PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar nedeniyle abs ! Acil yardım

mucomurat111
30/12/2014, 20:14
arkadaşlar aracım 2008 model grande punto 1.3 dizel

bugün yoğun kar nedeniyle yerllerde buzlanma ve don olmasından dolayı bu konuyu actım amacım fikir almak ve taktik almak .

temin yolda giderken yerler buzluylen frene basıyorum direk abs devreye giriyo he araç hiç durmuyo dümdüz gidiyo sanki kayıyor gibi tıtıtıtırırırt abs sesi geliyor cok basmıyorum bide azıcık basıyorum karlı havada nasıl sürüş yapmalıyız lütfen yardım edin cevaplarınızı bekliyorum cok acil !

3km sonra evin önüne bırakıcam arabayı o kadar gitsem yeterli evimin orası cok bayır aşağı kızak yapıp kayar diye korkuyorum arabayı hareket ettirmiyorum

lütfen cevaplarınızı bekliyorum ( ACİL )

teo53
30/12/2014, 20:20
El frenini bir iki tık çekip o şekilde yolculugunuza devam edebilirsiniz. Direksiyona sert müdahalelerde bulunmayın frene nazikçe dokunmaya özen gösterin, kızaklama hissettiğiniz an ayagınızı frenden cekin tersinize dönebilirsiniz ve gaza asılmaktan çok rölantide bırakmayı tercih edin takip mesafinizi korumayı unutmayın şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yinede güvenmiyorsanız şüpheniz varsa uygun bir yere park edin yaya yada toplu taşıma kullanın hem kendi canınızı hemde başkasının canını tehlikeye atmamıs olursunuz Mutlaka lastiklerinizin hava basıncını diş derinliklerini kontrol edin kışlık lastik kullanmaya özen gösterin

byadrenalin
30/12/2014, 20:22
Lastik faktörü çok önemli. Az önce kışlık lastiklerimi denemek amacıyla ani frenler yaptım. Abs devreye giriyor. Tırtır ediyor ve en fazla kızakladığı 1-2 cm ya var ya yok. Olduğu yere çakılıyor araç. Tabi hızım çok aşırı değildi. Normal hızlarda denedim bunu. En azından ön iki lastiğinizi kışlık yapmaya özen gösterin.

teo53
30/12/2014, 20:25
Lastik faktörü çok önemli. Az önce kışlık lastiklerimi denemek amacıyla ani frenler yaptım. Abs devreye giriyor. Tırtır ediyor ve en fazla kızakladığı 1-2 cm ya var ya yok. Olduğu yere çakılıyor araç. Tabi hızım çok aşırı değildi. Normal hızlarda denedim bunu. En azından ön iki lastiğinizi kışlık yapmaya özen gösterin.

Aynen öyle bende kışlıklarla kullanıyorum aşırı fark ediyor kış lastiği bende küçük testlerde bulundum yazlık ve mevsim lastiğe göre gayet güvenli

mucomurat111
30/12/2014, 20:29
bende kış lastiği yok ama korktuğumdan dolayı aracı musait yere parkettim artık kar az çamurşalınca alırım diyorum

teo53
30/12/2014, 20:31
bende kış lastiği yok ama korktuğumdan dolayı aracı musait yere parkettim artık kar az çamurşalınca alırım diyorum

Hem kendiniz için hemde diğer insanlar için daha güvenlisini tercih etmişsiniz :) Bir iki güne düzelir zaten havalar

Seronet
30/12/2014, 20:37
En iyisini yapmışsınız, aracı kullanmak zorundaysanız en azından önlere kar lastiği şart.

merghat
30/12/2014, 21:21
Sadece önlere kış lastiği takmak bir tek bayır çıkarken fayda eder, diğer durumlarda oldukça sıkıntılı bir durum. Bir ayağınıza kayda kaymayan bot, diğer ayağınıza kösele ayakkabı giydiğinizi düşünün ani bir durumda önler fren yapacak arkalar kayacaktır ve Allah korusun spin atarsınız.

mucomurat111
30/12/2014, 21:24
arkadaşlar tavsiyeleriniz icin cok teşekkürler özellikle el freni 2 kademe cek tavsiyesi icin teşekkürler aracı arkadaşım kullandı el freni 2 kademe cekerek bende dışarıdan sağ sola kayarken aracı yola iterek mahalleme getirmiş bulunmaktayım ,

birdaha kış lastikleri olmadan cıkmakmı töbe :)

ozkancavus5916
30/12/2014, 21:56
Az once 1-2kere bende yapti .abs devreye girdi ama corluda cogu yolda yollar buzlu idi guven verdi kis lastikleri

mucomurat111
30/12/2014, 22:16
aynen suan yollar cok berbat kar lastiği yoksa cıkılmaz abs ışığı yanıyodu buzlu yolda giderken , temiz düzgün buzsuz zemine girdim abs ışığı söndü

halils2
30/12/2014, 22:18
Az once 1-2kere bende yapti .abs devreye girdi ama corluda cogu yolda yollar buzlu idi guven verdi kis lastikleri

Ben kışlıklarla yazmış gibi gidiyorum çok şükür bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar.

ceb_58
30/12/2014, 22:40
Ben kışlıklarla yazmış gibi gidiyorum çok şükür bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar.

Halil abi 1 hafta öncesinde üniversitede hafif aşağı doğru meyilli yokuş var, oradan 1. vites ile iniyorumdum frene bastım tırr abs devrede araba resmen kayıyor önümdede araba vardı korna bastım selektör yaptım adam anladıda biraz hızlandı yoksa arkadan girdiriyorduk arabasına.
Benim lastikler buzda kalkerken patinaj çekiyor ve kayıyor. Buzlu yollarda yazlık lastikle gidiyormuşum gibi sanki. O kadarda lastiğe para verdim

ozkancavus5916
30/12/2014, 22:44
Yokuslarda falan sorunsuzdu 50-60km arasi yavaslamalarda iyiydi

ozkancavus5916
30/12/2014, 22:46
Halil kipa alti armadacity sali pazari arasi kullanmani tavsiye ederim .direk buz corlu ici guzel

mucomurat111
30/12/2014, 22:59
Halil kipa alti armadacity sali pazari arasi kullanmani tavsiye ederim .direk buz corlu ici guzel

Zoraki olmadıkca kullanmayın derim otobüsle git gel yapın cünkü emin olun nekadar kış lastiğide olsa karşı tarafta yoksa size carpabilirler ben 4 tane kaza atlattım oriondan belediyeye gelene kadar arasokaklarda

halils2
30/12/2014, 23:02
Halil abi 1 hafta öncesinde üniversitede hafif aşağı doğru meyilli yokuş var, oradan 1. vites ile iniyorumdum frene bastım tırr abs devrede araba resmen kayıyor önümdede araba vardı korna bastım selektör yaptım adam anladıda biraz hızlandı yoksa arkadan girdiriyorduk arabasına.
Benim lastikler buzda kalkerken patinaj çekiyor ve kayıyor. Buzlu yollarda yazlık lastikle gidiyormuşum gibi sanki. O kadarda lastiğe para verdim

Senden ricam diğer kış lastiği kullanan araçları bir süre gözlemlemen. Senin yaşadığın durumu onlar da yaşıyor mu izle bakalım. Eğer yaşıyorlarsa demek sizin orada kışlıkları çivili kullanmak gerek eğer yaşamıyorlarsa ve senin kışlıklarının durumu iyi ise. .. onu sen yazdığında cevaplarım.

erenemre
30/12/2014, 23:04
ALLAH a güç gitmesinde şu kışı hiç sevmiyorum ne soğunu,ne karını nede 5 olmadan kararan havasını kısmetse şu 3 ayda geçse de bahar gelse :)

halils2
30/12/2014, 23:04

Yarın denerim :D corollada starmaxx var bende de ug9 bakalım ne fark var

halils2
30/12/2014, 23:09
ALLAH a güç gitmesinde şu kışı hiç sevmiyorum ne soğunu,ne karını nede 5 olmadan kararan havasını kısmetse şu 3 ayda geçse de bahar gelse :)

Her mevsimin tadı ayrı. Kış deyince aklıma 28 sene evvel köydeki evimizin çatısına yürüyerek çıktığım geliyor. Abartısız 3 mt kar yağmış o yıl ve benim aklımda ve şuan bile gözümün önünde o an var biç unutmam. Çilesi var ama en çok karlı kış akşamlarında peçka başında yediğim kestane, elektrik kesintilerinde rahmetli ananemin gençlik hikayeleri aklıma gelir ve ben kışı çok severim.

erenemre
30/12/2014, 23:20
Her mevsimin tadı ayrı. Kış deyince aklıma 28 sene evvel köydeki evimizin çatısına yürüyerek çıktığım geliyor. Abartısız 3 mt kar yağmış o yıl ve benim aklımda ve şuan bile gözümün önünde o an var biç unutmam. Çilesi var ama en çok karlı kış akşamlarında peçka başında yediğim kestane, elektrik kesintilerinde rahmetli ananemin gençlik hikayeleri aklıma gelir ve ben kışı çok severim.

düşüncene saygım var ama bana göre kışın tadı falan yok işlerimi ayarlayabilsem sırf şu kıştan kurtulmak için Antalya ya yerleşmeyi düşünmüyor değilim hemde İstanbul artık çok bayıyor.Sıcağına razıyım zaten sıcakla aram her zaman iyi olmuştur.Neyse kısmet herkes için ....

ibooovn
31/12/2014, 00:07
siz frene basıp abs devreye girdikçe hoşunuza gidiyor daha çok sert basıyorsunuz sürerken :))...hafif dokunursaniz frene abs okadar çok girmeyecektir...ve lastikler kışlık olursa çok fark ediyor....

teo53
31/12/2014, 02:53
Benımde lastikler starmax (Petlas) Maşallahı var lastiklerin frene kaçkere dokundum banamısın demedi tabi gecenin bu saatinde çıksam işin rengi değişir orası ayrı :D Hatta az önce bizimkilere dedim 4x4 olacak çıkıcan sırf zevk olsun diye yara yara gidecen :D

cdogu
31/12/2014, 03:24
düşüncene saygım var ama bana göre kışın tadı falan yok işlerimi ayarlayabilsem sırf şu kıştan kurtulmak için Antalya ya yerleşmeyi düşünmüyor değilim hemde İstanbul artık çok bayıyor.Sıcağına razıyım zaten sıcakla aram her zaman iyi olmuştur.Neyse kısmet herkes için ....
9 yıl Alanya'da yaşadım. Oranın sıcağına dayanılmaz,kesinlikle dayanılmaz. Bahar'dan Yaz'a doğru giden bir zamanda kalkıp Ankara'dan Alanya'ya gittim,Manavgat'ta vereceğin molada otobüsten indiğim an nefes alamadım. O kadar nemli ki alışana kadar çok fazla nefes alıp veriyorsunuz bu da oksijen seviyesini artırarak baş döndürüyor. ah imkan olsa yazın soğuk kışın sıcak olan yerlerde yaşasaydık... :)

marineros
31/12/2014, 09:51
Ben 2,5 sene Antalya da yaklaşık 2 sene Fethiye(Göcek iş sebebiyle)ve son 1 senedir de Bodrum da yaşayan birisi olarak Antalya nın havasını da yaşamını da tavsiye etmem.abi şehir o kadar hızlı büyümüş ki trafik bazen çok ama çok yetersiz kalıyor.üstüne bir de büyükşehirlerdeki trafik cambazı olmayan şoförleri eklediğinizde hergün trafik ve magandalarının çilesini çekiyorsunuz.ayrıca tatile Antalya ya gelenleri de anlamak zor.millet tatile gelip klimanın altında oturuyor akşama kadar :)
Gezilecek yer,tarihi ve turistik bakımdan sizlere Batı Antalya,Fethiye,Bodrum taraflarını tavsiye ederim.biraz yukarısı İzmir zaten ki orada da kış lastiği uygulaması yok diye biliyorum.ya da kara kış.Aşırı fırtınalı Bodrum dan herkese kazasız sürüşler ve mutlu yıllar dilerim

celenlee
31/12/2014, 10:56
2sene önce yazlıklarla kara yakalandım istanbulda.
Yokuş aşağı sürekli abs devreye giriyor. Önlemek için en iyi yöntem hızı minimuma düşürmek. ABS'nin devreye girmediği en düşük hız düşmelisiniz böyle durumlarda.

1. viteste ayak frende abs devreye girmeyecek şekilde ayarlıcaksınız bir şekilde :)

VE TABİKİ 2-3 sokak ileriye ama düz yere park etmek gerekiyor (eğer bir sonraki gün çıkmayı düşünoyorsabuz..)

GEÇEN SENE:
Kış lastikleri ile herhangi bir sıkıntı yaşamadım, karlı günlerde yokuş yukarı ya da yokuş aşağı. Petlas W651 kullandım. Zaten 2 gün kötü olmuştu sokaklar. Onlardan bir tanesinde test etme imkanı buldum sadece :)

cemdogu
31/12/2014, 12:07
abi kışlıksız olmaz...herkes dikkat etsin önce ailenizi sonra canınızı düşünün.Kışlık lastik şart.

Xperia L cihazımdan gönderildi

volkan1065
31/12/2014, 21:25
Bende şunu söylmek istiyorum. Punto Evomnu dün aldım. Dün gece Bursadan Karabüke geldım ama birde siz bana sorun..

İlk önce mutlaka ne olursa olsun aracınızda markası kötüde olsa 4 adet kış lastiği olmalı. Kesinlikle sadece önlere alsam yeter demeyin bu daha sıkıntılı. Çünkü araçlarımız önden çekişli ve kompresöre bindiğinde karda direk spin atıp ya başka araca yada bariyelere aracınızı vurabilirsiniz. Dün akşam bu nedenden dolayı 4 defa spin attım birinde tır 15 cm ile bana çarpmaktan kaçtı..

Bir diğer konu daha mutlaka toplu taşıma araçlarını kullanmak daha mantıklı. Özellikle şehirlerarası yollarda gece çok acil bir durum yoksa cıkmayın. Çünkü Kamtonlar tırla ve otobusler sizi çok çabuk savuruyor.

Dediğim markası ne olursa olsun 4 adet kışlık lastik şart. Karlı havada fren ani basmak yada sürekli basmak kazaya davetiye çıkarrı. Aracınız kayar yada hızlanırsa ufak frenler yapıp aracı toplamaya calışın özellikle kayma durumunda aracı boşa alın çünkü o anda aracınızın motorun kompresörü etkisiyle sizin hakimiyetnizi dışına cıkar ve istenmeyen sonuçlar doğurur.