PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frene bastığımda çıkan ses

karaca209
12/01/2015, 16:42
Herkese merhaba,
Punto aracımda yolda giderken hafif firene bastığımda ön taraftan sürtme sesi geliyor. tekerlerden diye düşünüyorum ama.
sebebini bilen ve yardımcı olan varsa sevinirim.

imdesign
12/01/2015, 16:51
Balata ıslaktır havaların ısınmasını bekleyin derim.

korhan1482
12/01/2015, 20:58
Balata tozlarindan kaynaklaniyor, ozellikle kis aylarinda daha cok oluyor. 3 senedir cekiyorum sesi, balata spreyi ile duzelecegini dusunuyorum ama o kadar alistim ki sese sanayiye gittigimde aklima bile gelimiyor sprey almak. Korkulacak birsey yok.

ethemyigit
12/01/2015, 21:36
hangı havada ve şartlardayken oldugunuda yazsaydınız keşke fren balata ve dısklerı asırı soguksa uzerınde kalan sular donmuş olabılır camurlu sulu vs yerden gecıyorsanız suyun içindekı kum tanelerı vs varsa onlar yapabılır ama cok kısa surer eger sureklı ıse başka bır sorun vardır gecen -12 lerı gordugum sogukta ılk hafıf frenımde bendende ses geldı sonra gıttı sımdı hava ıyı bıdahada yok

mrbleeeed
12/01/2015, 22:25
fren sıkılınca doğal olarak sürtünme sebebiyle ses olur, az basınca daha çok hissedersiniz ıslık gibidir, sert frende ses duymayacağınıza eminim.

karaca209
14/01/2015, 10:26
soğuk karlı havalardan sonra oldu bu olay. evet dediğiniz gibi sanırım,
Balatada donan sudan dolayı diye düşünüyorum bende.
Teşekkür ederim.

byadrenalin
14/01/2015, 11:47
Birde balatalarda eskiden kullanılan bir madde varmış o artık kullanılmıyormuş kanser yaptığı için. Bu yüzden hemen hemen bir çok arabanın balatası hafif frenlerde durmaya yakın çok çok az ıslık sesine benzer ses çıkartabiliyor. Havaların soğuması sebebiyle bu sesi biraz da fazla duymuş olmanız normal. Her sese kafanızı takmayın :)

thevahsi
14/01/2015, 12:05
Bazı balatalar biraz sert oluyor ondan yapabilir birde yagmurda karda soğukda çok yaparlar ama yumuşak balatalar var onlar ses yapmıyor iyide tutuyor fakat çabuk bitiyor bu kesin olmamaklar beraber bence bi havaların ıssınmasını bekle yineyaparsa bi sanayiye git baksınlar bitik balatada ses yapar saygılar...