PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites 1 den 2 ye geçerken gelen çartlama sesi

sinsnn
14/01/2015, 21:07
merhaba arkadaşlar 2010 model punto evo sahibiyim dualogic şanzıman.Araçta tek sorun vites 1 den 2 ye geçişlerde gelen çartlama sesi.auto kullanımda da geliyor manuel vites attığımda da geliyor.sabah ilk bindiğimde biraz ses yok.sonra bir başlıyor her 1den 2ye geçişte geliyor.kafasına esiyor bazen çıkartmıyo sonra yine başlıyor. farklı ustalara götürdüm.baskı balata dediler değiştirdik düzelmedi.şanzıman hidroliğiydi yağıydı olmadı.. çok kötü bir ses sanki bişey kopacak.öyle bir seski yanından geçtiğim kişiler dönüp bakıyor ne bu diye.başına gelen veya duyan yardımcı olandan allah razı olsun şimdiden...

khanunl
14/01/2015, 21:35
merhaba arkadaşlar 2010 model punto evo sahibiyim dualogic şanzıman.Araçta tek sorun vites 1 den 2 ye geçişlerde gelen çartlama sesi.auto kullanımda da geliyor manuel vites attığımda da geliyor.sabah ilk bindiğimde biraz ses yok.sonra bir başlıyor her 1den 2ye geçişte geliyor.kafasına esiyor bazen çıkartmıyo sonra yine başlıyor. farklı ustalara götürdüm.baskı balata dediler değiştirdik düzelmedi.şanzıman hidroliğiydi yağıydı olmadı.. çok kötü bir ses sanki bişey kopacak.öyle bir seski yanından geçtiğim kişiler dönüp bakıyor ne bu diye.başına gelen veya duyan yardımcı olandan allah razı olsun şimdiden...

Bu kadar şeyi yaptıktan sonra aklıma gelen 2 ci vites senkromeç dişlisi ve yayıdır.Umarım düşündüğüm gibi değildir.Olumsuz durumda değişim için şanzıman indirmeniz gerekebilir !Genede baskı balatanın yeterli oranda ayırıp ayırmadığını iyi bir ustaya gösterin.Kolay gelsin.

halils2
14/01/2015, 22:16

Sensör ayarlarına baktırmak lazım, yani kalibrasyon gerek. servis yapar ama dışarda neresi yapar bilemem. Bu arada arkadaşın dediği senkromeçten de yapabilir.

sinsnn
14/01/2015, 22:31
TEŞEKKÜRLER öneriler için.bugun bosch car servise götürdüm ustayla tur attık sesi duydu.şanzımandan kesin değil dedi debriyaj balatası yapabilirmiş.önce bi adaptasyon yapmalıyız dedi.yaptı,değerler biraz yüksek çıkmış ama usta tekrar kesinlikle şanzımanla ilgili bir sorun değil dedi.adaptasyondan sonra 10 dakka turlamış az bi ses var dedi.sonra aracı aldım 3-4 km gittim ve yine başladı lanet ses .işin içinden çıkamıyoruz.böyle çözümsüz bişey nasıl olur anlayamıyorum

halils2
14/01/2015, 22:41
çartlamalar: ya baskı ayırmadığından olur ya devir tutarsızlığından ya da dişli geçişlerini sağlayan senkromeçten. Aracınız madem hem man., hem oto. da cartlama yaptırıyor, aracınızı manuel kullanıp farklı devir aralıklarında deneyin. sürekli cartlama varsa baskı ayırmıyordur.

sinsnn
16/01/2015, 11:13
yorumlarınız için teşekkürler servisle çözmeye çalışıcam artık.

punto57
16/01/2015, 11:15
benim aracım da dualogic 2012 95 bg
dün yokuşu çıkamadım araç 1 düştü otomatikte, epey bir yokuştu %40 eğimden fazla
sonra pati çektik, alışamadım hala,

sinsnn
16/01/2015, 11:23
dualogic şanzıman yokuşlarda 2 de çok zorluyor 1 e atıyor.1de çıkmaya devam ediyorsun tekrar 2 yapıyor.en güzeli alışınca yokuşlarda manuele alıp çıkmak.

punto57
16/01/2015, 11:29
dualogic şanzıman yokuşlarda 2 de çok zorluyor 1 e atıyor.1de çıkmaya devam ediyorsun tekrar 2 yapıyor.en güzeli alışınca yokuşlarda manuele alıp çıkmak.

1-2 de çok yakıyor gibi geliyor bana
fabrika verileri
5 olan araç neden 6-7 yakar

sinsnn
16/01/2015, 11:40
1-2 de çok yakıyor gibi geliyor bana
fabrika verileri
5 olan araç neden 6-7 yakar

yakıt harici araçtan memnunsan keyfini çıkar bence 1 litreyi kafana takma :)

punto57
16/01/2015, 12:50
yakıt harici araçtan memnunsan keyfini çıkar bence 1 litreyi kafana takma :)

yok abi takıntılıyım

40 binde araba
her şey muazzam çalışıyor
motor biraz fazla gürültülü gibi,

daha önce albea sürdüm şirket aracı bu kadar sesli değildi,
alttan çok ses geliyor gibi

sinsnn
16/01/2015, 14:21
yok abi takıntılıyım

40 binde araba
her şey muazzam çalışıyor
motor biraz fazla gürültülü gibi,

daha önce albea sürdüm şirket aracı bu kadar sesli değildi,
alttan çok ses geliyor gibi

ses yalıtımını bende beğenmiyorum motor sesi içeri çok geliyorum.ama bu sınıf arabada da bu kadar olacak diyip binmek lazım

raxu
17/01/2015, 14:21
aynı sorun bendede vardı ayrıca 1 den 2 ye geçerken bazen devrinin üstüne çıkıp boşa atıyordu kendini kesinlikle senkromenç grubu değişecek bide uzun süre böyle kullanırsan 2 vites dişlinde bozulur ben ikisinide geçenlerde değiştirdim aynı senin dediğin gibi cart diodu millet dönüp bakıyordu şimdi hiç ses çıkarmadan vitesleri geçiyor ancak 2-3 saat bol dur kalklı trafiğe girersen o zaman ısınıp biraz ses çıkardı araştırdım oda normalmiş 2. vites grubu yaklaşık olarak özelde 650 ye değişir ( vites dişilisi senkromenç grubu, yağı cartı curtu ) ama işçilik baya tutar kafadan 1000 lirayı hazırla derim istersen yaptırdığım ustanın numarasını verebilirim özelden kadosanda

onurtuner
24/03/2015, 15:17
Merhaba,

Aynı sorun benim aracımda da mevcut. 2011 model Evo Dynamic Dualogic 45.000 KM.de.... Cumartesi gunu Barbaros Bulvarında 45 dk. dur kalk sonucu araç "debriyaj asırı ısınma" olarak ikaz verdi. Daha öncesinde de vites geçişlerinde (özellikle 3-2-1) metal sıyırma sesi geliyordu ve iyi kotu baskı balatadan olacagını düşünüyordum. Dün servise gittim, vites robotunun yağ eksilttiğini ayrıca volan hariç baskı balatanın değişeceğini vs... yaklaşık 4000-4500 TL. civarı bir masraf olduğunu söylediler. Baskı balatayı anlıyorum da neden robotun değişeceğini ve sadece bunun için 3200TL vereceğimi anlayamıyorum. Bu robot yağ eksiltmesini değişim dışında başka şekilde cözülemiyor mu acaba???
Forum da araştırdığım ve sizin paylaştıklarınızı okuduğum kadarı ile Sanzıman keçesi ve yağı, robot yağı, baskı balata, belki fren müşürü belkide senkromeç değiştiğinde sorunun geçeceğini düşünüyorum. Eğer 45.000 KM.de vites robotu değişecekse neden bu arabayı satıyorlar anlam veremedim.

Sizlerden yardım bekliyorum. Tesekkurler.