PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontağı kapattıktan sonra motor kısmından gelen ses?

ercan60
10/01/2015, 20:18
Arkadaşlar kontaği kapattiktan, hatta anahtari cikardiktan sonra bile diiiit cik cik cik diye motor kismindan ses geliyor,ne zaman ki kontagi aciyorum ses gidiyor?

Ama onun oncesinde olanlari anlatayim;

Bugun tokata giderken birden hararet sona firladi, ekranda excess heat, astop yazdi, ben de durdurdum sonra tekrar calistirdim hata mesaji vermedi, bu sefer de hararet bir turlu yukselmedi. Arti sicakliga ihtiyacimiz olan boyle bir gunde kalorifer de isitmadi. Ben de bir sekilde fazla da gaza yuklenmeden tokata vardim. Orada kaputu actim su bitmis, su takviyesi yaptim. Biraz isitti ondan sonra.

Niksara gelince ilk is sanayiye gittim, ustama danistim, termostat dedi, degistirdik. İsitmama ve hararet gostergesi sorunu boylece cozulmus oldu ama araci stop ettirdigimde yukarida bahsettigim sesi duymaya basladim.

Nedir, ne degildir yorumu olan var mi? Ancak bu ses kontak acikken gelmiyor.

akk0212
10/01/2015, 20:38
soğuyan motor bu şekilde ses çıkartır bendede bazen oluyor çıt çıt çıt diye ses çıkartıyor

ercan60
10/01/2015, 20:43
Ama akuden yyor gibi, normalde kontagi kapattim mi benle selami sabahi kesiyordu motor?

ercan60
10/01/2015, 21:04
Motor aksamina elektrik gidiyor surekli, yarin baktiracagim tekrardan.

tayfux
10/01/2015, 23:50
bir aracın harareti yükselmişse öyle kapat aç ile düşmez..bence termostat değil de başka bi sıkıntı var gibi..ayrıca o hararet yükselmesi inşallah contaya zarar vermemiştir..akü zayıfladığında yada güç azalması yaşandığında da puntoların hararet arızası verdiğini daha önce burada konuşmuştuk onun için şarj dinamosunda da sıkıntı olabilir..aküde de olabilir ama yürüyen arabada bu tür sıkıntıların olması zayıf ihtimal..

ercan60
12/01/2015, 10:39
Tamiri yaptirdigim aksam bu ses vardi, dun sabahtan beri herhangi bir ses gelmiyor. Sıkıntı yok şu an :) Teşekkürler.

akk0212
12/01/2015, 13:35
sorun neymiş bilgilendirirseniz seviniriz

ercan60
16/01/2015, 23:07
Valla şu an yine var o ses. Artik araç o ses punto oldu :) ama goturuyor, uzmuyor orasi ayri :) en yakin zamanda baktiracagim tekrardan, nasil tarif edeyim 9 8lik bir tempo gibi ayni, ııııııt dıt dıt dıt dı dıt şeklinde :) motorun ordan geliyor, sigorta kutusundaki roleden geliyor bir kismi, ben de anlamadim gitti.

Kimse boyle birsey yasamadi mi?

Gariptir ki kontagı acinca kesiliyor bu ses.

Ekleme: ses tamamen mazot ponpasindan geliyor arkadaslar.

punto57
16/01/2015, 23:26
Valla şu an yine var o ses. Artik araç o ses punto oldu :) ama goturuyor, uzmuyor orasi ayri :) en yakin zamanda baktiracagim tekrardan, nasil tarif edeyim 9 8lik bir tempo gibi ayni, ııııııt dıt dıt dıt dı dıt şeklinde :) motorun ordan geliyor, sigorta kutusundaki roleden geliyor bir kismi, ben de anlamadim gitti.

Kimse boyle birsey yasamadi mi?

Gariptir ki kontagı acinca kesiliyor bu ses.

Ekleme: ses tamamen mazot ponpasindan geliyor arkadaslar.
Üstad bildiğim kadarıyla, yanlış biliyor olabilirim.
Motor kapandıktan sonra fan motoru, radyotörün ordaki, çalışmaya bir süre devam eder,
Orayla alakalı olmasın,?

ercan60
21/01/2015, 00:05
Bugün güç bela çözdürdüm olayı, aslında çok basit bir şeymiş ama onu bulana kadar da baya bir sensör söküldü takıldı tabii ki:)

Motor kısmındaki sigorta kutusunda bulunan röleden çıt çıt çıt diye sesler geliyordu, röledeki bu sorun da egr valfinin ses yapmasına sebep oluyormuş.

Sorun sigorta kutusunun bazı lehimlerinin zamanla laçkalaşması gibi duruyor. Henüz yaptırmadım onu ama çıt sesi geldiğinde sigorta kutusunun altından biraz sıkınca ses kesiliyor, ilginç.

Böyle bir sorun yaşayan olursa yardımcı olur umarım.

akk0212
21/01/2015, 13:35
Bugün güç bela çözdürdüm olayı, aslında çok basit bir şeymiş ama onu bulana kadar da baya bir sensör söküldü takıldı tabii ki:)

Motor kısmındaki sigorta kutusunda bulunan röleden çıt çıt çıt diye sesler geliyordu, röledeki bu sorun da egr valfinin ses yapmasına sebep oluyormuş.

Sorun sigorta kutusunun bazı lehimlerinin zamanla laçkalaşması gibi duruyor. Henüz yaptırmadım onu ama çıt sesi geldiğinde sigorta kutusunun altından biraz sıkınca ses kesiliyor, ilginç.

Böyle bir sorun yaşayan olursa yardımcı olur umarım.

bu sorunun benzeri benim araçta var ABS ESP arıza lambası yanıyor bazen, tam bu durumda sigorta kutusunun oradan çıt çıt çıt diye ses geliyor, tamirini yaparsanız, nerde ve kime yaptığınızı buraya yazarsanız bende bi göstereyim belki aynı sorundur

ercan60
22/01/2015, 19:45
Son durum itibariyle, bugun sabah aku tekenip mars basmadigi icin, aksamleyin yeni aku taktirdim. Cok sukur bir ses yok simdilik :). Yani sacma sapan arizalarin nedeni zayif aku gibi duruyor. @Akk0212 hocam, once saglam bir akuyle deneyin, sorun cozulmezse sigorta kutusunda temassizlik olabilir. Cok basit ama can sikici bir durum, o cit cit sesi zamanla akuyu yiyebilir, sizi de en ihtiyac duydugunuz anda arabasiz birakabilir.

O kadar bosyere sokup taktirdim arabayi, ulan punto :))ya da ulan usta (!) mi demeliyim :)))

Bir de egr valfini sokup denedi arkadas, belki bunun vida ayarindandir diye donderdi biraz, simdi aracin cekisi oncekine gore biraz dustu gibi, psikolojik mi bilmiyorum ama bana oyle geldi. Bu konuda fikri olan var.mi peki?

ercan60
22/01/2015, 19:50
Alternatif bir oneri olarak, sigorta kutusunun camdan taraftaki kisminda sase alan kirmizi bir kablo var, onun vidasini sokup siki bir sekilde tekrar takin. Belki sigortalarin sase alma sorunu vardi, ben vidayi sokup sikica taktim, belki de sorun bundan kaynaklaniyordur, denemeye deger.

Saygilar.

akk0212
22/01/2015, 22:50
benim akü sıfır önce onu değiştirdim tam 1 buçuk yıldır aynı arıza var 2 servise götürdüm bulamadılar

ercan60
23/01/2015, 06:35
Sigorta kutusuna yukari dogru baski uygulayinca ve oynatinca ses gidiyorsa, buraya yogunlasin derim.

akk0212
23/01/2015, 15:04
bu sigorta kutusunu kim tamir eder acaba