PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Dijital Klima Sorunu

jack212
22/12/2014, 22:27
Herkese Merhabalar;

2005 Model Punto 1.3 Multijet sahibiyim.Aracımdan genel anlamda gayet memnunum.Yalnız,aracımın dijital kliması ile ilgili bir sorunum var.
Bu Punto'mun 5 senede bana yaşattığı ilk sorun :) ve bu konuda size danışmak istedim.

Bildiğiniz gibi,Punto'lardaki dijital klimanın sürücü ve yolcu tarafı sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Yaklaşık 15 gündür yolcu tarafı soğuk üflemeye başladı.Ayarını 32 C'ye bile getirsem,değişen bir şey yok malesef..

Bir arkadaşım,klimayı resetlemenin sorunu çözebileceğini söyledi.Buna istinaden bende klimayı (Auto ve Mono tuşlarına aynı anda basarak)resetledim.
Sol tarafta 00 ibaresi,sağ tarafta ise 01 ibaresi görülüyor ve klima ekranı kapanıyor.
Fakat değişen bir şey olmadığı gibi,sürücü tarafı derece göstergesi sürekli yanıp sönmeye başladı.

Bu konu ne yapabilirim? Bilgisi ve tecrübesi olan abilerim/arkadaşlarım yardımcı olabilirlerse çok sevineceğim..

Herkese iyi forumlar dilerim.

Gorky
22/12/2014, 23:24
ÇÖZÜM:
torpidonun altında klimadan ayaklara hava veren bir bölüm var, tek bir alyan vida tutuyor onu sökün.

sırt üstü torpidonun altına doğru kafanızı uzattığınızda hemen sağ tarafta klima klapesi göreceksin. 3 tane vida tutuyor onu çıkaracaksın. çıkardığın yerde yarım bir dişli göreceksin. bu dişliyi yukarı doğru çevireceksin sonrada çıkardığın klima klapesinin önce fişini çekip (yaz mevsimine kadar fişini takmayacaksınız veya bu klima klapesini değiştireceksiniz) sonra yarım dişli yukarıda kalacak şekilde tekrar takacaksın. işte bu kadar. Ben klima klapesini değiştirmeye gerek duymadım

jack212
23/12/2014, 00:01
Dostum cevabın için teşekkür ederim.Sanırım bu prosedür Grande Punto için geçerli..Eski kasa Puntoda da aynı mıdır?

Gorky
23/12/2014, 00:13
Dostum cevabın için teşekkür ederim.Sanırım bu prosedür Grande Punto için geçerli..Eski kasa Puntoda da aynı mıdır?

2005 olduğunu farketmedim. eski kasada nasıldır bilmiyorum valla

tgrsdt
04/01/2015, 23:34
Bende aynı sorun vardı yolcu tarafı soğuk üflüyordu. 2005 model benimde ve on konsol falan komple sökülmeliymiş klima için. Yolcu tarafındaki bölümde bir parça kırıldığı için sıcağa geçemiyormuş. Ustada o parçanın yerine bir vida sıkıştırdı hiçbir yeri sökmeden ve orası da sıcak üflemeye başladı. Yaz gelince o vida çıkacak ve soğuk üfleyecek yine. Böyle böyle idare edicez yoksa aracın baya işi olurmuş :))