PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu çevirirken gelen gıcırtı sesi

Raplex
13/03/2015, 19:00
Merhaba,

3-4 gün önce direksiyonu çevirirken hafif bir gıcırtı sesi duymaya başladım. Ses kaputun içinden geliyor ve balatalardan da hissediliyor gıcırtının yaptığı titreşim. Beylikdüzü'nde yaşadığım için araba geçtiğimiz haftalarda yaşadığımız yoğun kar yağışında tamamen 1 1,5 metrelik karların altında kalmıştı. Gerçi sürekli temizlemiştim fakat yine de araç karların içindeydi genelde. Bunun dışında da herhangi bir şey gelmedi aracın başına.

Bugün oto sanayi'de rastgele bir yere sorduğumda kar suyunun neden olabilceğini , bir kaç parça değişip rot balans ayarının yapılması gerektiğini söyledi yetkili kişi.

Böyle bir sorun yaşayan var mı acaba ? Ayrıca Beylikdüzü civarında (Avcılar,Büyükçekmece de olabilir) onarım için yer/usta önerisi olan var mı?

Teşekkürler. İyi akşamlar.

ibooovn
13/03/2015, 22:57
beylikdüzünde birmot var servis...tuzlu çıkar tabi..kaputu açıp bi körüklere bak bakalım kelepçeleri yerinde mi eğer yoksa kardan direksiyon kutusu su almış olabilir..ozaman tuzlu cıkar..benimkilerde karda düşmüş sanırım hafta sonu hallledicem ve yağmurda falan sürmemeye calışıcam...esenyurt sanayiyede gibelirsiniz...opelci vehbi usta on numaaradır az ilerisindede avcılar fatih sanayi var zaten oradada girişte hemen fiat servis var..onlarda uyguna yapar...size yakın yani 4*5 km var yok

volkan1065
14/03/2015, 01:46
ön amortisör takozları kar suyu almıştır. sıvı gres ile yağlarsanız sorun çözülür.

ibooovn
14/03/2015, 02:42
ön amortisör takozları kar suyu almıştır. sıvı gres ile yağlarsanız sorun çözülür.

biz yağlayabilirmiyiz onu gecen wd40 sıkıcaktım yalnız bizim yapabileceğimiz bir iş değil sanırım sileceklerin orayı falan sökmek gerekiyor ...

ecuadorm
14/03/2015, 07:04
biz yağlayabilirmiyiz onu gecen wd40 sıkıcaktım yalnız bizim yapabileceğimiz bir iş değil sanırım sileceklerin orayı falan sökmek gerekiyor ...
Araç çalışırken bir kişi sürekli direksiyonu tam sağ sol yapacak, diğer kiside kulelerin uzerine wd40 in uzatmalı çubuğu ile bu noktaya sıkacak. iki tarafada sıkmak lazim. Kullanima bagli olarakta burkac gun içerisinde sorun kendiliğinden çözülüyor.

volkan1065
14/03/2015, 14:04
Wd 40 yağlı temizleme spreyidir geçici olarak işinizi görecektir. Hiç bir yeri sökmenize gerek yok. Uzatma cubuğu ile sıkabilirsiniz. Ben bugün yine yağladım bakım için.

Ama şöyle yaparsanız daha iyi olur.

WD40 ile ilk önce bir temizleme yapın sonra araç ile biraz turlayın arkasında sıvı grez ile yağlama yapın yine biraz dolaşın sonra sıvı giresi bolca yine sıkıp direksiyonu olduğu yerde sağ sol yaptırın. Sonra biraz daha sıkın ve işlemi tamamalayın sorununz çözülmüş olacaktır.

ibooovn
14/03/2015, 19:05
teşekkürler olmadı haftaya falan z rotları değiştireceğim ozaman söküp yağlatırım içini ...bozuksa gözle anlaşılıyor dimi o zaman değiştiririz yansanayi falan 50 liraya

esatalemdar
14/03/2015, 20:30
Bugun ustama götürüp bakimlarini yaptirdim bende de bu ses var ustam da fark etti çözüm amortisör takozlarinin ve bilyalarin değişmesi gerekiyor 50 şerden 100 tl parcalar ortama 100 tl de işçilik. Bende büyük ihtimalle yağlama yapacağım

volkan1065
14/03/2015, 23:30
Amartisör takozlarının sökümü için tüm amotisör sistemi sökülüyor. Zaten onu sökturdumu direk değiştirmeniz daha makul oalcaktır. Sökme takma en az 10 tl den başlar.

Sökmeden bir yağlayın ses kesmezse değiştirtiniz.

volkan1065
14/03/2015, 23:32
100 tl yazacıktım

king7
15/03/2015, 12:37
sanırım sıkıntı takozlardan kaynaklanmaktadır. gecen ay bende degiştirdim gıcırtıdan kurtuldum

Raplex
15/03/2015, 20:13
Cevaplar için teşekkürler. Ses kullandıkça kendi kendine geçti. Fakat hafta içi yine de servise götürüp kontrol ettircem.

galatasaray
15/03/2015, 20:19
Ben yağla gicirtiyo simdilik cozdum Lok Lok sesi kesilmiyor bozuk yollarda buda takoz yatakları bollastigini tahmin ediyorum dogrumudur arkadslar?

aliastam
16/03/2015, 10:08
Merhabalar.Opelin amortisor takozları fiat ile aynı.Ücret araştırmasınada girebilirsiniz.Geçen ay bende yaptırdım.Sadece sol üst amortisor takozu ve z rot parça toplam 60 tl tuttu.50 tl de işçilik verdim.Avcılarda sürekli gittiğim bir yer.Artık BİRMOT a gitmeyeli uzun zaman oldu.Bir daha gitmem de zaten...

likable
16/03/2015, 11:01
Ben yağla gicirtiyo simdilik cozdum Lok Lok sesi kesilmiyor bozuk yollarda buda takoz yatakları bollastigini tahmin ediyorum dogrumudur arkadslar?

Merhaba, geçen hafta aynı problem bende vardı, usta z-rotları değiştirdi problem çözüldü. sendeki de aynı olabilir. sağ sol z rot + işçilik 100 lira verdim.

volkan1065
16/03/2015, 12:01
Peki opelin amortisör takozları dahamı iyi yoksa aynı markamı.