PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ çubuğu fırlamış

Gp814
08/01/2015, 11:51
Merhaba Arkadaşlar,

Soğuklardan dolayı radyatör sıvısına antifriz eklemiştim dün, fakat genleşme kabını neredeyse tamamen doldurmuştum.

Sabah çalıştırıp gideceğim yere vardıktan sonra kontrol amaçlı bakayım dediğimde yağ kontrol çubuğunun yarısının dışarı çıkmış olduğunu ve motor yağının etrafa sıçradığını gördüm. Yağı kontrol ettim çubuğun 3/4 kadardı çok azalma yok yani, şimdi bu olay fazla doldurulmuş genleşme kabından dolayı mıdır acaba??

mstk48
08/01/2015, 18:07
Aynı şey benimde başıma geldi bugün. Arabayı çalıştırdım bi an ses geldi kaputu açtım yağ çubuğu fırlamış yerinden neden oldu acaba?

ethemyigit
08/01/2015, 18:14
soguktan orantısız sekılde katılasan kotor yagının motorun ılk hareketı ıle yaptıgı basıncın cubugu ıttıgı fıkrındeyım daha kalıtelı ve vıskozıtesı daha dusuk bır yag ıle sorun cozulebılır tabıkı kı yag cubugu tam takılmışsa

Gp814
08/01/2015, 20:43
Yağ çubuğunun tam takılı olduğunu düşünüyorum, yağ da castrol 10W40 tam sentetik ama 9bin km civarında değişim zamanı geldi yani..
takip etmek gerekecek anlaşılan..

mrbleeeed
08/01/2015, 22:38
10w40 yarı sentetik.
tabi bu çubuğu fırlatması için bir sebep değil.

Gp814
08/01/2015, 22:53
Yanlış yazmışım 5W40 tabi ki tam sentetik kullanıyorum

halils2
08/01/2015, 23:26
Merhaba Arkadaşlar,

Soğuklardan dolayı radyatör sıvısına antifriz eklemiştim dün, fakat genleşme kabını neredeyse tamamen doldurmuştum.

Sabah çalıştırıp gideceğim yere vardıktan sonra kontrol amaçlı bakayım dediğimde yağ kontrol çubuğunun yarısının dışarı çıkmış olduğunu ve motor yağının etrafa sıçradığını gördüm. Yağı kontrol ettim çubuğun 3/4 kadardı çok azalma yok yani, şimdi bu olay fazla doldurulmuş genleşme kabından dolayı mıdır acaba??

Pek anlam veremedim. Radyatör sıvısı yani antifrizin motor yağınla bir ilgisi yok, tabiki conta sağlam olmak koşuluyla. Bence yağ çubuğunu oturtmamışsınız.

Gp814
08/01/2015, 23:50
Pek anlam veremedim. Radyatör sıvısı yani antifrizin motor yağınla bir ilgisi yok, tabiki conta sağlam olmak koşuluyla. Bence yağ çubuğunu oturtmamışsınız.

Aynen öyle düşündüm ama motor yağına soğutma suyunun karışma ihtimali geldi aklıma, motorda belirgin bir fark yok tabi conta meselesi falan yani..

halils2
09/01/2015, 00:15
Aynen öyle düşündüm ama motor yağına soğutma suyunun karışma ihtimali geldi aklıma, motorda belirgin bir fark yok tabi conta meselesi falan yani..

Motor yağına su karıştığında sonuçlar bu kadar basit olmuyor. Ben motor patlattığımı bilirim. pistonun biri tepesinden yaklaşık 2 parmak yoktu. Yani yağ çubuğunu atmaktan çok öte bir durum bu. daha önce de hiç duymadım sizin başınıza gelen gibi bir durum. Ama bir ihtimal (sanmıyorum olsun) eğer aracınızda kompesyon kaçağı varsa belki karter tarafında bir basınç yapmıştır. Ama dediğim gibi çok düşük bir ihtimal. O yağ çubuğunu yarıya kadar fırlatması için içerde bayağı birikmiş basınçlı hava olması lazım.