PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj led arıza?

Ekrem06
08/03/2015, 21:03
Merhaba arkadaşlar dün bagaja led döşedim sağ ve sol tarafa bugün sağ taraftaki ledde temassızlık olduğunu fark ettim + ve - uçları bantla tutturmuştum büyük ihtimalle onlar birbirine değdi ya da temassızlık oldu neyse sağ taraftakini söktüm kabloları iyice izole ettim ama ne olduysa bundan sonra oldu.. Sol taraftaki şimdi daha kısık yanıyor ve normal iç aydınlatmalarım da gitti yanmıyor bir de kumanda dan kapılar açılıp kapanmıyor. Acaba bir sigortayı mı attırdım? İç aydınlatmadan herhangi bir kablo çekmedik bagajdaki sarı lambayı iptal edip + ve - verdim verirken de bagaj kilidini kitledim yani bagaja elektirik gelmiyordu.. Acaba ne olmuş olabilir?
Resimler düne ait baya da güzel yanıyordu halbuki

Ekrem06
08/03/2015, 21:10
Birde şu an bagajı açınca 3 4 saniye sonra yanıyor led ama kısık yanıyor

volkan1065
08/03/2015, 21:47
direksıyonun altındaki sigortaları tek tek kontrol edin. Bu tip işleri yaparkende izalasyona dikkat edin. Bu araçlar eski tip şahin doğan-reno broadweylere benzemez.

Kısadevreler büyük sorunlara sebep olabilir.

Ekrem06
08/03/2015, 23:46
Sigortayı kontrol edeceğim benim şaşırdığım iç aydınlatma ve anahtarın saçmalaması oldu.. Sonuçta hepsinin sigortası ayrı ayrı.. Bu araçlar eski tip broadway şahine benzemez demişsiniz ama ne kadar elektronik o kadar kötü bence.. Ayrıca sigorta sistemi 3 aşağı 5 yukarı aynı hemen hemen eğer bagaj lambasında ki ampul patlasaydı anahtar çalışmıyorsa bence o zaman bu arabada bi sıkıntı var

alixxx
09/03/2015, 00:00
Birde şu an bagajı açınca 3 4 saniye sonra yanıyor led ama kısık yanıyor

Seni çok uğraştırmayalım. Direksiyon altındaki sigortalardan resimdeki (F53) ama senin sorunun başka yerden diye düşünüyorum. Ledlerin hepsini sök bakalım düzelecek mi iç ışıklar.

https://i.hizliresim.com/q4QPQ5.jpg (https://hizliresim.com/q4QPQ5)

Birde iç tavan aydınlatması ile bagaj aydınlatması aynı sigortadan besleniyor. Fakat anahtar yani immo direkt aküden besleniyormuş :)

Ekrem06
09/03/2015, 09:50
Günaydın teşekkür ederim bugün ilk fırsatta sigortayı kontrol edicem birde dediginiz gibi söküp deneyeyim

Ekrem06
09/03/2015, 13:35
Ali bey bir şey daha soracağım az evvel arabanın yanına indim bagajdan bir iki eşya almaya led yandı bu sefer bir yerde temassızlık var sanırım ama bagaj açıkken hemen koştum kapıyı açtım ama lambalar yanmadı tekrar bagaja döndüm ledler yanıyordu.. Sigorta atsa arka ledinde yanmaması lazım değil mi? Anahtar tahminimce pili bitmiş bunun üzerine tesadüf gelmişte olabilir diye düşünüyorum

Ekrem06
10/03/2015, 00:28
Arkadaşlar sanırım bir çözüm buldum aynı sıkıntıyı benim gibi başka bir araçta yaşamış birisi bende benim orijinal ampülü iptal edip direkt ledleri bağlamıştım aynı sorun o arkadaşta da olmuş orijinal lambayı takıp paralel bağlayınca sıkıntı çözülmüş yarın birde öyle deneyeceğim sigortaları kontrol ettim hepsi sağlam sanırım ledlerin akım gücü devreyi bir şekilde tamamlamıyor..

ibooovn
10/03/2015, 13:56
abicim böyle bantlı mantlı işler yapıyorsunuz oraya buraya ışık led takıyorsunuz sonra seyir halindeyken allah korusun kısa devre yapıp araç tutuşuyor....en iyisi orjinali yada sadece led ampul takmak

Ekrem06
10/03/2015, 18:39
abicim böyle bantlı mantlı işler yapıyorsunuz oraya buraya ışık led takıyorsunuz sonra seyir halindeyken allah korusun kısa devre yapıp araç tutuşuyor....en iyisi orjinali yada sadece led ampul takmak

Valla sana şöyle söyleyeyim ben ne iş yaptığımı biliyorum en azından ,ayrıca arabayı pavyona çevirmedik herhalde bagaj lambası ORİJİNAL olan ısınıp kendi plastiğini sarartmış ve saçma sapan aydınlatmıyor diye bende böyle yaptım..Ben yaptığım işin sorumluluğunu alıyorum merak etme ama yetkili servis kendi yaptığı bi arıza oldu mu almıyor.. 2008 senesinde 0 km aracımın seyir halinde giderken 4 hava yastığının açılmasına sebep oldular sonrada sert çukura düşmüşsünüz diyip olayı örtpas etmeye çalıştılar..

ibooovn
11/03/2015, 01:32
Valla sana şöyle söyleyeyim ben ne iş yaptığımı biliyorum en azından ,ayrıca arabayı pavyona çevirmedik herhalde bagaj lambası ORİJİNAL olan ısınıp kendi plastiğini sarartmış ve saçma sapan aydınlatmıyor diye bende böyle yaptım..Ben yaptığım işin sorumluluğunu alıyorum merak etme ama yetkili servis kendi yaptığı bi arıza oldu mu almıyor.. 2008 senesinde 0 km aracımın seyir halinde giderken 4 hava yastığının açılmasına sebep oldular sonrada sert çukura düşmüşsünüz diyip olayı örtpas etmeye çalıştılar..

valla eski opelime bende takmıştım led ama hiç bir aydınlatma yoktu o yüzden zorunluydu...ben sizin işinize karışmıyorum sadece fikrimi söylüyorum...kısa devrelerden yanan araçlar gördükçe soğudum bu işlerden ...ayrıca arabama gaz taktırmayı bırak gazlı araca binmeyede korkuyorum bir arkadaşımız ağaca çarparak 21 yaşında eşi babası üçü patlayarak vefat etmişlerdi ben nede olsa arabada bebekte taşıyorum ozamanlar tek geziyordum ....neyse siz bilirsiniz tabi ...servisteki adamlarda mühendis değil tabi adam ay sonunu bekliyor onun için çalışıyor... fazla bir ilgi beklenmemeli zaten oradan ...geçen sene otobanda düm düz yolda giderken bende 4 airbag artı yan cam airbagleri açmış bir minicooper görmüştüm...işte bunlar bence araç oynandığı için kısa devre yapabilir ve sonra airbag falan patlıyor....neyse size kolay gelsin iyi forumlar dilerim