PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tjet yakıt tüketimini merak edenlere referansdır :)

CMasteR
28/01/2015, 21:06
Öncelikle merhabalar konu tamamen tjet düşünenler için referans olması yönünden açıyorum.

Son birkaç gün sert kullandım yoksa 6.5 - 6.7 seviyelerinde geziyordum.
Şunuda belirteyim İSTANBUL içi sakin kullanımdır :)
Daha önce fullediğim 4.07 tl den dünde düzceye gitmek için doldurdum 38 lt yakıt almışım 530 km yapmışım. Resimler burada :)

https://goo.gl/f26SxH

https://goo.gl/sReRy3

Umarım linklerde sıkıntı olmaz. 29krş bence gayet makul :)

Arrest
28/01/2015, 21:15
Link kırık. Stok tjet uzun yolda cok normalin bil ustundr benzin 4.80 di ve benzinde 16 krs full klima acik 4 kisi fll bagaj balikesire gittim. Araban cok yakiyo adamim

japon07
28/01/2015, 21:34
Sato 16 kuruş mu dedin :D Seninki T değilde M-jet mi yoksa :D

ethemyigit
28/01/2015, 21:42
t-jet aracı olupta basmayanlara ımrenıyorum nasıl bır sabırdır :)
ben az yavaş gıtmeye kalksam en az 10 kişi taciz ediyor mecburen trafık akısını engellememek ıcın yasal sınır 120 ye cıkıyorum hemen.
sizin istanbul başka bı ıstanbul olmalı :)

Arrest
28/01/2015, 22:02
Sato 16 kuruş mu dedin :D Seninki T değilde M-jet mi yoksa :D
Agaa ben 90 a sabitlerim alirim biralarimida buzluga atarim 600 km yol 9 saate biter ben yolu tadini cikaririm. Camida ruzgarliga kadar aralar acarim birami :) 16 krş yakar benzinde uzun yolda

t-jet aracı olupta basmayanlara ımrenıyorum nasıl bır sabırdır :)
ben az yavaş gıtmeye kalksam en az 10 kişi taciz ediyor mecburen trafık akısını engellememek ıcın yasal sınır 120 ye cıkıyorum hemen.
sizin istanbul başka bı ıstanbul olmalı :)
Sehir ici bende oyle çaflata çuflata 8 9 lt yakiyorum sehir ici lpg ye vurursak 24 kurusu gecemiyorum stok hale doneli

CMasteR
29/01/2015, 18:20
boş beleş yorumlar yine havada uçuşuyor neyse. Evet ben farklı bir istanbuldayım :) trafik sıfır burada. ayrıca yazılanı detaylı okuma gibi bir alışkanlığımız yok türk milleti olarak. Sakin kullanımda dedim bu tüketim tabiki her zaman böyle değil. Yara yara gittiğim zamanda max. 8-8.5 lt tüketim görüyorum ve onun bunun içindende iyi geçerim!

CMasteR
29/01/2015, 18:21
Link kırık. Stok tjet uzun yolda cok normalin bil ustundr benzin 4.80 di ve benzinde 16 krs full klima acik 4 kisi fll bagaj balikesire gittim. Araban cok yakiyo adamim

Sen git parkta oynayan 0-6 yaş grubunu kandır :) Benzinde 16krş yakmış... :)

ibooovn
29/01/2015, 18:42
ben istanbulda 7-8 den aşağı düşmüyorum 1.3 mjetle bunlar nasıl 4-5 yakıyor anlamıyorum 80 le gidip 5 inci viteste mi sürüyorsunuz yoksa benim araba mı bozuk ne...tüm bakımları yapılmıştır geçende temizlik yaptırdım enjektörlere ...bende tjet olsa heralde 11 12 yakar...

alee367
29/01/2015, 21:19
Valla bn tjeti ilk aldigimda arkadaslar falanda surdu denedi abartisiz ilk 3 depo 10litrenin altina dusmuyordum hatta 14-15 ortalamalari gordum:)hevesimi alinca biraz insan gibi yakmaya basladim...tjetin maksimumu 8-9 degildir yani:)

CMasteR
29/01/2015, 22:34
14-15 ortalama görmeniz tamamen sizin sürüşünüze bağlı :) ne kadar yüklenirsem yükleneyim düz yolda 8-9 lt geçmez. aksini iddaa edene denemesi bedava :)

Arrest
29/01/2015, 22:47
boş beleş yorumlar yine havada uçuşuyor neyse. Evet ben farklı bir istanbuldayım :) trafik sıfır burada. ayrıca yazılanı detaylı okuma gibi bir alışkanlığımız yok türk milleti olarak. Sakin kullanımda dedim bu tüketim tabiki her zaman böyle değil. Yara yara gittiğim zamanda max. 8-8.5 lt tüketim görüyorum ve onun bunun içindende iyi geçerim!
Birak palavralarina ikide ben palavra ekledim işte. Abuk subuk degeler paylasiyosun. Ortalama his / toplam mesafe / ortalama hiz / surus dakikani sole bana ben sana ezbere kac yaktigini soleyim aslanim 2006 dan beri gp kullaniyorum bu kacinci puntom yasin kadar farkli punto kullanmisligim var

ben istanbulda 7-8 den aşağı düşmüyorum 1.3 mjetle bunlar nasıl 4-5 yakıyor anlamıyorum 80 le gidip 5 inci viteste mi sürüyorsunuz yoksa benim araba mı bozuk ne...tüm bakımları yapılmıştır geçende temizlik yaptırdım enjektörlere ...bende tjet olsa heralde 11 12 yakar...
Ya yok oyle bisey. Ben ort hiz 25km sakin gidersem 7.5 - 8.5 goruyorum oda kanser eder adami ki surasinida hesaplayan yok. Gp nin yol bilgisayari 25lt/100km den hesaplama yapiyor ani dipgazlarda oran 40 50 ye cikar. Hic ani gaz vermemek lazim o degere ulasmak icin. Ve kalkista bile o deger 30un ustunde. Yani yol bilgisayarina tjette ekle +1.5 2 daha sen. Ama ben tam amip idiot ve uyuzum dersen +1 eklemek lazim. Sizin m.jet ile degeriniz normal. Kalkista bile mjet 25i gecmez cogu zaman

Valla bn tjeti ilk aldigimda arkadaslar falanda surdu denedi abartisiz ilk 3 depo 10litrenin altina dusmuyordum hatta 14-15 ortalamalari gordum:)hevesimi alinca biraz insan gibi yakmaya basladim...tjetin maksimumu 8-9 degildir yani:)
Aynen dediklerine katiliyorum hocam. Ort 8-10 lt tuketir tjet cok abanilmazsa

CMasteR
29/01/2015, 22:57
bizim paylaştığımız resimler photoshop zaten arabadan anlayan tek sizsiniz ya hıaa.. ben yapmışım bu değeri dahada düşürebilirim. Ve şunu o kalın kafan hala almıyor. Ne yazmşım ben oraya SAKİN kullanım ama yok siz hala normal anlıyorsunuz ya birşey desemde kafa kalın.

CMasteR
29/01/2015, 22:59
ha burda sen değil Orkun abi olsun Ertuğ olsun benm gözümde Tjet duayenleridir. Onlarda aynı şeyleri demediler mi defalarca sakin kullanımda bu değerleri yakalamk çok normal diye. İlla o insanların mı yazmaları lazım bazı şeylere inanmanız için :)

Arrest
29/01/2015, 23:09
Ben sana 25 km ort hizla 100 km yol yaparim 6 lt nin altina dusururum , varmisin iddaya ? Tum olayida kameraya kaydederim.

Arrest
29/01/2015, 23:11
Bi zahir bi sen.. Adam arabayi askiya alip 220 basiyor sende hava basiyon dikkat et lastik patlamasin cok hava basma. Ankaradaki tum tjetler bizin oraya geliyor ozellikle bakiyorum herkesin ort tuketimine hizina vs. Herkes mal bi sen akillisin zaten. Yada cimrilikten gaza basamiyon mu diyek ne diyek. Sen mjet al aslanim 3 lt yakarsn :D sen 4 kisi arabayla biyere gitsen 3 kisiye arabayi itekletirsin hieaaaammmm

alee367
29/01/2015, 23:42
5.3 ortalama gordugum oldu ama arkadaslarin dedigi gbi gaz pedalini oksamak gerekiyor yolun duzluk yokus asagi falan olmasi gerekiyor kirmizi isik hic olmamali...ilk aldigimda arabayi denemek adina nefsimizi doyurmak adina trafikte yuksek hizlara cikmadan torku kullanmak gormek icin 5.vitesi neredeyse hic kullanmadan abandik:) maksimum ne kadar basarsam basayim 8-9 yakar diye bisey olamaz...suan 2.0 dizel arabaya biniyorum 4.7 de yakiyor 9litrede yakiyor haaa 3 litre yakar mi evet yakar ama o zaman kagniya binmis oluruz 163 beygir arabaya degil

halils2
29/01/2015, 23:52
Olmadı şöyle ne kadar basarsam basayım 9 lt üstüne çıkmayan benzinli bir arabamız fakirliğin gözü kör olsun.

darktiger
30/01/2015, 10:52
Olmadı şöyle ne kadar basarsam basayım 9 lt üstüne çıkmayan benzinli bir arabamız fakirliğin gözü kör olsun.

zenginliği fakirliği yok bu işin halilim. istanbulda yaşıyorsan sürekli trafik var gece gündüz. çok az bir yerde boş yol bulup zevkine gaza basabiliyorsun onun dışında sürekli tetikte ve dur kalklı ışıklarla zorlaştırılmış yollar var. kışın hele 9 ortalama istanbul için çok normal. bir aracın ne yaktığını uzun yolda mesela izmir aydın otobanında hız sabitleyiciyi 80 ayarlayıp 2 saat giderek anlayamazsınız ki. önemli olan hergün kullanıdığımız yerde ne yakıyor o önemli. senede 3-4 kere uzun yolda az yaksa ne olur. ben ayda 2 depo full benzin alıyorum onu biliyorum. ilerde kısmet olurda aracı değiştirirsem bundan daha az benzin alırsam bana göre az yakıyor demektir. yoksa o bilgisayar verileri hiç tutmuyor ki. menzil mesela.... araba nerden bilsin 10 dk sonra ne trafik olucak yada yokuş mu var yada sen basıcanmı...

darlandım sabah sabah :)

halils2
30/01/2015, 11:21
zenginliği fakirliği yok bu işin halilim. istanbulda yaşıyorsan sürekli trafik var gece gündüz. çok az bir yerde boş yol bulup zevkine gaza basabiliyorsun onun dışında sürekli tetikte ve dur kalklı ışıklarla zorlaştırılmış yollar var. kışın hele 9 ortalama istanbul için çok normal. bir aracın ne yaktığını uzun yolda mesela izmir aydın otobanında hız sabitleyiciyi 80 ayarlayıp 2 saat giderek anlayamazsınız ki. önemli olan hergün kullanıdığımız yerde ne yakıyor o önemli. senede 3-4 kere uzun yolda az yaksa ne olur. ben ayda 2 depo full benzin alıyorum onu biliyorum. ilerde kısmet olurda aracı değiştirirsem bundan daha az benzin alırsam bana göre az yakıyor demektir. yoksa o bilgisayar verileri hiç tutmuyor ki. menzil mesela.... araba nerden bilsin 10 dk sonra ne trafik olucak yada yokuş mu var yada sen basıcanmı...

darlandım sabah sabah :)

Tamam da abi mevzu o değil. Arkadaşımız diyor ya içinden geçe geçe 9 lt yakıyorum diye ondan dedim, şöyle basa basa 1 saat yol almış bir video göreyim 9lt ortalama ile 1 depo benden ama basacak, araba hiç nefes almayacak, bas bas çek ayağını, sakin trafikte git ortalama düşük oluyor tabi. Linea ile geçen ay 17 kmh ile 8.5 lt ortalamam vardı yanlış hatırlamıyorsam, haftada 1 araba çıkarıp motor ısınacak gibi yol yaparsan ortalama zaten düşük oluyor. Yakıt tüketim değerleri paylaşanlara bak hız ortalamaları neredeyse hep aynı, tüketimleri de birbirine benzer,arada uçurum yok yani.

CMasteR
02/02/2015, 10:29
Sakin kullanım diye belirttikçe boş beleş belli tayfa yorum yapıyor :) Allah çarşınızı pazar etsin. şu 9lt olayına inanmayan abim gel istanbula otobana çıkayım 150-160 altına düşmemek şartı ile km sıfırlayıp gidelim 9lt geçerse depo bana ait ha geçmezse eğer depo sana ait.

halils2
02/02/2015, 12:28
Sakin kullanım diye belirttikçe boş beleş belli tayfa yorum yapıyor :) Allah çarşınızı pazar etsin. şu 9lt olayına inanmayan abim gel istanbula otobana çıkayım 150-160 altına düşmemek şartı ile km sıfırlayıp gidelim 9lt geçerse depo bana ait ha geçmezse eğer depo sana ait.

Edirne istikametine gideriz orası hem boş olur, 9lt ortalama yakalamak için ;).
Burada sana kimsenin bir şey dediği yok. Bahsettiğin ortalamada yakalanamayacak ortalama değil, ama senin dediğin şartlarda değil. Sen ortalama verirken sadece yaktığını söylüyorsun, ne ortalama hızın var ne de süresi. Şimdi bende sana bir örnek vereyim: Fire motor lpg li 170 km yolda tam hatırlamıyorum ama 27 lt falan lpg yakmıştım. ortalama 100 km 15 16 lt yapıyor yani bu günün parasıyla 32 kr yakmışım o zamanın parasıyla 40 45 kr yapıyor ama ortalama hızım 12 13 kmh, aracın çalışma süresi de 27 saat falandı. Rakamları net değil ama yaklaşıktır. Yani verileri böyle ver biz de kıyaslayalım eyvallah. Yukarıdaki mesajlarının birinde içinden geçe geçe 9 lt yakıyorum demişsin, sanırım otobanda yakaladığın değerdi. Yoksa İstanbul ş.içi trafiğinde hem makaslı gidecen, hem basacan bana pek makul gelmedi açıkçası onun haricinde otobana çıkıp 150 160 5. vitesle sabit gidersen yakalarsın tabi. Buna bir çok arkadaş karşı çıkmaz, eyvallah der ama ş.içi trafiğine girmeden açık yolda sakin kullanıp ş.içi dersen de gördüğün gibi bir çok kişi de karşı çıkar.

Arrest
02/02/2015, 12:30
Burada sana kimsenin bir şey dediği yok. Bahsettiğin ortalamada yakalanamayacak ortalama değil, ama senin dediğin şartlarda değil. Sen ortalama verirken sadece yaktığını söylüyorsun, ne ortalama hızın var ne de süresi. Şimdi bende sana bir örnek vereyim: Fire motor lpg li 170 km yolda tam hatırlamıyorum ama 27 lt falan lpg yakmıştım. ortalama 100 km 15 16 lt yapıyor yani bu günün parasıyla 32 kr yakmışım o zamanın parasıyla 40 45 kr yapıyor ama ortalama hızım 12 13 kmh, aracın çalışma süresi de 27 saat falandı. Rakamları net değil ama yaklaşıktır. Yani verileri böyle ver biz de kıyaslayalım eyvallah. Yukarıdaki mesajlarının birinde içinden geçe geçe 9 lt yakıyorum demişsin, sanırım otobanda yakaladığın değerdi. Yoksa İstanbul ş.içi trafiğinde hem makaslı gidecen, hem basacan bana pek makul gelmedi açıkçası onun haricinde otobana çıkıp 150 160 5. vitesle sabit gidersen yakalarsın tabi. Buna bir çok arkadaş karşı çıkmaz, eyvallah der ama ş.içi trafiğine girmeden açık yolda sakin kullanıp ş.içi dersen de gördüğün gibi bir çok kişi de karşı çıkar.
Karacahil ya :) muayne istasyonunda " gaç yakiyo yeğeniiim " diyen moruklar gibi

halils2
02/02/2015, 12:53
Karacahil ya :) muayne istasyonunda " gaç yakiyo yeğeniiim " diyen moruklar gibi

Öyle dememek lazım. Arkadaş kendi kullanımına göre yakıtından bahsediyor. Linea forumda da buna benzer bir konu olmuştu ama tersi. 8 8.2 lt yakıyormuş ş.içi 17 kmh hızla, bir çok arkadaş aracında sorun var vs diye cevap vermişti ki ben de 8,5 lt lerde geziyordum o ara sonra çıktın ş.dışı aracı denedim 4.8 ortalama yakaladı, demek araç normal kullanımda sıkıntı var diye düşünüp kendimce konuyu kapadım. Yakıt ortalamaları her araç için standarttır, standart olmayan kullanım şartları ve farklı kullanıcılar. Aynı marka model 2 aracı 2 kişi test etsin, aynı yolda 2si de birbirinden farklı değerler yakalar.

CMasteR
03/02/2015, 01:26

Senin gibi mantıklı yorum yapanlara saygım sonsuz abi. Fakat şu var kaç km hız yada hız ortalamam nitekim belirtseydim daha iyi olurdu tabi. Fakat istikametim kartal- ümraniye ev iş arası 50km. Sonuçta ne olursa olsun e-5 güzergahı kullanıyorum ve kullandığım şehir istanbul. Ötesi var mı ?

halils2
03/02/2015, 01:47
Senin gibi mantıklı yorum yapanlara saygım sonsuz abi. Fakat şu var kaç km hız yada hız ortalamam nitekim belirtseydim daha iyi olurdu tabi. Fakat istikametim kartal- ümraniye ev iş arası 50km. Sonuçta ne olursa olsun e-5 güzergahı kullanıyorum ve kullandığım şehir istanbul. Ötesi var mı ?

Teşekkür ederim. Şöyle izah edeyim o zaman sana, ben çorluda oturuyorum bizde 50 km çorlu t.dağ arasıdır(git gel 78 km). Oraya gidiş gelişte benim ortalamam 4,5 4,8 lt (dizel için.) hepi topu evden çıkıp t.dağa gidene kadar 3 ışık, t.dağa girince de 6 ışık görüyorum, hız olarak 100 110 max. Ama diğer yandan işe geleceksem 13 km de 7 ışık görüyorum ortalamam 6,5 7 lt arası, sadece ş.içi kullanırsam benim kullanım şeklimde 8 lt üzeri ama motor neredeyse ısınmadan gidip geliyorum ve en az 3 kontak yaparım. Şayet sen dediğin gibi hız ortalamanı ve süresini de verseydin burda zaten sana kimse bir şey diyemezdi. Çünkü benzer tüketimi yakalayan en az 10 kişi çıkardı :). Bu yüzden yakıt tüketimlerinde ortalama hız ve süre önemlidir. Bu senin yakaladığın ortalamadır. 30 32 kmh ortalamada dizelde yakalacak ortalama normal kullanımda 6 6,5 arasıdır mesela, kıyaslayabilirsin fikir olur, puntoda 6,8 ila 7,4 arasında gezerdim ben bu hız ortalaması ile. Bütün araçlar seri imalat olduğundan aynı ya da benzer özellikteki araçlar aynı kişi tarafından kullanıldığında neredeyse aynı ortalamalar yakalanır. Ama ne zaman şoför, yol, hava değişir işte o zaman yakıt farkı ortaya çıkar. Seninle benzer şekilde araç kullanıp benzer trafik şartlarına maruz kalanlarla senin aranda 2 3 lt fark olamaz çok çok 0,5 lt oynar. Zaten öyle olsa araçların birinden birinde bir sıkıntı bir fark olması gerek bakım, yük vs. Bazı mesajlarda verilen tepkilerin canını sıkması senin verdiğin eksik bilgiden, bu yüzden kimseye kızma, darılma. Sen verileri tam ver ki açık kapı kalmasın ;)

CMasteR
03/02/2015, 01:49
Ortalama hız 34km olsa gerek genelde hep bu seviyede oluyor.

halils2
03/02/2015, 01:51
Ayrıca aklıma gelmişken: T-jet linea kullanıp, İstanbul'dan Edirne'ye sadece gidişte 1 depo yaktığını söyleyen bir abim de var forumdan. Yani çok beygir çok arpa demek :)

halils2
03/02/2015, 01:57
Ortalama hız 34km olsa gerek genelde hep bu seviyede oluyor.

34 kmh ile 6,5 6,7 lt ortalama normal. Sen bayağı sakin kullanmışsın. Fire da 32 kmh da 6,8 7,4 lt ile gezdiğimi yine belirtmek isterim.
Fikir olması açısından dünkü tam 100 km lik gezintimde ortalamam 4,8 lt, süre: 2:04 saat, ortalama hızı çekmemişim ama 48 49 kmh olsa gerek ve tamamı uzun yol ve fırtınada (3 5 km lik ş.içini saymıyorum.) ortalama yakalamışım mesela.