PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enteresan bir hız sabitleyici arızası

2012punto54
10/12/2014, 15:14
2012 model sıfır aldığım aracimda meydana gelen bir arıza açıklamaya çalışayım.
Otobanda 110 km ve üzerinde cc yi sabitledigimde araç gaz-fren-gaz-fren şeklinde (ama hafif sert değil) silkelemeye başlıyor ve ardından sarı uyarı lambasini yakıp devre dışı kalıyor, aracı stop ettirmeden de ışık sonmuyor.
Ama; bu problemi 110 km kadar olan hızlarda yapmıyor.
Simdi araç serviste bir haftadır ve arizayi gördüler fakat tüm ariza prosedürleri uygulanmasına rağmen sorun çözülmüş değil.
Forum içinde yada tanidiklarinda bu problemle karşılaşan biri var mı?
Biraz uzun oldu ama canım sıkıldı. Servisle yaşanan diyalogları paylaşacağım belki faydası olur.

akk0212
10/12/2014, 16:57
benim araç linea buna benzer bi arıza bendede olmuştu gaza yüklenince tekliyordu lpg ayarını yaptım düzeldi, sizde arıza ışığıda yandığına göre çözüm basit olsa gerek arıza kaydına bakarak ona göre çözüme gidilebilir, sebepler ateşleme veya yakıt sisteminde sıkıntı olabilir filtrelerde olabilir, inşallah en kısa sürede çözersiniz

2012punto54
10/12/2014, 17:09
Bilgisayar bağlayıp sürüşe ciktilar ama son gelen haber sıkıntıyı cozemedikleri.Tofasi arayıp arizayi bildirmisler çok enteresan gelişmeler olacak heralde

halils2
10/12/2014, 17:29
Hangi lambayı yakıyor ben onu anlamadım?

darktiger
10/12/2014, 17:33
belki saçma gelicek ama yol bilgisayarında hız uyarısı varya belli bir hızdan sonra ikaz veriyor o 110 km ayarlı olup da arabanın kafasını karıştırıyor olabilirmi?.

2012punto54
10/12/2014, 17:38
Hangi lambayı yakıyor ben onu anlamadım?
Sarı üçgen uyarı ışığı

Hız limiti bahsettiğiniz o da aktif değil kapalı

halils2
10/12/2014, 17:41
Sarı üçgen uyarı ışığı

Hız limiti bahsettiğiniz o da aktif değil kapalı

Hız sabitleme kapalıyken aynı hızlarda sorun oluyor mu?

2012punto54
10/12/2014, 17:49
Hız sabitleme kapalıyken aynı hızlarda sorun oluyor mu?
Hayır. 90 yada 100 km ye sabitleyince de olmuyor.Kafam karıştı.

halils2
10/12/2014, 18:02
Linea forumda birinin başına benzer durum gelmişti ama biraz farklı. Onda hız sabitleme olmadan araç 120 yi geçince hız limiti geçildi uyarısı verip sizde yanan lambayı yakıyordu. Siz hız sabitleme kapalı iken 110 üzerine çıkıp deneseniz veya 120 yi geçseniz bakalım yapacak mı? Yapmazsa 120 den sonra hız sabitlemeyi açıp deneyin bakalım aynı arıza oluşacak mı?

2012punto54
10/12/2014, 18:11
Bütün olasılıkları denedim maalesef halil kardeşim. Tofaşa sorduklarinda hiç lastik değişimi yapılmış mı diye sormuşlar hayir uzerindekiler orjinal lastikleri dedim. Otomatik sanzimanin sokumune kadar gidebilirmis bu iş ki yandik ki ne yandik...Allahtan garantide umarım garanti dışı değildir ne dersiniz

halils2
10/12/2014, 18:28
Bu olay sadece 110 da mı oluyor yani? 115 120 yle giderken de yapıyor mu? Veya 130 la.? Bir de şanzıman manueldeyken denediniz mi?
110 üzerinde diye belirtmişsiniz afedersiniz.
Servis size kibarca : Arabayı bize getirmeyin getirseniz dalağını, ciğerini alırız demiş. Bunu yapmakla mükellefler, araç garantide. Önemli olan olaya düzgün yaklaşmak. Anlamaya çalıştığım acaba aracınızda 110 kmh üzerinde bir arıza meydana geliyor da bu cc yi mi etkiliyor yoksa cc yani hız sabitleme sisteminde arıza mı var? Tabi araç uzak olduğu için ancak size soru sorup yanıtlara göre yorum yapmak durumunda kalıyoruz.

2012punto54
10/12/2014, 19:44
Ilginiz için teşekkür ederim. Her ikiside olabilir. Servis cozemezse Tofaş tan ekip gelecekmiş dediklerine göre, inşallah araç binilecek durumda geri gelir korkmuyor değilim hiç vermesemiydim acaba. Bundan sonrada dikiş tutarmi acaba

fawori
11/12/2014, 12:34
bu sorun mekanik kaynaklı olsa idi her hızda bu sorunu yaşardınız bu bence yazılımsal bir hata ecu veya diğer kontrol sistemlerinde elektronik veya yazılım hatası çıkacak bence yazılımı tekrar yüklemeyi denemediler mi?

2012punto54
11/12/2014, 14:19
bu sorun mekanik kaynaklı olsa idi her hızda bu sorunu yaşardınız bu bence yazılımsal bir hata ecu veya diğer kontrol sistemlerinde elektronik veya yazılım hatası çıkacak bence yazılımı tekrar yüklemeyi denemediler mi?
Yazılımı da yuklediler, guncellestirdiler.Sorun devam ediyor:(

knnzdmr61
12/12/2014, 00:46
hemen bir tane araç kiralasın sana mağdur olma ücretsiz

teo53
12/12/2014, 01:51
Bursadan gelir bir mühendis nokta atışını yapar gider meraklanmayın. Bursa'da ciddi anlamda araçtan anlayan çok iyi mühendisler var . Sanırım forumdan bir arkadaşın aracı vardı 59 plaka bir beyin sorunu vardi araç beylikdüzü birmottaydı hatta bende şans eseri görmüştüm o aracı yanılmıyorsam gri evo o araç içinde mühendis gelmişti ve sorunu çözmüşlerdi servisten sonradan öğrenmiştim o durumuda

2012punto54
12/12/2014, 02:55
Valla inşallah yaa ... arabasizda mağdur oldum... araba lâzım ama öyle bir hakkimiz var mi acaba?

teo53
12/12/2014, 02:59
Valla inşallah yaa ... arabasizda mağdur oldum... araba lâzım ama öyle bir hakkimiz var mi acaba?

Kuzenim hyundai i20 ile kaza yaptı 4 hafta önce 4 haftadır parça bekliyor araç beklediği parçada radyatör :D Arayıp saydırmıştı servis dizel araç vermişti Fiatta böyle bir memnuniyet varmı bilemiyorum servise sorsanız kesin yok der :D Tofaşı bir arayın derim

2012punto54
12/12/2014, 03:08
Haklısın bir aramakta fayda var hiç aklıma gelmemişti
Geçmiş olsun birşeyi yoktur inşallah

teo53
12/12/2014, 04:40
Haklısın bir aramakta fayda var hiç aklıma gelmemişti
Geçmiş olsun birşeyi yoktur inşallah

Teşekkürler çok şükür ucuz atlattı, otobüs durağında ki insanlara doğru savrulmuş araç Allahtan hem kendisine, hem diğer insanlara bir şey olmadan atlattı

2012punto54
24/05/2015, 14:47
Uzun zamandır foruma giremedim arkadaşlar umarım herkes iyidir :D
Bu sorun Şubat ayında çözüme kavuştu.Fiat genel merkezin yönlendirmesi ile Teknomak Bursa'da problemi çözdüler.Sorun hız sabitleyicideki hız ile tekerleklerden gelen hızın çakışması,bunu da şanzumandaki bir sensörü değiştirerek giderdiler.Bilgisayara bağlanınca gözükmeyen bir arıza idi.Fazla detaya giremiyorum çünkü fazla bilgim yok ama böyle bir sorunu olan arkadaşlara tavsiyem o sensörü kontrol ettirmeleri ve mümkünse bunu sadece servisi olan bir bayiide yaptırmaları ilgi ve bilgi ona göre oluyor.
Umarım böyle bir arıza yaşayan arkadaşlara faydası olur.
Kazasız sürüşler...

halils2
24/05/2015, 18:59
Uzun zamandır foruma giremedim arkadaşlar umarım herkes iyidir :D
Bu sorun Şubat ayında çözüme kavuştu.Fiat genel merkezin yönlendirmesi ile Teknomak Bursa'da problemi çözdüler.Sorun hız sabitleyicideki hız ile tekerleklerden gelen hızın çakışması,bunu da şanzumandaki bir sensörü değiştirerek giderdiler.Bilgisayara bağlanınca gözükmeyen bir arıza idi.Fazla detaya giremiyorum çünkü fazla bilgim yok ama böyle bir sorunu olan arkadaşlara tavsiyem o sensörü kontrol ettirmeleri ve mümkünse bunu sadece servisi olan bir bayiide yaptırmaları ilgi ve bilgi ona göre oluyor.
Umarım böyle bir arıza yaşayan arkadaşlara faydası olur.
Kazasız sürüşler...

Sorunuzun çözüldüğüne sevindim, geçmiş olsun. Size herhangi bir evrak vs verildi mi? Verildiyse parça ismi kodu yazar üzerinde onu paylaşırsanız sevinirim. Zira hız bilgisini sadece tekerleklerden okuyan bir sistemde şanzımandan sensör değiştirip gidermek tuhafıma gitti. Ancak aracınız otomatik olduğu için mi acaba?