PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Torpidodan gelen ses çıldırmak üzereyim !

Evolution37
28/02/2015, 23:06
Beyler abiler kardeşler benim bir sorunum var ve benim mesleğim olduğu halde çözemedim işte o yüzden çıldırmak üzereyim :( benim torpidomdan yollardaki su kanallarından 20 km kadar hızla giderken ses lak luk şeklinde sanki bizim arabalardaki torpido kapağı hastalığında gelen ses gibi bir ses geliyor daha önceden dönüşlerde hafif eğimli yollarda direksiyon altından gelen vıcıklama sesi geliyordu pedalların ordaki kalorifer peteğinden geldiğini buldum izole ettim besledim ses kesildi torpido kapağını izole ettim içindeki rafı izole ettim polen filtesinin kapağından şüphelendim hem oralardan geliyor gibi ama oda değil. şu andaki bahsettiğim torpido sesiyle birlikde gaza bi anda basıp araba bi anda kalktığında lok diye bir ses gazdan ayağımı çektiğimdede aynı şekilde lok diye bir ses geliyor tabi bu bahsettiğim saniyelik bir olay. torpido altındaki kalorifer motorundan şüpheleniyorum ama torpidoyu o kadar dağıtacak vaktim yok boşu boşuna sökmekde istemiyorum maalesef işyerindede uğraşamıyorum milletin arabasıyla uğraşmaktan :) Daha öncedende bahsettiğim gibi nissan servisinde trim teknisyeniyim ama hakikaten bu sefer kendi söküğümü dikemedim başına gelen ve bu bahsettiğim sesi çözen varsa allah aşkına bir yardımcı olsun herkese şimdiden çok teşekkürler. Bu arada berkantonlu abimede bir özür borçluyum en son buluşmada yanına gidemedim telefon açtı cevapda veremedim burda tüm forum önünde kesinden özür diliyorum :wink:

tayfux
01/03/2015, 00:44
Ali hocam göğüslükten değil de motor kısmından geliyor olabilir mi? akslarda boşluk olursa da aynı lok sesini yapabilir..motor kulaklarından da gelebilir..

Evolution37
01/03/2015, 10:23
Abi dogru diyor olabilrsin. hava filtre kutusunu kontrol ettim motor kulagina baktik on takimi 3 defa mekaniker arkadaslarima kontrol ettirdim gecen persembe gunu baski balata set degisti sanzuman takozu yirtikdi oda degisti on takim tekrar kontrol edildi. Yanliz on takimdan gelme ihtimali bence %5 gibi cunku gaza aniden basip araba firlayinca ve cukurdan gecince on takimdan gelen bir ses yok sadece torpidodan geliyor sanki dijital klima kapattigin zaman kapakciklari kapama sesi var ya ona cok benzeyen daha hafif bir ses. Bu arada klima kapaliyken ve acikkende denedim bi fark yok :/

tayfux
01/03/2015, 12:02
Abi dogru diyor olabilrsin. hava filtre kutusunu kontrol ettim motor kulagina baktik on takimi 3 defa mekaniker arkadaslarima kontrol ettirdim gecen persembe gunu baski balata set degisti sanzuman takozu yirtikdi oda degisti on takim tekrar kontrol edildi. Yanliz on takimdan gelme ihtimali bence %5 gibi cunku gaza aniden basip araba firlayinca ve cukurdan gecince on takimdan gelen bir ses yok sadece torpidodan geliyor sanki dijital klima kapattigin zaman kapakciklari kapama sesi var ya ona cok benzeyen daha hafif bir ses. Bu arada klima kapaliyken ve acikkende denedim bi fark yok :/
anladım kardeşim..sen trim uzmanısın öyle diyorsan öyledir..bazen hiç beklemediğin yerden geliyor..mesela benim araçta da bir ses geliyordu sein gibi tüm torpidoyu aradım yok yok..sonra farkettim ki şöför tutamacı yerine gözlük kabı taktırmıştım serviste..oraya koyduğum gözlük yerine tam oturmamış o ses yapıormuş..2 hafta beni çıldırtmıştı..:)

Evolution37
01/03/2015, 12:06
anladım kardeşim..sen trim uzmanısın öyle diyorsan öyledir..bazen hiç beklemediğin yerden geliyor..mesela benim araçta da bir ses geliyordu sein gibi tüm torpidoyu aradım yok yok..sonra farkettim ki şöför tutamacı yerine gözlük kabı taktırmıştım serviste..oraya koyduğum gözlük yerine tam oturmamış o ses yapıormuş..2 hafta beni çıldırtmıştı..:)
Aynen dun gece ruyama girdi artik yemin ediyorum ya huzursuz oluyorum yani kendi arabamdaki sorunu gideremedigim icin :( birde biraz sonra asagi arabaya inip kalorifer borularin motora dogru giden kismina bakicam egr valfini sokup temizlerken ordaki cirt kelepceyi cikartmistim simdi ondan supheleniyorum abi insallah ordandir :)

Evolution37
02/03/2015, 00:26
Arkadaşlar konu günceldir yardim ve onerilerinizi bekliyorum...

khanunl
02/03/2015, 14:42
Her aracın marka model olarak trim sesleri farklı noktalardan gelebilir.Akslarda boşluk yoksa ki öyle söylüyorsunuz!Z rotlarda sıkıntı yoksa salıncak burçları boşluk yapmış olabilir,yada fren balataları yuvalarında boşluk olabilir.Torpido bölümünden ön takıma baktıracak kadar bir ses geleceğini düşünmüyorum.Kolay gelsin.

Evolution37
02/03/2015, 16:19
Ses gelen yer tesbit edilmistir kalorifer motorundan geliyor ses en kisa zamanda sokucem herkese tesekkurler :)

ykaya1983
02/03/2015, 19:11
Valla ben seslere hiç aldırmıyorum.Benim araçta da çukurlara girdiğimde lok lok ses geliyor.Rot balansçıya gösterdim z rotlar değişmesi gerekiyormuş.Ben de açıkçası şimdi hiç aldırmıyorum.Benim de bir huyum vardır,aracın gidişine etki etmeyecek,yaptırmadığında başka bir arızaya sebep olacak bir ses olmadığı müddetçe araçtaki sesi kesmek için kolay kolay bir sürü parçayı değiştirerek para harcamam.Bu yüzden bir önceki aracımda aynen sizinki gibi ayağımı gazdan çekerken gelen bir ses varken birkaç parça değişmesi gerektiğini öğrenince hiç ellememiştim.

Evolution37
03/03/2015, 22:54
Valla ben seslere hiç aldırmıyorum.Benim araçta da çukurlara girdiğimde lok lok ses geliyor.Rot balansçıya gösterdim z rotlar değişmesi gerekiyormuş.Ben de açıkçası şimdi hiç aldırmıyorum.Benim de bir huyum vardır,aracın gidişine etki etmeyecek,yaptırmadığında başka bir arızaya sebep olacak bir ses olmadığı müddetçe araçtaki sesi kesmek için kolay kolay bir sürü parçayı değiştirerek para harcamam.Bu yüzden bir önceki aracımda aynen sizinki gibi ayağımı gazdan çekerken gelen bir ses varken birkaç parça değişmesi gerektiğini öğrenince hiç ellememiştim.

Bendeki acayip bir hastalik abi ben biyerinden en ufak bi ses gelse arabadan soguyorum hemen cildiriyorum :( puntodan once 2001 clio rs vardi cukurdan gecince torpido birak beni camdan cikiyim diyordu arka bagajdan bir ses daha gelmeye basladi sattim :) simdi bu aracimdada ara yollarda 20kmh yi gecmiyorum arkamda selektorlerin biri yaniyo biri sonuyor camdan elimi cikarip devam et diyorum millete yani o bicim bi dengesiz huyum var :/