PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3000-3500 deviri geçmiyor, motor arıza ışığı yanıyor, çekiş düşük

ercan60
24/02/2015, 21:23
Merhaba arkadaşlar,

10 gündür başlıkta da belirttiğim sorunları yaşıyorum. Bir sabah çalıştırdım arabayı ve motor arızası yandı. Daha sonra aracın nazlı devirlendiğini fark ettim; devirlense de 3000-3500 aralığını geçmiyor, yani 110 km hıza kadar çıkıyor en fazla.

Sanayiye götürdüm cihaza bağlandı p0234 hatası verdi, turbo basıncıyla ilgili birşeyler yazıyordu karşısında. Bir hata kodu daha vardı ama onu aklımda tutamadım.

Neyse forumda baya bir konu açtım, map sensörü kaynaklı olabileceğini yazmış arkadaşlar. Ben de akşam üzeri sensörü çıkardım, baya bir kurum kaplıydı; sarı sensör çubuğu görene kadar spreyledim, sonrasında güzelce geri taktım ama fayda etmedi. Hava akış-metresini çıkardım, başka bir tane taktım, o da işe yaramadı.

Bazı arkadaşlar turbo hortumu olabilir demişler yarın da ona bakacağım çatlama veya kopma var mı diye.

Sanayide silmeyi denedik, arıza lambası silinmiyor, motoru her çalıştırmamda yeniden yanıyor.

Bu arada 90 bg multijet aracım.

Başka fikri ve önerisi olan varsa, görüşlerini bekliyorum.

Teşekkürler, iyi akşamlar.

kunal87
24/02/2015, 21:53
Aynı sorun bendede oldu birsürü tamirciyi dolaştım herkes farklı bişey dedi. Map sensörünü temizledim düzelmedi, birinden aynı araç olandan ödünç aldım düzeldi. Bende çıkmasını aldım şimdi sorunsuz kullanıyorum

ercan60
24/02/2015, 21:58
Bana da map sensörü arızası gibi geliyor, temizledim değişmedi sizde olduğu gibi. Burası da küçük bir yer, dizel puntocu tanıdık da yok ki sağlamını deneyip emin olalım arızadan.

Sanayidekiler de deneme yanılma yoluyla halletmeye çalışıyorlar, en azından böyle bir forumumuz var da buradan bir fikir edinip ustalara tarif ediyorum. Çoğu zaman sorunlarımı forum sayesinde halletmişliğim vardır :)

mdoggan
26/02/2015, 11:00
merhaba .. benim de kayınçonun başına gelmişti.2012 yada 2013 active 75 bg lik g.puntosunda.
hızlanıp 110km yi geçtiğinde birden gazı kesiyor ve devri düşüyordu.çok ağır hızlanıyordu sonra ve dediğiniz gibi 110km ye zor geliyor ve geçmiyordu.
ümraniyede bildiğim bir ustaya götürdük.laptopla bağlandığında araca arıza olarak turboyu vermişti.turbo değişimi ikinci el olsada pahalı olduğundan bir kaç turboya giden parçayı değiştirdi.ama işe yaramadı.üstelik bu sorunda acayip sıkıcı.çünkü parça değişiminden sonra aracı 110 km nin üstüne çıkarıp arızanın devam edip etmediğini kontrol etmek gerekiyordu.baya uğraştan sonra hatırladığım kadarıyla 600-800 tl (işçilik dahilmi hatırlamadım) arası ikinci el bulmuşlardı. ama baya uğraştırmıştı.ve maliyetli oldu.km side 140,000 deydi.

ercan60
26/02/2015, 20:52
SORUN ÇÖZÜLMÜŞTÜR arkadaşlar.

Biraz once bir tanidigin 1.3 multijet lineasindan parca kodu farkli da olsa map sensorunu soktum ve benim puntoya taktim. Motoru ilk calistirdigimda usik tekrar yandi acaba dedim neyse, performansta degisiklik var mi diye soyle bir ciktim. Cekis iyi gelmisti, psikolojik mi acaba derken, cevre yolunda 140-150 rahat yapti :) ve ardindan da ariza isigi da kendiliginden sondu.

Yarin ilk firsatta parca siparisi verecegim. 90 tl civari mevcut, sanyiye de bir sorayim. Tamirciligi de ogretti punto bize:)

sakinkaradas
15/03/2015, 14:30
map sensorun arixali kardesim.75 lik olan puntolsrin orjinali 85 lira.bulamazsan haber ver yardimci olurum.5332717928 tel numaram

ercan60
21/03/2015, 08:49
TÜM PUNTOCU ARKADAŞLARA NİKSAR'DAN SELAMLAR :)

Sakin hocam,

Teşekkürler. Benim araçtan çıkan map sensörünün parça kodunu girdirerek sanyiden sipariş verdim, herhalde benimki 90'lık olduğu için parça fiyatı 135 TL çıktı. Akabinde, arızalı parçayla yenisini değiştirerek, sorunumu halletmiş oldum. Çekiş eskisi gibi oldu, arıza ışığı ise söndü, sıkıntısız biniyorum çok şükür.

MOTOR ARIZA IŞIĞI YANMIŞSA, VE ÇEKİŞ DÜŞÜKSE VE DE DEVİR 3000'LERİ ZAR ZOR GEÇİYORSA; SORUNUNUZ MUHTEMELEN MAP SENSÖRÜ ARIZASIDIR. EMİN OLMAK İÇİN SAĞLAM BİR MAP SENSÖRÜ İLE DENEME YAPIN VE SİPAŞİNİZİ VERİP 3 NUMARA ALYAN ANAHTAR İLE BASİT BİR ŞEKİLDE KENDİNİZ TAKIN.

cgocmen
08/03/2016, 19:51
benim aracım benzinli ve aynı problemi yaşıyorum. benzinli araçlarda map sensörü varmıdır. sorunun nedeni aynı olabilir mi ?