PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Panda Aracımda Direksiyon City Modu Arızası Var.

Haberci
04/01/2015, 03:35
https://forum.grandepuntotr.com/images/sikayetvar_amblem_v1.png 2005 model Fiat Panda aracımla yolda giderken birden direksiyon arıza lambası yandı ve direksiyonum kitlendi. Servise götürdüğümde (city modunun) arızalı olduğunun ve 1.000 TL'yenisi ile değiştirilmesi gerektiği belirtildi. Bende kronik bir arıza olduğunu ve tüketici hakem heyetinden çıkan karar gereği ücretsiz yapılması gerektiğini bildirip müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetlerinden yapılan incelemede aracımın servis geçmişi olmadığı için ücretsiz değişim yapılamayacağını bildirdiler. Şimdi soruyorum size: ikinci el araçta Fiat'ı tercih ettiğimiz için göz göre göre ölelim mi? Yetkilerden çözüm bekliyorum.

Kaynak: sikayetvar.com | Şikayetin devamı... (https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2936776/fiat-panda-aracimda-direksiyon-city-modu-arizasi-var/)

Arkheon
04/01/2015, 10:42
Aynı sorunu, aynı model araçta (2005 Panda) biz de yaşadık ve malesef servis ücretsiz değişim yapmadı. Parayı ödeyerek yaptırdık. FIAT bu konuda aynen şöyle diyor, "Zaten forumları takip etmişsiniz, yasal yollara başvurabilirsiniz".

Yani demem o ki FIAT bunu kronik sorun kabul etmiyor, parayı sizden alıp yasal yollara başvurduğunuzda geri veriyor. Sanki kendilerinden taleplerimiz yasal değilmiş gibi.

mashart
04/01/2015, 11:19
https://forum.grandepuntotr.com/images/sikayetvar_amblem_v1.png 2005 model Fiat Panda aracımla yolda giderken birden direksiyon arıza lambası yandı ve direksiyonum kitlendi. Servise götürdüğümde (city modunun) arızalı olduğunun ve 1.000 TL'yenisi ile değiştirilmesi gerektiği belirtildi. Bende kronik bir arıza olduğunu ve tüketici hakem heyetinden çıkan karar gereği ücretsiz yapılması gerektiğini bildirip müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetlerinden yapılan incelemede aracımın servis geçmişi olmadığı için ücretsiz değişim yapılamayacağını bildirdiler. Şimdi soruyorum size: ikinci el araçta Fiat'ı tercih ettiğimiz için göz göre göre ölelim mi? Yetkilerden çözüm bekliyorum.

Kaynak: sikayetvar.com | Şikayetin devamı... (https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2936776/fiat-panda-aracimda-direksiyon-city-modu-arizasi-var/)

Hocam merhaba,

2005 1,2 Duologic Panda eşime de birkaç ay önce aldım. Aynı olay bizimde başımıza geldi. Yetkili Servis, Fiat Çağrı Merkezi, Şikayetvar.com en son da Italya'ya mesaj attım. Bursa'dan geri dönüş yaptılar. Efendim aracınız 10 yaşında ekonomik ömrünü zaten doldurmuş, 10 yaşındaki bir aracında garantiden parçasını nasıl değiştirelim dediler. (Aynı zamanda aracınızın servis kayıt geçmişi yok dediler, evet eski sahibi pek servise götürmemiş). Bende üzerine düşmedim tamam dedim.

Daha sonra uzun araştırmalarım sonucunda, Mevcut kküyü değiştirdim (44 Amper bire bir original fabrikanın taktığı amperde olacak, eskisi 50 amper takılmış sorun oluşturuyor) ve Şarz dinamosunu söktürüp kömür ve konjektörünü değiştirdim. Sonuç, problem halloldu.

Mantıken ne alaka direksiyonla bu bakımların diyebilirsiniz. Şöyle izah edeyim; aracın direksiyonu elektrikli olduğu için en ufak bir elektrik akım düşmesinde veya yükselmesinde beyin hemen city arızasını veriyor. Aracı STOP edip tekrar çalıştırdığınızda direksiyon eski haline geliyor. Eğer CITY motoru arızalı olsa yeniden çalıştırınca da düzelmez, direksiyon sert kalır ve hata mesajı verir.

Sonuc olarak bu araçların birçok yeri (Duologic ise Şanzuman Robotu, Direksiyonun City Motoru ve Kliması) elektrik ile çalışıyor, bu bakımdan elektrik tesisatının sürekli yeni ve canlı olması gerekir.

Yukarıdaki yazdıklarımı eşimin aracında uyguladım, araç yolda giderken artık ne vitesden atıp boşa çıkıyor, ne de yolda giderken CITY arızası veriyor.

Saygılar.

eemree
02/06/2015, 01:03
bende de 2005 panda var city arızası veriyor direksiyon kilitleniyor.seyir halinde başımıza gelmedi ama stop ediyorsun ve direksiyon sağda veya solda ise oluyor. daha sonra stop edip çalıştırınca geçiyor. sebebi aynı mı değilmi baktıracağım. şarj dinamosunun kömürüne. birde benim bagaj kilit sistemi arızalı oda yaparmı acaba?

Evren_c
02/06/2015, 11:37
Araç sahibi kendi açısından haklı gibi görünse de spesifik olarak bu örneğe bakacak olursak benim vicdanım Fiat haklı diyor. İkinci el, servis geçmişi olmayan ve 10 yaşında bir aracın herhangi bir yerinde arıza çıkabilir.

haruncoban
02/06/2015, 13:05
bende de 2005 panda var city arızası veriyor direksiyon kilitleniyor.seyir halinde başımıza gelmedi ama stop ediyorsun ve direksiyon sağda veya solda ise oluyor. daha sonra stop edip çalıştırınca geçiyor. sebebi aynı mı değilmi baktıracağım. şarj dinamosunun kömürüne. birde benim bagaj kilit sistemi arızalı oda yaparmı acaba?

şarj dinomasından değildir. 2006 gp de city arızası vardı. o arıza devam ederken şarj dinamosu arıza yaptı komple orjinalini taktım. fakat city düzelmedi. orjinal dinamo 400 tl idi. izmirde city arızasını özelde yaptırmaya 600 tl gitti.