyelim tarzında yağ koymuşlar. bir nevi işgüzarlık yapılmış. o yüzden damlatma sıkıntısı robottan degilde fazlalıktan olacağını bir kaç servis elemanı söylediler. yinede kontrol ettirecegim en kısa zamanda. ilginiz için teşekkür ederim...