PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazdan ayağını çektiğinde vuruntu sarsıntı .sorun çözüm

cihan80
13/02/2015, 22:33
Arkadaslar yaklasik 3 ay once ozellikle 1 . ve 2. Viteste daha cok hissettigim gazdan ayagimi cektigimde sak sak vurma ve silkeleme sikayetleriyle servise gittim. Sanziman takozlarini degiseceklerini soylediler degistiler. Sorun yine ayni sekilde devam etti. Sanziman alt takozunu da degiseceklerini soylediler. Degistiler yine sorun ayni devam. Usta bu araclarda kronik ne yapsak zor dedi cikti isin icinden . kendi ustalarimla kafa patlarak sorunu cozduk. Debriajin altinda pedala bagli bi sensor var ve bu sensor geride takili kalmis pozisyonda duruyor . sensoru kurdardik oradan ve debriajla birlikte hareket etmesini sagladik. Sorun diye bisey kalmadi. O sensor debriajin ileride geride vermesi gereken yakiti ayarliyormus.ve bizim sensor geride oldugu icin debriaj basili olarak algiliyo ve gazdan ayak cekildigi an beyin yakiti kesiyor ve arac tak tuk vurmaya basliyor ve silkeliyor.ve bu soruna hakli olarak ustalarin yuzde 90 i takozlar dedi. Ve bu ayni zamanda debriaj hareketleri yanlis algilandigi icin start stop ve shift gear ozelliklerini de kullanamamaniza sebeb oluyor. Beni 3 aydir deli etti sizi deli etmesin bu sorunla karsilasirsaniz.

stilo67
13/02/2015, 22:41
Gecmis olsun.

cihan80
13/02/2015, 22:42
Gecmis olsun.

Tesekkur ederim

samirr86
13/02/2015, 22:55
Aynı sorun bende sıfır aracı aldığımdan beri var. Sadece 1'den 2 ye geçişte oluyor. Yararlı bir bilgi vermiş oldunuz.

arenas
13/02/2015, 23:24
Aynı dert bende de var,şanzıman takozlarından sanıyodum,öğrenmiş oldum,teşekkürler

makko58
13/02/2015, 23:43
bende de var aynı sorun özellikle ışıklarda 1. viteste kalkarken gaz debriyaj ayarını tuttururken vuruntu oluyor yani millet sanıyor 2 de belki 3 kalktım :) ya gazı çok vereceksin yada çok çok yavaş kalkacaksın yarın bir bakacağım

cihan80
14/02/2015, 00:38
bende de var aynı sorun özellikle ışıklarda 1. viteste kalkarken gaz debriyaj ayarını tuttururken vuruntu oluyor yani millet sanıyor 2 de belki 3 kalktım :) ya gazı çok vereceksin yada çok çok yavaş kalkacaksın yarın bir bakacağım

Yalniz benim sorun kalkarken degildi. Seyir halinde debriyaj kavramis konumdayken gazdan cekince olusuyordu sorun.

katip onur
14/02/2015, 03:41
Bende de öyle bir dert vardı, motor takozunu değiştirdik, tesadüfmüdür nedir ses geçti, sonra tekrarladı, şimdi bir daha geçti :)) Hayırlısı bakalım bir daha olursa ustaya, yazmış olduğunu olayı anlatacağım.. Paylaşımınız için teşekkürler ;)

byadrenalin
14/02/2015, 07:50
Çok gerekli bir bilgi paylaşmışsınız :) Teşekkürler. Sorununuzun da çözülmesine ayrıca sevindim.

cihan80
14/02/2015, 16:16
Çok gerekli bir bilgi paylaşmışsınız :) Teşekkürler. Sorununuzun da çözülmesine ayrıca sevindim.

Sagolasiniz tesekkurler

hasanhg
14/02/2015, 19:15
cihan kardeş foto çekebilirsen çok iyi olacak yanlış bi yeri oynamayalım teşekkürler

cihan80
15/02/2015, 02:37
cihan kardeş foto çekebilirsen çok iyi olacak yanlış bi yeri oynamayalım teşekkürler

Tamadir yarin cekip atayim.

ERDEM1907
15/02/2015, 10:42
Cok yararli bi bilgi paylasmissin tebrik ediyorum.

aliastam
15/02/2015, 18:54
Genelde bu tür sorunları serviste tanıdığınız yok ise nokta atışı yaparak sorunu tek seferde çözmek çok zor. Onlar akıllarına gelen her parçayı degistiriyorlar. Ya servise gitmicez yada ne derlerse yaptıracaz.

cihan80
15/02/2015, 23:29
Arkadaslar fotograflari paylastim.

arenas
16/02/2015, 00:40
Teşekkürler,bahsettiğiniz sensör sarı bölge mi?

cihan80
16/02/2015, 14:12
Teşekkürler,bahsettiğiniz sensör sarı bölge mi?

Hayir sari olan klips debriyajdaki o uzantiya sabitliyor sadece. sensor o uzantinin ilerisi hareket ettikce algiliyo sanirim.

16Nedim
25/02/2015, 01:01
Mrb arkadaşlar aynı sorun benim aracımda da var. Kaç tane ustaya gittiysem hepsi normal dedi bu arabalar yapıyor dediler. 1 ve 2. viteste ayağımı gazdan çekince yada düşük devirlerden hızlanmak için gaza yüklenince araba silkeliyor ve vuruntu sesi geliyor. Gaz kelebeğini temizledim bujileri ve oksijen sensörünü değiştirdim ancak sonuç alamadım. Trafikte arabayı kullanırken çoğu zaman yarım debriyaj kullanıyorum. Umarım Cihan arkadaşımızın dediği gibi bir sorundur ilk iş debriyaj kısmına bakmak. Cihan arkadaşım yaptığınız işlemi biraz daha detaylandırırsan çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

16Nedim
25/02/2015, 01:03
Bu arada aracım linea 1.4 fire 77 bg landirenzo lpg var

droid7399
25/02/2015, 07:46
Aks olabilir

onteo
05/03/2015, 13:58
Merhaba, Fotoğraflara baktım ama hangisi sensör hangisi debriyaj pedalı anlamadım. Uygulayan arkadaşlar yardımcı olursa seviniriz.

Berkan76
06/03/2015, 08:53
aynı sorunu ben de yaşıyorum. ustayla baktık şanzuman takuzu kırık. haftaya değiştirecez. eğer sorun çözülmese burda bahsedilen sorunu aynen ustaya söyleyeceğim. hadi hayırlısı

onteo
06/03/2015, 14:47
aynı sorunu ben de yaşıyorum. ustayla baktık şanzuman takuzu kırık. haftaya değiştirecez. eğer sorun çözülmese burda bahsedilen sorunu aynen ustaya söyleyeceğim. hadi hayırlısı

Hiç gerek yok bende takozu değiştirecektim ama kullanımından kaynaklandığını anladım çünki yarım debriyaj kullanıyorum basmasam da ayağım hep debriyajın üzerinde duruyordu ve bu durum ordaki sensörü tetikliyor.
Birde vitesten sonra tamamen ayağınızı debriyajdan çekip deneyimleyin. Büyük ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır.

ikoll tekstil
06/03/2015, 14:54
Araç LPG'li ise LPG enjektörleri tıkanmaya başlamış. Kaliteli bir LPG servisine gidip yeni bir ayar yaptırın, LPG filtresini değiştirin.
Sorun düzelmezse ne yazık ki enjektör değişecek..

yusufagcatr
06/03/2015, 17:10
Faydalı bir paylaşım olmuş.

cgzhan
06/03/2015, 22:54
Arkadaslar yaklasik 3 ay once ozellikle 1 . ve 2. Viteste daha cok hissettigim gazdan ayagimi cektigimde sak sak vurma ve silkeleme sikayetleriyle servise gittim. Sanziman takozlarini degiseceklerini soylediler degistiler. Sorun yine ayni sekilde devam etti. Sanziman alt takozunu da degiseceklerini soylediler. Degistiler yine sorun ayni devam. Usta bu araclarda kronik ne yapsak zor dedi cikti isin icinden . kendi ustalarimla kafa patlarak sorunu cozduk. Debriajin altinda pedala bagli bi sensor var ve bu sensor geride takili kalmis pozisyonda duruyor . sensoru kurdardik oradan ve debriajla birlikte hareket etmesini sagladik. Sorun diye bisey kalmadi. O sensor debriajin ileride geride vermesi gereken yakiti ayarliyormus.ve bizim sensor geride oldugu icin debriaj basili olarak algiliyo ve gazdan ayak cekildigi an beyin yakiti kesiyor ve arac tak tuk vurmaya basliyor ve silkeliyor.ve bu soruna hakli olarak ustalarin yuzde 90 i takozlar dedi. Ve bu ayni zamanda debriaj hareketleri yanlis algilandigi icin start stop ve shift gear ozelliklerini de kullanamamaniza sebeb oluyor. Beni 3 aydir deli etti sizi deli etmesin bu sorunla karsilasirsaniz.

Gazdan ayağını çektiğinde mi oluyor yoksa debriyajdan ayağını çektiğinde mi? Bende 1 ve 2 de debriyajdan çekince oluyor.Özellikle 2'ye geçişte sirkelenme oluyor.

onurcan90
13/04/2016, 13:13
Merhaba arkadaşlar. Aynı sorunu ben de yaşıyorum maalesef. cihan80 nickli arkadaşımız sorunu çok güzel çözmüş gibi görünüyor ancak buraya attığı fotoğrafların linkleri ölmüş olsa gerek ki göremiyorum. Usta bilmediği için bulamıyor, sorun yok diyor. Ama silkeleme aynen devam ediyor. Elinde o bahsedilen sensörün fotoğrafı olan ya da fotoğrafını çekip çözümü güzele açıklayabilecek olan varsa çok müteşekkir olurum. Gerekli gereksiz bir sürü parçayı değiştirtip masraf çıkarmadan nokta atışı çözmek istiyorum sorunu. Şimdiden herkese teşekkürler.

onurcan90
15/04/2016, 20:40
Hocam yok mu bu sorun için yardımcı olabilecek kimse? Ya da Ankara'da sorunu direkt olarak çözebilecek bir usta??

Enes k
16/04/2016, 01:06
O bir sorun degilki o arabanin dogasinda var zaten genelde kalkinca 1. vitesteyken gaza basmadiginiz veya ayaginizi cekmediginiz halde ileri geri bir silkinme olur bu her arabada var bizim punto otomatik oda yapiyo is yerinin doblosu var oda yapiyo

onurcan90
16/04/2016, 11:48
Yok hocam dediğiniz tarzda olan değil bu. Daha önce birçok konu açılmış bu problem ile ilgili. Birçok usta ve özel servis bir sorun olmadığını söylüyor ama bu konuyu açan arkadaş problemi çözmüş. Bu sadece 1. 2. viteste değil, 3. hatta bazen 4. viteste bile gazdan ayağı çekince oluyor. Sizin bahsettiğiniz arabanın devirden düştüğünde olan normal sarsıntı. Bende küt küt vuruyor araba normal bir silkelenme değil.

agpagp
09/10/2017, 18:02
Kimse tam çözüm bulamamış anladığım kadarıyla servise gitsek normal birsey gibi davranıyorlar araç garantili olunca uğraşmak istemiyorlar prosedür ile.

Kadyr
10/10/2017, 06:46
https://otomobilteknoloji.blogspot.nl/2016/04/debriyaj-musuru-nedir-nerede-ne-ise-yarar-arizasi.html
sanırım arkadaşın bahsettiği bu olsa gerek.
bunun bana kalırsa arızalı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu mantıken düşünüyorum;
bizim araçlarda boşta gaza basınca devir sonra gitmiyor motor koruması sebebi ile ama debriyaja basınca devir sona dayanıyor. en azından benim 2012 puntomda bu şekilde. debriyaj müşürü bozuk olsa bir farklılık olmayacaktı.

yasar01
02/11/2017, 00:34
debriyaj dan çekerken araç hafif ten gaz mı veriyor, ben benzinli den yeni dizele geçtim alışkanlık debriyaji bırakırken hafiften gaza basıyorum,

whobrave
27/11/2017, 13:18
Arkadaşlar merhaba,
Benim grande 1.4 fire arabamdada aynı sorun var. Şanzıman takozu değişti ve sıkıntı halen devam ediyor. 1. vites ile kalkıp 2ye atıp debriyajdan ayağı çektiğimde motor bölümünde bir sirkeleme oluyor 3-4 defa öne atıp kendini topluoyr. Bu olay 3. ve 4. viteste de oluyor. Yanı ''Her arabada böyledir'' cümlesi yanlıştır. Eğer bir araba bunu yapıyorsa illaki bir sıkıntı vardır. Aracım lpgli ve lpg ile alakası yok çünkü benzinde de çok sürdüm aynı olay benzindeyken de oluyor. Ben bu şekil sürmeye alıştığımdan pek sıkıntı yapmadım ama başka birisi aracımı sürdüğünde ilk dediği kelime senin aracın silkeliyor.

Umut986
26/03/2018, 13:50
Merhaba arkadaşlar. Sorunla ilgili bir gelişme var mı? Debiryaj sensörü çözümünü başka uygulayan oldu mu?

Serart22
18/05/2019, 03:13
Merhaba 2006 1.4 fire aynı sorun bende de var ustam bujileri değiştirdi 4 adet üzerinde çıkanlar çok kötü değildi daha önce hiç değişmemişti araç 88000 km de. Bujilerin değişmesi bir fark yaratmadı arkadaşın açtığı konu (debriyaj sensörü mantıklı geliyor bir kontrol ettirmekte fayda var

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

emekilker
18/05/2019, 22:53
Aracın 1.4 fire motor dualogic/otomatik

Aynı şekilde gazdan ayağı çekince, devir düşerken silkeleme/kafa atma yapıyor. Özellikle düşük viteste(benzin ve lpgde). Bizim araçlarda debriyaj müşürü de yok :) Forumdan bir arkadaş şanzıman takozundan demişti, bakım vakti geliyor göstericem bakalım inş deneme yanılma hesabı her şeyi değiştirip masraf çıkarmaz bize.

cakirbey
03/09/2019, 12:18
Merhabalar, Fiat punto 2012 model 1.4 fire 77 hp dualogic benzinli aracım var. Gecen yıl satın aldıgımda birinci viteste iken gazdan ayagımı cektigimde araba silkeleniyor ve sanki kut kut ses geliyordu. Yıllık bakımda bunu ustaya belirtttigimde yanlış hatırlamıyorsam sanzıman takozunu degiştirmişti ve sarsılma ve ses azalmıştı. Şimdilerde gene yapmaya başladı, acaba bu sorunun kaynagı nedir? Takoz degişince sesin azalması denk mi geldi yoksa gercekten de nedeni takoz mu yoksa konuyu açan arkadaşın belittigi gibi (gerci benim arac otomatik vites v debriyaj yok dolayısıyla bahsedilen altındaki sensor de yoktur diye dusunuyorum ama bilemniyorum tabi) bir sensor arızası/hatalı konumda olması mı? Sadece birinci viteste oluyor bu gazdan cekince sarsılma sorunu.. tesekkurler şimdiden, herkese keyifli surusler..

burnu35
03/09/2019, 21:36
Arkadaşlar bende de 1.4 benzinli/lpgli yarı otomatik duologic vites punto var. Benimki sadece kalkışta 1. ve 2. viteste silkeleme yapıyor. Sanayide ustaya gösterdiğimde baskı balatadan dedi. Parayı ayarlarsam değiştirecem.