PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Performans

yunusaybak
07/04/2015, 19:00
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım eskişehirden ben yunus 2008 1,3 75ps multijet punto aldım 147bin km de şöyle sıkıntı var motor arıza lambası yakıyor araç hiç çekmiyor aradan 10 dk geciyor 2700 3500 devir arası araba iyi geciyor 2500devirde falan gaza basınca hiç tepki veremiyor aracı alırken expertize soktum turbo bakım istiyor denildi satan arkadaşda arada motor lambası yandığını ve aracın çekişinin düştünü söylemişti aracı aldım hemen başıma geldi varmı bu konuda bi bilginiz

volkan1065
07/04/2015, 19:11
Yapabileceğiniz bişi yok. Anlaşılan turboda sorun var. Ancak bazen turbo hortumlarındada sorun olabiliyor. Turbo hortumları ile MAP senseörünün kontrolünü yaptır eğer onlarda sorun yok ise direk TURBO değişimine git.

Aracı yeni almışsınız uzun süreli binmeyi düşünüyorsanız turboyu tamir ettirmeyin direk yenisi ile değiştirin.

ASerifoglu
07/04/2015, 19:13
Yunus bey merhaba, hoş geldiniz. Hayırlısı olsun.
Yani ne denir bilmiyorum fakat bile bile lades gibi olmuş biraz, bahsettiğiniz üzere arabanın gidişi çekişi turbosu motoru sıkıntılı, peki niye tercih edilir böyle bir araç ? Orası sizin bileceğiniz iş tabiki, umarım uygun fiyata almışsınızdır.
Belli ki Adam akıllı bir bakım gerekli motora, daha fazlasının çıkmamasını ümit etmekten başka bir carende yok sanırım.

yunusaybak
07/04/2015, 21:02
motor performansı yüzde 84 cıktı turbo bakım istiyor denildi almayalımmı aracı yani sizin araçlarınızın motoru 100de100mü? bakımsızmı araba aldık neyse ozaman saolun arkadaşlar

volkan1065
07/04/2015, 23:15
motor performansı yüzde 84 cıktı turbo bakım istiyor denildi almayalımmı aracı yani sizin araçlarınızın motoru 100de100mü? bakımsızmı araba aldık neyse ozaman saolun arkadaşlar

benım aracım 2011 model Bursa Beşyolda full expertize soktuk motor 100 de 100 çıktı. Km 67000 de idi.

Gelelimmi alma işine araç hor kullanıldı ise sıkıntısıda ck olur. Ama turboişide şans işidir belki sadece turboda sıkntıvardır. Bunu göze alıp almamak size bağlı.

Geçen hatalarda başka bir arkadaş uygun fiyata araç aldı . Sorunlarını az cok biliyordu beya bir bakım yaptırdı ama sonradan enjektörlerde sorun çıktı birazda ona masraf yaptı.

Eğer satan kişi turbo masrafını düşerse ve expertiz raporlarında sorun cıkmıyorsa al derim.

Ama motorun yuzde 84 bana biraz düşündürücü geldi şahsen. Motora çeşitli koruycular atılmış olabilir dikkat etmek lazım. Sonrasında sıkıntı yaşabilirsin.

Kadir00906
08/04/2015, 09:04

Yunus kardeşim,Akif arkadaşımız sadece size bu şekilde aracı ve sorunlarını bildiğiniz halde neden aldığınızı sormuş, neden hemen hiddetleniyorsunuz ki? İlla ki sizinde bu arabayı almanız da sizi etkileyen bir faktör olmuştur.Sizin amacınız aracınızın sorunlarına çözüm bulmak, fikir veren ve soru soranlara ters cevap vermek değildir değerli kardeşim.Arkadaşlarında dediği gibi öncelikli olarak turbo hortumu ve map sensörlerine baktırmanı öneririm, daha önceden bende bir turbo hortumu ile sorun yaşadım, dediğiniz gibi araç çekişten düşüyordu, ancak servisten müşteri memnuniyeti adı altında ücretsiz değişim yaptılar.

İnşallah sorununuzu kısa sürede fazla masraf açmadan halledebilirsiniz.

ASerifoglu
08/04/2015, 13:38
Niyetim yermek veya suçlamak değil sizi Yunus Bey.
Şöyle bir durum var, hiçbirşeyden anlamasak (ki asla bu konularda çok bilgiliyim gibi bir iddiam yoktur) alacağımız arabaya ne deriz bi binelim gidişine bakalım. Motor çekiyor mu, vitesler geçişleri nasıl, araçtan garip ses geliyormu, frenler nasıl, yol tutuşu nasıl vs. Bahsettiğiniz üzere araçta turbo sıkıntısı var ise ne kadar masraf açacağı tam bir muamma. Kaldıki bu araçlarda turbo demek motorun kalbi. Tüm bu durum karşısında niye tercih edilir diye merak ettim sadece. Ha ucuzdur, modifikasyon vardır vs vs. Orasıda sizin bileceğiniz iştir kesinlikle müdahale hakkım yoktur.

ykaya1983
08/04/2015, 18:58
Turboda problem varsa revizyon yaptırırsanız saat gibi olur.Bazı arkadaşlar turbo arızasını motor bitik gibi değerlendirmişler ama sıfırını 7-800 tl ye alabildiğiniz bir parça için arabaya boş yere ölü muamelesi yapmaya gerek yok.Arkadaşım sen en iyisi sıfır bir turbo taktır kafan rahat olsun.75 liklerin turbosu 90 lıklardan çok daha uygun.

cemdogu
08/04/2015, 20:02
ben de turbosu biten araç biter mantığını anlamıyorum.20bin liradan ucuza almadığınız bir araç bu, masrafı olacak illaki.Binmeyeceksek müzeye koyardık.Bu da değişmesi gereken bir parça sonuç olarak.

turbo bakımını ben de tavsiye etmiyorum, borularıyla birlikte değişimi elzemdir :)

droid7399
08/04/2015, 23:04
90ligin turbosu 1800 lira :( ben 500 liraya revizyon yaptirdim

volkan1065
08/04/2015, 23:59
Arkadaşın aracı 75 HP turbo fiyatı normal bence. Turbo tamiri 400 TL den aşağı çıkmaz 300 Tl daha verip yenısını cok rahat alır.

TURBO değişimi ile enjektör temizliğide yaptırırsa motor verimi 90 ların üzerine düşüncesindeyim.

Yani araca guvenle ve kafa takımadan binmek istiyorsa bana göre 1800 TL ye yakın bir masrafı var gibi. Ama bu bakımda yapılırsa kafasıda rahat etmiş olur.

yunusaybak
09/04/2015, 05:33
arkadaşlar ustamla konuştum map sensörü arızalıymış benim araç 3bin deviri geçmiyor bazen düzeliyor motor arızalambası yandımı araç bitiyor expertizde araç turbo bakımı istiyor denildi araç 147 binde 2008 model 75 ps aput çamurluk değişik gersi hatasız 20000tlye aldım satan arkadaş ev almış acil para ihtiyacı varmış aracın süspansiyon frenler iyi cıktı ön takım arka takım sorunsuz çalışmayan aksam yok turbo fiyatları 800 den başlıyor 1400 e kadar cıkıyor km si itibariyle kayışların zincirin bi değişimi gelmiş diye düşünüyorum fiyat makul diye aldım açıkcası tabi masraf olacak masraf olmasa zaten adamda o fiyata vermez bazı arkadaşlar turbosu sorunlu alınmaz falan dedi baktırdık tek sorun turbo bakıcaz bakım olursa olur olmazsa yenisini alıcaz merak ediyorum turbo düzelince araçın çekişi ne olacak şu an bi şahin doğan performansı var çok canımı sıkıyor 75 ps olduğu için bölemi olacak yazılım attırsak kendine gelirmi araç

volkan1065
09/04/2015, 08:24
arkadaşlar ustamla konuştum map sensörü arızalıymış benim araç 3bin deviri geçmiyor bazen düzeliyor motor arızalambası yandımı araç bitiyor expertizde araç turbo bakımı istiyor denildi araç 147 binde 2008 model 75 ps aput çamurluk değişik gersi hatasız 20000tlye aldım satan arkadaş ev almış acil para ihtiyacı varmış aracın süspansiyon frenler iyi cıktı ön takım arka takım sorunsuz çalışmayan aksam yok turbo fiyatları 800 den başlıyor 1400 e kadar cıkıyor km si itibariyle kayışların zincirin bi değişimi gelmiş diye düşünüyorum fiyat makul diye aldım açıkcası tabi masraf olacak masraf olmasa zaten adamda o fiyata vermez bazı arkadaşlar turbosu sorunlu alınmaz falan dedi baktırdık tek sorun turbo bakıcaz bakım olursa olur olmazsa yenisini alıcaz merak ediyorum turbo düzelince araçın çekişi ne olacak şu an bi şahin doğan performansı var çok canımı sıkıyor 75 ps olduğu için bölemi olacak yazılım attırsak kendine gelirmi araç

MAP sensörünü değiştirin. Sonrasında bakın bakalım nasıl olacak çekiş. Yalnız ne olursa olsun TURBO tamir işine girmenizi tavsiye etmem. Gidin onun yerine muadil sıfır turbo alın daha iyi.

Aracın birde enjektörlerini temizlettirip ayar yaptırırsanız multijetin nasıl bir motor olduğunu görürsünüz. Yalnız şahin doğanıda yabana atmayın onlarında bakımlısı iyi gider :)

yunusaybak
09/04/2015, 15:03
arıza debimetree de çıktı 200tl ye değiştirildi yarım saat sonra gene aynı oldu ama bu sefer hata gaz pedalıydı dediler akü değişecek markasız bi akü takılıydı dedim aküyle ne alaka artık bi yeni akü aldım sorun kalmadı süper aracın çekişi iyi en yakın zamanda egr ve enjektörler sokulecek ve temizlenecek komple yağ değişimi flitreler falan da değiştimi bida dewammm