PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış lastiği gerekli midir?

Haberci
08/01/2015, 13:17
Trafikte güvenli sürüş için kış lastiği seçiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, "yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk +7 derecenin altında tutunma özelliğini kaybeder. Böylece kış koşullarında performans düşüklüğü ortaya çıkar ve fren mesafesi uzar. Oysa kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk sayesinde +7 derecenin altında da lastiğin tutunma özelliğinden korunarak daha kısa mesafesi elde edileceğini" belirtmektedirler.

Zincir satışları geçen yıllarda yıllık 1 milyon satış seviyesindeyken, günümüzde 300 bin seviyelerine kadar gerilemiş durumdadır. Zincir yerine artık günümüzde kış lastiği tercih edilmektedir.

Karlı ve buzlu yollarda dikkat edilmesi gerekenler

Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir etmek gerekir. Lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür.

Mümkün olduğunca az şerit değiştirin, gereksiz şerit değiştirme ve manevralardan kaçınınız.

Gizli buzlanma tehlikesi olan özellikle gölgelik alanlara girerken mutlaka hızınızı düşürün, ülkemiz için özellikle kuzeyde kalan gölgelik alanlara dikkat edin.

Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkartın.

Sizi arkadan yakın mesafeden takip eden başka sürücü varsa, sağ şeride yanaşıp sizi geçmesini sağlayın.

Rüzgarı daha fazla alan, köprü, viyadük, geçit gibi bölgelerde buzlanma riskinin daha çok olacağını unutmayın.

Ani frenden mutlaka kaçının, fren yaparken direksiyonu sağa sola asla kırmayın, düz doğrultuda yavaşlamaya çalışın.

Frene uzun süreyle çok basmayın. Frene kesik kesik ve hafif dokunuşlarla basın.

Vitesi boşa atmayın, motor torkundan yararlanarak aracınızın yavaşlamasına yardımcı olun.

Kar lastiklerinin ıslak zemin performansı çok düşüktür, özellikle yağmurlu havalarda kar lastiği ile ani fren ve manevralardan kaçınınız.

Alıntı: Hürriyet

Yoksul
08/01/2015, 13:34
Bilgiler için teşekkürler uyulması gereken tebbirler bunlar

uk500c
08/01/2015, 16:59
Arkadaşlar, bir de kış lastiği düşük basınçla kullanılır ki yere daha iyi tutunsun gibi bir şey duydum geçenlerde. Lütfen buna inanmayın. Düşük basınçlı lastik düz zeminde yandan bakınca lastik omuzlarından yere oturmuş gibi görünebilir ama karşıdan bakılan kesitte ortadan yukarı kıvrıldığı görünür. Bu tutunmayı önemli derecede azaltır.

erenemre
08/01/2015, 19:51
valla bilmemde kış lastiği bana palavra geliyor bugün şirketteki aracımıza son model yeni takılmış kış lastiği vardı bir tene sokağa gittik araç resmen slalom yaptı hemde araçta yükte yoktu o yüzden en iyisi mümkün olduğunca araç kullanmamak bu tür havalarda . şu kar gitsede kurtulsak hem soğuğundan hem diğer dertlerinden

SaLDo
08/01/2015, 20:27
valla bilmemde kış lastiği bana palavra geliyor bugün şirketteki aracımıza son model yeni takılmış kış lastiği vardı bir tene sokağa gittik araç resmen slalom yaptı hemde araçta yükte yoktu o yüzden en iyisi mümkün olduğunca araç kullanmamak bu tür havalarda . şu kar gitsede kurtulsak hem soğuğundan hem diğer dertlerinden

Aynı durumda bir de yaz lastiği olsa ne olacaktı acaba ? :)

makko58
08/01/2015, 20:41
abi gerekli kış lastiği gerekli bugün elazığa kar yağdı sabah işe arabaylamı servisle mi gitsem dedim 3km uzaklıkta zaten neyse dedimki ilk kez karda araba kullanacağım ya sürerim ya ebediyen binmem dedim derken bindim abi kayıyor az gaza yükleneyim 2. viteste hemen pati çekiyor tabi iş yerinin ufak bir yokuşu var virajlı şekilde 3. viteste girdim tam virajda araba sola çekmeye başladı dedim kesin vurdum kaldırıma 2. ye attım son anda topladı kendimi zor attım iş yerine gerekli yani mutlaka gerekli en azından yazlıklardan daha iyidir

Sonsuzluga
08/01/2015, 23:41
Karın ilk yağdığında kış lastiği işini başarıyla yapıyor ama buza çekince her lastik gibi Allah canını alıyor bulunduğum yere ilk kar yağdığı zaman çoğu aracın kaldığı yerlerden çıktım geçtim ama ertesi gün buza çekince kaderim o araçlar gibi oldu :)

makko58
09/01/2015, 01:23
buz için çivili lastik veya zincir zincir pek değil hiç konforlu değil ama çivili biraz pahalı tabi az çok etkisi var

OAGP1960
09/01/2015, 12:41
Fiziksel olarak tüm özellikleri izah edilmiş olan kış lastiklerinin gerekliliği çeşitli testlerle kanıtlanmış olup, kış koşullarındaki etkinliğini bizlerde pratik olarak net bir şekilde gözlemlemekteyiz arkadaşlar.

imdesign
19/02/2015, 10:31
o bu değil arkadaşlar Kış lastiği çok büyük bir nimet, gerçekten kaliteli ve düzgün (yıpranmamış) lastik ile zincirli aracın gidemediği yollarda hiç problemsiz ilerledim. Karlı ve buzlu yerlerde Diğer lastikler bırak yol tutuşunu ilerliyemiyor..

celenlee
19/02/2015, 10:48
Yolda patinaj üstü patinaj yapıp yerlerinde kalakaln, yaz lastikli araçların yanından, yokuş yukarı olsun, düz yol olsun sorunsuzca geçince anlayacaksınız ki, düzgün desenli kış lastikleri çok da gerekliymiş.

Alternatifi şu olur (Kış lastiği almazsınız):
Karda çıkarmazsınız aracınızı olur biter.
Soğuk havalarda da lastiğinizin sertleştiğini bilip daha temkinli olursunuz.
Bu şekilde kış lastiğine gerek kalmaz.

Ama kışın biryerlere gitmeye mecbur kaldığınızda gerekliliğini bir kere daha anlamış oluyorsunuz.

snnongn
19/02/2015, 13:29
kis lastigi o kadar farkediyor ki, dun aksam bi cikarayim bakalm ne harikalar yaratacak lastiklerim dedim park yerinde. dahi cikamadim patinaj ustune patinaj. kuzenimin aracinda sadece ön 2 lastik kis lastigi, banamisin demedi.

istanbul icin konusuyorum kis lastiginin olmazsa olmaz oldugu gun sayisi maksimum kac oluyorki? yagmurda zaten daha kotu.. ben kis lastigi almamayı tercih ettm. Çıkarmam bir kaç gün olur biter.

arenas
19/02/2015, 15:44
2 kıştır kullanıyorum,memnunum ama bugün şurdan çıkartamadım aracı.kış lastiği ile çıkar diye düşünmüştüm

https://i.imgur.com/8jWfGqR.jpg