PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites arızası

BAYKAN
26/01/2015, 14:11
Merhaba,
Aracım vites hatası verdi, (vitese geçmedi ve N'de kaldı) vitesi kontrol ettirin yazdı. serviste robot arızası dendi. robot değişecekmiş. 4100 tl fiyet verdiler. ayrnı sorunu yaşayan var mı?

raxu
06/02/2015, 13:23
robot ta sıkıntı yok hocam çok soğuk günlerde robot yağı geç ısınıo biraz çalıştır öyle geç vitese arıza verdimi marşı kapat aç bir iki denemede geçer vitese ikinci yapabileceği durum ise fren müşürü diye bir parça var 60-70 liralık onu değiştir vites frene bastığını algılamıyo olabilir benim araçta bazen yapıo 1 ayda bir defa yaptı oda soğuk rüzgarlı bir gündü

alidemir
06/02/2015, 22:43
merhaba,
aracım vites hatası verdi, (vitese geçmedi ve n'de kaldı) vitesi kontrol ettirin yazdı. Serviste robot arızası dendi. Robot değişecekmiş. 4100 tl fiyet verdiler. Ayrnı sorunu yaşayan var mı?

aynı vites hatasını benim araçda verdi , n de vites kendini korumaya aldı kontrol ettirin kullanım klavuzuna bakın falan yazdı . Apartopar aracı servise götürdüm . şansıman robot arızalanmış daha önceden geçici işlem gördüğü için depoyla birbirini besleyen robotu kopmle set olarak değiştirdiler. şidmi çok memnunum herhangi bir sıkıntısı yok . Bu robot arızasının nedenini de öğrendim benden önceki sahibi arabayı kaldırıma çıkarıp altını vurmuş , depo delinmiş ve yağ beslemelerinde depoya geçici işlem yapıldığı için artık robotda bir müddet sonra yağ kaçırmaya başlamış . Taki ben yolun ortasında kalana ve komple değiştirene kadar.. Eğer depo da ve robotda geçici işlem yapılmışsa servis dışı bir yerde . Bu bahsedilen arızayla muhakkak bir gün karşılaşılacaktır. Tavsiyem servis ağı ile yapılması ve parça garantisine sokulmalıdır. Geçmiş olsun

Ekrem06
06/02/2015, 22:48
Bende de farklı bir arıza oldu. Yokuş çıkarken 2.vitesi çekemedi araç ekonomi modunda gidiyordum. 1'e atmamak için baya bi sarsıntılı çekmeye çalıştı yapamadı ben gaza bastığımda ise dank diye bir vuruntuyla vites boşa çıktı ve vites kullanım dışı yazısı çıktı. Sağa çektim hemen kontak kapattım tekrar açtım normal hiç bir şey olmamış gibi devam etti. Dikmen'de oturuyorum illa ki hergün dur kalk yokuş çıkıyorum bakalım tekrarlayacak mı?

alidemir
06/02/2015, 22:52
Anladığım kadarıyla bu tarz durumlarda vites kendini korumaya alıyor. Düzelmesine sevindim ancak fırsatınız olursa vites kutusunu yani şanzıman robotunu kontrol ettirin rutin çalışıyor mu ? Yağ seviyesine baktırın. Allah korusun arızalı olursa başka organlara da sıçramasın.

Ekrem06
06/02/2015, 23:06
Yani onun haricinde pek bi sıkıntı yaşamadım. Pek seri bir şanzıman olduğu söylenemez ama hiç yoktan iyidir.Ama dikkat edeceğim bakalım tekrarlarsa bi gösteririm.

raxu
07/02/2015, 13:04
Bende de farklı bir arıza oldu. Yokuş çıkarken 2.vitesi çekemedi araç ekonomi modunda gidiyordum. 1'e atmamak için baya bi sarsıntılı çekmeye çalıştı yapamadı ben gaza bastığımda ise dank diye bir vuruntuyla vites boşa çıktı ve vites kullanım dışı yazısı çıktı. Sağa çektim hemen kontak kapattım tekrar açtım normal hiç bir şey olmamış gibi devam etti. Dikmen'de oturuyorum illa ki hergün dur kalk yokuş çıkıyorum bakalım tekrarlayacak mı?

sayın abim onuda anlatayım vitesi boşa atma sebebi baskı balata ve volanın bitmesinden kaynaklanıyor aradaki boşluktan dolayı iki sorunda bende mevcuttu özelde yaptırdım size tavsiyem araç 2. vitese geçmiyor devir artıyorsa elinizle müdahale edin zorlamayın baskı balatayı bide araçla durduğunuzda trafikte olsun ışıklarda olsun boşa atın baskı balatanızın ısınmasını engellersiniz

darktiger
07/02/2015, 13:47

aşırı dur kalk yaptığınız yerlerde eco modunu açık tutmamanızı öneririm. eco açıkken sürekli düşük devirde vites değiştirmek istediğinden dur kalk lı trafikte hızınız 20 iken bile 2 ye atmaya hatta azıcık daha gaza dokunsanız üçe almak isteyecektir. sonuç olarak bu da şanzımanı çok yoran bir işlem. ben istanbulun iğrenç trafiğinde manule alıyorum nasıl olsa hep bir de gidiyorum böylece baskı balata daha az ısınmış oluyor. yokuş çıkarkende ya seri bir giriş yapmak lazım yada yokuşun ortalarında arabanın hızı düşmeye başlayınca robot vitesi düşürmeye çalışmadan önce elle bir alt vitese geçirirseniz çok seri bir şekilde gidebilirsiniz. yarı otomatik şanzımana biraz alışmak lazım.

Ekrem06
08/02/2015, 00:21
sayın abim onuda anlatayım vitesi boşa atma sebebi baskı balata ve volanın bitmesinden kaynaklanıyor aradaki boşluktan dolayı iki sorunda bende mevcuttu özelde yaptırdım size tavsiyem araç 2. vitese geçmiyor devir artıyorsa elinizle müdahale edin zorlamayın baskı balatayı bide araçla durduğunuzda trafikte olsun ışıklarda olsun boşa atın baskı balatanızın ısınmasını engellersiniz

yok 2'den bire geçişi durmadan yapmıyor kolay kolay bugün aynı yerde denedim. Hızım 10 bile olsa 1 e atmıyor.Frene basınca atıyor anca 1 e

Ekrem06
08/02/2015, 00:25
aşırı dur kalk yaptığınız yerlerde eco modunu açık tutmamanızı öneririm. eco açıkken sürekli düşük devirde vites değiştirmek istediğinden dur kalk lı trafikte hızınız 20 iken bile 2 ye atmaya hatta azıcık daha gaza dokunsanız üçe almak isteyecektir. sonuç olarak bu da şanzımanı çok yoran bir işlem. ben istanbulun iğrenç trafiğinde manule alıyorum nasıl olsa hep bir de gidiyorum böylece baskı balata daha az ısınmış oluyor. yokuş çıkarkende ya seri bir giriş yapmak lazım yada yokuşun ortalarında arabanın hızı düşmeye başlayınca robot vitesi düşürmeye çalışmadan önce elle bir alt vitese geçirirseniz çok seri bir şekilde gidebilirsiniz. yarı otomatik şanzımana biraz alışmak lazım.

Evet dediğiniz doğru hızım çok az olsa bile 50 60 km ile seyir ederken 5 e kadar attı :) baya bir ekonomi yapıyor. Vitese biraz yardımcı olmak gerekiyor demek ki tavsiyeleriniz dikkate alacağım çok teşekkür ederim.

Bu arada vites topuzunu değiştiren var mı aranızda ben biraz zorladım ama hiç hareket etmiyor benim ki forumda biraz okudum zorlayınca açılıyor çevirip çıkıyor yazmış bazı arkadaşlar ama benimki kımıldamıyor hiç ki kolum kuvvetlidir yani kırmaktan korktum:weight1: