PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor ikaz ve Airbag

Gokhan Tita
16/12/2014, 08:58
Merhaba arkadaşlarım yaşadığım sorunlar var bunlarla ilgili buraya yazayım gelişmeleri buradan paylaşacağım.

1) Daha öncede yaşadığım emme manifoldunda basınç yüksek uyarısı. 3 ay önce Shellden yakıt aldıktan sonra başlayan bu uyarı sensörlerin temizlenmesi ile bir süre söndükten sonra yeniden tekrarladı. Artık ordan yakıt almasamda şuan hatayı tekrarlıyor. Özellikle 3. viteste 3000 devir ve sonrasında araba motor sıcak veya soğuk farketmeksizin kendini korumaya alıyor ve motor kontrol sistemi uyarısı yakıyor. Manifoldun temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum keza araç 150000 de. Bu sorun çok canımı sıktı bir an önce çözülsün istiyorum.

2) 1 hafta önce arabayı babama verdiğimde arabanın önüne kedi fırladığı için sert bir fren yapmış ve araç airbag uyarısı yakmış. Ben forumdan araştırma yaptıktan sonra bir kaç test yaptım. Koltuğu çekince genelde sönüyordu fakat direksiyonu tam çevirdiğimde tekrar yanıyordu. Paspası kaldırdığımda zeminin bir yerinde ıslaklık farkettim. Fan açıp oraya hava tuttuğumda sönüyor. Sanırım ordan geçen kablolarda bir tahribat olduğu için olduğunu düşünüyorum.

Şuan böyle kullanıyorum ve çok canımı sıktı bu sıkıntılar 1.5 ay sonra askere gideceğim bunları tamamen halledip o şekilde aracı bırakmak istiyorum. Muhtemelen bu hafta ustama gideceğim ve baktıracağım ama bu manifoldun başıma iş açacağını düşünüyorum. Gelişmeleri buradan paylaşacağım.

Herkese iyi forumlar.

Ziyaretci046
16/12/2014, 17:02
Egr valfini söküp temizletin basinc yukselmesi hortumlarda patlak yoksa bundandir

Gokhan Tita
16/12/2014, 18:54
Teşekkürler perşembe günü ustama götüreceğim egr valf ile manifold temizletmek istiyorum bende.

Merak ettiğim bişeyde enjektörde sıkıntı olsa cihaza bağlayınca çıkar mı?

Ziyaretci046
16/12/2014, 22:34
Enjektor degerlerinden belli olur Orjinal cihazla

Gokhan Tita
18/12/2014, 12:56
Cihaza bağladık bu seferde emme borusunda basınç fazla uyarısı verdi araba. Ustanın teşhisi aracın hava tahliyesini doğru yapamadığı. Bu yüzden basıncın arttığı. Bugün aracımı bıraktım gelişmeleri yazacağım.

Airbag konusunda ise kablodan olduğu konusunda hem fikiriz.

Gokhan Tita
18/12/2014, 17:39
Arkadaşlar sökünce sorun turbo kelebeği çıktı. Usta derki turbo kelebeği arızalı düzgün çalışmıyor. Sanırım baya masraflıda olacak. Canımı sıktı çok bu olay.

Ziyaretci046
18/12/2014, 21:28
Turbo kelebegiyle kastiniz nedir içindeki türbin mi wastgate mi

Gokhan Tita
18/12/2014, 22:55
Boğaz kelebeği olarak geçiyor sanırım hava akışını açıp kesen parça olsa gerek

Ziyaretci046
19/12/2014, 20:50
Sizin araciniz 75likse öyle bir parça yok 90lik larda var dediğiniz parça

Gokhan Tita
20/12/2014, 00:57
Yarın almaya gideceğim bakalım bir anlatsın neymiş ne değilmiş. Tamir ettirdik dediler. İlginize teşekkür ederim yarın paylaşacağım detaylı.

Gokhan Tita
20/12/2014, 22:55
Evet arkadaşlar sıkıntılı bir sürecin ardından çözüme kavuştuk.

Basınç olayını turbodan olduğunu düşündükleri için aradılar sordular tamam tamir ettirelim dedim. Önce kelebekten demişlerdi.Ben tabi araştırdım fiyatını fazla tutmayacağını düşündüm. Sonra son gün aradığımda abi komple içini revize ettik 500 lira tamiri tuttu yağ da değişmesi lazımdı turbo ile onuda yaptık yapmışkende filtreleride yeniledik dediler.Yani bir 10bin bakımını 7binde yapmış olduk zoraki.Ben 500 lira tamire harcamaktansa sıfır takılabileceğini düşünüyorum yan sanayi daha ucuzken ayrıca.Yan sanayi başka puntolara taktığını verim alamadığını söyledi.Komple içini revize ettik dedi.Airbag ikaz için zemberekte sorun var deyip tamir ettirdik dedi. 150 lira oda dedi.1350 lira fatura çıkarttı arkadaşlar. Ben çok kızınca geri adım atıp 1000 liraya bağladık ama yine düşündüğümün fazlası bence.

Sonuç olarak direksiyondaki çıtırtı gibi gelen sesler kesildi airbag ışığı söndü.
Performans olarak araç çok daha ivmeli ve kuvvetli hale geldi. Gaza biraz yüklenince daha keyif verici bir hızlanma yakaladı. Yani ben bir iki ay bu şekilde aksak kullandığımı farketmiş oldum. Silkelemeler vardı alt devirlerde şuan onlarda ortadan kalkmış gibi duruyor. Ama bir süre kullanıp görmek lazım ikaz uyarı vs olacak mı. Sadece sorun turbomuymuş zaman gösterecek diye düşünüyorum.

Başımdan geçen taze olay arkadaşlar işine yarayan olursa sevinirim.

GPEMREE
20/12/2014, 23:04
Gecmis olsun. İnsallah tum sikinti bunlardir.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Gokhan Tita
20/12/2014, 23:14
Vallahi inşallah ya 1.5 ay sonra askere gideceğim zaten sapa sağlam kalsın istiyorum üzmesin :)

GPEMREE
20/12/2014, 23:15
İnsallah :)

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Ziyaretci046
21/12/2014, 20:57
Airbag makarasi tamir ettirmekle iyi yapmamassiniz turbo revizyonu için de 75lik punto için 500 tl çok 600 650 civarında orjinal sifiri var

Gokhan Tita
21/12/2014, 21:57
Zaten yarım saat kavga ettik. Diyorum beni neden aramıyorsun sıfırı varken 500 lira tamir parası nedir. İkinci direksiyon açacaksan beni niye aramıyorsun.Diyorum sağlıklı oldu mu şimdi bu sargı diyor ben çok yaptırdım sorun çıkmadı. Benim hep götürdüğüm yerdi burası babamla beraber. Artık götürmeyeceğim şahsen mantık yok bu işte.

kimene
08/02/2015, 22:23
bendede yandı motor arıza lambası. beynin üzerinde bi soket var 5 kablolu. kablolardan birisi kopmuş soketten. bağladım hata gitti o kadar masrafa gerek yok bence.:D