PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj altından gelen ses...

diesel81
24/03/2015, 18:07
arkadaşlar merhaba,
2007 grande punto aracımda uzun zamandan beri anlam veremediğim bir ses mevcut. bozuk ve kasisli yollarda aracın bagaj alt tarafından sanki bir metal parçası şaseye vuruyormuş gibi ses geliyor. ilk zamanlar lpg tankının sallandığını düşündüm vidalarını yeniden sıktırdım ama ondan değilmiş. Pandizotu söktüm, koltukları yatırdım öyle denedim yine olmadı. ustaya götürdüm araçla test sürüşü yaptık, ani dur kalk yaptı ve gördün mü aynı ses önden de geliyor dedi ve haklıydı önden de geliyordu. Kanala çekti arabayı alt takımı kontrol etti ve alt takımında hiç bir problem yok dedi. motor takozundan geliyor ses dedi ve takozu değiştirdik. öndeki ses gitmişti ama arkadaki ses devam ediyor. sizce sorun ne olabilir var mı böyle sorun yaşayan, yardımlarınızı bekliyorum....

ruhimucerret
24/03/2015, 19:27
Hemen hemen aynı sorun bende de var:(

diesel81
24/03/2015, 23:59
Peki sen hiç gösterdin mi servise ustaya falan. Yada sence problem nereden kaynaklanıyor olabilir

Ekrem06
25/03/2015, 00:43
Daha önce forumda bir arkadaş yazmıştı.. Bagaj plastiğini kaldırın orada kilide giden parça var sert kapamalarda metal çıkabiliyor orayı kaynak yada silikonla sabitleyin.. Oradan gelmiş olabilir

diesel81
25/03/2015, 01:18
Bagaj plastiği dediğin yeri anlamadım tam olarak. Detay verebilir misiniz

Ekrem06
25/03/2015, 01:56
Bagaj kapağını açın oradaki yer

volkan1065
25/03/2015, 10:30
Bagajı kaldırdığınızda bagajın kilit meknızmasını ve komple kapatan plastik kapağının altında bulunan kısımdır. Bu plastik kapağı sökersenız orda iki yanda boşluk ve göreceksının bu boşkluğa değen iki adet esneme sacı var . bu sac boşluk yapabiliyor ancak bu ses durumu cok farklı olabilir. Bendede aynı ses peydah oldu.

Sanki arka sol lastiğin üstünde bir civata gevşekmiş gibi yada kapı gevşekmiş gibi gıcır gıcır ses yapıyor. bakalım sorunun tespitini yapıcam.

Şu sacada bir bakıcam ama ordan gelecek ses cok farklı olur gibime geliyor.

Evren_c
25/03/2015, 12:21
Bagaj kapağı ayarsız ise belki o da tıkırdıyor olabilir (mi?).

volkan1065
25/03/2015, 13:51
Bagaj kapağı ayarsız ise belki o da tıkırdıyor olabilir (mi?).

o çok farklı bir ses yapıyor. Bizim araçlarda genelde bagaj kapağına cok sorun olmuyor. Ama reno clıoların bagaj kapağı tıkırtısıda kronıktir. Yada reno nun kendisi tıkırtı yönunden kronıktır :dribble0::dribble0::dribble0::dribble0::dribble0:

diesel81
25/03/2015, 14:28
cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. bagaj kapağını denememiştim. ilk iş onu da deneyeceğim bakalım nolacak...

Sson3406
25/03/2015, 14:29
valla bendede aynı problem vardı çok uğraştırdı arka tarafta sıkmadığım vida kalmadı.ama kesilmedi sonuçta ön kaputu actığımda şaseye değen bi parça varmış onu kelepçeyle sabitledim kesildi ses.tavsiyem araç dururken dışardan sallamanız sesin geldiği yeri bulmanız daha kolay olacaktır

diesel81
25/03/2015, 14:36
kelepçeyle sabitlediğin parça hangisi acaba bende kontrol etmiş olurum. ama %90 arkadan geliyor ses...

diesel81
25/03/2015, 22:28
...

diesel81
26/03/2015, 11:38
yok mu başka düşüncesi olan???

Ekrem06
26/03/2015, 12:06
Baktırdınız mı bagaja veya başka bir yerine?

diesel81
26/03/2015, 23:36
Baktırdınız mı bagaja veya başka bir yerine?

Bagaji biraz önce denedim. Bagaj kapağını açıp öyle dolaştım ama ses devam ediyordu. Sanırım bagajdan değil

ibooovn
28/03/2015, 18:56
eski opelimde bende 1 sene öyle dolaştım önden geliyor diye adamın biri şanzımanı indircez 350 lira tutar dedi..akşamsı tesadüfen kaputa arkadaş oturdu gıcırtıyı bulduk yağladık kaput mandalını ses mes kalmadı ömür boyu...puntomda ise 2 kere servise gittim bütün forumlara sordum 2 kere sanayiye gittim kampanalar kaç kere sökülüp ayarlandı arkadan gelen gıcırtı sesi gitmedi...lifte kaldırmışken altına kendim girdim baktım el freni teli aşağıdan yerinden çıkmış çekip soktum ses mes kalmadı ...belki sizinde alttan dışardan birşeydir egzoz bağlantısı el freni teli falan olabilir

diesel81
02/04/2015, 12:13
hala sorunu çözemedim arkadaş :(

khanunl
02/04/2015, 15:54
arkadaşlar merhaba,
2007 grande punto aracımda uzun zamandan beri anlam veremediğim bir ses mevcut. bozuk ve kasisli yollarda aracın bagaj alt tarafından sanki bir metal parçası şaseye vuruyormuş gibi ses geliyor. ilk zamanlar lpg tankının sallandığını düşündüm vidalarını yeniden sıktırdım ama ondan değilmiş. Pandizotu söktüm, koltukları yatırdım öyle denedim yine olmadı. ustaya götürdüm araçla test sürüşü yaptık, ani dur kalk yaptı ve gördün mü aynı ses önden de geliyor dedi ve haklıydı önden de geliyordu. Kanala çekti arabayı alt takımı kontrol etti ve alt takımında hiç bir problem yok dedi. motor takozundan geliyor ses dedi ve takozu değiştirdik. öndeki ses gitmişti ama arkadaki ses devam ediyor. sizce sorun ne olabilir var mı böyle sorun yaşayan, yardımlarınızı bekliyorum....

Yüksek asfalt kasislerden. çubuk şeklinde döşenmiş plastik kasislerden hızlı geçerken geliyorsa sebebi arka amortisör takozlarının bozulmasından kaynaklı sestir.Değişmesi gerekir !

osmanemirfb
02/04/2015, 16:01
Benim bir önceki aracımda buna benzer bir ses vardır ve arka tarafta sanki iki metalin birbirine çarpmasına benze bir ses vardır. çok araştırık sonra baktık ki sol taraftan ses geliyor. Egzoz sol tarafta olduğu için ona bakmak aklımıza geldi ve baktığımızda egzozun üstünde 0,22 mm kalınlığında muhafaza sacının sallandığı ve şaseye kasislerde zıplayınca çarptığını gördük ve düzel. Ama dediğin ses metal çarpmasıy sa bu olabilir. Yada arkadaşımızın dediği gibi tamir takozu da olabilir.

diesel81
03/04/2015, 00:21
Yüksek asfalt kasislerden. çubuk şeklinde döşenmiş plastik kasislerden hızlı geçerken geliyorsa sebebi arka amortisör takozlarının bozulmasından kaynaklı sestir.Değişmesi gerekir !

Hafif bozuk yol olsa bile ses baya geliyor. Kasis olmasına gerek yok yani. Usta takoz değil dedi ama.

khanunl
03/04/2015, 01:14
Hafif bozuk yol olsa bile ses baya geliyor. Kasis olmasına gerek yok yani. Usta takoz değil dedi ama.

Aracımı 2013 senesinde sattım.Kasislerden hızlı geçerken metal sürtmesi zırıltısı arka kapaktan geliyormuş gibi hissedilen düşünceyle Ekrem06 arkadaşımızın resmini koymuş olduğu resimdeki arka bagaj plastik kapağı çıkardım içerideki plastik pimlerinin geçtiği yuva ve kapak kesitinin bagaj kapagını öptügü aksa kendinden yapışkanlı trim sesleri alan gri sünger döşedim.Ses bir süre kesilir gibi oldu.Sonrasında arka koltukların yatırma düğmesini açtığınız zaman metal kilit karşılığına izole bant sardım ayrıca arka koltuğun oturma bölümünü kaldırdım ve iskeletin şaseye dokunan noktalarına sünger koydum fakat neticeyi arka amortisör takozlarını değiştirmekle çözdük.Siz ihtimaller dahilinde yapmış olduğum uygulamaları yapmaya çalışın umarım arka amortisör takozlarını değiştirmeden çözülür.Kolay gelsin.

khanunl
03/04/2015, 01:21
İlave etmek isterim.Bagaj kili karşılğına fazla olmamak kaydıyla 2 yada 3 tur izole bant sarın ve bagaj kapajının denge boşluğunu alan kaucuk takozların ayarını biraz açın bagaj kapagınız biraz sert kapansın denemenizde fayda var!

diesel81
03/04/2015, 11:54
İlave etmek isterim.Bagaj kili karşılğına fazla olmamak kaydıyla 2 yada 3 tur izole bant sarın ve bagaj kapajının denge boşluğunu alan kaucuk takozların ayarını biraz açın bagaj kapagınız biraz sert kapansın denemenizde fayda var!

bagajı komple açıp öyle geziyorum ama ses yine de geliyor. dediğiniz gibi bagaj kapağı ve kilidi ile ilgili olsa bagaj açık olarak gezdiğimde sesin kesilmesi gerekmez mi? bende kesilmiyor...

khanunl
03/04/2015, 17:02
bagajı komple açıp öyle geziyorum ama ses yine de geliyor. dediğiniz gibi bagaj kapağı ve kilidi ile ilgili olsa bagaj açık olarak gezdiğimde sesin kesilmesi gerekmez mi? bende kesilmiyor...

O zaman arka koltuk yatırma kilitlerinin karşılıklarına izole bant sarın ve oturma döşemesinin alt yaylarının gövde ile temas eden yerleri süngerle .
izole ederek tekrar deneyin ! Sonuca teker teker test ederek gideceksiniz.

diesel81
06/04/2015, 00:24
Arkadaşlar söylediğiniz tüm önerileri denedim ama problem geçmiş değil. Bugün bir şeye daha dikkat ettim ses hafif bozuk yolda daha çok geliyor mesela tumseklerden geçerken hiç ses gelmiyor

cemdogu
06/04/2015, 01:43
Arkadaşlar söylediğiniz tüm önerileri denedim ama problem geçmiş değil. Bugün bir şeye daha dikkat ettim ses hafif bozuk yolda daha çok geliyor mesela tumseklerden geçerken hiç ses gelmiyor

ustanız amortisör takozunda ısrarcı ama trim sesi değilse durum ancak bundan kaynaklanır.lpgnin arkaya giden borularına, egzosa, arka aktarma parçalarına monte şase parçalarına bakıldıysa yapılacak tek şey bu.Amortisör takozlarınızı değiştirin ya da kullanılmış bi takoz bulursanız takıp deneyin bence.

diesel81
06/04/2015, 15:12
ustanız amortisör takozunda ısrarcı ama trim sesi değilse durum ancak bundan kaynaklanır.lpgnin arkaya giden borularına, egzosa, arka aktarma parçalarına monte şase parçalarına bakıldıysa yapılacak tek şey bu.Amortisör takozlarınızı değiştirin ya da kullanılmış bi takoz bulursanız takıp deneyin bence.

bence de geriye bir tek takozu değiştirme seçeneği kalıyor. teşekkürler

diesel81
20/04/2015, 17:19
bence de geriye bir tek takozu değiştirme seçeneği kalıyor. teşekkürler

evet sonunda amortisör takozlarını da değiştirdim ama maalesef sesde hiç bir değişiklik yok. usta ısrarla takozdan olmaz dese de ben yinede değiştirttim ama usta haklı çıktı. ustanın dediği, bu ses mekanik bir ses değil sanki boşta olan bir şey var ve karosere değiyor gibi, ön teker çukura düştüğünde geliyor ve ses öyle tuhaf ki arkaya doğru dağıtıyor sesi diyor. Ben bu sesi kafaya senden daha çok taktım arabanı hafta içi bana bırak bulacam bu sesi dedi. çarşamba günü bırakacağım bakalım sonuç ne olacak. motor takozunu 165 tl ye amortisör takozlarının çiftini 110 tl ye değiştirdik çözüm olmadı ne kadar daha masraf edeceğiz bir ses için kim bilir!!!

ulas_evo
24/04/2015, 09:35
Arka torsiyon burclarini kontrol ettirdinizmi hic benim aracimdada vardi gacir gucur otuyordu bide demir demire surter gibi ses yapiyordu burclari ve takozlari degistirdik ses kesildi

diesel81
24/04/2015, 10:39
Arka torsiyon burclarini kontrol ettirdinizmi hic benim aracimdada vardi gacir gucur otuyordu bide demir demire surter gibi ses yapiyordu burclari ve takozlari degistirdik ses kesildi

mekanik bir problem olmadığına eminim artık. benim ses sürtme sesi değil bildiğin vurma sesi.

Ekrem06
26/04/2015, 20:24
Şu sesi bi videoya falan kayıt etsene çok merak ettim

orontes84
27/04/2015, 09:57
evet sonunda amortisör takozlarını da değiştirdim ama maalesef sesde hiç bir değişiklik yok. usta ısrarla takozdan olmaz dese de ben yinede değiştirttim ama usta haklı çıktı. ustanın dediği, bu ses mekanik bir ses değil sanki boşta olan bir şey var ve karosere değiyor gibi, ön teker çukura düştüğünde geliyor ve ses öyle tuhaf ki arkaya doğru dağıtıyor sesi diyor. Ben bu sesi kafaya senden daha çok taktım arabanı hafta içi bana bırak bulacam bu sesi dedi. çarşamba günü bırakacağım bakalım sonuç ne olacak. motor takozunu 165 tl ye amortisör takozlarının çiftini 110 tl ye değiştirdik çözüm olmadı ne kadar daha masraf edeceğiz bir ses için kim bilir!!!

Hocam sizin ustanin tarif ettigi sesin aynisi benim aractada var, gecen gun muayeneye girmeden once genel kontrol icin balansa goturdum sordum, sag amatisor yada fren merkezi olabilir dedi, henuz ustaya gosterme firsatim olmadi, takipteyim

diesel81
27/04/2015, 15:47
Hocam sizin ustanin tarif ettigi sesin aynisi benim aractada var, gecen gun muayeneye girmeden once genel kontrol icin balansa goturdum sordum, sag amatisor yada fren merkezi olabilir dedi, henuz ustaya gosterme firsatim olmadi, takipteyim

Sonucu paylaşırsanız sevinirim. bende yarın sabah bırakacağım arabayı tekrar bakalım ne olacak :(

diesel81
30/04/2015, 22:48
Ve arkadaşlar mutlu son :) bugün itibariyle sesten kurtuldum. Sesin kaynağını benim usta dediği gibi çözdü. Problem on tamponun arkasında koruyucu demirin kirilmasiymis. Demiri tamir ettirdim ses mes kalmadı. Herkese teşekkürler

orontes84
30/04/2015, 23:35
Hayirli olsun hocam, tamir ettigin paracanin fotografini cekebilirsen bende bir baktiriyim.

diesel81
01/05/2015, 00:20
Hayirli olsun hocam, tamir ettigin paracanin fotografini cekebilirsen bende bir baktiriyim.

Resmini cekmedim. Tamponu soktururseniz görürsünüz zaten. Tamponla radyatör peteginin arasında kalıyor

orontes84
01/05/2015, 00:48
Tesekkur ederim

ORS15
21/12/2015, 09:56

evet buralardan geçerken yapıyor ancak ses önden geliyor.