PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP - hareket halindeyken 2 den 1. vitese durmandan geçmiyor

Janti
06/02/2015, 08:55
Merhaba,

Aracım GP Fire Active 2007. Başlıkta da belirttiğim gibi 2. vitesteyken tamamen durmadan 1. vitese geçmiyor. Düz yolda 2 ile de devam ediliyor ama rampaya yaklaştığım zaman mecburen tamamen durmam gerekiyor. Bu da problem yaratıyor.

Aynı zamanda 1-2-3 te araba hafif sarsılıyor.

Bunların dışında geri veya 2-3-4-5 te geçiş problemi vs yok.

Debriyajım yumuşak, bir ustaya ayaküstü sorma fırsatım oldu, bindi 1-2-3 kullandı ve baskı balatan bitmemiş götirür daha dedi. Bunun dışında elimde bir bilgi mevcut değil.

Sizce problem nedir? Durana kadar geçmediğini tekrar belirteyim ki hız ile alakası olmadığı netleşsin.

Acaba debriyaj ayarı vs işime yarar mı?

fencolic
06/02/2015, 09:09
Araci yeni mi aldiniz? Benim bildigim hicbir araba cok yavaslamadan ya da durmadan 1.vitese geçmez. Cunku 1.vites kalkis icindir. Kalkmak icin durmak veya duracak kadar yavaslamis olmak gerekir. Problem yok aracinizda bence.

hknbrn
06/02/2015, 09:25
Bende de aynı sorun var. Ama sadece motor/şanzuman soğukken yapıyor. Hatta soğukken 1'den 2'ye de geçemiyorum çoğu zaman 1-3 yapıyorum.

Janti
06/02/2015, 09:33
Araci yeni mi aldiniz? Benim bildigim hicbir araba cok yavaslamadan ya da durmadan 1.vitese geçmez. Cunku 1.vites kalkis icindir. Kalkmak icin durmak veya duracak kadar yavaslamis olmak gerekir. Problem yok aracinizda bence.

Merhaba, ilk mesajda 2-3 defa bahsetmeme rağmen yine cevap hız yönünde.

Öncelikle teşekkür ederim cevap için. Ama sanırım ya mesajı okumadınız ya da ben tam olarak aktaramadım.

Aracım "tamamen durmandan 2. vitesten 1. vitese geçmiyor" ve araçlar "1. vites hızlarında hareket ederken, durmaya gerek kalmadan 2. vitesten 1. vitese geçer".

Ekstra olarak son zamanlarda 2-3 farklı punto kullandım ki bunlar da 06-07 modeller. Baskı eski veya yeni fark etmeksizin yavaşlama esnasında ama hareket halinde iken rahatlıkla 1. vitese geçiyor.

Rica ediyorum problemin çözümüne yönelik cevaplar olursa sevinirim. Keza bu tarz 20-30 tane konu var internet ortamında ve atılan mesajların %99 u hız ile alakalı...

Janti
06/02/2015, 09:41
Bende de aynı sorun var. Ama sadece motor/şanzuman soğukken yapıyor. Hatta soğukken 1'den 2'ye de geçemiyorum çoğu zaman 1-3 yapıyorum.

Soğukta geçiş zorlukları tahmin ediyorum sıkça karşılaşılan bir durum. Nadiren bende de oluyor ama benim problemim daha farkı ve sıkıntı yaratıyor.

Örneğin: Kalkış yaptınız evinizin önünden, 1-2 çok güzel, caddeye çıkacaksınız yavaşlarken sağ-sol baktınız bomboş. 10 ile ilerliyorsunuz ve hala yavaşlama halindesiniz. Normal şartlarda 1. vitese geçiş yapılır ve daha seri çıkış sağlanır. Daha da önemlisi devrinde sürüş. Lakin dene dene geçmiyor...

2 ye atıp devam edince de motordan bilinen düşük devir titremesi geliyor. Ama burada önemli olan yavaş kalkmaya maruz kalıyorsun.

Bunun bir de rampa modeli var ki herkes hızlanırken ben tamamen durmak zorunda kalıyorum :))

Umarım fikir verebilenler olur, tekrar belirteyim bariz bir sıkıntıdır. Diğer araçlara bu durum olmadığı için soruyorum, bu hafta içerisinde de ustaya göstereceğim. Ama sorunu bilerek gitmek isterim.

canulgen
06/02/2015, 09:43
Umut Bey,
Bende de oluyor bu sorun. 2' den 1'e yavaşlamama rağmen geçemiyorum. Daha önce 2010 Fiesta ve 2014 Clio dizel kullandım. Bu nedenle dizel araçların vites geçişi konusunda bilgili sayılabilirim :) Ben geçişte sorun olduğunda tekrar boşa alıp sakince 1 e takıyorum, durmam hiç gerekmedi. Benim aklıma vites teli ayarsızlığı geliyor sadece. Bir baktırın derim.

Janti
06/02/2015, 09:50
Umut Bey,
Bende de oluyor bu sorun. 2' den 1'e yavaşlamama rağmen geçemiyorum. Daha önce 2010 Fiesta ve 2014 Clio dizel kullandım. Bu nedenle dizel araçların vites geçişi konusunda bilgili sayılabilirim :) Ben geçişte sorun olduğunda tekrar boşa alıp sakince 1 e takıyorum, durmam hiç gerekmedi. Benim aklıma vites teli ayarsızlığı geliyor sadece. Bir baktırın derim.

Teşekkür ederim cevabınız için. Belirtmeyi unutmuşum aracım benzinli.

Şöyle aktarayım; bu yavaşlama ve 1. vitese geçme ihtimalinden kesinlikle emin olduğum hızlarda 1. vitese geçmeyi 3-4 sefer demiyorum olumsuz. Boşa alıp, ayağımı devriyajdan çekip tekrar basarak(debriyaj yenileme) tekrar deniyorum yine olumsuz, tekrar tekrar derken en son durmak durumunda kalıyorum ki zaten neredeyse duracak hıza düşüyor.

Debriyaj kontrolü ve vites telini not aldım. Bu ikili olmazsa sanırım el mahkum baskı balata düşünmeye başlayacağım.

Teşekkür ederim tekrardan.

gececiyiz35
06/02/2015, 09:51
Araç 2den 1 e alınır mı olurmu oyle sey durmadan değil o olay istersen 5 den 1 e alırsın o sıkıntı değil. Vitesi 2den çıkartıp bosa alınca bi sağa sola çekin ve 1 e atın :) Araçların viteslerinde küçük tırnaklar var 1den çıkarttıp vites yükselttiğinizde ve tekrar 1 e alacagınızda bu işlemi yapmalısınız :)

volkan1065
06/02/2015, 09:51
Aracınızın şanzuman yağını komple iyi bir marka yağ ile değiştirin. Sorun düzelmez ise baskı balata değişimi ve şanzuman dişili kontrolü harici yapabileceğiniz pek bişi kalmıyor.

Janti
06/02/2015, 09:55
Araç 2den 1 e alınır mı olurmu oyle sey durmadan değil o olay istersen 5 den 1 e alırsın o sıkıntı değil. Vitesi 2den çıkartıp bosa alınca bi sağa sola çekin ve 1 e atın :) Araçların viteslerinde küçük tırnaklar var 1den çıkarttıp vites yükselttiğinizde ve tekrar 1 e alacagınızda bu işlemi yapmalısınız :)

Hocam bunların hepsini ve her türlüsünü deniyorum. Problemim biraz daha teknik olabilir :) teşekkürler.

gececiyiz35
06/02/2015, 09:57
üstad 4 kere puntom oldu benım multi jetten tut fire en son aracım t-jet dediğin gibi vitesler 1 e 2den veya 3den geçişte zorlanıyor. Ama boşa alıp vitesi hareket ettırdıkten snra patır patır geçiyor.

Janti
06/02/2015, 09:58
Aracınızın şanzuman yağını komple iyi bir marka yağ ile değiştirin. Sorun düzelmez ise baskı balata değişimi ve şanzuman dişili kontrolü harici yapabileceğiniz pek bişi kalmıyor.

İşte bu olabilir. Not aldım hocam, özellikle yağlama çözüm olabilir gibi. Teşekkür ederim.

gececiyiz35
06/02/2015, 10:04
Ciddi çözüm arıyorsanız viteste lakırtı varsa sekronlara baktırın.

Janti
06/02/2015, 10:05
üstad 4 kere puntom oldu benım multi jetten tut fire en son aracım t-jet dediğin gibi vitesler 1 e 2den veya 3den geçişte zorlanıyor. Ama boşa alıp vitesi hareket ettırdıkten snra patır patır geçiyor.

Pekala hocam bu yöntemi tam olarak dediğiniz gibi deneyeceğim. Şu an şehir dışındayım, dönünce deneyip buraya aktaracağım tekrar.

Olmadı not aldıklarımı göstertmek için sanayiye uğrayacağım.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Janti
06/02/2015, 10:07
Ciddi çözüm arıyorsanız viteste lakırtı varsa sekronlara baktırın.

Viteste boşluk, gevşeme, lakırtı, ses vs hiçbir tahribat yok üstad. Bana daha çok debriyaj ya da yağ problemi gibi geliyor.

gececiyiz35
06/02/2015, 10:08
Viteste boşluk, gevşeme, lakırtı, ses vs hiçbir tahribat yok üstad. Bana daha çok debriyaj ya da yağ problemi gibi geliyor.

peki debriyajın kavrama noktası ne kadar yükseklikte ?.

mecit
06/02/2015, 10:13
Şanzuman yağınızın ömrü 3 yıl veya 100.000 km. Şanzuman yağınızı değiştirin.
Normal şartlarda sadece soğuk havalarda şanzuman yağı ısınana kadar 1. vitese geçiş problemi yaşanır ve bir süre sonra geçer. Araç yavaşken dahi 1. vitese geçebilmeli. Muhtemelen sorununuz yağdan kaynaklanıyor.

Janti
06/02/2015, 10:15
peki debriyajın kavrama noktası ne kadar yükseklikte ?.

Onda şöyle bir durum var hocam. Çok makul bir seviyede kavrıyor ama ortaları geçerken bir boşluk oluyor ve tekrar kavrıyor.

Yani %25-30 arası yükseklikte kavramaya başlıyor. %45-50 arası yükseklikte boşluk oluyor yani tamam artık deyip yavaşça ayağımı kaldırınca hafif sarsıyor. Her halükarda sarsıyor, anca tamamen bırakana kadar yavaş kaldırmak gerekiyor. Ama 3 ten sonra sarsma olmuyor.

Bu durum yüksek vitesten mesela 4 ten 3 e düşerken de sarsma yapıyor. Debriyaj yumuşak, sertlik sorunu yok ama sanırım problemlerin ortak kaynağı debriyaj ve yağ.

Janti
06/02/2015, 10:21
Şanzuman yağınızın ömrü 3 yıl veya 100.000 km. Şanzuman yağınızı değiştirin.
Normal şartlarda sadece soğuk havalarda şanzuman yağı ısınana kadar 1. vitese geçiş problemi yaşanır ve bir süre sonra geçer. Araç yavaşken dahi 1. vitese geçebilmeli. Muhtemelen sorununuz yağdan kaynaklanıyor.

Doğrudur hocam en son ne zaman yağlandı bilmiyorum. 100 bini de yeni geçtim henüz. Yağlama olayını her halükarda yaptırmayı düşünüyorum.

fotobelit
06/02/2015, 10:40
Bence önce debriyaj sökülüp bakılmalı(Ustanın dediğini boşver''götürür daha''söylemi)Sonra vites aksamına bakılmalı..2-1 e belirli bir hıza düşmeden geçilmez ama durmanada gerek yok..Yani mekanik problem gibi duruyor..

cemdogu
06/02/2015, 12:37
garip bi sorun bu ben dişlilerden kaynaklandığını düşünüyorum.ya da vites aktarma tellerinden de olabilir topuzun altındaki.de 3ten 2ye geçmiyordu.vites topuzunun altından kaputa doğru giden aktarma telinde gevşeme olduğunu görmüştük.zaten 350bin kmlerdeydi o zamanlar.rektefiye esnasında o tel revize oldu.sorun geçti.bir de short shifter takmışlardı, vites geçişleri kemikli olsun ve daha kesin olsun diye.ustanın söylediğine göre zedelenmesini engellermiş.