PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cruise control resume düğmesi

aaaahanda
02/01/2015, 20:46
Merhaba arkadaşlar,
arabam orjinal Cruise controllü ve gidip geldiğim yol gereği her gün büyük sıklıkla kullanıyorum ve faydasını görüyorum. Bugün aracımı 60bin bakımı için servise götürdüm, servis dönüşü otobandan geliyorum ve Cruise control devrede. Genelde kolu yukarı kaldırarak devreye sokarım, aralarda iptal etmek gerekirse res (reset) düğmesine basar kapatır sonra tekrar bu res düğmesiyle devreye sokarım. Otoban çıkışına doğru yaklaşırken ilerideki kamyonu da hesaba katarak res' e basıp Cruise controlü kapatmak istedim ama farkettim ki gidiyorum, bir kaç kez daha bastım yok. ben olayı idrak edene kadar artık hızlı bir şekilde mesafe kapandı ve frene basıp devreden çıkarttım. Sonraki denemelerimde res düğmesinin devreye soktuğunu ama kapamadığını farkettim. Ana anahtarından kapat aç yaptım ama bir şey değişmedi. Şimdiye kadar böyle bir şey başıma hiç gelmedi. Servise giderken de Cruise controlü kullandım ama ne olduysa bakımdan sonra oldu. Durumu hemen arayıp anlattım getir bakılım dediler. Akşam olduğu için artık bir daha gitmedim, sonraki günlere bıraktım. Bakımlarda arabada güncelleme yapıyorlar mı? Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum diye sorguluyorum kendimi ama yok her zamanki alışkanlığım gibi kullanıyorum. Ne olmuş olabilir sizce. İyi günler.

alixxx
02/01/2015, 21:15
Res düğmesinin devreden çıkardığını ilk defa sizden duyuyorum. Res düğmesi artı konuma getirip hafızaya aldığınız hızı geri çağırmak içindir. Devrden çıkarmanın yolu fren ya da debriyaja basmamtır. Ayrıca reset düğmesi değil resume düğmesi diye biliyorum ben.

celenlee
02/01/2015, 21:25
Res tusu resume tusudur.

Yani son kaldginiz hizi hafizada tuttugu icin, resume eder. O hiza cikmanizi saglar.

byadrenalin
02/01/2015, 21:50
Yeni bir sey daha öğrendim bu konu sayesinde :)

halils2
02/01/2015, 21:51
Res düğmesinin devreden çıkardığını ilk defa sizden duyuyorum. Res düğmesi artı konuma getirip hafızaya aldığınız hızı geri çağırmak içindir. Devrden çıkarmanın yolu fren ya da debriyaja basmamtır. Ayrıca reset düğmesi değil resume düğmesi diye biliyorum ben.

Res tusu resume tusudur.

Yani son kaldginiz hizi hafizada tuttugu icin, resume eder. O hiza cikmanizi saglar.

Arkadaşlara katılıyorum. Klavuzunda da böyle yazar zaten.

aaaahanda
02/01/2015, 23:35
Evet arkadaşlar res'i reset diyerek yanlış dedim resume doğrusudur, düzeltmeniz için teşekkür ederim. forum başlığını moderatörlerden biri değiştirirse sevinirim, yanlış yönlenmesin insanlar.

ancak

Yaklaşık 3 senedir her gün ben bunu bu şekilde kullandım ve çalışıyordu (çok eminim), hatta refleks bile oldu bunun kullanımı. ilk devreye kolla sokuyorum, sonra res düğmesiyle açıp kapatıyordum. Şöyle bir örnek vereyim mesela sağ şeritte gidiyorsunuz önünüzde bir araç var sollayacaksınız, fakat aynadan bakıyorsunuz bir araçta sol şeritte sizi geçmek üzere. bu durumda bu düğmeye basıyorum devreden çıkıyor ve yavaşlamaya başlıyor sol şerit müsait olduğunda tekrar bu tuşa basıp kaydettiğiniz hıza (resume) yapıp sollayıp gidiyorsunuz. Başka bir örnek tatlı kavisli yollarda bunla hızımı kesiyorum. Otoban çıkışlarına yaklaşınca ne fren ne debriyaja ihtiyacım oluyor bir müddet önceden bu tuşa basıp vites değiştirinceye kadar bu şekilde gidiyordum. Tekrar düze çıkınca bir daha basıp ayarladığım hıza çıkıyordum. Çok eminim.

halils2
03/01/2015, 01:03
Evet arkadaşlar res'i reset diyerek yanlış dedim resume doğrusudur, düzeltmeniz için teşekkür ederim. forum başlığını moderatörlerden biri değiştirirse sevinirim, yanlış yönlenmesin insanlar.

ancak

Yaklaşık 3 senedir her gün ben bunu bu şekilde kullandım ve çalışıyordu (çok eminim), hatta refleks bile oldu bunun kullanımı. ilk devreye kolla sokuyorum, sonra res düğmesiyle açıp kapatıyordum. Şöyle bir örnek vereyim mesela sağ şeritte gidiyorsunuz önünüzde bir araç var sollayacaksınız, fakat aynadan bakıyorsunuz bir araçta sol şeritte sizi geçmek üzere. bu durumda bu düğmeye basıyorum devreden çıkıyor ve yavaşlamaya başlıyor sol şerit müsait olduğunda tekrar bu tuşa basıp kaydettiğiniz hıza (resume) yapıp sollayıp gidiyorsunuz. Başka bir örnek tatlı kavisli yollarda bunla hızımı kesiyorum. Otoban çıkışlarına yaklaşınca ne fren ne debriyaja ihtiyacım oluyor bir müddet önceden bu tuşa basıp vites değiştirinceye kadar bu şekilde gidiyordum. Tekrar düze çıkınca bir daha basıp ayarladığım hıza çıkıyordum. Çok eminim.

CC si olan bir arkadaş denesin bakalım var mı böyle bir şey. Ben 1 sene cc li kullandım ama hiç dikkat etmedim.

halils2
03/01/2015, 01:11
GRANDE PUNTO 1.2 8v KRUZ KUMANDA SISTEMI 5580A

Suna dön CRUISE CONTROL - TARİF
--------------------------------------------------------------------------------

Cruise Control
ÇALIŞMASI
Motorlu kelebekli benzinli motorların kontrol sistemleri ve enjeksiyon süreci elektronik kontrollu olan dizel motorlarda mevcut olan fonksiyonların farkı Cruise Controldur. Bu fonksiyon sürücü tarafından konmuş olan bir hız değerinin otomatik olarak muhafaza edilmesi anlamına gelmektedir.

Cruise Control kumandası aynı zamanda sinyal lambalarına ve ön /arka silecek tertibatınada kumanda eden sinyal ünitesi grubu ile entegredir.

Resimde Cruise Control kumandasının yerleşimi gösterilmektdir.

1 - Cruise Control kumanda kolu

2 - Aydınlatma/ sinyal kumanda kolu

3 - Korna soketi

4 - Air Bag soketleri

5 - Ön /arka silecek kumandaları kolu

6 - Yaylı tertibat

Sinyal ünitesinin üçüncü kolu Cruise Control kumandalarını taşımaktadır :

Sistemi devreye aşma/çıkartma düğme tipten anahtarı;

Araç hızını arttırma/azaltma hafıza fonksiyonlu kol ;

Kaydedilmiş olan hızın talep edilmesini sağlayan Resume butonu

1 - Kaydedilmiş olan hızın talep edilmesini sağlayan Resume butonu

2 - Araç hızını arttırma/azaltma hafıza fonksiyonlu kol ;

3 - Düğme tipten anahtar ( ON: Cruise aktif ; (OFF: Cruise Control devre dışı )

Cruise Control sisteminin kumanda kolu özel bir soket taşımamaktadır , Body Computer ile bağlantısı sinyal ünitesinin içersindeki tek soketin 6 nolu pininden çıkan dijital bir sinyal ile sağlanmaktadır.

Elektronik sistem motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Elektronik sistem sürücü tarafından konmuş olan bir hız değerini direkt olarak motor kontrol ünitesinden aldığı bir kumanda ile otomatik olarak muhafaza etmektedir.

Önceden seçilmiş olan hizin hafizaya kaydedilmesi
Cruise Controlu aktif hale getirmek için şunları yapmak gerekmektedir :

1 - Düğme tipten anahtarı ON konumuna getiriniz;

2 - Aracı istediğiniz hıza getiriniz; Cruise Control sisteminin sadece 40 km/saat hızın üzerinde devreye girbileceğini unutmayınız . Sistemin dördüncü veya üzerindeki viteslerde ve ayarlanan hızın güvenli bir şekilde muhafaza edilebileceği yol kondisyonlarında devreye sokulması tavsiye edilir.

3 - Hızı arttırmak için kolu yukarıya doğru itiniz , hız otomatik geri dönüşlü bir koldan ibarettir ( geçici) .

4 - Gaz pedalını bırakıp direkt olarak sisteme müdahale etmeyi bırakınız;

5 - Gösterge tablosunda CAN şebekesi vasıtasiyle motor kontrol ünitesinden alınan sinyal ile bağlantılı olarak Cruise Control sisteminin çalışma konumunu gösteren uyarı lambası sabit ışık ile yanacaktır. Uyarı lambasının sönmesi sistemin devre dışı kaldığını göstermektedir.

Kaydedilmiş hizin değişmesi
Eğer aracın kaydedilmiş olan hızının değiştirilmesi istenirse şunlar yapılmalıdır :

(A) Hız arttırma :

Kolu yukarıya doğru itiniz : Sabit ve programlanabilir eğimde bir hızlanma rampası üretilmektedir ;

Kolun bırakılması ile ( otomatik geri dönüş) sistem aracın ulaştığı yeni hızı muhafaza etmekte ve kaydetmektedir.

(B) Hızın azaltılması :

Kolu yukarıya doğru itiniz : Araç hızının daha önceden Cruise Control ile ayarlanmış olan hıza göre düşürülmesinden sonra kolu bırakınız sistem aracın yeni ulaştığı hızı muhafazaa edecektir.

Cruise Control motor tarafından kabul edilen devir aralığı içersinde çalışabilir.

Resume butonunun çalişmasi
Bu fonksiyon , Cruise Control özel kondisyonlarda devreden çıktığında ( örneğin kavramaya veya frene basıldığında) butona basılarak aracın hızını hafızaya kaydedilmiş olan en yüksek değere getirmeye yaramaktadır

Cruise controlun devreden çikartilmasi
(A) Cruise Control şunlar yapılarak kullanıcı tarafından devreden çıkartılabilir :

Düğme tipten anahtar OFF konumuna getirilerek

Motorun stop edilmesi ile

Kavrama veya fren pedalına basıldığında ( bu durumda Resume butonuna basılarak istenen ulaşılmış olan son hız hafızada kalır ).

Aracın hızı kabul edilen minimum hızın ( yaklaşık 40 km/saat) altına ve maksimum hızın üzerine çıktığında;

Eğer kol kavrama kullanılmaksızın çalıştırılmış ise motor devri ile aracın hızı arasında bir uyumsuzluk baş gösterir ;tüm bu durumlarda Resume butonuna basılarak sistem yeniden devreye alınabilmektedir..

Cruise Control aktif iken gaz pedalının çalıştırılması: Gaz pedalına basıldığında ( örneğin bir sollama yapmak için ) Cruise Control devreden çıkacağı için araç hızının anlık olarak artmasına müsaade eder gaz pedalı bırakıldığında sistem tekrar ayarlanmış olan hızı aktif hale getirmektedir.

Takılı olan vitesi tanıma araç hızının kavrama devrede iken motor devri ile karşılaştırılması ile yapılmaktadır.

(B) Il Cruise Control şu koşullarda otomatik olarak devreden çıkmaktadır :

Ayarlanmış olan hız limiti aşılırsa ( örneğin çok dik bir iniş );

Ayarlanmış olan yavaşlama limiti aşılırsa ( örneğin eğer kavrama pedalına basmadan vites seçme koluna müdahale edilirse );

Sistem Cruise Control mantığının kullandığı sinyaller elemanların arızalı olması nedeniyle yanlış ise otomatikman devreden çıkmaktadır:

Araç hız sensörü;

Gaz pedal potansiyometresi;

Fren anahtarının kabul edilebilirliği ;

Kavrama anahtarının kabul edilebilirliği ;

Cruise ve Resume butonlarının kabul edilebilirliği ;

Cruise anahtarının kabul edilebilirliği ve hız arttırma azaltma kolunun pozisyonları ;

Cruise Control ile birlikte çalışan kumandaların iç bağlantıları aşağıdaki şekilde gösterilmektedir :

1. Motor kontrol ünitesi

2. Body Computer

3. ABS/ESP ünitesi

4. Cruise Control kumanda kolları

Kendi kullanma talimatında sizn bahsettiğiniz gibi bir kullanım yazmıyor sadece kaydedilen son hızın çağrılması olarak anılıyor.

alee367
03/01/2015, 01:29
Hocam emin oldugunu soyledigin icin bunu soyluyorm; sevinebilirsin hatali calisan cruise control sistemin artk saglikli calisiyor:)

Dt. Ali Ekemen

aaaahanda
03/01/2015, 11:33
Gece çıkıp tekrar deneme yaptım, yok eskisi gibi değil. Bugün sabahtan servise gittim sorunu anlattım pek yardımcı olamadılar, "bugün git daha başka bir gün gel", "aküden bu", "normal zaten" gibi baştan savacak şeyler söyleyince ben de ayrıldım. Kendileri de sizin söylediklerinizi söylediler ama emin olamadılar. Bunu (normali böyleyse) kullanması bana çok zor geldi. Eski durumuna döndürmenin yolunu arıyacağım. Eğer sistemim önceden hatalıysa o hatalı hali çok daha iyiydi. Cruise control ile giderken geçici olarak devreden çıkarmanın bir yolunu bulamadım (durmak veya vites değiştirmek istemiyorum). Bundan sonra kolla yavaşlamaya alıştırmam gerekecek kendimi

aaaahanda
03/01/2015, 11:34
Ayrıca cc olan bir arkadaş denerse çok memnun olurum.

OzzY
03/01/2015, 11:40
ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama fordda sizin anlattığınız şekilde çalışıyor, yani res e basınca devreden çıkıyor.

aaaahanda
03/01/2015, 12:08
ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama fordda sizin anlattığınız şekilde çalışıyor, yani res e basınca devreden çıkıyor.

Teşekkür ederim. Umarım netleşecek.

marineros
03/01/2015, 13:28
Renault da direksiyon üzerindeki düğmelerden sizin dediğiniz gibi oluyor.R-O seçenekleri var.O sanırım OFF anlamında ve devreden geçici olarak çıkarıyor ve R de RESUME yani hafızaya alınmış hızı devam ettiriyor.Punto da nasıldır bilmiyorum ama arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

aaaahanda
03/01/2015, 13:48
Renault da direksiyon üzerindeki düğmelerden sizin dediğiniz gibi oluyor.R-O seçenekleri var.O sanırım OFF anlamında ve devreden geçici olarak çıkarıyor ve R de RESUME yani hafızaya alınmış hızı devam ettiriyor.Punto da nasıldır bilmiyorum ama arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

Teşekkür ederim, puntosu olan bir arkadaşların bunları görüp denemesini bekliyorum

Evren_c
03/01/2015, 14:31
Benim Punto'mda res tuşu kitapçıkta yazdığı gibi çalışıyor yani devredeyken bu tusa basınca bir sey olmuyor. Devrede degilken Res'e basinca onceden ayarladigim hiza cikiyor. Devreden çıkarmak icin hafifce frene dokunuyorum. Tabii sabitleyiciyi off konumuna getirince de devreden çıkıyor.

aaaahanda
03/01/2015, 15:02
Benim Punto'mda res tuşu kitapçıkta yazdığı gibi çalışıyor yani devredeyken bu tusa basınca bir sey olmuyor. Devrede degilken Res'e basinca onceden ayarladigim hiza cikiyor. Devreden çıkarmak icin hafifce frene dokunuyorum. Tabii sabitleyiciyi off konumuna getirince de devreden çıkıyor.

Teşekkür ederim.
Bunun açılıp kapanabilen bir özellik olduğuna inanmaya başladım
Şu anda multiscan ile ECU yazılımının içinde böyle bir özelliğin kontrol edilip edilmediğini araştırıyorum. Elimde hem yazılım hem de ODBII cihazı var, bulsam bile cesaret edip değişiklik yapamam ama hiç yoktan servise bunu gösterebilirim.

alixxx
03/01/2015, 15:12
Teşekkür ederim.
Şu anda multiscan ile ECU yazılımının içinde böyle bir özelliğin kontrol edilip edilmediğini araştırıyorum. Elimde hem yazılım hem de ODBII cihazı var, bulsam bile cesaret edip değişiklik yapamam ama hiç yoktan servise bunu gösterebilirim.

Ali bey motor bölümüne bağlanıp aktivasyonlar bölümüne gelip aşağılarda hız sabitleyici ile ilgili bölümleri görebilirsiniz. Ben bu konular ile çok ilgilendim ve sizin anlattığınız gibi çalışmadığından eminim. Bende nazillideyim bu arada :) hayırlı günler. Ayrıca multiecuscan ile tuşlarda değişiklik yapamazsınız. Korkmanıza gerek yok. Elinizdeki cihaz normal elm327 ise ve içerisinde herhangi bir işlem yapmadıysanız zaten body computera bağlanamzsınız. Sadece motor gibi 1-2 bölüme bağlanabilirsiniz.

aaaahanda
03/01/2015, 15:35
Ali bey motor bölümüne bağlanıp aktivasyonlar bölümüne gelip aşağılarda hız sabitleyici ile ilgili bölümleri görebilirsiniz. Ben bu konular ile çok ilgilendim ve sizin anlattığınız gibi çalışmadığından eminim. Bende nazillideyim bu arada :) hayırlı günler. Ayrıca multiecuscan ile tuşlarda değişiklik yapamazsınız. Korkmanıza gerek yok. Elinizdeki cihaz normal elm327 ise ve içerisinde herhangi bir işlem yapmadıysanız zaten body computera bağlanamzsınız. Sadece motor gibi 1-2 bölüme bağlanabilirsiniz.

Teşekkür ederim, sanırım böyle kullanmaya alışmam gerekecek :(

OzzY
03/01/2015, 22:50
Teşekkür ederim.

Sanırım sizin yerinizde olsam şizofren olduğumu düşünmeye başlamıştım :)
araç kaç model, sıfır mı almıştınız? araçla gelen yada daha eski modele ait kullanım klavuzlarını incelediniz mi? acaba yazılımsal olarak başta bu şekildeydide sadece ilk seriler o şekilde kodlanmıştı, güncelleme ile mi bu hale geldi diye düşünüyorum.

sinaga
03/01/2015, 23:00
bu sizin bildiklerinizi keşke fiat servisinde çalışan ustalarda bilse.

ahmet4646
03/01/2015, 23:06
Punto kullanmadım ama stilo da aşağı yukarı aynı sistemdi stiloda frene hafif basıp devreden çıkarır resume tuşuna basıp tekrar devereye sokardım resume tuşunun devreden çıkardığını görmedim büyük ihtimalle güncelleme sonrası normale dönen bir sorun gibi bu çünkü çalışma prensibi su anki hali.

aaaahanda
03/01/2015, 23:52
Sanırım sizin yerinizde olsam şizofren olduğumu düşünmeye başlamıştım :)
araç kaç model, sıfır mı almıştınız? araçla gelen yada daha eski modele ait kullanım klavuzlarını incelediniz mi? acaba yazılımsal olarak başta bu şekildeydide sadece ilk seriler o şekilde kodlanmıştı, güncelleme ile mi bu hale geldi diye düşünüyorum.

:D:D:D Ya hiç sorma kendimi sorgulamaya başladım (şaka şaka). :D:D:D
Evin kapısını kilitledin mi, elektirik fişlerini çektin mi diye sorsan net cevap veremem yaptım mı acaba diye donarım, hatırlamam, gider kontrol ederim. Ama bu öyle değil o kadar eminim ki yemin etsem başım ağrımaz derler ya öyle. İki gündür elim ayağım karışıyor cruise control RES ile devreden çıkmadığı zaman o kadar refleksleşmiş.

aaaahanda
04/01/2015, 00:05
bu sizin bildiklerinizi keşke fiat servisinde çalışan ustalarda bilse.

Ben de hep buna şaşırıyorum. Bir değil, iki değil ne zaman gitsem bir bilinmezlik bir anlamazlık sanırsın servise değil markete gitmişsin. Bir ayda belki 100lerce araba geçiyordur ellerinden ama verdikleri cevaplar sizi tatmin edemiyor, hatta nasıl olurda buna cevap veremiyor diyorsunuz. Araçların özellikleri, parçaların ne işe yaradıkları ve aracın neresinde olduğu konusunda bile eksiklikleri var.

OzzY
04/01/2015, 00:09
Ben de hep buna şaşırıyorum. Bir değil, iki değil ne zaman gitsem bir bilinmezlik bir anlamazlık sanırsın servise değil markete gitmişsin. Bir ayda belki 100lerce araba geçiyordur ellerinden ama verdikleri cevaplar sizi tatmin edemiyor, hatta nasıl olurda buna cevap veremiyor diyorsunuz. Araçların özellikleri, parçaların ne işe yaradıkları ve aracın neresinde olduğu konusunda bile eksiklikleri var.

Poyraz mı?(Aydında başka yok heralde ama?) Doğrudan gitmedim ama telefonla gördüğüm kadarıyla iyi bi servis aslında, en azından müşteri dostu.

aaaahanda
04/01/2015, 00:11
Punto kullanmadım ama stilo da aşağı yukarı aynı sistemdi stiloda frene hafif basıp devreden çıkarır resume tuşuna basıp tekrar devereye sokardım resume tuşunun devreden çıkardığını görmedim büyük ihtimalle güncelleme sonrası normale dönen bir sorun gibi bu çünkü çalışma prensibi su anki hali.

Teşekkür ederim. Herhangi bir güncelleme yapmadıklarını sadece bilgisayara bağlayıp kontrol ettiklerini söylediler. Benim de aklıma güncelleme geldi, hatta forumda aradım güncelleme yapıyorlar mı diye. Sanırım varsayılan ayarlarına döndü sistem :huh00000:

aaaahanda
04/01/2015, 00:18
Poyraz mı?(Aydında başka yok heralde ama?) Doğrudan gitmedim ama telefonla gördüğüm kadarıyla iyi bi servis aslında, en azından müşteri dostu.

değil Aydın dışında yaptırıyorum.