PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selenıa ile Petronas Syntum yağ arasında fark var mı?

ykaya1983
19/02/2015, 15:50
Arkadaşlar her iki yağ da petronas'ın ürünü fakat servisler selenıa koyuyorlar.Aracımı götürdüğüm özel servis petronas syntum koydu.Sorduğumda da ikisi de aynı zaten demişti.Kafama takıldığı için soruyorum sizce iki yağ da aynı mı?İlle selenıa olması mı gerekirdi?

Castell
19/02/2015, 16:24
Bence fark yoktur ikiside aynı firmanın yağı.........

scooby555
19/02/2015, 17:48
Arkadaşlar her iki yağ da petronas'ın ürünü fakat servisler selenıa koyuyorlar.Aracımı götürdüğüm özel servis petronas syntum koydu.Sorduğumda da ikisi de aynı zaten demişti.Kafama takıldığı için soruyorum sizce iki yağ da aynı mı?İlle selenıa olması mı gerekirdi?

Yunus bey merhaba,

Bir Petronas çalışanı olarak kafanızdaki soru işaretini gidermeye çalışayım. Ana şirketin ismi Petronastır. 2008 yılında Petronas, FL (Fiat Lubrificanti) yi satın alarak Selenia markasınında sahibi olmuştur. Yani Selenia Petronasın markalarından sadece bir tanesidir. İki ürün aynı mı sorusuna gelince Syntium ürün gamı Petronasın Selenia yı satın almadan önceki ürün gamıdır. Hali hazırda devam etmekte ve tüm ürün gamı piyasanın en kaliteli ürünleridir diyebilirim. Selenia ile Fiat grubu araçları hedeflerken Syntium ile diğer marka otomobillerini hedeflemekteyiz. Syntium serisi İspanyadaki fabrikalarımızda üretilmekte ve Fiat onayına sahip değildir. O yüzden 2 ürün birbirinden farklıdır. Syntium Yağı Fiat için, Mobil ESP veya Castrol Edge den farksızdır. Kullanılabilir ancak Fiat onayı yoktur. Fiat S1 onayına sahip tek yağ Selenia dır. Tabiki son karar siz tüketicilerindir. Aradaki fark bundan ibaret.

ykaya1983
19/02/2015, 19:23
Yunus bey merhaba,

Bir Petronas çalışanı olarak kafanızdaki soru işaretini gidermeye çalışayım. Ana şirketin ismi Petronastır. 2008 yılında Petronas, FL (Fiat Lubrificanti) yi satın alarak Selenia markasınında sahibi olmuştur. Yani Selenia Petronasın markalarından sadece bir tanesidir. İki ürün aynı mı sorusuna gelince Syntium ürün gamı Petronasın Selenia yı satın almadan önceki ürün gamıdır. Hali hazırda devam etmekte ve tüm ürün gamı piyasanın en kaliteli ürünleridir diyebilirim. Selenia ile Fiat grubu araçları hedeflerken Syntium ile diğer marka otomobillerini hedeflemekteyiz. Syntium serisi İspanyadaki fabrikalarımızda üretilmekte ve Fiat onayına sahip değildir. O yüzden 2 ürün birbirinden farklıdır. Syntium Yağı Fiat için, Mobil ESP veya Castrol Edge den farksızdır. Kullanılabilir ancak Fiat onayı yoktur. Fiat S1 onayına sahip tek yağ Selenia dır. Tabiki son karar siz tüketicilerindir. Aradaki fark bundan ibaret.

Siz böyle diyince kıllandım şimd valla.Titiz bir olduğum için şimdi kafam rahat etmez benim.Acaba gidip tekrar selenia mı koydursam?

Honor COOPER
19/02/2015, 20:15
Hocam kafana takma muhtemelen 5/40 syntium 5000 kullandılar gereken yağlamayı her şekilde yapabilecek yağdır.

scooby555
19/02/2015, 21:04
Siz böyle diyince kıllandım şimd valla.Titiz bir olduğum için şimdi kafam rahat etmez benim.Acaba gidip tekrar selenia mı koydursam?

Endişelenmeyin, eğer 5w-40 koydularsa Syntium 3000 5w-40 koymuşlardır. Sınıfındaki en kaliteli yağlardan biridir. Ticari taksi camiasındada kullanan bir çok kişi ile görüştük her hangi bir eksiltme vs. problem yaşadıklarını duymadk. Selenia ya göre fiyatının ucuz olmasından dolayı tercih ediyorlar. Tamirci ve servislerde daha çok kazandıklarından dolayı. Bence bu 10.000 lik periyodda kullanın memnun kalmazsanız bir dahaki bakıma Selenia yada farklı bir marka koydurursunuz.

ykaya1983
19/02/2015, 21:34
5-40 koydular arkadaşlar.O zaman öbür bakıma kadar kullanayım bari.

Castell
19/02/2015, 23:09
Yunus bey merhaba,

Petronastan birini bulmuşken sorayım peki Selenia ve Syntium ikisini kıyaslarsanız hangisi sizce daha kalitelidir?.....

scooby555
20/02/2015, 09:19
Petronastan birini bulmuşken sorayım peki Selenia ve Syntium ikisini kıyaslarsanız hangisi sizce daha kalitelidir?.....

Günaydın,

Aslında biri diğerinden daha kaliteli demek zor. Buradaki bakış açısı,doğru araca doğru yağ olmalı. Burada da bakılması gereken nokta araç onayları. Örneğin Syntium da BMW, MB GM, vs. onayları mevcut bu markalarda kullanmak öncelikli olmalı. Syntium CP diye bir ürünümüz var mesela Cıtroen peugeot onaylı, Syntium RN renault onaylı gibi, yağın kalitesini gösteren sınıfı ise API SN..Forumumuzda belki çok bilinmez ama biz Iveconunda ilk dolum yağıyız ordaki markamızda Petronas Urania. Çok teknik detaya girmek istemiyorum konu çok uzun. Toparlarsak hep şunu söylerim, bence Selenia en kaliteli yağ değil, ama FAG için (Fiat Automotive Group) en doğru yağ Selenia. Çünkü Fiat motorlarını üretmeden önce Petronas Argesine gönderiyor ve motora uygun yağ üretmelerini istiyor. Bu yüzden tüm fiat araçlarının kaput içlerinde ve kitapçıklarında Selenia ek radyatör depolarında Paraflu yazmaktadır. Özet olarak Selenia ve Syntium Petronasın farklı markalarda koşan iki sporcusu. :)
Biraz uzattım kusuruma bakmayın lütfen.

merzel
20/02/2015, 09:26
Fiat icin petronas selenia kullanmak gerekiyor o zaman. Benzin icin 5/40 mi kullanmamiz lazim. Bir de internette nereden bulabiliriz seleniayi?

faruk801
25/08/2016, 16:30
@scooby555 konuyu hortlaşmış olayım :) linea 2013 1.3 aracım için Selenia yağ alacaktım. İnternette sahtesi var gibi bir kaç yorum okudum araştırma yaparken sonra yağ alan bir arkadaşın "tenekenin üzerinde uğur teneke" yazıyor dediğini okudum. Acaba üzerinde bu arkadaşın dediği gibi ibare olan ürünler sahtemi acaba diye Kafam karıştı hazır petronasda çalışan birini bulmuşken bu konuyu sormak istedim. Bu internette satılan ürünleri güvenle alabilir miyiz? Asıl sormak istediğim ise Yağlar direk paketlenmiş halde mi geliyor yoksa Türkiye de mi dolduruluyor. Yani orijinali hangi şekilde. İşin aslı nedir acaba?

timbaz
11/02/2017, 15:55
@scooby555
Ben de bir hortlatma denemesi yapayim...
14113707 ile 14113708 arasndaki fark nedir... 2l kpe...