PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 Evo aracımdaki sorunlar lütfen yardım !!

cafer01
24/01/2015, 10:39
Öncelikle herkese iyi günler. 2011 punto evo aracı aldım 1 ay önce. arabamın belli başlı sorunları şu şekildedir. start stop çalışmıyor ve bazen yol bilgisayarında start stop devre dışı yazıyor. belli bir hıza geldikten sonra hız sabitleyiciyi çalıştırıyorum airbag hatası veriyor sonra aktif hale getiriyorum tekrar aynı hatayı veriyor. usb çalışmıyor ve direksiyondaki menu tuşu çalışmıyor telefonu tanıtamıyorum. 2000 -2500 devir arasında da bir ses geliyor motordan turboda sıkıntı varmış gibi hissettiriyor fakat arabada çekiş sıkıntısı yok. dünde Çanakkale Bursa otoyolunda motor yagınızı degiştirin yazısı çıktı ekranda o uyarı gidiyor airbag arızası yazıyor.daha önce bu sorunlarımın hepsini forumda tek tek arattım okudum ama herkesin tek sorunu vardı benim aracımda hepsi oluyor. aracım garantide degil ne yapmam lazım arkadaşlar bu sorunların nedeni nedir ve çözümü varmıdır beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden hepinize teşekkür ederim.

volkan1065
24/01/2015, 17:19
Aracınızı alırken keşke full expertize soksaydınız.

ilk olarak aracınızı aldığınızda yağını ve filtrelerını degiştirdinizmi.Değiştirmediysenız mutlaka en kısa zamanda değiştirin. Yağ seviyesının olup olmaması hiç farketmez bunu prensip edinmeniz lazım. Eğer aracın garantisi ve servis fişi yoksa mutlaka aracı aldığınızda yağı değiştirip fren sisteminin kontrolü gerekir.

Diğer sorunlarınız Aırbag sargısı ve direksiyon kol sisteminden olabilir. Start stop ise bazı modellerde sorun cıkarabiliryor. Bu aracın puntonun dilinden iyi anlayan özel bir serviste bakımı yapılmalı.

Masraf biraz ağır olabilir ama sorunlarınız çözülmeyecek bişi değil.

halils2
24/01/2015, 18:56
Öncelikle herkese iyi günler. 2011 punto evo aracı aldım 1 ay önce. arabamın belli başlı sorunları şu şekildedir. start stop çalışmıyor ve bazen yol bilgisayarında start stop devre dışı yazıyor. belli bir hıza geldikten sonra hız sabitleyiciyi çalıştırıyorum airbag hatası veriyor sonra aktif hale getiriyorum tekrar aynı hatayı veriyor. usb çalışmıyor ve direksiyondaki menu tuşu çalışmıyor telefonu tanıtamıyorum. 2000 -2500 devir arasında da bir ses geliyor motordan turboda sıkıntı varmış gibi hissettiriyor fakat arabada çekiş sıkıntısı yok. dünde Çanakkale Bursa otoyolunda motor yagınızı degiştirin yazısı çıktı ekranda o uyarı gidiyor airbag arızası yazıyor.daha önce bu sorunlarımın hepsini forumda tek tek arattım okudum ama herkesin tek sorunu vardı benim aracımda hepsi oluyor. aracım garantide degil ne yapmam lazım arkadaşlar bu sorunların nedeni nedir ve çözümü varmıdır beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Airbag arızasının hız sabitleyici ile hiçbir bağlantısı yok. Direksiyon tuşlarınız, kornanız çalışmıyorsa, airbag arızası alıyorsanız sorunuz sinyal ünitesidir. Komple değiştirirseniz veya sargıyı tamir ettirirseniz sorununuz düzelir.
Yağ değişimi, serviste aracın km bilgisi girildiyse o yüzden yazar. Bilgisayara bağlayıp servis km bilgisini değiştirmeniz gerek veya linealarda 500 km sonra kendisi gidiyormuş deneyebilirsiniz.
Turbo için araca bakmak gerek. Sorun olmayabilir.
Start-stoplu araç hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla, emniyet kemerini araca inip bindikçe takıp çıkartmak, aracı, durduğunuzda start stop, stop ettirdiyse çalıştırıp kontaktan kapatmak gerekiyormuş. Bunların haricinde motor arızanız,akü sorununuz olmayacak durduğunuzda ayağınız frende,araç boşta olacak diye biliyorum.

mrbleeeed
24/01/2015, 19:15
ben aracı aldığımda önceki sahibi araçta daha önce hız sabitlemede aracın saçmaladığını, bu sebeple servise götürdüğünü, akü değişimi ile sorunun düzeldiğini söylemişti. akü sebebiyle olmayacak saçmalıklar olabiliyor bu araçta. garip garip hatalar veriyorsa akü seviyesini bi kontrol ettirin ilk iş. en ucuz ilk yöntem bu.