PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaslar bir akıl verin lütfen deliricem

Crispo
19/03/2015, 22:33
Merhaba 2006 model grande punto 1.4 benzin/lpg araç sahibim aracımda hiçbir sıkıntı yoktu 1000 km lik uzun bi yola gittim direksiyonu sağa cevirdigimde tamda sağ tekerleğin oralardan tak diye bir ses geliyor ses baya fazlaydı biraz azaldı durduğu yerde sağa cevirdigimde belli bi aralıkta tak diye sağ tekerleğin oralardan bi ses geliyo canım sıkıldı bu duruma sanayide birine gittim dedi direksiyon kutusu bozulmus 300 e yaparız sonra guvenemedim bi hidrolik direksiyon revizyon merkezi diye bi yer buldum dedi o 300 e yapan adam yalan soluyor bu sesin bi sıkıntısı olmaz en fazla bu sesi cikarir sadece en son kaldığı yerde arıza lambası yanar getirirsen 800 e yaparız sonra dedim fiat servisine götüreyim usta bindi arabaya yanıma sesin gelmeyeceği tuttu bende dedim kaldırın alttan bakın baktı hiç bi sorunu yok dedi tam çıkarken ses geldi ayaküstü söyle bi baktı bu city arızası 2500 lira değişecek onarilmiyo direk değişiyor dedi city modunda kullanma bu seni en fazla 1 sene götürür sonra yaptı dedi ama direksiyonunda ne sertlesme ne tıkırtı ne titreme hiç bişey yok sadece sağa çevirin ce tak sesi 3 farklı usta 3 farklı fiyat 3 farklı teşhis nolur yardım edin bana ne yapmam lazım tamiri varmi bu işin sorunum nedir hangisi doğru söylüyor çok uzun bi yazı oldu okuyup cevap verenden allah razı olsun

byadrenalin
19/03/2015, 23:42
Gelen ses siz direksiyonu sağa çevirdiğinizde mi geliyor yoksa siz direksiyonu sağ çevirip gaza basarak kalkış yaptığınız da mı geliyor ?

erdalcakirblk
20/03/2015, 00:10
Byadrenalin gaza basma ile hiç bir ilgisi yok yavaş aldığında daha çok sağ dönüşlerde sağa cevirdigimde belli bir aralıkta o aralığı denk getirdin sağ sol yap direksiyonu o ses duyuluyor bi tak diye bi ses hissediliyor içerden sağ tekerleğin o taraflardan geliyo sanki

erdalcakirblk
20/03/2015, 00:10
Bu arada crispo benim tan yazınca isim farklı çıkmış

halils2
20/03/2015, 00:25
bu tak sesi yay sesi gibi mi sert metal vuruşlu bir tak sesi mi?

erdalcakirblk
20/03/2015, 00:44
Yok yay sesi değil

erdalcakirblk
20/03/2015, 00:45
Metal vuruşlu gibi evet

halils2
20/03/2015, 00:59
yay gibi olsa amortisör takozundan yapar, direksiyon kutusuna bir baktırın bence.

tab
20/03/2015, 08:55
Arızayı tam tespit ettikten sonra parayı vermek gerekir. 2004 model Punto'nun sağ keskin dönüşlerde ses yapıyordu. Sağ teker aks başını değiştirince düzelmişti.

aliastam
20/03/2015, 09:07
Benimde başıma geldi.Aracı çalıştırdıktan sonra ilk harekette sanki direksiyon altında bir şey yapışmış ben debriyajı kaldırıp gaza baztığımda yapışan şey çıkıyormuş gibiydi.
Tamirciye durumu anlattaım direk amortisor takozu dedi baktı ve değiştirdi.
3 farklı teşhis ve 3 farklı fiyatın nedeni teşhis doğru değil.Korkarım gittiğiniz tamirciler ilgi göstermemişler.
İyi bir tamirci bulmanızı önderirim.Daha sonradan başınıza fazla iş çıkarmasınlar.

byadrenalin
20/03/2015, 10:26
Amantisör takozu değil gibi. Direksiyon kutusu olma ihtimali daha yüksek. Ama akslara da baktırmak gerek tabi. Servis zaten iyice sallamasyon konuşmuş. Biraz böyle idare edin. Arabanızın bakımı geldiğinde iyi bir yerde bakım yaptırırken sorundan da bahsedersiniz o zaman en azından ilgilenirler. Bizim ülkemizdeki çoğu usta malesef ilgisiz alakasız boş boğaz. İyi bir ustaya denk gelip araç yaptırmak şans işi oldu artık.

volkan1065
20/03/2015, 10:34
Kesinlikle aracınızın direksiyon kutusu ile oynatmayın. Direk rot balansıya götürüp aracın önunu yukarı kaldırıp levye kontrolü ile direk nerden geldiği anlaşılır. Eğer amortisör takozu bilya dağıttıysada yapabilir aks bağlığındada tada diğer takozlardanda yapabilir.

Çok iyi incelettir. Direksiyon kutusundan olsaydı başka sorunlarda veriri gibime geliyor.

erdalcakirblk
20/03/2015, 12:59
Rot balansciyada götürdüm alttan baktılar direksiyon kutusundan dediler ama balikesirde 2 tane direksiyon tamirci var biri 300 istedi hallederiz bilmemne burcu değişecek dedi başka biride o yalan soluyo o iş 300 e olmaz yarı yolda kalırsın 800 lira masrafı var bu işin ama yaptırma paran yazık ömür boyu götürür dedi serviste bunda sıkıntı yok dedi tam servisten çıkarken ses geldi ve duydu galiba city den dedi 2500 e yaparız dedi 😐 servis ayaküstü salladı gibi diğerleri de anladığını sanmıyorum adamlara diyorum city den yaparmi adam city nedir diyo city ne oldugunu bilmeden biri 300 e biri 800 neyi tamir edecek eğer sorununun cozuleceginj bilsem onlara yaptircam ama servis bu tamir OLMAZ değişecek demesi kafamı karıştırdım ustalar yapcan diyip 3 5 gün sonra aynı sorunu yaşarsın verdiğim paraya çöpe gidecek

fethican
20/03/2015, 13:01
Bende de aynı sorun vardı tam sağ veya tam sol yaptığımda tak diye ses yapıyordu rot başları, rot milleri bide tıkırtı burcu değişti şimdilik bişey yok ama sizinki bunlardan sonra da düzelmezse direksiyon kutusundandır. Tamiri varmı bilmiyorum bana değişmesi lazım demişlerdi

34punto
20/03/2015, 13:17
bu sorun önemsiz genellikle ıslandığında yağmurlu havalarda yapar zaman zaman azalır artar sesi yapan amortisör takozları tahmini 200-250 tl tutar ama yaptırmasınızda olur ses dışında sorun olmaz,ustalar ayrı ayrı sallamış direksiyon kutusu yok city modu felan kandırmaya çalışıyolar dikkatli olun