PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Punto kullanıcılarına soru...

imdesign
25/12/2014, 10:37
Arkadaşlar merhaba, uzun zamandır aklıma takılan bir soru var.

Uzunca bir süredir herhangi bir sebepten kaputu her açtığımda

işim bittikten sonra şöyle göz ucuyla yaptığım kontrollerde Fanın

dönmediğini fark ediyorum ve "hmm termostat açmamış diyorum"

kapatıyorum kaputu sonra araca binip devam ediyorum bide bakıyorum

hararet stabil yerinde "dizel ya geç açar" diyip kendimi teskin ediyorum :)

sizin başınızada geliyor mu?

ozkancavus5916
25/12/2014, 10:42
ben arabayı alalı 2 sene oldu 1 kere fan sesi duydum . oda devirdaim suyunda pislik vardı hararet 90-100 arası gidip geliyodu hemen benzinlige girdim yol yardım çagardım

erdiyilmaz
25/12/2014, 11:03
Fan devreye girmediğinde hararet anormal yükselir, büyük ihtimalle sizin fanın rulmanları bilyaları hayli iyi durumda ve ara ara mutlaka sessiz çalışıyordur. Fan motoru iki kademeli hızı var ilk kademede çalıştığında fazla hissetmezsiniz ama aracı çok zorladığınızda yaz günleri özellikle ikinci kademeye geçebiliyor. İçiniz rahat olsun

arenas
25/12/2014, 11:18
2,5 sene oldu arabayı alalı,yazın 40 dereceden fazlaydı sıcaklık ,Ayvalık a giderken ,lastik havalarına bakmak için benzinliğe girmiştim.bi kere orda duydum fan sesini.

Sent from my iPhone using

halils2
25/12/2014, 11:33
2,5 sene oldu arabayı alalı,yazın 40 dereceden fazlaydı sıcaklık ,Ayvalık a giderken ,lastik havalarına bakmak için benzinliğe girmiştim.bi kere orda duydum fan sesini.

Sent from my iPhone using

Size ulaşamıyorum. Mesaj kutunuz dolu.

ozkancavus5916
25/12/2014, 11:38
tempra ve sahinlerde alışık oldugumuz için puntodan fan sesi gelmeyince sasırıyo insan . 1 kere fan sesi duydum arac hararet oynamama yapmıştı . yol yardım geldi . suyu boşaltıp temizlediler .arabayı sıkıştırdılar hatta 20km beni takip ettiler 5 vitesle gidecegim yerde 3 ün viteste git dediler 120 de 3 üncü viteste 15km gittim bi sorun çıkarmadı bidaha araç allaha sükür . bizim komsunun termprası var arabayı kitlemiş eeve gitmiş biz arabanın yanından geçiyoduk fan sesi geliyodu komşuya çıkrım fanın çalışıyo dedim normal dedi 10 dk sonra durur dedi.5 saatlik yolu 14 saatte dur kalk yaparak gittim fan sesi duymadım

erdiyilmaz
25/12/2014, 14:55
tempra ve sahinlerde alışık oldugumuz için puntodan fan sesi gelmeyince sasırıyo insan . 1 kere fan sesi duydum arac hararet oynamama yapmıştı . yol yardım geldi . suyu boşaltıp temizlediler .arabayı sıkıştırdılar hatta 20km beni takip ettiler 5 vitesle gidecegim yerde 3 ün viteste git dediler 120 de 3 üncü viteste 15km gittim bi sorun çıkarmadı bidaha araç allaha sükür . bizim komsunun termprası var arabayı kitlemiş eeve gitmiş biz arabanın yanından geçiyoduk fan sesi geliyodu komşuya çıkrım fanın çalışıyo dedim normal dedi 10 dk sonra durur dedi.5 saatlik yolu 14 saatte dur kalk yaparak gittim fan sesi duymadım

Eğer Punto'nun radyatör suyu biterse ve araç aşırı hararet yaparsa motoru istop etsen de fanı çalışmaya devam ediyor (tempralardaki gibi).

Ama tabi bu durumla karşılaşmak için bayağı hararet yaptırmak kırmızı hararet ışığını yaktırmak lazım :)

erenemre
25/12/2014, 14:55
bende hemen hemen hiç duymadım , multijet candır gerçekten keşke şu fiat motorlarındaki üstün kaliteyi birazda aracın mekanik ve trim parçalarında uygulasa

halils2
25/12/2014, 15:11
Fanınızı kontrol etmek istiyorsanız klimanızı açın fanınız çalışırsa sıkıntı yoktur. Bunun haricinde fanı duymak özellikle seyir halinde iken oldukça zor. Fan çok fazla devreye girip çıkmıyor.

ozkancavus5916
25/12/2014, 15:13
klimada iken çalışıyor .

imdesign
25/12/2014, 16:27
Fanınızı kontrol etmek istiyorsanız klimanızı açın fanınız çalışırsa sıkıntı yoktur. Bunun haricinde fanı duymak özellikle seyir halinde iken oldukça zor. Fan çok fazla devreye girip çıkmıyor.

Merak ettiğim cevap teşekkürler :) Fan'ın döndüğünü daha görmedim bırak sesini... klimayı açıp fanı izleyeceğim.

imdesign
25/12/2014, 16:39
Fan devreye girmediğinde hararet anormal yükselir, büyük ihtimalle sizin fanın rulmanları bilyaları hayli iyi durumda ve ara ara mutlaka sessiz çalışıyordur. Fan motoru iki kademeli hızı var ilk kademede çalıştığında fazla hissetmezsiniz ama aracı çok zorladığınızda yaz günleri özellikle ikinci kademeye geçebiliyor. İçiniz rahat olsun

Hayır Erdi kardeşim çok iyi durumda olduğunu sanmıyorum :) hani yaz kış ben hiç çalıştığına rastlamadım dersem yalan olmaz, artık şüphelenmeye başladım bozukmu acaba :)

halils2
25/12/2014, 16:41
Klimayı açtıktan hemen sonra ağır devirde çalışmaya başlar siz kapatana kadar durmaz. Yani ben durduğunu görmedim.

imdesign
26/12/2014, 09:21
Klimayı açtıktan hemen sonra ağır devirde çalışmaya başlar siz kapatana kadar durmaz. Yani ben durduğunu görmedim.

Korktuğum gibi olmuş herhalde... Klimayı açıp baktım çalışmıyor.

fotobelit
26/12/2014, 09:29
Dizel araçlarda kolay kolay o fanın çalışacağını düşünmüyorum..Bende hiç duymuyorum..Bu arada Erdi bey istop değil stop olucak :) Ya şu İstop olayına kusura bakmayın çok gülüyorum..Çocukken bir oyun vardı..Topu havaya atınca İstop derdik..Onunda Stop oldugunu ingilizceyi yarım yamalak öğrenince anlamıştım :)..Birde stepneye istetme istepne gibi diyenler var :)

halils2
26/12/2014, 10:05
Korktuğum gibi olmuş herhalde... Klimayı açıp baktım çalışmıyor.

Aksatmadan servise götürün .

ibooovn
29/12/2014, 03:39
bir kaç km sonra hararet içerde ortada duruyorsa sıkıntı yok...hiç ısınmıyorsa hep dipteyse termostat bozuk...eğer çok yukarı kalkıyorsa ozaman sıkıntı büyük :D

imdesign
29/12/2014, 11:21
bir kaç km sonra hararet içerde ortada duruyorsa sıkıntı yok...hiç ısınmıyorsa hep dipteyse termostat bozuk...eğer çok yukarı kalkıyorsa ozaman sıkıntı büyük :D

Hep ortada sıkıntı yok ;)