PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto 1.3 sıcak motor geç çalışma

pasali17
24/03/2015, 08:37
Merhaba değerli forum üyeleri.

Forumu karıştırdım. Ancak sağlıklı bilgiler bulamadım.

Aracım 2007 model dizel punto 180 binde

Hafta sonu yapılan bakımlar:

*YAĞ DEĞİŞİMİ
*ANTİFİRİZ
*HAVA FİLTRESİ
*MAZOT FİLTRESİ
*POLEN FİLTRESİ
*YAĞ FİLTRESİ
*KIZDIRMA BUJİ TAKIM
*DEVİRDAİM
*TERMOSTAT
*TRİGER ZİNCİR SETİ
* KAYIŞLAR
* ÖN BALATALAR
* ÖN DİSKLER
*AMORTİSÖRLER

Ancak motor soğuk iken marş alıyor. Belli bir süre kullanıp işlerimi halledip tekrar çalıştırmak istediğimde mars çok geç alıyor. (5-6 sn gibi )
Ancak bu durum her zaman olmuyor.

sizce sebebi ne olabilir ?

Teşekkürler

ozkancavus5916
24/03/2015, 09:45
akü veya marş motorundan biri olabillir .

volkan1065
24/03/2015, 09:55
Mazot pompası ile enjektörlerden deyapabilir. bence detaylı bakılması lazım. özellikle ısınınca yapması garip.

pasali17
24/03/2015, 10:21
önceleri sabah ilk çalıştırma sıkıntılıydı. kzıdırma bujilerinin 2 si patlamıştı.
Bakım sırasında hepsi değişti.

Akşam servise tekrar gösterip sonucu sizinle paylaşıcam.

Çok masraf açmaz inşallah..

pegasus
24/03/2015, 11:07
aynı sorun bendede vardı fakat kendi kendine geçti :) ara ara yapıyor.can sıkıcı bir durum.bende çok aradım nedenini bulamadılar.çalışmadığı zaman makinaya bağlıcaz falan dediler.ustanın yanındada yarım marşta alıyor maşallah :)

ozkancavus5916
24/03/2015, 11:08
arkadasın dediği gibi mazot pompasıda olabilir

volkan1065
24/03/2015, 11:43
Motor üzerindeki mazot pompası kaçırıyor ise çok anarmol sorunlarda yaratabiliyor.

Maalesef tamircilere kızıyoruz ama yani başa gelmeyincede parcanın içine giremiyorsunkı görebilesin.

İnşallah basit bir sorundur. İnş aldığınız kızdırma bujilerinde cıkarda çok fazla kurcalamadan sornunuz çözülür.

skystar37
24/03/2015, 12:06
Merhaba; aynı sorun bende de vardı mazot pompası ve enjektörlere bakım yapıldı, enjektörlerin memeleri değişti çiçek gibi oldu soğuk iken nasıl çalışıyorsa sıcak iken de aynı şekilde çalışıyor.

Enjektör memeleri 400-500TL arası bir rakam tutuyor eğer enjektör değerleriniz referans sınırlar içerisinde yada çok uçlar da ise komple pert olana kadar idare edin sonrasın da takım olarak değiştirin toplamda takım fiyat 1000-1200TL arası.

Mazor pompası bakımından sonra yağ vakumu olması lazım onun contasını kesin değiştirmelerini söyleyin çoğu servis 15TL lık contayı değiştirmiyor bu sefer de yağ kaçağı oluyor.

pasali17
25/03/2015, 22:06
Arkadaşlar bugün benzinliğe girdim. Arabayı stop ettim. Ama busefer hiç çalışmadı.
Tamircimi aradım bana birkaç şey denetti ancak çalışmadı. Sonra bana aracında kolonya deodorant vs. gibi bir sey var mı dedi. Dedim var hava filtresinin girişinden sık dedi bol bol sıktım daha sonra araç çalıştı. bana getir yarın dedi enjektörlerle ilgili bir soruna benziyor dedi..

Ne yapıcam arkadaslar şimdi ? Ne kadar masraf çıkar???
Vallahi yaptığım masraf bana yetti.

Bundan önce 2005 paliom vardı. Ondada silindir kapağı çatlamıştı... 3000 e yakın masraf acmıştı.

Benim yüzüm hiç gülmüyor....

emoixpetgo
25/03/2015, 23:28
öncelikle geçmiş olsun benim de buna benzer sorunum vardı tam 2 ay uğraştım denemediğim yapmadığım baktırmadığım yer kalmamıştı, servis beyin dedi çok anlıyolar ya.. para saçıyorum ama netice yoktu ta ki marş motorunu değiştirtikten sonra maşallah çakmak gibi oldu..sana tavsiyem cevizliğbağda teknik oto sanayide karakolun orda pompacı var bi enjektörlerin geri dönüşlerine baktır olmadı pompanıda ölçsünler belki sorun onlardadır.eğerki bişi yoksa git valeo 1.8 lik hızladırılmış marş al arkana bakma

volkan1065
26/03/2015, 09:32
Dediğim gibi enjektör ve pompa kontrolü geekiyor. Marş motoru çok düşük bir ihtimal.

İyi bir bocsh servisinie baktırın. yalnız enjektörlerin sökülüp makinaya bağlanması 250-300 Tl den başlar.Sadece arıza tespiti için.

Allah kolaylık versin size. Elektronik araçlarda bu tip arıza çözümleri maalesef çok sıkıntılı oluyor. Bu konuda arka farketmiyor.

İnş sorununuzu maadi olarak en az şekilde çözersiniz.

Arkheon
26/03/2015, 11:36
İnşallah akü yetersizliği gibi basit ve ucuz bir sorundur, halledince bizi de bilgilendirirseniz seviniriz.

pasali17
27/03/2015, 09:57
topkapı sanayi de önerebileceğiniz pompacı varmıdır peki ? Enjektörlerden anlayan.

Benim ustada pompacıya baktırıcaz daha sonra bakıcaz diyo. Kafam iyice karıştı...

pasali17
27/03/2015, 11:16
bu bosh care servisler nasıldır ??

bide bosh car servis bide dizel servis var araştırıdm.

İstanbul civarı önerebileceğiniz ( avrupa yakası ) düzgün servis varmıdır acaba ?

teşekkürler

parola1818
27/03/2015, 11:23
Bosc servis iyi fakat pahali. Triger zincir degisim isciligi 250 tl + kdv dediler bana.hemen 50 mt ötede özel serviste 150 tl ye hallettim.

volkan1065
27/03/2015, 11:49
bu bosh care servisler nasıldır ??

bide bosh car servis bide dizel servis var araştırıdm.

İstanbul civarı önerebileceğiniz ( avrupa yakası ) düzgün servis varmıdır acaba ?

teşekkürler

Siz dizel servise baktıracaksınız aracınızı. dizel sevsileri Pompa ve enjektör sistemlerine bakarlar. Enjektörler için özel tezgahları var. Bu tezgahlarda enjektörleri teste tabi tutup sorun tespiti yapıyorlar daha sonra sorununua göre meme değişimi kalibrasyon ve ayarları yapılıyor. Eğer enjektör çok sorunlu ise değişimi yapılıyor.

Eğer enjektrölerden bir tanesi komple değişmesi gerekiyor derlerse kesinlikle takım halinde değiştirin. Birde enjektörleri fiyalatını sorun ve piyasada araştırın. Model numarasına göre araştırmanızı yapın. Çok farklı fıyatlar karşınıza cıkacaktır.

tab
27/03/2015, 12:04
Genel bakımı yaptırdıktan sonra aynı problemi yaşamıştım. Basınç sensörü ve enjektörleri değiştirerek çözülmüştü. Fiat Punto 1.3 Bas?nç Sensörü GittiGidiyor'da 151317013 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/fiat-punto-1-3-basinc-sensoru-151317013?gclid=CIDE1qajyMQCFafItAodlT8Aqw&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0)

emoixpetgo
27/03/2015, 23:57
topkapı sanayi de önerebileceğiniz pompacı varmıdır peki ? Enjektörlerden anlayan.

Benim ustada pompacıya baktırıcaz daha sonra bakıcaz diyo. Kafam iyice karıştı...

Dediğim yer topkapıda zaten oraya git beni dinle bi baktır

ibooovn
28/03/2015, 18:48
aynı sorun bendede var benim ise tam tersi soğukken zor çalışıyor ısınınca problem kalmıyor...herşeyi yaptım..tek çare mazot pompası ve enjektör bakımları gibi duruyor

pasali17
30/03/2015, 12:40
Arkadaşlar hafta sonu SANKO sanayi sitesinde kıymetli ustalarım nazif usta ve hasan usta var.

Enjektörler kötü mazot veya dip depo kullanıldığı için tıkanıp hava yaptığını söyledi. Mikroskopla bütün parçaları test etti.
Enjektör memelerinde veya diğer parçalarında sorun olmadığını söyledi.

4 adet boş marka enjektör tamir takım değişti. Kalibrasyonları makinada yapıldı. Test edildi. toplamda 650 TL masraf oldu. Çok şükür Sorunum ortadan kalktı. :)

volkan1065
30/03/2015, 14:01
Arkadaşlar hafta sonu SANKO sanayi sitesinde kıymetli ustalarım nazif usta ve hasan usta var.

Enjektörler kötü mazot veya dip depo kullanıldığı için tıkanıp hava yaptığını söyledi. Mikroskopla bütün parçaları test etti.
Enjektör memelerinde veya diğer parçalarında sorun olmadığını söyledi.

4 adet boş marka enjektör tamir takım değişti. Kalibrasyonları makinada yapıldı. Test edildi. toplamda 650 TL masraf oldu. Çok şükür Sorunum ortadan kalktı. :)

Dediğim gibi enjektör sorunuymuş. yalnız meme fiyatlarını keşke sorsaydın. Çünkü Enjektörlerin sökülüp takılması ayalarnması maliyet. yapmışken onlarında yapılması iyi olurdu. Genelde bu işi yapnalar için iyi dedikleri yarıyı biraz geçse bile iyidir. Yanı anlyacağın uzun yada kısa vadede ustalarla yine ahbap olursun.

Neyse bu şekilde çözülmesi bile çok iyi. Artık inş sorun çıkarmaz. Birde mazot pomasına baktırdınızmı kaçak olup olmadığına. Eğer ondada çıkarsa onu mutlaka mazot pompası test tezgahı olan bir yerde yaptırın yoksa oda çok sıkıntı yaratıyor.

pasali17
01/04/2015, 09:17
Dediğim gibi enjektör sorunuymuş. yalnız meme fiyatlarını keşke sorsaydın. Çünkü Enjektörlerin sökülüp takılması ayalarnması maliyet. yapmışken onlarında yapılması iyi olurdu. Genelde bu işi yapnalar için iyi dedikleri yarıyı biraz geçse bile iyidir. Yanı anlyacağın uzun yada kısa vadede ustalarla yine ahbap olursun.

Neyse bu şekilde çözülmesi bile çok iyi. Artık inş sorun çıkarmaz. Birde mazot pomasına baktırdınızmı kaçak olup olmadığına. Eğer ondada çıkarsa onu mutlaka mazot pompası test tezgahı olan bir yerde yaptırın yoksa oda çok sıkıntı yaratıyor.

Mazot pompasında bir sorun olmadığı söylendi. Zaten şu masrafı bile sağdan soldan borç alarak yok canımdan yaptırdım. Daha ağırını nasıl kaldırırdım bilemiyorum. Çok şükür 4 gündür kulanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım çok şükür.:bye10000:

hayatibc
10/09/2015, 11:39
Arkadaşlar 2008 grant punto aracım ısınınca geç çalışması hakkında yardımcı olur diye yazıyorum.Çok can sıkıcı bir durum ama mutlaka önce enjektör ve pompa yakıt sistemine baktırın.Dün itibari ile enjektör lerden ikisi arızalı çıktı değişince aracın çalışması eski haline döndü.Yok marş motoru yok akü sonraki işler,kızdırma bujisi olsa zaten lamba yanıyor.Enjektör arızası bilgisayarda da gözükmüyor.Forumdan aldığım bilgiler bana yol gösterdi.Yardımcı olur diye yazıyorum.Herkese sorunsuz ve kazasız punto kullanma dileklerimle.

mertvural90
10/09/2015, 12:42
bende istanbulda olan arkadaşlardan mengerler bosh car servisi tavsiye ederim bir arkadaş sormuş nasıldır diye.