PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından otomobil almak

12346574523
30/01/2015, 18:07
Yurt disindan otomobil satisi yapan Birkac galericiyle konustum ilerde bmw almayi dusunuyorum

12346574523
30/01/2015, 18:11
Buda geri kalanı

farukileri
30/01/2015, 19:41
Avrupa Birliği içerisinde araç alımı için yaptığım araştırmalarda, araç sahibinin (bu noktada siz olacaksınız araç sahibi), aracın alınacağı ülkeye ait oturma izninin olması gerekliliği konusu var. Bu konuyu nasıl aştıklarını merak ediyorum açıkçası. Sizin Avrupa Birliği içerisinde bir vatandaşlık numaranız yoksa araç alımınız geçersiz olacaktır. Aracı türkiyeden çıkartırken oturma izninizin bulunduğu ülkeye çıkarmanız gerekmekte.

Bir not: Aralık ayında Bükreş'e taşındım ve burada yapacak olduğum tüm işlemler için (araç alımı, çalışmaya başlama vs) oturma iznimi beklemekteyim. Oturma iznim olmadan araç alımı yapamıyorum, çünkü Avrupa Birliği ve Romanya içerisinde geçici vatandaşlık numarasına sahip değilim. Türkiye içerisinde de bu durum geçerlidir. Türkiye içerisindeki yabancılar, geçici vatandaşlık numaraları ve geçerli oturma izinleri olmadan bankalarda hesap açtıramazlar, faturalı telefon hattı, kablo tv gibi belirsiz süreli sözleşmelerin altına imza atamazlar. Eşimin Türkiye'deki ve kendimin Romanya içerisindeki oturma izni işlemlerinden dolayı bu konularda bilgi sahibiyim.

henky
30/01/2015, 20:06
O iş yaş iş hocam hiç boşu boşuna kafanıda cebinide yorma

ethemyigit
30/01/2015, 20:10
yurtdısından araba getırmek sanıldıgı kadar kolay degıl arac turkiyede durdugu kadar aynı sure yurtdısında kalması lazım krıktık masrafıda var ama aracı 6 ay turkıyede 6 ay yurtdısında tutman gerekecek
romanyada 10000 euro ya super bmw ve mercedesler var ama bulgarıstan daha ucuz ama bulgardan dısarıdakı ulkelerden cok fazla arac alımı olmaya baslayınca bulgarıstanda sımdı vergısını vs arttırdı galerıcılere hemwn ınanmayın ıyıce arastırın cıfte vatandaslıgınız yoksa zaten hıc bulasmayın ;)

Gorky
30/01/2015, 21:58
gürcistandan araba almak yaş falan değil kardeşim gayet alıp binen bisürü adam var. cebini asıl türkiyede yoruyosun. adam gürcüden supra almış çok ucuza, burda caddelerde çeviriyor. 6 ayda bir git gel nolacak..

yalnız paşam garage'la çalışmanı önermem. kazıkçı ve aşırı cahil bi takım adamlar.

punto57
30/01/2015, 22:15
Km başına ücret ödeniyor geri çıkaren bildiğim kadarıyla

farukileri
02/02/2015, 15:02
yurtdısından araba getırmek sanıldıgı kadar kolay degıl arac turkiyede durdugu kadar aynı sure yurtdısında kalması lazım krıktık masrafıda var ama aracı 6 ay turkıyede 6 ay yurtdısında tutman gerekecek
romanyada 10000 euro ya super bmw ve mercedesler var ama bulgarıstan daha ucuz ama bulgardan dısarıdakı ulkelerden cok fazla arac alımı olmaya baslayınca bulgarıstanda sımdı vergısını vs arttırdı galerıcılere hemwn ınanmayın ıyıce arastırın cıfte vatandaslıgınız yoksa zaten hıc bulasmayın ;)

Türkiye içerisine yurtdışından ikinci el araç ithalatı yasak olmasa, piyasanın nasıl değişeceğini görmek isterim. Romanya içerisindeki araçlara baktığımda (uzun zamandır bakıyorum) 10 bin EUR'ya BMW'ler Mercedes'ler Audi'ler Volvo'lar çıkıyor; ancak burada şunu da görmek lazım, AB üyesi ülkelerden Romanya içerisine araç girişi yapılabiliyor ve bu durum buradaki ikinci el piyasasının olması gerektiği gibi olduğunu gösteriyor birazcık da. Bizdeki gibi eşşek yükü vergi bulunmadığı için sıfır araçlarda ikinci el fiyatları da aşağıda oluyor haliyle buralarda.
Çekeceğim yol gözümde büyümese Almanya'dan daha ucuza Romanya'ya BMW M serisi, Punto Abarth T-Jet veya Bravo Abarth getiririm :)

gürcistandan araba almak yaş falan değil kardeşim gayet alıp binen bisürü adam var. cebini asıl türkiyede yoruyosun. adam gürcüden supra almış çok ucuza, burda caddelerde çeviriyor. 6 ayda bir git gel nolacak..

yalnız paşam garage'la çalışmanı önermem. kazıkçı ve aşırı cahil bi takım adamlar.

Gürcistan'daki yasalara bakmak gerekir, eğer böyle bir açık varsa yararlanılır. Ancak şu olayı unutmamak lazım. İstanbul'da veya Ege/Akdeniz/Güneydoğu/Doğu Anadolu'nun güney tarafı gibi sınırdan uzak bölgelerde kullanılacağı zaman, aracın Türkiye dışında geçireceği 6 ayın, plakasının kayıtlı olduğu ülke olmasını düşünmek ve buna göre hareket etmek her zaman avantajlıdır. Türkiye içerisinde Gürcü plakalı araç kullananların Gürcistan vatandaşlığına sahip olma durumu olabilir mesela onu da iyi araştırmak lazım.

Km başına ücret ödeniyor geri çıkaren bildiğim kadarıyla

Bu bilginin yanlış olduğunu belirtip hemen düzelteyim. Hem kayınpederim hem eşimin kuzeni araçlarıyla türkiye'ye giriş yapıp çıktılar (Romanya plakalı araçlarıyla), kilometre başına ücret ödeme gibi bir durum söz konusu değil, sadece süre olarak 6 ayı geçirmemek gerekiyor aracın kalışı için. Bunu da pasaporta yazıyorlar şu tarihte çıkarmanız gerekmektedir diye. Kayınpederimin pasaportunda görmüştüm, anlamadığı için çevirmemi istemişti :) Türkiye'den çıkış yaparken de herhangi bir ödeme yapmadılar. Türkiye'den aracı çıkarırken yapılan tek ödeme vardır, o da araca herhangi bir ceza kesildiyse...

ozkancavus5916
02/02/2015, 15:22
o iş sıkıntılı benim esim çifte vatandaş bulgaristandan 6 aylıgına araç getirebiliyorum . hatta aracı kayınpederimin (bg den emekli) üstüne alırsam 1 sene araç türkiyede kalıyor .türkiyeden almak mantıklı .

pdr42
07/06/2016, 11:42
Araştırıyordum bayagı bi forum okudum. Bu iş gurcistanda fazlasıyla dönüyor. Lakin bayagı bir sıkıntılı iş. Üstelik yasal olarak aracı burada kullanamıyorsunuz. Bu işi yapanlar vekaletle gurcu vatandasından arabayı alıp size veriyorlar. ARaç sizin üzerinize değil. Ama Ya sahte ruhsat ya da Sizin adınıza şirket kurup sizi arac sahibi yapmış gibi gösteriyorlar. Ve Gümrükten bir başkası çıkartıyor. Siz aracı teslim alıp çevirmede polisin farketmesine kadar aracı kullanabiliyorsunuz. Yakalanmadın mı sorun yok yakalanırsan arac baglanıyor. Bir suru hikaye paranla rezillik kısacası. Getirenler bu riski göze alarak getiriyorlar . Not forum sitelerinden okuyarak edindiğim bilgilerdir.