PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ergonomik Koltuk "bosch"

microab
26/01/2007, 11:42
Araçlarda sırt ağrılarını önleyen koltuk

A.A.

Otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch'un, ergonomik bir oturuş pozisyonu sağlayarak, yanlış oturma pozisyonlarından kaynaklanan kronik sırt ağrılarını önleyen “dinamik sürüş koltuğu” ürettiği bildirildi.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, sektöründe lider konumundaki otomotiv şirketlerinin, sürücü ve yolculara sürüş keyfi sağlayan modern otomobilleri ihtiyaçlara uygun teknik yeniliklerle donattıkları hatırlatıldı.

Her sürüş durumu için “mükemmel bir koltuk” olan dinamik sürüş koltuğunun da bu yeniliklere bir örnek olduğuna işaret edilen açıklamada, firmanın yeni koltukla, koltuk pozisyon ayarları ve kullanışlı masaj işlevli dinamik sürüş koltuğu gibi konfor fonksiyonlarını da sunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, Bosch'un geliştirdiği güç motoru ve pnömatik koltuk konfor sistemi, sürüş esnasında araç kullanıcılarına rahat ve ergonomik olarak doğru pozisyonu sağlıyor. Pnömatik olarak (basınçlı gazla) işleyen sistem, koltuğa entegre edilerek, hava ile şişirilen ve söndürülen çok sayıda hava yastığından oluşuyor. Bosch'un geliştirdiği koltuk sistemleri, değişken bel destekli ve koltuk genişlik ayarlı basit koltuklardan, masaj fonksiyonlu veya virajlarda yanal hızlanmada yanal destek sağlayan koltuklara kadar geniş bir yelpazeye sahip bulunuyor.

“Her yol durumuna uyum sağlayan zeki koltuk” olarak nitelendirilen koltuktaki kontrol ünitesi, mevcut sürüş hızı, savrulma oranı ve yanal ivme verilerini Elektronik Stabilite Programının (ESP) sensör sisteminden alıyor. Pnömatik sistem bu girdilerin ışığında, sürüş durumuna göre sürekli olarak koltuk döşemesinin altına yerleştirilen hava tamponlarının hacmini ayarlıyor ve bu ayarlar sayesinde sürücülerin keyifli ve rahat yolculuklar yapmasını sağlıyor.

Adamlar yapmış abi...

Mısafır
26/01/2007, 11:53
tesekkurler yazı ıcın , koltuk uzun surelı surusler ıcın cok onemlı
bakalım bende degısık modıfıyeler dusunuyorum gerceklestırebılırsem
sızlerle paylasacagım...

jeoenis
28/01/2007, 11:38
çok güzel bir olayda malesef active modellerinde ESP sistemi yok eğer taktırmak istersem taktıramayacağım manasınamı geliyor

Linos
28/01/2007, 11:45
çok güzel bir olayda malesef active modellerinde ESP sistemi yok eğer taktırmak istersem taktıramayacağım manasınamı geliyor

Maalesef arkadaşım, sonradan taktıramıyorsun! :(

jeoenis
28/01/2007, 12:02
Maalesef arkadaşım, sonradan taktıramıyorsun! :(

kötü o zaman ben arabayı genelde yazın yazlıkta kullanırım. yazlık arkadaşlarımla çanakkale çevresinde gitmediğimiz yer kalmaz. Eski arabamı veriyordumda puntoyu ölsemde vermem. bu koltuklar taktırılabilseydi kesinlikle taktırırdım süper olurdu.

Linos
28/01/2007, 13:32
Pardon! Ben yanlış anlamışım! Kasttettiğin ESP sistemi zannetmiştim, özür! Koltuğu bilemiyorum...:(

microab
28/01/2007, 17:00
ESP siz koltuğunda bir anlamı yok zaten.
ESP sensörlerinden aldığı verileri değerlendirerek koltuk şekil değiştiriyor...