PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Keşke trafik olmasaydı.....

darktiger
13/12/2014, 11:21
Her gün gittiğim yolda ölçüm yapmak amacıyla bu sabah çoook erken kalkıp bir deneme yaptım. yaklaşık 30 km yolu her sabah trafikle boğuşarak gidiyorum. en iyi kış ortalamam 8.6 idi. bu sabah bom boş yolda 5.6 lt ortalama da gittim. gözlerim doldu göstergeyi görünce :) istanbulda trafik yüzünden aldığımız her yakıtın neredeyse yarısı boşa gidiyor.

Gokhan Tita
13/12/2014, 13:13
Benim iş yeri 9 km. Aynı sizin gibi yazın en fazla 6.2 görürken şimdi kış gelince 8 in altına düşemiyorum malesef. İstanbul olunca bu kafar mesafeyi bile trafikle gidiyoruz klima açık tuzlu oluyor biraz :D :D

byadrenalin
13/12/2014, 13:16
Aynı şey bende de oluyor taner abi :)

darktiger
13/12/2014, 13:21
Aynı şey bende de oluyor taner abi :)

çok erken kalkmak yola çıkmak akşam da işyerinde bayağı bir oyalanmak lazım ekonomi için. o da olmuyor tabi. Allah tan benzin ucuzladıda moral olarak tl hesabı yapınca az yakıyor gibi geliyor.

halils2
13/12/2014, 14:10
Ben trafiksiz ortamda 7.4 yakıyorum 24kmh ortalama ile canınızı sıkmayın

erenemre
13/12/2014, 15:33
iş güç olmasa 1 dakika durmam şu lanet şehirde , sadece yakıtımız gitse iyi havası , kalabalığı , keşmekeşi herşeyiyle sağlımızı , bünyemizi , sinirlerimizi de alıp götürüyor İstanbul. Emekli olsam ve beni bağlayan birşey olmasa (aile , sağlık vs.) 1 dakika durmam ege ye yerleşirim ama keşke işte ....

culudamar
13/12/2014, 15:42
Yazdığınız rakamlara inanamıyorum. 30 km bos yol çok iniş çıkış değilse 4 bilemedin 4.5 yakmalı. Ekonomik sürüş konusunda araştırma yapmanızı öneririm.

cdogu
13/12/2014, 16:18
Yazdığınız rakamlara inanamıyorum. 30 km bos yol çok iniş çıkış değilse 4 bilemedin 4.5 yakmalı. Ekonomik sürüş konusunda araştırma yapmanızı öneririm.

araç Fire 1.4 benzinli. 4 civarı görmek neredeyse imkansız bu motorda,hele ki istanbul gibi bir şehirde. Ek olarak kış aylarındayız,kış lastikleri ve motorun soğuktaki performansını da göz önünde bulundurunca bence çok normal değerler. Şoförlük ahkamı kesmenin anlamı yok yani.

Ek olarak burada ekonomik sürüşten de bahsedilmemiş,dolaylı olarak istanbul'un ne kadar kalabalık,sinirli ve yoğun bir şehir olduğundan şikayet edilmiş. Hesap kitap ya da karşılaştırma yapılmıyor..

cemdogu
13/12/2014, 16:23
sabah okula giderken 6, okuldan dönerken 9 -_- allah ne verdiyse.incekten orana geçiş te bir e-5 kadar oluyor bazen...

ykaya1983
13/12/2014, 21:38
Ben sizleri teselli edeyim o zaman.Ben 4000 nüfuslu bir ilçede yaşıyorum.Eğer aracı sürekli ilçede kullanırsam yakıt ortalamam 10 litrenin altına düşmüyor.Çünkü 3.vitesten yukarı gidilecek yol yok ve ilçedeki en uzun mesafenin 200 metreden fazla değil.

byadrenalin
13/12/2014, 23:01
Ekonomik sürüş nedir eminim burda çoğu kişi biliyordur. Arabayı ekonomik süreceğim diye de 2000 deviri geçmeyip her an da boşa atıp uğraşacak gıdım gıdım hesap yapacak değilim. O zaman ne kullandığım arabadan zevk alıyorum ne bir şey. Agresif kullanmıyorum tabi ki ama sonuç itibari ile insan 10 km lik yolu tam 40 dakika da gidip 45 dakika da geri dönüyorsa istediğin kadar ekonomik sür ne fayda. Hava soğuk motor soğuk. Dizel araba. Motor ısınana kadar zaten 15 litre yakıyorsun sürekli dur kalk vs. Ben burda yok İstanbul trafiğinde 5,5 u geçmiyorum diyene inanmıyorum. Yani şöyle. Sen kalkıp beylikdüzünden her gün zincirlikuyuya boş anlarda gelip. Ara sıra trafiğe girip çoğu zaman trafiğe girmeyip araba kullanırsan 5,5 u gör bir zahmet yani. Benim gibi bir de sabah 7 de Küçükköy den Zeytinburnu na. Zeytinburnundan da akşamları saat 6 da Küçükköy 'e gel bakalım 5,5 görebiliyor musun :)

Evren_c
13/12/2014, 23:38
Ben sizleri teselli edeyim o zaman.Ben 4000 nüfuslu bir ilçede yaşıyorum.Eğer aracı sürekli ilçede kullanırsam yakıt ortalamam 10 litrenin altına düşmüyor.Çünkü 3.vitesten yukarı gidilecek yol yok ve ilçedeki en uzun mesafenin 200 metreden fazla değil.

O ortamda ben olsam ya bisiklete binerim, ya skutere binerim ya da yürürüm :D

Arrest
13/12/2014, 23:43
O ortamda ben olsam ya bisiklete binerim, ya skutere binerim ya da yürürüm :D
Sukuter iyiydi ahahaha

darktiger
13/12/2014, 23:46
Ekonomik sürüş nedir eminim burda çoğu kişi biliyordur. Arabayı ekonomik süreceğim diye de 2000 deviri geçmeyip her an da boşa atıp uğraşacak gıdım gıdım hesap yapacak değilim. O zaman ne kullandığım arabadan zevk alıyorum ne bir şey. Agresif kullanmıyorum tabi ki ama sonuç itibari ile insan 10 km lik yolu tam 40 dakika da gidip 45 dakika da geri dönüyorsa istediğin kadar ekonomik sür ne fayda. Hava soğuk motor soğuk. Dizel araba. Motor ısınana kadar zaten 15 litre yakıyorsun sürekli dur kalk vs. Ben burda yok İstanbul trafiğinde 5,5 u geçmiyorum diyene inanmıyorum. Yani şöyle. Sen kalkıp beylikdüzünden her gün zincirlikuyuya boş anlarda gelip. Ara sıra trafiğe girip çoğu zaman trafiğe girmeyip araba kullanırsan 5,5 u gör bir zahmet yani. Benim gibi bir de sabah 7 de Küçükköy den Zeytinburnu na. Zeytinburnundan da akşamları saat 6 da Küçükköy 'e gel bakalım 5,5 görebiliyor musun :)

Sinirlenme şampiyon :)

darktiger
13/12/2014, 23:50

Arkadaşım benim araba 4.5 yaksın hergün yıkar brandayla örterim akşamları üşümesin diye. Dediğiniz gibi bir rakam fabrika verilerinde bile yok ki onların testi malum cam klima kapalı duz yol hiç frensiz bir test

Evren_c
14/12/2014, 12:08
Arkadaşım benim araba 4.5 yaksın hergün yıkar brandayla örterim akşamları üşümesin diye. Dediğiniz gibi bir rakam fabrika verilerinde bile yok ki onların testi malum cam klima kapalı duz yol hiç frensiz bir test

Bence arkadas dizelle karıştırdı :)

Berkantonlu
15/12/2014, 03:02
gecen gün beylikdüzünden boğaz köprüsüne tamı tamına 3 saat 25 dakika da ulaştım !! bu sürede ankaraya giderim neredeyse ki 4 saat en fazla...2 litre mazot la gideceğimiz yere 5 litre mazotla gidiyouz gelde sinir olma !!

culudamar
15/12/2014, 11:04
Bence arkadas dizelle karıştırdı :)

Kesinlikle :) Ahkam kesmek istemedim, sert bir mesaj olmuşsa kusura bakmayın.

Ama insanların pahalı benzin konusunda şikayet edip sonra bu kadar agresif/bilinçsiz araç kullanması beni şaşırtıyor. Belki yeri burası değildi, sadece denk geldi.

Evren_c
15/12/2014, 12:33
Kesinlikle :) Ahkam kesmek istemedim, sert bir mesaj olmuşsa kusura bakmayın.

Ama insanların pahalı benzin konusunda şikayet edip sonra bu kadar agresif/bilinçsiz araç kullanması beni şaşırtıyor. Belki yeri burası değildi, sadece denk geldi.

Estağfurullah canım :) Hepiniz haklısınız bence. Söz meclisten dışarı, hem insanlar bilinçsiz hem de yakıt çok pahalı ülkemizde. İkisi bir araya gelince de sonuç malum...