PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu sağ sola çevirirken pedallarda ayağımla hissettiğim tık tık sesi

kristaldeniz
19/12/2014, 09:48
Arkadaşlar merhabalar.
78bin'de Punto Evo sahibiyim. Önümüzdeki günlerde 80bin bakımına gideceğim.
Yalnız şu aralar yeni ses olayı başverdi aracım. Araç hareket halindeyken direksiyonu sağ sola çevirirken pedalların alt tarafından belli aralıklarla ayağımla hissettiğim tık tık şeklinde bir sürtme sesi geliyor. Bunun sebebi ne olabilir. Forumda baktım lakin pek bilgi bulamadım bu konu hakkında.
Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

arenas
19/12/2014, 10:03
amortisör takozlarının değişmesi gelmiş.yıllık bakım gibi bunlar,benimkiler 2 kışta bir bozuluyor.

Sent from my iPhone using

kristaldeniz
19/12/2014, 10:20
amortisör takozlarının değişmesi gelmiş.yıllık bakım gibi bunlar,benimkiler 2 kışta bir bozuluyor.

km bakımı henüz gelmedi ama yıllık bakım 10 günü geçti.. olmazsa yarın götüreyim servise. teşekkür ederim.

arenas
19/12/2014, 10:23
km bakımı henüz gelmedi ama yıllık bakım 10 günü geçti.. olmazsa yarın götüreyim servise. teşekkür ederim.

İlk bozulduğunda serviste garantiden değiştirtmiştim.garantiniz varsa ısrar edin,değiştiriyolar.

kristaldeniz
19/12/2014, 10:45
İlk bozulduğunda serviste garantiden değiştirtmiştim.garantiniz varsa ısrar edin,değiştiriyolar.

malesef garanti yok. artık kendim karşılayacağım.

arenas
19/12/2014, 10:48
malesef garanti yok. artık kendim karşılayacağım.

Fiyat karşılaştırması yaparak,dışarda da yaptırabilirsiniz.bostancı sanayide iyi bi usta var bu konuda.

kristaldeniz
19/12/2014, 10:53
Fiyat karşılaştırması yaparak,dışarda da yaptırabilirsiniz.bostancı sanayide iyi bi usta var bu konuda.

ikitelli org. sanayide özel ustam var ona gidiyorum bakım işleri için. teşekkür ederim önerin için.

kristaldeniz
20/12/2014, 10:18
Ustam sürus testi yaptı direksiyon kutusundan dedi bakalım. İnşallah 2011 evo'da city arızasıyla uğraşmam. Umarım detaylı bakınca yanılıyordur. Moralim bozuldu.

evren iskent
20/12/2014, 12:14
Paspas surtmuyor degil mi? Genelde karsilasilan bir durumdur paspasin gaddinden fazla one kayip direksiyon miline surtmesi nedeniyle tabanda titresim hissi.

Saygilarimla.

kdrrshnn
21/12/2014, 22:50
bozuk yoldada ön takımdan lakırtılar geliyorsa amortisör takozlarındandır bence başka ustaya gösterin ben 3 senede 3 defa değiştirdim şimdi yine ön takımdan sesler gelmeye başladı malum 205 45 17 kullanıyorum arabaya hiç baktırmadan amortisör takozlarını alıp ustaya taktırıyorum her seferinde sonuç mükemmel oluyor

f.anilarslan
21/12/2014, 23:04
Aynı sıkıntıyı aracımda yaşadım benimde ilk gösterdiğim usta direksiyon kutusundan dedi fakat başka bir ustaya gösterdim takoz gitmiş dedi değiştirdi ses filan kalmadı.
geçmiş olsun. Kazasız belasız sürüşler

fawori
22/12/2014, 01:49
her usta öyle şap diye amortisörden anlamaz mümkünse amortisörcüye gidin bence 2011 evo city arızası vermesi çok çok zor amortisör takozudur

kristaldeniz
23/12/2014, 16:08
cevaplarınız için sağolun.
ustaya amortisör takozundan olabilir mi dedim buraya okuduktan sonra o da yok amörtisor takozu değil direksiyon kutusundan, direksiyon kutusunun söküleceğini teferruatlı bir işlem olduğunu söyledi. 300-350tl masraf çıkabileceğini söyledi. bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin dedi istersen bir süre daha. sıkıntı yaratmaz dedi. genelde hep aynı ustama gitmeme rağmen bu açıklamaları açıkçası pek içime sinmedi. ki ben de yaptırmadım orada. amörtisorlere baktığını da görmedim. peşin şekilde direksiyon kutusu dedi. ancak, en azından yetkili servise bir götüreyim baktırayım diyorum. yetkili servise yaptırmasam da en azından "sorun şuradan kaynaklı" diyerek kesin cevap alabilirim onlardan. avrupa yakasında varsa önerebileceğiniz bu konuda ustanız ona da götürebilirim.

önerileriniz için teşekkür ederim.

serkandikici
23/12/2014, 16:59
cevaplarınız için sağolun.
ustaya amortisör takozundan olabilir mi dedim buraya okuduktan sonra o da yok amörtisor takozu değil direksiyon kutusundan, direksiyon kutusunun söküleceğini teferruatlı bir işlem olduğunu söyledi. 300-350tl masraf çıkabileceğini söyledi. bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin dedi istersen bir süre daha. sıkıntı yaratmaz dedi. genelde hep aynı ustama gitmeme rağmen bu açıklamaları açıkçası pek içime sinmedi. ki ben de yaptırmadım orada. amörtisorlere baktığını da görmedim. peşin şekilde direksiyon kutusu dedi. ancak, en azından yetkili servise bir götüreyim baktırayım diyorum. yetkili servise yaptırmasam da en azından "sorun şuradan kaynaklı" diyerek kesin cevap alabilirim onlardan. avrupa yakasında varsa önerebileceğiniz bu konuda ustanız ona da götürebilirim.

önerileriniz için teşekkür ederim.

Hocam bana bir tıkırtı burcu sorununda izmirin ne ustaları neler söyledi duysanız hayret edersiniz. 18TL lik parça için komple direksiyon kutusu değiştirenler, aks dağılmış diyenler, direksiyon pompası gitmiş diyenler ne ararsanız vardı. Ben bi risk alıp enriko alibertiye gittim 100TL'ye değiştirdiler bütün sorunlarım geçti. Böyle durumlarda yetkili servis bazen daha yararlı olabiliyor. Diğer konuya da cevap yazdım lakin teşhis için:

Elinizi sol ön tekerin ordan sokup helezona koyun ve birisi de direksiyonu çevirsin zaten o rulmanda dağılma varsa dönerken elinizle hissedeceksiniz. Aynı işlemi sağ için de yapın böylece bir ön tanı koyabilirsiniz.

kristaldeniz
23/12/2014, 19:52
Hocam eyvallah ilk fırsatta dediğinizi bi deneyeceğim. Sonra bir servise gideyim bari. Neticeyi yine buradan paylaşırım.

Teşekkür ederim.

ibrahimfatihaytac
26/12/2014, 01:04
aynı sıkıntı benim aracımdada var bende ustama gittiğimde durumu anlattım tıkırtı burcundan bahsetti işçilik dahil 250 300 tl arası olucağını söyledi..

GPEMREE
26/12/2014, 08:16
O tikirti burcu yanlis bilmiyorsam 20-30 lira civari. İscilik cok fazla istemis bence.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

kristaldeniz
05/01/2015, 14:38
yetkili servise götürdüm net bir cevap almak için ve ustamın aksine amortisör takozlarından kaynaklandığını ifade etti yetkili servis görevlisi ve işçilik dahil 200tl masrafı olduğunu belirtti. acil bir durum yok çok rahatsızlık verirse değiştirirsiniz dedi. ben de bir süre daha bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. ve ayrıca sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandığını dile getiren çok güvendiğim her bakıma götürdüğüm özel ustamı da listeden sildim. bir daha götürmeyeceğim.