PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PUNTO EVO ile ilgili sorularım

kadir_yilmaz
16/03/2015, 14:09
Yaklaşık 1 ay önce Punto Evo 1.4 fire dynamic dualogic Lpg'li araç aldım. Araç 52000 km'de. Bütün bakımları yetkili serviste yapılmış olup son bakımı 42000 km'de yapılmış. Aracı kısa süredir kullanmama rağmen bazı sıkıntılar dikkatimi çekti. Şöyle ki;
1-) Hill-holder olmasına rağmen bazen yokuşta kaydırma yapıyor, bazen yapmıyor. (Araç yokuşta dururken start-stop çalışmıyor )
2-) Start-stop özelliği bazen devreye giriyor, bazen girmiyor.
3-)Araç rolantide çalışırken belirgin bir şekilde titreme yapıyor(hem benzinde hem lpg'de). Bu yüzden start-stop özelliğinin devreye girmediğini düşünüyorum
4-)Sadece bir kere aracı çalıştırıken vites devre dışı uyarısı, bir kerede geri vitese alırken start-stop devre dışı uyarısı aldım.
5-)Yakıt tüketimi 9,0 litre şehir dışı ağırlıklı olarak. Forumda bazı arkadaşlar 6-8 arası gidip geliyor.
6-)City modu için tek parmakla çevriliyor deniliyor lakin o kadar yumuşak gelmedi bana.
Sebepleri neden olabilir acaba?

katip onur
16/03/2015, 15:24
Aracınız hayırlı uğurlu olsun.. Bu işin uzmanı değilim ama tahminlerimi açıklayayım.
1- hill-holder frene seri halde çift basılınca defreye giriyor diye biliyorum (Clio 4'lerde öyle),
2- Start-stop devreye girmemesi olayı akü'den kaynaklanabilir. Akü zayıf olabilir.
3- Titreme olayını lpg'de mi yapıyor benzindemi? LPG ayarı yaptırın derim,
6- City hidrolik direksiyonlara göre çok yumuşak oluyor ama tek parmakla dönme olayı beklenemez tabiki :)

comanchee
17/03/2015, 16:08
1- start stop kontrol ünitesi motor sıcaklığı, akü şarj durumu vb. faktörlere bağlı devreye almayabiliyor.Mesela silecekler,farlar rezistans veya klima açıksa genelde devreye girmiyor.
2-Rölantide titreme boğaz kelebeğinden veya sübap ayarlarından olabilir.1,4 8v puntoların 30.000 de bir sübap ayarı yaptırması lazım.Boğaz kelebeği temizlenip adaptasyonu yapılırsa düzelebilir.
3-hill holder %5 den düşük eğimlerde devreye girmez.
4-Direkssiyon için amortisör takozlarına baktırın yağlanırsa biraz daha rahatlar