PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntom bozuldu :(

h k
27/10/2007, 21:53
arabam bozuldu sonunda :(

bugün sabah aracı yıkattım , kısa bir süre bir yere gidip stop ettim. tekrar çalıştırdığımda araç silkinerek zorla çalıştı ve motor ikaz ışığı yandı , ekranda da "check engine" yazısı çıktı . stop ettim tekrar çalıştırdım yine aynısını yaptı. hareket ettirdim araç tekleyerek yürümeye başladı , bu şekilde servise gittim.

serviste yazılımdan hatayı resetlediler falan ama çalıştırdıklarında tekrar hata veriyordu ve en sonunda motor kam mili sensörü montaj hatası diye bir mesaj çıktı. hava filtresi kutusunu sökünce altında bir sensör var , o sensörün bozulduğunu söylediler. ellerinde yokmuş , tofaştan istek yaptılar pazartesi servis çalışıyormuş eğer tofaştan sensör gelirse takacaklar ve sonucu göreceğiz.

usta hatayı bilgisayarda görmeden önce triger kayışının diş atlamış olabileceğini ve sente kaçırmış olabileceğini söyledi. sensörden düzelmezse birde ona bakacaklar. inşallah motorun kendisinden değilde sensörden çıkar hata :(

bu arada motor üst kapağından bir miktar yağ sızmış , terleme yapmış olabileceğini ve normal olduğunu söylediler. bizim motorun atası eski palio 1.4 lerin motorları sürekli contadan yağ kaçırırdı ve ha bire üst kapak contası değiştirirlerdi palio sahipleri . umarım bizim motorlarda aynı kaderi paylaşmaz.

1.5 yıla yakındır kullandığım arabamdan ilk kez ayrıldım , canım bayağı sıkıldı bugün :hmm:

ceyms_cem
27/10/2007, 22:07
Gecmıs olsun abi canını sıkma olur bole seyler Allah beterınden saklasın.

h k
27/10/2007, 22:07
plastik kapak altındaki motor görüntüsü işte :

https://img225.imageshack.us/img225/7363/bozukzo0.jpg

https://img481.imageshack.us/img481/6834/27102007474bo7.jpg

bu arada serviste tanıştığım gptr üyesi Erdoğana beni eve kadar getirdiği için teşekkür ederim :) . nickini hatırlayamadım kusura bakma , banaj mesaj atarsan senin işi halledeceğim :)

arif
27/10/2007, 22:15
abı gecmıs olsun ama o kacak galıba ust kapak contasından..
oyle dedıgın bı tekleme benımeskı palıo da da olmustu ama ben motorunu yıkatmıstım

NesT
27/10/2007, 22:21
Geçmiş olsun inşallah önemli bir sorun çıkmadan düzelir.

Fuzuli
27/10/2007, 22:26
Geçmiş olsun..
Umarım aracınızın sorunu kısa sürede ve tekrar yaratmayacak şekilde hallolur..

okinen_26
27/10/2007, 22:32
Böyle seyler olur normal bence kafana takma bende her gun sıfır arac topluyorum cok problemler cıkıyor ama her problemın bır çözümü var için rahat olsun

dtunacik
27/10/2007, 22:35
Kardeş geçmiş olsun inşallah en kısa zamanda aracına kavuşursun

Honor COOPER
27/10/2007, 22:38
geçmiş olsun hocam en kısa sürede çözümlerler umarım problemi.

ugurozer
27/10/2007, 22:43
kotu ya :( o yag neyin nesi 47 bindeki bir aracta :( ne terlemesi kardesim oldu bereket versin

dejavu
27/10/2007, 22:45
kardeş geçmiş olsun umarım en kısa zamanda halledilir arıza...

h k
28/10/2007, 12:19
Sağolun arkadaşlar , inşallah sensör arızası gibi basit bir arızadır . egzantirik mili falan bozulduysa bir dünya iş çıkar . gerçi arada kapak contası ve triger değişmiş olur ama garantiden neyi ne kadar yaparlar bilemiyorum.

aslında 40 bin bakımından sonra motorun sesi biraz değişik geliyordu bana ve yakıt tüketimide azda olsa bir miktar artmıştı ama pek anlam veremedim ve baktırmak içinde hiç mi hiç vakit bulamamıştım.

microab
28/10/2007, 13:34
Geçmiş olsun abi,düzelir inşallah...

biloGP
28/10/2007, 13:34
çok geçmiş olsun,inşallah en kısa sürede aracına kavuşursun.. (en sağlam şekilde)

akin78
28/10/2007, 14:04
Geçmiş olsun inşallah kısa sürede çözülebilecek basit bir sorundur.

Er-NnN
28/10/2007, 14:24
geçmiş olsun...

inş. kısa zamnda arabanıza kavuşursunuz...

ABNEW
28/10/2007, 15:11
Geçmiş olsun Hüseyin Bey, umarım denildiği gibidir ve triger diş atmamıştır.Yağ kaçırması bence de normal...

Linos
29/10/2007, 10:31
Geçmiş olsun Hüseyin abi, iyi haberlerini bekliyoruz...

femoli
29/10/2007, 11:06
çok geçmiş olsun ben ce bu motor yağ atma olayına bir çözm getiremedi fiat hemen hemen tüm motorlarında var birazda fazla sıkıştırmadan meydana geliyor .Umarım en kısa zamanda kavuşursunuz puntonuza ..

edi
29/10/2007, 15:02
Ben erdoğan,

Ya ben araştırdım sanırım LG oto teyp var onu alacağım navigrasyonu v.s herşeyi var. Şimdilik tomtom'a gerek kalmadı diyebilirim.Birde birşey soracağım sen o cihazı nereden aldın ben sordum 280 ytl diyorlar sen kaça almıştın ?

h k
29/10/2007, 21:50
Ben erdoğan,

Ya ben araştırdım sanırım LG oto teyp var onu alacağım navigrasyonu v.s herşeyi var. Şimdilik tomtom'a gerek kalmadı diyebilirim.Birde birşey soracağım sen o cihazı nereden aldın ben sordum 280 ytl diyorlar sen kaça almıştın ?

Erdoğan geçmiş zaman ya 110 euro yada 110 ytl tam hatırlamıyorum :) sanırım 110 euro idi . ben doğubankın üst katlarında bir yerden almıştım. 2006 aralıkta aldım yanlış hatırlamıyorsam. kutusu cdsi , araç ve ev şarj cihazı + garantili. ama double deck bişi alırsan bence daha güzel olur. hele dvd sinden televizyona her şey içinde olursa yemede yanında yat :D yeni bir başlık aç istersen orada tartışılsın belki başka fikirlerde çıkar.

h k
29/10/2007, 21:58
Arkadaşlar aracımı teslim aldım.

Sensör gelmiş takmışlar hata gitmiş teste çıkmışlar normal çalışmış . emin olmak için eski sensörü takıp denemişler ve tekrar hata verince sorunun sensörden olduğundan emin olmuşlar :)

Ancak araçta başka bir sıkıntı çıktı. Rölantim oynamaya başladı , motor ısınınca nadirende olsa devir 500 lere kadar düşüyor ve sonra kendisi 1000-900 yapıp toparlıyor. Usta cumartesi günü bunu farketmişti ve boğaz kelebeğini temizleyerek düzeltmeye çalışmıştı. Cumartesi temizlikle düzelmeyince ve bugünde esas arızayı giderdikten sonra bu işle epey uğraştı ama çözemedi. Aracın yazılımını yenilemek istedi internetten yeni yazılımı bağlantı sorunları nedeniyle indiremedi arada başka işleri falan vardı ve araç kalsın yarın bakayım dedi ama 3 gündür fiesta kullanmaktan gına geldiği için aracımı bu haliyle teslim aldım. Vakit bulunca tekrar servise gidip bu sorunada baktıracağım. Eski paliomda da bu dert vardı ve 2 ayda bir rölanti step motoru ile boğazı temizleyince sorun giderdi.

Fiatın kapaktan yağ kaçırma olsun , rölanti sorunları ve sensör sorunları olsun Palio çağlarından bu yana pekte ilerleyememiş olması canımı sıktı açıkcası. 47 binde bu sorunlar çıkarsa gp ler 100 bini bulunca neler neler çıkar Allah bilir. 99 model paliomda çıkan sorunların aynısını bana 2006 puntoda yaşatan Fiat hiç mi geçmişteki hatalarından ders alıp teknolojisini geliştirmek için çalışma yapmadı ??

pascal
29/10/2007, 21:59
geçmiş olsun, umarım sorun bir an önce çözülür

nyesilyurt
29/10/2007, 22:16
geçmiş olsun ,umarım en kısa sürede aracına problemsiz kavuşursunuz

spolat77
29/10/2007, 22:26
Hüseyin hocam geçmiş olsun olur böyle sorunlar.buda sizin şanssızlığınız.İnşallah sorun tamamen çözülür ve birdaha tekrarlanmaz.

buraktii
30/10/2007, 14:11
çok Geçmiş Olsun Umarim Hallolur

Marker
30/10/2007, 14:21
Gecmis olsun.

h k
30/10/2007, 22:41
Fiatı eleştiriken Tofaşın hakkını yemeyeyim , cumartesi günü serviste olmayan parçayı sipariş edip resmi tatil olmasına rağmen pazartesi günü servisi açık tutup arızayı çözmek için uğraşan servislere sahip.

bu arada garanti uzatmayı önceden düşünmezken pahalı sensör arızalarının olabileceğini gördüğüm için garantiyi uzatma fikri cazip geliyor artık. en azından 1-2 sene sonrasına yan sanayi parçalar çıkana kadar garanti işimize yarayabilir.

cakabo80
31/10/2007, 12:00
gecmiş olsun umarım arabana bir an önce kavusursun

Alp
31/10/2007, 15:07
geçmiş olsun kardeşım.
Bende de direksiyon arızası çıktı. 2 haftadır hala parca beklioruz.

mizginn
01/11/2007, 00:51
Gecmis olsun..

HIGH FIDELITY
22/10/2008, 17:57
Abi çok çok geç oldu ama tesadüfen gördüğüm için yazıyorum. Sendeki çıkan uyarı yazısı bende de çıkmıştı. Aracı servise götürene kadar 20 kere stop edip çalıştırmışımdır bir türlü gitmedi uayrı ışığı. Sonra servise gittim bir daha çalıştırdım uyarı ışığı yok. Aynen senin dediğin gibi aracın yıkatılmasının hemen sonrasında oldu bu olay. Zaten o oalydan sonra birt kaç kez daha oldu. Kendi kendine geçiyor.

Taa ki bu güne kadar. Aracı yıkatmamama rağmen bugün o uyarı yine çıktı. Sonra 10-15 dk sonra gitti. Sadece camlara su fışkırtıp silecekleri çalıştırdım. E artık oradaki sudan da etkilenmiyordur herhalde.

pfeiffer
11/06/2011, 00:42
geçmiş olsun. aynı sorun bendede var. sensör değişecek dediler banada.sipariş ettik parça geldi değiştirdiler ama hata yine gitmedi.triger kayışının diş atlamış olabileceğini ve sente kaçırmış olabileceğini söylediler söküp baktılar yine olmadı.arabayı öylece teslim ettiler.arabamda şuanda gaz yememe, 3000 deviri geçmeme yokuşlarda 10 km hıza kadar düşme, rölantide oynama istop etme sorunlarım var.ne yapacağımı kime götüreceğimi bilemedim. siz bu sorunu hallettinizmi.lütfen yardım edermisiniz..

blackhawk
11/06/2011, 12:04
Ben olsam o servisin gırtlağına çökerdim sorunu çözmeden aracı teslim etmek var mı. nasıl servislik anlayışı ki bu. Bence durumu en yüksek mercilere kadar taşıyın sonuçta kimse kolay para kazanmıyor avuç dolusu para verdik bu araçlara. :(

tayfux
11/06/2011, 12:15
servis sorunu çözmeden arabayı teslim edemez kardeşim bu nasıl iştir..

pfeiffer
11/06/2011, 15:27
ne yapmalıyım peki sizce?

vdevir
12/06/2011, 08:41
geçmiş olsun..

-eğer zamanlama kayışınızı diş atlasaydı subaplarınızın piston tepelerine vurma durumu ortaya çıkardı ki bunun sonucu çok pahalıya patlar ve belirtisi olarak da yakıt yanması dışında metalik sesler duyardınız. sorun sırasında anormal sesler duydunuz mu?
-motorun hiçbir zaman yıkanmaması gerekliliğini savunuyorum.susuz nemli bezle silinebilir. üstelik gaz yağı-benzin vb karışımları hava ile püskürtüp cillop gibi tabirle tertemiz motor yaratma derdine düşüyorlar ancak ortaya çıkan zararların detayları önemsenmiyor. günümüz teknolojisinde motor üreticileri kayışları yağ değişiminde üzerine 1 damla damlayacak yağdan bile korumaya çalışıyorlar.
-resimde görünen yağ kaçağı külbütör kapağının silindir kafasının yüzeyine bastığı yerdeki contadan olur.contayı değiştirebiliyorsanız deneyin.

Tuana
12/06/2011, 10:36
arabam bozuldu sonunda :(

bugün sabah aracı yıkattım, kısa bir süre bir yere gidip stop ettim. tekrar çalıştırdığımda araç silkinerek zorla çalıştı ve motor ikaz ışığı yandı , ekranda da "check engine" yazısı çıktı . stop ettim tekrar çalıştırdım yine aynısını yaptı. hareket ettirdim araç tekleyerek yürümeye başladı , bu şekilde servise gittim.

1.5 yıla yakındır kullandığım arabamdan ilk kez ayrıldım , canım bayağı sıkıldı bugün :hmm:

Motoru da mı yıkattınz ?

ibrahim06
12/06/2011, 10:49
Tüm mesajları okuyunca eski benzinli-lpg li bravam geldi aklıma. Ve içim daraldı. İnşallah hallolur

xnode
12/06/2011, 13:10
Geçmiş olsun, bu arada aracınızın harareti üst çizgiyi hafif geçmiş. Conta ile ilgili bir probleminiz olabilir...