PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sis farı ampülü hakkında yardımmm :(

recep83
04/02/2015, 11:43
Arkadaşlar aracımın sol sis farı ampulü düzenli olarak 3 yada max 5 haftada bir patlamaktadır ama sadece sol sis farı ampulü. Bunun için farklı marka ampulde kullandım fayda etmedi. En son kullandığım ise philips in ampulü idi. Tabi oda işe yaramadı. Elektrikçi bir anlam veremedi. Bilen yada tecrübe etmiş arkadaşlarımızın yardım ve görüşlerini bekliyorum.

recep83
04/02/2015, 13:18
Yardımcı olacak bir allahın kulu yok mu!!!

darktiger
04/02/2015, 14:06
benimde sağ far patlıyordu en sonunda aküden çıktı. zayıflayınca yapar demişti elektrikçi. 6-7 ay oldu aküyü değiştireli bir daha hiç patlamadı.

recep83
04/02/2015, 14:40
benimde sağ far patlıyordu en sonunda aküden çıktı. zayıflayınca yapar demişti elektrikçi. 6-7 ay oldu aküyü değiştireli bir daha hiç patlamadı.

Benim akü yeni sayılır. Alalı yaklaşık 1 yıl oldu. Başka ihtimal olabilir mi?

makko58
04/02/2015, 15:12
sis farının içinde su pislik kum tanesi varmı. yada takarken ampule el filan sürüyormusunuz . bunlarda yoksa bence bir akım ölçtürün belki sistemsel olarak sıkıntı vardır

halils2
04/02/2015, 15:38
Viraj içi aydınlatma var mı sizde? Varsa, rölesini sağ sis farı rölesi ile yer değiştirin,.yine olmazsa sis farının duy dibi ve şaselemesini kontrol ettirin. Aracınızı çalıştırırken tüm aydınlatma, sinyalizasyonu kapalı tutun. Aynı şekilde stop edeceğiniz zaman da önce aydınlatmayı, sinyalleri, sonra kontağı kapatın.

recep83
04/02/2015, 15:38
sis farının içinde su pislik kum tanesi varmı. yada takarken ampule el filan sürüyormusunuz . bunlarda yoksa bence bir akım ölçtürün belki sistemsel olarak sıkıntı vardır

Su yada pislik girmesi çok zor çünkü su almasın diye etrafını her seferinde silikonluyorum ve her açtırdığım da da temiz çıkıyor. Bir de akımı ölçtürim bakalım onda bir şey çıkacak mı

recep83
04/02/2015, 15:42
Viraj içi aydınlatma var mı sizde? Varsa, rölesini sağ sis farı rölesi ile yer değiştirin,.yine olmazsa sis farının duy dibi ve şaselemesini kontrol ettirin. Aracınızı çalıştırırken tüm aydınlatma, sinyalizasyonu kapalı tutun. Aynı şekilde stop edeceğiniz zaman da önce aydınlatmayı, sinyalleri, sonra kontağı kapatın.

Aracım da viraj aydınlatma yok. Aracı stop ederken de aynen sizin dediğiniz gibi yapıyorum. Birde belirttiğim gibi sadece sol sis patlıyor. Sağ sisler şuana kadar hiç patlamadı. Belkide elektrikçiyi değiştirmeliyim ama bu en son gittiğim ikinci elektrikçiydi ama istanbul avrupa yakasında tavsiye edebileceğiniz işinde uzman biri varsa ona da gidebilirim

halils2
04/02/2015, 15:55
O zaman sizin yapmanız gereken tesisatı kontrol ettirmek. Ya röle kaynaklı düşük voltaj geliyor ya da şaselemede sıkıntı var, duyu kabloyu soketi iyice kontrol ettirin. Röleyi de değiştirip deneyin, İstanbul'da kim var usta bilmem, arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

recep83
04/02/2015, 16:19
O zaman sizin yapmanız gereken tesisatı kontrol ettirmek. Ya röle kaynaklı düşük voltaj geliyor ya da şaselemede sıkıntı var, duyu kabloyu soketi iyice kontrol ettirin. Röleyi de değiştirip deneyin, İstanbul'da kim var usta bilmem, arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

Teşekkür ederim. Bu dediklerinizin aynısını elektrikçiye söyliyim. Bakalım ne diyecek.

henky
04/02/2015, 22:06
Sol sisin röle kontakları arızalı bence ondan yapıyor sol sis rölesini değişin mühtemelen düzelecektir.başıma böyle bişey hiç gelmedi ama böyle bir arızanın röleden başka suçlusu pek olacak gibi değil

recep83
05/02/2015, 08:40
Sol sisin röle kontakları arızalı bence ondan yapıyor sol sis rölesini değişin mühtemelen düzelecektir.başıma böyle bişey hiç gelmedi ama böyle bir arızanın röleden başka suçlusu pek olacak gibi değil

Bilgi için teşekkür ederim ama yanlış hatırlamıyorsam sislerde röle yok dedi. Elektriği direk aküden alıyor demişti tabi yanlış hatırlıyor da olabilirim. Bu olasılığı da bir sorayım.

halils2
05/02/2015, 09:18
Bilgi için teşekkür ederim ama yanlış hatırlamıyorsam sislerde röle yok dedi. Elektriği direk aküden alıyor demişti tabi yanlış hatırlıyor da olabilirim. Bu olasılığı da bir sorayım.

Aküden bağlı evet ama elektrik röleden geçip sislere gidiyor. Size ilk başta söylemek istediğim buydu zaten. Ayrıca yine söyleyim sizde sağ sol sisler için 2 röle olabilir.

recep83
05/02/2015, 18:04
Aküden bağlı evet ama elektrik röleden geçip sislere gidiyor. Size ilk başta söylemek istediğim buydu zaten. Ayrıca yine söyleyim sizde sağ sol sisler için 2 röle olabilir.

İlgi için teşekkür ederim. Bunu da not ettim. Elektrikçiye tekrar gittiğimde bu soylediklerinizi aynen ileticem. Bakalım ne diyecek.