PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce sorunum ne

sukur
20/02/2015, 15:35
Arkadaşlar aracımda hepsinin birbiriyle ilgili olduğunu düşündüğüm bir dizi sorunum var. Sıralıyorum. Vakti olup da bir fikir yürütebilen olursa müteşekkir olurum.

* Kısa farlarım zaman zaman kendiliğinden sönüyor.
* Direksiyondaki kumandalar bazen ses açma tuşu kısıyor. Bazen mute yapıyor. Bazen kısma tuşu ses açıyor. vs. Karışık işlev görüyor.
* Arka cam buz çözücü yanında bulunan 2 Klima tuşunun bazen ışıkları yanmıyor.
* Direksiyon solundaki menü paneli tuşları sağlıksız çalışıyor. Çoğu zaman hiç çalışmıyor.
* Bir kere immobilizer ışığı yandı.
* Bir kere de Direksiyon City modu ışığının yanmadığına şahit oldum.

Bu sorunların hepsini bazen yapıyor olması arıza tespitini güçleştiriyor. Sanayiye bu halde gidip boşa para kaptırmak istemiyorum. Yaşayan ya da fikri olan var mı acaba?

Mert34
20/02/2015, 15:43
1- sinyal kolu arızalı kronik sorun herkeste var tamir ettirebilirsiniz değişmek 280lira(cc'li) yada tamiz ettirebilirsiniz 70lira falan yanılmıyorsam
2- tuşları söküp sprey sıkmak lazım iyice temizleyerek bende de yapıyordu
3- işlevini yerine getiriyor mu getiriyorsa ledleri yanmıştır belki
4- orasının bozulduğunu hiç duymamıştım ama bi açıp gerekirse kablo çekmek lazım oynandıysa orası ile
5- hiç fikrim yok araç çalıştıysa neden yanıyor ki acaba ?
6- city modunu konsoldan açıp kapayabiliyorsunuz bastınız damı yanmadı yada ışıktamı sorun var basıp kontrol edin direksiyonda ağırlaşma oluyor mu

sanayiye bencede tespit etmeden gitmeyin ne varsa değişelim derler kesin, işçiliği dağ olur sıkıntı yaratacak şeyler değil gibi duruyor

sukur
20/02/2015, 15:53
Mert bey teşekkür ederim ilginiz için.

Klima düğmeleri Işıklar yanmaığında işlevlerini yerine getirmiyor. Yandığında işlevi de yerine getiriyor.

City modu yanmadığına kendisi çalışıyordu. Yani yumuşatma işlevini yaptığı halde ışığı yanmamıştı.

Evren_c
20/02/2015, 16:10
Acaba genel olarak sigorta kutusuyla ya da beyinle ilgili bir problem olabilir mi? Bildiğimden değil de, tahmin yürütüyorum sadece. Hepsi birbiriyle ilintili gibi duruyor gerçekten.

byadrenalin
20/02/2015, 17:02
Bana sanki akü ile alakalı gibi geldi biraz. Bir ihtimalde body computer ile alakalı olabilir.

Mert34
20/02/2015, 17:16
Mert bey teşekkür ederim ilginiz için.

Klima düğmeleri Işıklar yanmaığında işlevlerini yerine getirmiyor. Yandığında işlevi de yerine getiriyor.

City modu yanmadığına kendisi çalışıyordu. Yani yumuşatma işlevini yaptığı halde ışığı yanmamıştı.

Bence de diğer arkadaşların dediği gibi sanki elektrik sisteminde bir temassızlık varmış gibi geliyor ilk görüşte, ama bazı fonksiyonlar/ışıklar direk beyinden geliyor diye biliyorum city'nin çalışıp ışığının yanmaması falan beyinle alakalı olabilir mi acaba anlayan arkadaşlar yorum yapacaktır eminim

sukur
20/02/2015, 19:08
Vallahi ben bir kafa karisikligi, ne yapacagini bilememe hali seziyorum arabada. Ama gordugunuz gibi 4 yorum ve 4 u de farkli :( ben bu sekilde sanayiye gitsem basima ne geleceği malum. Tek çıkışım sanirim birebir bunlari ayni anda yasayan arkadaslar

serseri27
20/02/2015, 20:51
2013 yılı içerisinde farlardaki sorunu forumda yazmışsınız. O günden beri çözüm bulamadınız mı?
Far dışında yazdığınız sorunlar yeni mi ortaya çıktı yoksa hepsi birliktemi ortaya çıktı?

Size yardımcı olabilmemiz için arızalar hangi sırayla nasıl ortaya çıktı? hangi çözümleri denediniz ? yazarsanız daha mantıklı fikir yürütebiliriz.

Bir arkadaş seninkiyle çok benzer bir sorun yaşamıştı. Sorunu servis halletmek için komple elektrik tesisatını değiştirmek istemişti. Sonra dışarıda bir kaç yere giderek sonunda yaptırmıştı . Arkadaşa bi sorup buraya yazarım nasıl yaptırdığını.

parola1818
20/02/2015, 21:32
Direksiyondaki kumandalarin diger sorunlarla ilgisi yok. Zamanla islevini yerine getirmiyor. Acıp temizlemeniz lazim.

sukur
21/02/2015, 01:09
2013 yılı içerisinde farlardaki sorunu forumda yazmışsınız. O günden beri çözüm bulamadınız mı?
Far dışında yazdığınız sorunlar yeni mi ortaya çıktı yoksa hepsi birliktemi ortaya çıktı?

Size yardımcı olabilmemiz için arızalar hangi sırayla nasıl ortaya çıktı? hangi çözümleri denediniz ? yazarsanız daha mantıklı fikir yürütebiliriz.

Bir arkadaş seninkiyle çok benzer bir sorun yaşamıştı. Sorunu servis halletmek için komple elektrik tesisatını değiştirmek istemişti. Sonra dışarıda bir kaç yere giderek sonunda yaptırmıştı . Arkadaşa bi sorup buraya yazarım nasıl yaptırdığını.

Hayır aynen dediginiz gibi bunlar ben o ilk sorunu cozemeden zamanla kendini gösterdi. Çünkü o sorun ustaya ne zaman gitsem olmuyordu.

PARola18 direksiyon kumandalarinda bahsettiginiz sey islevi yerine getirmeme mi yokaa benimki gibi farkli getirme mi? Cunku bir temassizlik yok bende. Her seferinde basiyor mutlaka. Ama farkli seyler yapıyor.

sukur
10/03/2015, 12:34
Arkadaşlar sorunum devam ediyor. İstanbul'da iyi bir elektrikçi ve beyinci var mıdır tavsiye edebileceğiniz?

Gorky
10/03/2015, 13:02
İlk iki sorununuz sinyal kol ünitesinden kaynaklanıyor. Pislenmiş midir bozulmuş mudur bilemem.

karaduman205
10/03/2015, 13:11
Oncelikle aku ye baktırın aku bitik veya boş olduğu zaman voltajda ani değişimler olabiliyor.
Duzelmezse sigorta kutularındaki sigortaları kontrol edin zamanla oksitlenme yapabilir bir de motor bolmesindeki sigorta kutusu sudan etkilenebiliyor mutlaka kontrol edin. Kolay gelsin geçmiş olsun.

ibooovn
10/03/2015, 13:58
kolaymış gibi duruyor ama büyük sıkıntı bunlar...

ecuadorm
10/03/2015, 16:57
Arkadaşlar sorunum devam ediyor. İstanbul'da iyi bir elektrikçi ve beyinci var mıdır tavsiye edebileceğiniz?
Akünüz yeni mi acaba? Eğer imkan varsa başka sağlam bir akü dener misiniz. Akü sorunu bu gibi benzeri elektronik hatalara da sebebiyet verebiliyor. Saçma ama gerçek maalesef.

MKavruk
25/08/2016, 06:58
Arkadaşlar aracımda hepsinin birbiriyle ilgili olduğunu düşündüğüm bir dizi sorunum var. Sıralıyorum. Vakti olup da bir fikir yürütebilen olursa müteşekkir olurum.

* Kısa farlarım zaman zaman kendiliğinden sönüyor.
* Direksiyondaki kumandalar bazen ses açma tuşu kısıyor. Bazen mute yapıyor. Bazen kısma tuşu ses açıyor. vs. Karışık işlev görüyor.
* Arka cam buz çözücü yanında bulunan 2 Klima tuşunun bazen ışıkları yanmıyor.
* Direksiyon solundaki menü paneli tuşları sağlıksız çalışıyor. Çoğu zaman hiç çalışmıyor.
* Bir kere immobilizer ışığı yandı.
* Bir kere de Direksiyon City modu ışığının yanmadığına şahit oldum.

Bu sorunların hepsini bazen yapıyor olması arıza tespitini güçleştiriyor. Sanayiye bu halde gidip boşa para kaptırmak istemiyorum. Yaşayan ya da fikri olan var mı acaba?

Biraz "hort" olacak ama bu başlıktaki 3. madde olan bu çözücü yanındaki iki klima tuşunun çalışmaması ile ilgili yerli/yabancı sitelerde sorunu yazanlar çözümü pek yazmamış, eklemek isterim. Başıma geldi; active model grapde puntoda arka cam buz çözücü ve havalandırma çalışırken klima ve iç hava sirkülasyon tuşu çalışmama durumuyla karşılaştım. Klima panelinin arkasındaki soket çıkmış ve pinlerinden bazıları zarar görmüştü. Düzeltilip yerine takılınca çözüldü. Bu iki hususun dışında sigortalara ve sigorta kutusu da aynı problemin sebebi olabiliyormuş. Detay bilgi olarak kontrol edilmesi gerkenler;

f24,f38 nolu sigortaları
t5 t6 nolu röleleri
d21 nolu soketin 5ve15 nolu uçları

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/53568-klima-arizasi-beyler-lutfen-yardim-2.html?highlight=klima+tu%FEu

Benzer sorunu yaşayana arşiv olması açısından eklemek istedim. Sağlıcakla..