PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ..:Başına gelen veya sebebini bilen varmı?:..

imdesign
08/12/2014, 16:54
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2,5 - 3 haftadır yaşadığım problemi

maalesef hala çözemedik, kimi usta intercol turbodan yağ basıyor motor ambeleye

kalkıyor dedi kimi usta gaz kelebeği ve pedal sensör çakışıyor dedi kimi usta

enjektör dedi... ama bu cevapların arkasında hiç bir usta durmadı hatalı parçayı

bulana kadar tüm parçaları yenileriz dediler ve en basiti 400tl den aşağı değil...

örnek teşkil etmesi amacı ile bu gün bir vidyo çektim başına bu tür olay gelen

yada bilgisi olan varsa fikrini almak istiyorum.

Not: Araçta herhangi bir yazılım chip,box türevi işlem yoktur.

ilgili vidyo1: IMG 1617 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=9zVP-m2g5pI&feature=youtu.be)
.....

messi78
08/12/2014, 17:22
Gaz teli sorun değilse boğaz kelebeğini temizlet derim..

KG777
08/12/2014, 17:24
Hocam Kapı uyarı ışığın hep açık mı kalıyor?
Kapı uyarı ışığı yanıp yanıp sönüyor mu videodan mı öyle görülüyor?

Beyin arızası olabilir mi?

Birde Elm ile cihaza bağlandı mı araç? Herhangi bir hata görülüyor mu?

KG777
08/12/2014, 17:25
Gaz teli sorun değilse boğaz kelebeğini temizlet derim..

Gaz teli bulunmuyor araçlarımızda.

imdesign
08/12/2014, 18:38
Kapı uyarısı sürekli yanıyor, vidyo da kesik görünüyor. Cihaza 2 kere bağlandı sonuç alınamadı.
Araç 1.3Multijet gaz teli yok tamamen elektronik

emrek8899
08/12/2014, 18:52
Tamamen ecu ya alakali diye dusunuyorum bi beyinciden fikir almani oneririm

Ziyaretci046
08/12/2014, 19:08
Debimetrenin fisini söküp bir dene

imdesign
08/12/2014, 19:58
cım Debimetreyi balata spreyi ile tamizledim kompresör ile kuruladım...

halils2
08/12/2014, 20:18
Araçta cc var mı?
Videodan pek anlayamadım ama hızı sabit mi tutuyor yoksa sürekli gaz mı veriyor?
Devir arttırımını 45 50 kmhın üzerine çıkınca mı yapıyor sadece? Yoksa durduğu yerde de devir verdiği oluyor mu?

imdesign
08/12/2014, 22:09
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=U2pKfktTJf8&feature=youtu.be)

Devam video'su

imdesign
08/12/2014, 22:11
Araçta cc var mı?
Videodan pek anlayamadım ama hızı sabit mi tutuyor yoksa sürekli gaz mı veriyor?
Devir arttırımını 45 50 kmhın üzerine çıkınca mı yapıyor sadece? Yoksa durduğu yerde de devir verdiği oluyor mu?

Hayır cc yok, sürekli verebildiği kadar gaz veriyor. Tam emin değilim genelde 2. vites hızlanmasından sonra her viteste gaz vermeye devam ediyor ve video'da görüldüğü gibi frene basıp yavaşlayınca devir düşüyor.

imdesign
08/12/2014, 22:17
Tamamen ecu ya alakali diye dusunuyorum bi beyinciden fikir almani oneririm

Ankara'da tavsiye edebileceğiniz beyinci varmı?

emrek8899
08/12/2014, 22:19
Ivedikte bi beyinci var ivedik merkez tabelasinin karsinda caminin caprazinda kaliyor kime sorsaniz gosterirler ama ismini hatirlamiyorum

celenlee
08/12/2014, 22:24
1. Gaz Potansiyometresi (Yani Gaz pedalı)
2. ECU

inşallah ucuz yollu halledilebilir...

imdesign
08/12/2014, 22:25
Ivedikte bi beyinci var ivedik merkez tabelasinin karsinda caminin caprazinda kaliyor kime sorsaniz gosterirler ama ismini hatirlamiyorum

Bir ihtimal burayıda deneyelim denemediğimiz beyinciler kaldı, teşekkür ederim.

imdesign
08/12/2014, 22:27
1. Gaz Potansiyometresi (Yani Gaz pedalı)
2. ECU

inşallah ucuz yollu halledilebilir...

Teşekkür ederim, servis hariç gaz potansiyometresi tamirini
kimler sağlayabilir?

byadrenalin
08/12/2014, 22:29
Ben direkt olarak Ecu dan şüphelendim. Eski arabamda ecu kaynaklı 1500 devirde olan bir silkeleme vardı. Bu tip devir ve kendi kendine gaz kesme ya da verme gibi şeyler ecu kaynaklı diye düşünüyorum. Bir beyinciye gidin en acilinden:)

halils2
08/12/2014, 22:49
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=U2pKfktTJf8&feature=youtu.be)

Devam video'su

bu video gizlidir diyor ben izleyemiyorum

halils2
08/12/2014, 22:58
Hayır cc yok, sürekli verebildiği kadar gaz veriyor. Tam emin değilim genelde 2. vites hızlanmasından sonra her viteste gaz vermeye devam ediyor ve video'da görüldüğü gibi frene basıp yavaşlayınca devir düşüyor.

araca bağlanıp incelemeden burası demek zor ama ilk video ya göre body kaynaklı bir arızaymış gibi duruyor. Gaz kelebeği, gaz potansından yapsa araç dururken de yapar yani gaz verir ama senin durum cc devreye giriş olan 45 kmh ın üzerinde başlayıp hep yukarı devam ediyor. araç 40 ın altına indikten (genel gördüğüm 30 20 kmh arası) sonra gaz kesmeyi bırakıyor. multiecuscan ile bağlanıp seyir halinde kontrol ederseniz net bir sonuca varırsınız.

imdesign
09/12/2014, 09:00
araca bağlanıp incelemeden burası demek zor ama ilk video ya göre body kaynaklı bir arızaymış gibi duruyor. Gaz kelebeği, gaz potansından yapsa araç dururken de yapar yani gaz verir ama senin durum cc devreye giriş olan 45 kmh ın üzerinde başlayıp hep yukarı devam ediyor. araç 40 ın altına indikten (genel gördüğüm 30 20 kmh arası) sonra gaz kesmeyi bırakıyor. multiecuscan ile bağlanıp seyir halinde kontrol ederseniz net bir sonuca varırsınız.

ikinci video yayında, araca hiç cc için işlem dahi yapılmadı. Eğer seri bi kalkış yapılırsa 30-35kmh da debriyaja basıldığında yine ivmeleniyor.

CanGo48
09/12/2014, 10:50
kardeşim senin sorunun maalesef beyinde. net yani. aynı sıkıntı bir arkadaşımın başına gelmişti çok uğraştı baktı ha bire masraf beyni komple değiştirdi. özellikle abs uyarı lambası yandığında dikkatli ol kaydırma yada balataları sıkıştırma yapabiliyor. arkadaşımın arabasında olmuştu çünkü.

halils2
09/12/2014, 11:22
ikinci video yayında, araca hiç cc için işlem dahi yapılmadı. Eğer seri bi kalkış yapılırsa 30-35kmh da debriyaja basıldığında yine ivmeleniyor.

'. video ya göre yine tahminim body veya can hattında. Abs ünitesi ve direksiyonla iletimi kabediyor. Abs ünitesi ile haberleşemiyor direksiyon ünitesi de arızaya geçince kadran 0 a düşüyor. Aslında abs ünitesi ile arızaya geçince kadran 0 a gelmesi lazım ama hız hattı ecu ya da gittiğinden ve yakınımda kimsenin başına böyle bir şey gelmediğinden tam yorum yapamıyorum. Sana tavsiyem önce can hattını kontrol ettir, daha sonra da bodyi. Umarım body değildir. 0 ı 1500tlden fazla. Tamir dersen yine bi 400 500 çekerler bilgin olsun.

imdesign
09/12/2014, 13:03
kardeşim senin sorunun maalesef beyinde. net yani. aynı sıkıntı bir arkadaşımın başına gelmişti çok uğraştı baktı ha bire masraf beyni komple değiştirdi. özellikle abs uyarı lambası yandığında dikkatli ol kaydırma yada balataları sıkıştırma yapabiliyor. arkadaşımın arabasında olmuştu çünkü.

Teşekkür ederim kardeşim, abs de ne sıkıntı var diye test ettim 80kmh ile ani fren yaptım sol ön sağ arka kızakladı araç yarım tur burun dönderdi, haklısın.

imdesign
09/12/2014, 13:05
'. video ya göre yine tahminim body veya can hattında. Abs ünitesi ve direksiyonla iletimi kabediyor. Abs ünitesi ile haberleşemiyor direksiyon ünitesi de arızaya geçince kadran 0 a düşüyor. Aslında abs ünitesi ile arızaya geçince kadran 0 a gelmesi lazım ama hız hattı ecu ya da gittiğinden ve yakınımda kimsenin başına böyle bir şey gelmediğinden tam yorum yapamıyorum. Sana tavsiyem önce can hattını kontrol ettir, daha sonra da bodyi. Umarım body değildir. 0 ı 1500tlden fazla. Tamir dersen yine bi 400 500 çekerler bilgin olsun.

Teşekkür ederim üstad, body dediğimiz beyin zannediyorum? can hattıda tesisat değilmi?

halils2
09/12/2014, 13:18
Teşekkür ederim üstad, body dediğimiz beyin zannediyorum? can hattıda tesisat değilmi?

Evet body beyin oluyor, can hattı da üniteler arasındaki haberleşmeyi sağlayan kablo tesisatıdır. Abs devre dışı kaldığında sert fren yaparsanız çapraz fren sisteminden dolayı aracın sağa sola kafa atması normaldir. Sol ön sağ arka ile sağ ön sol arka ile birlikte çalışır.
Body de 3 noktadan can hattı bağlantısı vardır. Sizde arıza yapan kısım direksiyon, abs hattıdır. Abs kısmında arıza görüyor hataya geçip abs devre bırakıp çalışmasına devam ediyor ama sonra haberleşme kesildiği için direksiyonu ve hızı devre dışı bırakıyor. İşi bilen birine ya da servise götürürseniz size daha az masraf çıkartır. Yoksa masraf çıkarda çıkar. Dediğim gibi önce can hattının bağlantılarını soketlerini kontrol etsin olmazsa bodye geçsin.

halils2
09/12/2014, 13:20
Aklıma gelmişken, akü eksi kutup başını çıkartıp 2 3 dk bekleyip tekrar takıp öyle deneyin bakalım hata devam edecek mi?

KG777
09/12/2014, 14:10
Sinek küçüktür ama mide bulandırır hesabı... Kapı uyarı ışığı neden sürekli yanıyor aceba ona bir baktırdınız mı? Kilit mekanizmasından değilse yanma sebebiylede alakalı olabilir bence.

imdesign
09/12/2014, 15:10
Aklıma gelmişken, akü eksi kutup başını çıkartıp 2 3 dk bekleyip tekrar takıp öyle deneyin bakalım hata devam edecek mi?

Bunu defaten denedim çözüm olmadı...

imdesign
09/12/2014, 15:13
Sinek küçüktür ama mide bulandırır hesabı... Kapı uyarı ışığı neden sürekli yanıyor aceba ona bir baktırdınız mı? Kilit mekanizmasından değilse yanma sebebiylede alakalı olabilir bence.

Bu ışık yıllardır yanıyor, bagaj kilidi sensörü arızalı biliyorum çok kez açmayı denedim temizleme için ama çok zor preslenmiş plastik açılırsa tekrar takılmamak üzere yapılmış gibi. Bununla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

imdesign
09/12/2014, 15:18
Evet body beyin oluyor, can hattı da üniteler arasındaki haberleşmeyi sağlayan kablo tesisatıdır. Abs devre dışı kaldığında sert fren yaparsanız çapraz fren sisteminden dolayı aracın sağa sola kafa atması normaldir. Sol ön sağ arka ile sağ ön sol arka ile birlikte çalışır.
Body de 3 noktadan can hattı bağlantısı vardır. Sizde arıza yapan kısım direksiyon, abs hattıdır. Abs kısmında arıza görüyor hataya geçip abs devre bırakıp çalışmasına devam ediyor ama sonra haberleşme kesildiği için direksiyonu ve hızı devre dışı bırakıyor. İşi bilen birine ya da servise götürürseniz size daha az masraf çıkartır. Yoksa masraf çıkarda çıkar. Dediğim gibi önce can hattının bağlantılarını soketlerini kontrol etsin olmazsa bodye geçsin.

Üstad ABS onarımı oldu ancak ışık ara ara yanıyordu frenciye gidip sistemden sıfırlasınlar arızayı dediler. Bu sorun olana kadar bazen yanmaya devam ediyordu sinir bozuyodu şimdi bu ışık yanınca gaz tepkisi düzeldiği için yanmasını bekler oldum :)

halils2
09/12/2014, 15:33
Üstad ABS onarımı oldu ancak ışık ara ara yanıyordu frenciye gidip sistemden sıfırlasınlar arızayı dediler. Bu sorun olana kadar bazen yanmaya devam ediyordu sinir bozuyodu şimdi bu ışık yanınca gaz tepkisi düzeldiği için yanmasını bekler oldum :)

Tamiri düzgün yapılmamış arızalı beyin sağlam olan diğer kısımları da etkileyebiliyor. Artı sizin aracınız kafasına göre hareket etmeye başlamış. Bence ertelemeyin çözümü bulmaya çalışın. Yakın olsak yardımcı olurdum ama anca elimden bu kadarı geliyor.

comanchee
09/12/2014, 18:01
cım Debimetreyi balata spreyi ile tamizledim kompresör ile kuruladım...

ankaraya gidecekseniz kavaklıdere servisde müslüm ustayla bir görüşün derim forumdan yönlendirildiğinizide söyleyin

akk0212
09/12/2014, 19:20
kendi kendine gaz verme olayı dışında aynı şeylerin tamamı benim araçtada var ibreler sıfıra düşüyor abs esp asr hepsi devre dışı oluyor, servis body den şüphelendi bir yerde çıkma body taktım sorun aynen devam ediyor, bence araç ecu sundan yapıyordur müsait bi zamanda bi beyinciye göstereceğim, benim arızanın videosu.
https://www.youtube.com/watch?v=mPFhyjIRx8Y

Ersal
09/12/2014, 19:51
Çok ilginç geçmiş olsun.

imdesign
10/12/2014, 09:28
Tamiri düzgün yapılmamış arızalı beyin sağlam olan diğer kısımları da etkileyebiliyor. Artı sizin aracınız kafasına göre hareket etmeye başlamış. Bence ertelemeyin çözümü bulmaya çalışın. Yakın olsak yardımcı olurdum ama anca elimden bu kadarı geliyor.

Teşekkür ederim.

imdesign
10/12/2014, 09:32
kendi kendine gaz verme olayı dışında aynı şeylerin tamamı benim araçtada var ibreler sıfıra düşüyor abs esp asr hepsi devre dışı oluyor, servis body den şüphelendi bir yerde çıkma body taktım sorun aynen devam ediyor, bence araç ecu sundan yapıyordur müsait bi zamanda bi beyinciye göstereceğim, benim arızanın videosu.
https://www.youtube.com/watch?v=mPFhyjIRx8Y

Belli bir süre aynı hızla giderkenmi oluyor buda? yoksa yola çıkar çıkmaz mı?

imdesign
10/12/2014, 09:33
ankaraya gidecekseniz kavaklıdere servisde müslüm ustayla bir görüşün derim forumdan yönlendirildiğinizide söyleyin

Şuan Ankara da ikamet ediyorum, Kavaklıdereden randevu aldım ama gitmek kısmet olmadı.

akk0212
10/12/2014, 16:45
Belli bir süre aynı hızla giderkenmi oluyor buda? yoksa yola çıkar çıkmaz mı?

fark etmiyor hız, kafasına göre yapıyor, bazen aracı çalıştıracağım zaman kendini kilitliyor çalışmıyor, zaman bulsam bi beyinciye göstereceğim

imdesign
11/12/2014, 17:14
fark etmiyor hız, kafasına göre yapıyor, bazen aracı çalıştıracağım zaman kendini kilitliyor çalışmıyor, zaman bulsam bi beyinciye göstereceğim

Sizede geçmiş olsun...

akk0212
11/12/2014, 17:22
allah razı olsun ,bazen arabayı yakasım geliyor, borcu aklıma gelince vazgeçiyorum:)

kunal87
23/02/2015, 19:42
Sigorta kutusunu bir kontrol edin. Islaninca can hatti ile butun iletisim kopuyor. Ve araba bildiginiz sapitiyor.Aynilari basima gelmisti

ahmetgnc
25/02/2015, 17:20
Araci bilgisayara baglattinizmi gaz okuyucusunda ariza olabilir ,