PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik tamiri???

doritoch
26/10/2007, 19:27
Slm; Çok fazla bilgim olmayan bir konuda yardım istiyorum.Geçen gün sol arka tekere tabanın kenara yakın kısmından bir vida girmiş.Lastikçiye gittik.Salaş biyer.Söküp içerden yama-sıcak press yöntemi(yöntemin adını ben uydurdum)uyguladı.Fitil yöntemi falan varmış dedim,o yöntem yaramaz bu iyi dedi.5 yıl önceye gidiyoruz.Başka bir arabamın ön tekeri patlıyor.Son derece profesyonel büyük bilinen bir lastikçide yaptırıyorum.1 yıl sonra aynı teker başka bir yerden deliniyor,bu ikinci yeri yaparken ilk yapılan yamanın açılmak üzere olduğunu görüyoruz orayı da sıcak yama yapıyoruz.
Benim sorularım:
1-Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatabilir mi?
2-Daha iyi bir yöntem varsa ben şimdi o yöntememe mi geçmeliyim?
3-Lastiği mi değiştireyim(Olaydan bir gün önce 160-190 ile otobanda 2 saat yolculuk yaptım,o sırada var mıydı bilmiyorum.Ama şu an bu lastik hiç içime sinmiyor.Her sefer değiştirmekte çözüm değil gibi.Herkese teşekkürler...

h k
26/10/2007, 19:36
benimde ön sol lastiğim yamalı.

sattığım paliomun lastikleri hep yamalıydı , bazıları 2 yerinden yamalıydı :)

alan vatandaş hala aynı lastikleri kullanıyor , yama yapıldıktan sonra 50 binin üstünde yol yapmış lastikler ve bir sorun yok.

düzgün bir işçilik yapıldıysa (ki kolay bir işlem zaten) lastik eskiyipte ömrünü doldurana kadar sorun çıkacağını zannetmiyorum.

ABNEW
26/10/2007, 20:08
Hüseyin Beye katılıyorum.Benim eski araçlarımda da yama-fitil vardı.Hiçbir sorunla karşılaşmamıştım...

MACHINE
26/10/2007, 21:46
Büyük bir ihtimalle sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.Bende daha geçen hafta sağ arka lastikten bir vida bir tanede çivi çıkarttırdım.İşin enteresan tarafı uzun süreden beri arada bir inip inip duruyordu.Meğerse çivili bir şekilde 1 senedir geziyormuşum.Benim lastiğede içten soğuk yama yapıldı.Bu çivi girmelerinde fitil uygulanırsa bir süre sonra hava kaçırıyormuş.Contınentalin kendi servisine yaptırdım.Problem çıkarmayacağını söyledi.

ceyms_cem
26/10/2007, 22:26
arkadaslar fıtıl hem hava kacırıyor hemde lastıgın tel kırmasına yol acıyor yanı lastık kullanılmaz bır hale gelıyor tabı bu hemen degıl fıtılden 2 veya 3 bın km sonra meydana gelıyor yanı kesınlıkle yama yapılması en saglıklısı.

Muhendis06
26/10/2007, 22:27
Sivri cisimle delinen lastik sadece sirt bolgesinden onarilmali. Yanaklardan onarilmasi saglikli degildir. Fitilin dezavantaji sirt takviyesindeki celik orgunun tellerinin kopabilmesinden dolayi lastikte yuvarlanma esnasinda dengesizlik yaratabilmesidir. Sicak yama bu dezavantaji ortadan kaldirir. Sicak yamada da temiz iscilik esastir.

Her ne olursa olsun, yamali lastikle yuksek hizda seyretmek asla saglam bir lastikle esdeger guvence vermeyecektir diye dusunuyorum.

ceyms_cem
26/10/2007, 22:37
yanaktan yarılan lastıgı atın zaten :D:D:D:D ne kadar temiz işçiliği olursa olsun saglıklı degıl.yenı lastık almakta yarar var :D

misli1
26/10/2007, 23:01
Benimde lastiğime vida girmişti ve bende tesadüfen Speedy Car servis'e gittim adamlar yeni çıkan ve sadece şimdilik kendileri uyguladıkları bir yöntem ile yamadılar. İçeriden yamadıkları parçanın ucunda fitil gibi ama yama malzemesiyle aynı (lastik) parça var ve vidanın deldiği yerden dışarı çıkarıyorlar ve tabanla aynı hizada kesiyorlar. Tabandaki çelik tellere zarar vermiyir ve delik doldurulmuş oluyor. Bana mantıklı geldi ve bayadır kullanıyorum. Yamayı birşeye benzetmek gerekirse, bebek emziği gibi düşünün.

smartmavi
14/12/2010, 12:51
Konuyu canlandıralım; önemli mevzu!

Dün ben de sol ön lastiği yaptırdım. Fitille onardılar. Çok kısa sürdüğü için tereddütte kaldım biraz. Tabanda olduğu için fitille tamir etmek iyi dedi lastikçi.

Bu işten anlayan biri bizi aydınlatabilir mi?

OzzY
14/12/2010, 17:01
fitil pek tavsiye edilmiyo abi yukardada yazıldığı gibi.