PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vergi afları

ulusoy032
23/12/2014, 09:08
arkadaşlar çoğunuzun bilgisi vardır geçmiş borçlara af geldi benimde 2 adet mtv borcu vardı bende taksitlendirdim.kafama takılan bir nokta var.bu taksitlendirlmiş vergi borçlarını ödemeden arabayı satabiliyormuyuz yoksa vergi borcu var diye satış olmazmı.Satış yapabilmek için illaki ödemekmi gerekiyor borçları

messi78
23/12/2014, 09:40
"Borcu yoktur yazısı yüzde 10 ödendikten sonra

Yürürlükteki mevzuat uyarınca vergi daireleri, tecil edilen borç tutarının yüzde 10’u ödenmeden mükellefe borcu yoktur yazısı vermiyor. Tecil ve taksitlendirme işlemine tabi tutulan mükellefl erden de bu durumun kabul edildiğine dair imza alınmadan işlem başlatılmıyor. "

İlgili haber kaynak : Vergi borcu 36 taksite bağlandı (https://www.dunya.com/vergi-borcu-36-taksite-baglandi-226869h.htm)

ulusoy032
23/12/2014, 09:51
osman kardeşim tam olarak şöylemi oluyor ben şimdi vergi borcumu 18 taksite böldürdüm.diyelim bu taksitlerden %10 unu yani 3-4 taksidi ödedim bu şekilde aracın satışını verebiliyormuyuz.yani kalan taksitler ne oluyor plakaya mı kalıyor benim tc numaramamı azcık daha açıklarsanız çok sevinirim

messi78
23/12/2014, 10:33
Valla tam bir bilgim yok hocam yukarıdaki ifadeler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın ifadeleri. Bence sen en iyisi en yakın vergi dairesine bir danış. En iyi ve güvenilir bilgiyi oradan temin edebilirsin.

Ama şahsi yorumum şu yönde ve bağlayıcılığı yok. Borcu yoktur yazısı alabildiğine göre aracın satışını yapabilirsin ancak plaka girildiğinde vergi borcun olduğu ve bunu yapılandırdığın gözükebilir. Aracı devir alan kişiye bunu belirt ve yeni plaka almasını iste. En sağlamı budur bence.

Honor COOPER
23/12/2014, 18:36
Tabiki sizin adınıza işlenmiş borç olacak. Alacak kişiyi etkilemez.

Mert34
23/12/2014, 19:35
satılacak aracın borcu olamaz. ben araç alırken noterde borç çıkmıştı aldığım arkadaş gidip ödedi işlemin yapılması için, taksittede satış durumunda borcu tamamen kaparsınız heralde yada bir yazı alınıyor olabilir