PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debimetre ve Çekiş Sorunu

FoSCo
30/01/2015, 01:53
Merhaba arkadaşlar.Grande punto 1.3 75 hp araca sahibim.yaklaşık bi 4-5 aydır arabada kalkış anında yığılıp kalıyor turbo 3binden sonra devreye giriyordu çekiş sorunu yaşıyordum.Ustalara gittim yok enjektor dediler yok maf map sensoru dediler servise gittim klasik pahalı ücretler cıkardılar olmadı.Son günlerde kafayı iyice taktım ve motoru çalıştırıp kontrol ettim hava kaçağı gibi bir ses geliyordu.Bugün başka bir ustaya gittim o da dinledi gaza bastıkça ses daha da artıyordu.Debimetrenin kablosunu söktü arıza lambası yandı panelde fakat denedik ve kalkışta biraz daha rahatladı araba ve hava kaçağı gibi olan ses kesildi.
Parçacıya debimetre fiyatını sordum 130 tl dedi bosch markaymış.Fakat arkadaşlar aklıma takılan soru şu eğer debimetre arızalıysa panelde daha önceden neden ikaz ışığı yanmadı. benim gibi arızası olan veya olup çözebilen arkadaşlar varsa yardımlarınızı diliyorum.Teşekkürler.

ibooovn
30/01/2015, 03:32
map sensörünü kendinde söküp temizleyebilirsin googlede arat sitede var iki civatası var sadece balata spreyiyle temizle tak belki düzelir...gerçi benim vw aynı çekme problemi var allahtan motor 2.5 dizel hissettirmiyor çok ama ben anlıyorum eskisi gibi çekmiyor ve 140 tan sonra bayır yukarı gitmiyor araba...normalde 220 230 hiç kesintisiz çıkıyordu.vw servise götürdüm cihaza bağladılar map emme basınç sensörü hatası verdi..söktüm taktım temizledim kaç kere düzelmedi..yeniside 150 200 lira civarı... en iyisi sen bi cihaza bağlat yine 20 30 tl alırlar en fazla ...kesin bişey çıkar orada..yoksa bendede ekranda arıza vermiyordu..cihazda çıkıyor tabi..bence sensör görevini tam yapamadığı için yoksa çalışıyor yine o yüzden arıza vermiyor...

FoSCo
30/01/2015, 11:28
Teşekkürler ilginiz için şöyle bi durum var daha onceden balata spreyi ileti map maf ve bu debimetreyi temizledim baya da kirlenmişti fakat çekiş duzelmedi.Sizin de dediginiz gibi araba 140tan sonra gitmiyor.Bir de daha önceden bu çekiş sorunu varken yani makineye baglattim sadece yakıt ısı sensoru arızası çıkmısti

FoSCo
30/01/2015, 12:58
Bu arada bugün sensörün kablosunu geri taktım fakat arıza ışığı sönmedi :S

sercankah
30/01/2015, 12:58
aynı sorun bende de var.. yok dıyor ustalar ama 1.3 90hp lık var. sokup temizledim. hemde 2 ayda bır sokuyorum artık. piskolojık mı artık bılmıyorum ama. sıkısık trafıge girdimi. onumdekı arabaya vurasım gelıyor.

imdesign
30/01/2015, 13:01
Aynı problem bendede var 2 aydır bekliyorum denemediğim şey kalmadı, düzeltemediler.

FoSCo
30/01/2015, 13:18
Nasıl bir arızadır anlamadım ama tek şey turbo kaldı :S

kunal87
31/01/2015, 18:22
Ayni sorun bendede vardi map sensoru temizligi yaptırdım olmadi. Gittim cikmacidan aynisini istedim denemelik baktim duzeldi satin aldim. Simdi ise zehir gibi gidiyoe

FoSCo
01/02/2015, 00:05
İlginiz için teşekkürler dediğiniz gibi bende bi deneyeyim fakat hala hava kaçırması beni turbodan şüpheye düşürüyor en kısa zamanda sanayiye gidip baktırmayı düşünüyorum

Gokhan Tita
01/02/2015, 14:27
Benim aracımdada çekişten düşme uyarı yakma sorunu vardı motor kendini korumaya alıyordu. Sensör temizle onu sök bunu yap olmadı en sonunda turboda çıktı sorun. Elektronik cihaza bağlayınca sıkıntı belli oluyor yazıyor zaten. Kabloyu takınca hemen sönmezde. Üç kere kontağı aç aracı çalıştır kapat sıkıntı yoksa sönüyor uyarı :)

alpacino
21/12/2019, 20:33
konuyu hortlatiyorum ama aracim 2007 punto 1.3mjet dualogic 90hp. benim akismetreyi gecen sene degistim. degiatigimde baska birsuru agir bakimi yapildi. ama yakitim belirgin sekilde artti. istanbuldan kaynasliya kadar ortalama 4.6lt yakti hizi 100-115 arasi. bolu dagina ciktim bolu icinde bayagi gezdim. 444km deki ortalamam 5.1e yukseldi. donuste akismetre fisini cikardim. yarim saat dur kalk trafikte kalmama ragmen 285km gittim ve toplam ortalamami 4.5ltye dusurdu. akismetreyi sokunce tahminim yakitim 3.5lt ye dustu. bu alet bu kadar cabuk bozulan birsey mi veya bunu bozan baska bir etken mi mevcuttur aracimda?

alpacino
21/12/2019, 20:35
bu arada map sensorunu de degistirdim. sabahlari ilk marsi cok zor aliyor ve 15 sn devir dalgalaniyor. akismetre aokukken ise hic marsa basmiyor arac. acaba oksijen sensorunde veya baska bir yerde sorun olabilir mi.