PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer peteğinden gelen ses

volkan1065
30/03/2015, 19:43
Arakadaşlar merhaba;

Yaklaşık 5 gündür torpitodan ses geliyordu. Arasırada da gaza bastığımdayada vites değiştirdiğimde gıcır gıcır ses geliyordu.

Torpidodan gelen sesi tesadüfen sağ ayağımı gazı pedalının yanındaki plastiğe dayanınca kesildiğini fark ettim. O ses sanki torpidonun üstünden geliyor gibi ama ordan geliyormuş. Sonuç olarak yerinde söktum ama tam üzerinde işlem yapacağım zaman aniden sağanak yağmur başladı ve iki gündür de zamanım vaktim olmadığı için takamadım. Neyse onun kaynağını buldukta onu çözeriz.

Gelelim diğer gıcırtıya. Bu plastik kapağı sökünce bu gıcırtı sesi daha fazla arttı. Yalnız bu ses araba ısınınca çıkmaya başlıyor ve gaza basınca vites değiştirince sanki arabada bir yerler gevşek gibi ses yapıyor. Özellikle pedal kısmından geliyormuş gibi yapıyordu. Pedalların yaylarından şüphelendım oraları yağlayacaktım ama araba sıcakken kalorifer peteğine dokundum o sesin ordan geldiğini farkettim. Sonuç olarakta ısınınca geldiğini bildiğim için sesin kaynağını buldum. Sesi yapan peteğin etrafındaki siyah conta sıcakta yumuşuyor ve plastikle sürtündüğü için gıcır gıcır insanı deli edecek bir ses cıkıyor. Aşağıda resmi mevcut. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim.

Daha önceden başına gelen varmı. Yada bu tip bir şikayeti olan varsa burayı kontrol edebilir.

https://i.hizliresim.com/pRO2vq.jpg

Ekrem06
30/03/2015, 19:59
Demek o gıck gıck gıck ses oradan geliyor keçe koyabilirsiniz arasına haftasonu bende bi söküp bakıyım

volkan1065
30/03/2015, 20:06
Demek o gıck gıck gıck ses oradan geliyor keçe koyabilirsiniz arasına haftasonu bende bi söküp bakıyım

Aynen ama arabayı iyice ısıtın yanı hararet 90 vursun. Daha sonra yanlardaki plastikleri sökün içeri değru dayanın peteği ses yapıyorsa aynı sesi verecektir.

Keçeyi koyacak yer olsa koyacamda koyacak yer yok.

Aklıma contanın etraına 300 dereceye kadar dayanıklı olan kırmızı sıvı conta surmek geliyor.

Ekrem06
30/03/2015, 20:31
Şu kırmızı silikonlardan mı? Olabilir o hortumlar klimanın galiba? Biraz komplike bi yerde duruyor tamda

volkan1065
30/03/2015, 21:26
Şu kırmızı silikonlardan mı? Olabilir o hortumlar klimanın galiba? Biraz komplike bi yerde duruyor tamda

Klima değil hocam kalorifer peteği. Radyatörden gelen sıcak su şle ısınıyor. Kırmızı 404 diye gecen sızdırmazlık silikonu.

ermanadakale
30/03/2015, 22:12
bendede aynı ses var ısınınca geliyor bendi söküp bakıyım müsait zaman da torpidodan gelen sesi kestik bu çıktı kapılara yalıtım yaptım dışardan tık ses gelmiyor içerdeki sesler duyulur oldu şimdi. :)

volkan1065
30/03/2015, 22:45
bendede aynı ses var ısınınca geliyor bendi söküp bakıyım müsait zaman da torpidodan gelen sesi kestik bu çıktı kapılara yalıtım yaptım dışardan tık ses gelmiyor içerdeki sesler duyulur oldu şimdi. :)

İnşallah bundandır.BEnde vaktim olursakapılara yalıtım yapıcam.İçeride olan ses insanın gercekten çok canını sıkıyor. Şahin doğanda bile böyle bir gıcık sesyok. Sanki bildiğin öküz arabası gibi geliyor şimdi bana :D

Ekrem06
31/03/2015, 10:33
Aynen dıştan sesi kestik iç ses başladı herhalde bundan sonra tavana el atıcam :D

ermanadakale
31/03/2015, 12:41
valla arkadaşlar bundan önce palio vardı sesleri kesicem derken 2 sene nasıl geçti anlamadım ama taş gibi oldu sattım alan arkadaş rahat etti.
gp ler palioya göre sesiz malum trim sesi çok ben kapıları yaptım tüm zırıltılar gitti
bu kadar yeter teybi açınca hiç ses gelmiyor şu an eskiden sesi çok açıyodum şimdi normal seviyede gayet iyi.

çok ta seslere takmamak lazım yaz gelince azalıyor sesler periyodik bakım koy mazotu yapıştır.

herkese iyi forumlar.

RASKOLN
11/04/2015, 13:48
Slm.senin isaretledigin yerdeki contadan gelmiyor ses.Resmindeki Metal iki borunun birbirine deymesinden kaynaklanıyor,aralarına keçe veya makoron takarsan ses keser.Arac ısınınca bendede yapmıştı.

ORS15
28/10/2015, 00:02
arkadaşlar binim aracta ses vardı önde, şimdi bulduk kalifer peteginden geliyormuş servis tokaz yardımıyla şıkıştırmış tıkırtı sesini kesmiş..simdi bu kalifer petegini yenisiyle degiştirmeye gerek varmı sizce.cünkü ön konsulun yarısı sökülecek diyor servis bu yüzden kararsız kaldım sizce ne yapmalıyım.

FF Car Clean
28/10/2015, 22:41
bende bugun şunu fark ettım..

gaz pedalının sağındakı plastık ısınma yapıyor, demek kı kalorıfer peteğindenmiş..

fatihba
04/06/2017, 21:15
benim aracın da aynı noktadan ses geliyordu, resimdeki bölgeye olduğu gibi sıvı gress sıktım sesi tamamen kesti. neredeyse 4 ay oldu sıkalı hiç ses yok.