PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntoyla Herkesin Karşılaşabileceği Teknik Sorunlar ve Çözüm Yöntemleri...

miharbi
07/12/2014, 23:19
Arkadaşlar 5 Yıldır Punto Kullanıcısıyım ve arabamla ilgili çok fazla sorunla karşılaştım ve bunun için bazen çözüm yolunu kendim buldum bazen de ustama götürdüm. Sizlere de bir fikir verebilir düşüncesiyle bunları sizlerle paylaşmak istedim.

KARŞILAŞTIĞIM SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER:

1-Arabanın marşına bastığımda gıyyyk diye bir ses geliyordu, bazen marşa ikinci basışımda araba çalışıyordu.
ÇÖZÜM: Ustaya götürdüm, sadece marş motoru kömürünü temizledi , değişmesine gerek yok dedi. Masraf : 5TL

2- Arabayı ilk çalıştırdığımda uyarı sesiyle beraber hararet sona kadar geliyor sonra eski haline geliyordu. Bazen airbag lambasının yandığı da oluyordu.

ÇÖZÜM: Akü sorunu... Akü azalmış olup, aküyü değiştirince sorun düzeldi.
Masraf: 150 TL

3- Arka kapının dışarıdan açılmama sorunu...

ÇÖZÜM: bu sorunun çözümünü forumdan buldum ve kendim tamir ettim. linki de burada https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/25456-arka-kapilarin-zor-acilmasi-resimli-cozum-1-a.html

Masraf : 0 TL

4- Kalorifer sağ taraf sıcak sol taraf soğuk üflüyor. Servis bunun tamiri için tüm göğüsün sökülmesi gerektiğini söylemişti. hafta sonumu bu işe ayırdım ve kendim tamir etmeye karar verdim ve sorunu çözdüm.

ÇÖZÜM:
torpidonun altında klimadan ayaklara hava veren bir bölüm var, tek bir alyan vida tutuyor onu sökün.

sırt üstü torpidonun altına doğru kafanızı uzattığınızda hemen sağ tarafta klima klapesi göreceksin. 3 tane vida tutuyor onu çıkaracaksın. çıkardığın yerde yarım bir dişli göreceksin. bu dişliyi yukarı doğru çevireceksin sonrada çıkardığın klima klapesinin önce fişini çekip (yaz mevsimine kadar fişini takmayacaksınız veya bu klima klapesini değiştireceksiniz) sonra yarım dişli yukarıda kalacak şekilde tekrar takacaksın. işte bu kadar. Ben klima klapesini değiştirmeye gerek duymadım

Şu an canavar gibi çalışıyor...

masraf: 0 TL

5- ön göğüste airbag çatlağı veya izi sorunu...

ÇÖZÜM: Bunun için kaydırmaz pedler var ama küçük olanlardan değil en az 1 metre eninde olan siyah renkli kaydırmaz pedler var. Milyoncularda kolaylıkla bulabilirsiniz. bunu alıp ön göğüsün şeklinde ve klima hava gelen yerleride ona uygun şekilde keserek pedi oraya yerleştirebilirsiniz.

Anlatmakla olmuyor ama kısmet olursa resimlerini de eklerim. çünkü arabama binen herkes ön göğüsün orjinalinin bu şekilde mi olduğunu soruyor ve çok hoşlarına gidiyor. dikkat edilmesi gereken tek şey pedi keserken iyi ölçmek ve dikkatli kesmek...

MASRAF: 4,5 TL

6- Arabada marşa basıp çalıştırdığınızda devirde dalgalanmalar oluyor, homurdayarak çalışıyor ve gaz verince bu homurdanma kesiliyor.

ÇÖZÜM: Gaz kelebeğini söküp temizleyince sorun çözüldü...

Masraf : 0 TL

7- Belli aralıklarla motor arıza lambam yanıyordu. servise gittiğimde lpg den dolayı sensör arızası verdiğini söylediler ve bir zararı yokmuş. arıza lambasını söndürdüler ama aralıklarla yanmaya devam ediyordu cihaza bağladıklarında sorun olarak "zengin yakıt" olarak görünüyordu yani lpg den kaynaklı.

ÇÖZÜM: internetten OBD II arıza tesbit cihazı aldım. cep telefonuma da "Torque" programını yükledim. herhangi bir arıza lambası yandığında cep telefonumdan sorunun ne olduğunu görebiliyorum. Eğer sorun lpg ise cep telefonumda arıza logunu siliyorum ve arıza lambası sönüyor. ayrıca bu cihazla aracımın tüm değerlerini de görebiliyorum...

Masraf : 45 TL

8- Arabayla 2. ve 3. viteslerde giderken tekerlerden gelen "cik cik" sesi sorunu...

ÇÖZÜM : Bu sorunu bulmak için iki defa servise gittim. test sürüşlerinde sağolsun ustam iyiydi ve bir kaç denemeden sonra jant kapaklarının belli zaman sonra janta tam oturmamasından dolayı jant kapaklarından kaynaklandığını öğrendim ve iki klips ile jant kapaklarını çok sıkmadan sabitledim sorun çözüldü.

Masraf: 0 TL

9- Araba çalıştığında titreme ve tık tık sesi...

ÇÖZÜM: Bu sorunun farklı nedenleri olabilir ama benim sorunumu şu şekilde çözdük;
Motorun üzerindeki hava filtresi (şu büyük siyah olan) lpg enjektörleri bunun altında olduğu için araba çalıştığında enjektörlere değmesinden dolayı bu sesin geldiğini farkettim ve bir otogazcıya gidip enjektörleri biraz aşağı aldırdım ve hava filtresi tam oturdu, seste kesildi...

Masraf : 10 TL

10- Dijital klima kesik kesik üfleme sorunu...

Bunun için torpidonun altında klima koprasörünün hemen yanında iki vidayla tutturulmuş ve iki büyük birde küçük soket takılı kısmı alyan vidayla çıkarın (iki tane vida tutuyor) büyük soketlerin takıldığı çubukların yan taraflarını çok kabartmadan lehimleyin ve tekrar takın sorununuz çözülmüş olacaktır. Ben lehimleme işlemini kendim yaptığım için para vermedim... bi elektronikçiye götürseniz en fazla 5 TL alır... Bence parçayı değiştirmenize ve o kadar para vermenize hiç gerek yok...

Masraf : 5 TL

11- Teyp düğmelerini silinmesi ve tamiri....

ÇÖZÜM: Bu çözümü yine forumdan bulup uyguladım... Teşekkür ediyorum

Önce teyp düğmelerini çıkardım sıfır zımparayla zımparaladım. bir reklamcıda teyp üzerindeki yazıları folyoya yazdırıp kestirdim. yazıları düğmelere yapıştırdıktan sonra parlak siyah sprey boya ile boyadım bir gün sonra yapıştırdığım yazıları bir toplu iğne yardımıyla çıkardım. orijinal gibi oldu...

Masraf : 10 TL

12- Direksiyon CİTY ARIZASI...

ÇÖZÜM: Tabi ki servise gitmek :)

ama tek kuruş vermeden... isterse garantiniz bitsin servis bunu ücretsiz değiştirmek zorunda...

benim başıma bu sorun 2009 yılında geldi ve ben bu sorunun kronik olduğunu 2 yıl sonra öğrenmiştim. Tüketici hakem heyetine başvurdum ve emsal kararlar ve bir fatura ile bu sorunun kronik olduğunu ispatladım. Tüketici heyeti kararı ile garantinin bitmesi kronik sorunların tamirinde ücret alınmasını gerektirmez kararı ile servise verdiğim paramı geri aldım... Hakem heyeti kararını forumda paylaşmıştım ama silinmiş... görüyorum ki bir çok emsal karar eklenmiş zaten...

*** Arkadaşlar aklıma şimdilik bunlar geldi ama aklıma geldikçe eklemeye devam ederim...

*** Sizler de karşılaştığınız sorunları ve çözümlerini yazarsanız forumdaki diğer arkadaşlar için çok faydalı olacağını düşünüyorum

TEŞEKKÜRLER...

erdiyilmaz
07/12/2014, 23:39
Detaylı güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Arkheon
07/12/2014, 23:44
Elinize sağlık, bir çok kişiye faydası olacaktır.

arenas
07/12/2014, 23:47
Hocam teşekkürler çok faydalı bi yazı.
7. Maddedeki arızA tespit cihazının satış linkini paylaşabilir misiniz?cepten görmek baya iyimiş

Sent from my iPhone using

Arkheon
07/12/2014, 23:47
Bu tekerlerden gelen cik cik ya da ciyaklama :) sesi bende de var ama muhtemelen benimki jant kapaklarından değil. Sanki iki metal nesne birbirine sürtüyor. Önceden daha az olan ses artık iyice yüksek çıkmaya başladı; sanayi yolu göründü sanki.

miharbi
08/12/2014, 00:41
Hocam teşekkürler çok faydalı bi yazı.
7. Maddedeki arızA tespit cihazının satış linkini paylaşabilir misiniz?cepten görmek baya iyimiş

gittigidiyor a OBDII arıza tesbit cihazı diye yazarsanız çıkar... gerçekten çok faydasını gördüm.

miharbi
08/12/2014, 00:42
Bu tekerlerden gelen cik cik ya da ciyaklama :) sesi bende de var ama muhtemelen benimki jant kapaklarından değil. Sanki iki metal nesne birbirine sürtüyor. Önceden daha az olan ses artık iyice yüksek çıkmaya başladı; sanayi yolu göründü sanki.

yine de denemekte fayda var ama sorun tekerlerden değilse rot başlarına da bir baktırın derim. bende bu sesin tekerlerden geldiğini düşünmüyordum önce iki defada servise gittim. usta önce peçeteleri bükerek jant kapaklarının arasına sıkıştırdı ve sesin kesildiğini gördük, sorunun kaynağını da anlamış olduk. sizde deneyebilirsiniz

arenas
08/12/2014, 00:43

Aynısı benim de başıma geldi,yan sanayi kapak kullanıyodum.

krm1983
08/12/2014, 08:05
Ellerinize sağlık, harika bir paylaşım olmuş.

iPad 'den aracılığı ile gönderildi

GPEMREE
08/12/2014, 09:03
gittigidiyor a OBDII arıza tesbit cihazı diye yazarsanız çıkar... gerçekten çok faydasını gördüm.

Bikaç model var bu sitede hepsi uyar mı bizim araçlara bilemiyorum. Siz kullanan birisi olarak tam olarak hangi cihaz olduğunu belirtebilir misiniz size zahmet? (kod,fotoğraf vs. )

marineros
08/12/2014, 10:25
Hepsi uyar ama cihazların hepsi modifiyeli değil.yani sınırlı erişim sağlar o da işinize yaramaz.sanırım forumda anlatılmıştı obd 2 cihazı konusu.bende var,torque programı da var lisanslı olarak ama aracı sattım renault aldım acaba onlarla da uyumlu mu?ben de onu merak ediyorum.

Arkheon
08/12/2014, 11:45
yine de denemekte fayda var ama sorun tekerlerden değilse rot başlarına da bir baktırın derim. bende bu sesin tekerlerden geldiğini düşünmüyordum önce iki defada servise gittim. usta önce peçeteleri bükerek jant kapaklarının arasına sıkıştırdı ve sesin kesildiğini gördük, sorunun kaynağını da anlamış olduk. sizde deneyebilirsiniz

Yazdığınız şekilde kapakları sıkıştırmayı deneyip bakıcam, olmazsa dediğiniz gibi muhtemelen rot başlarına baktırmak gerekecek.

miharbi
08/12/2014, 12:06
Bikaç model var bu sitede hepsi uyar mı bizim araçlara bilemiyorum. Siz kullanan birisi olarak tam olarak hangi cihaz olduğunu belirtebilir misiniz size zahmet? (kod,fotoğraf vs. )

Benim kullandığım cihaz bu ve hiçbir modifiye falan da yapmadım. hiçbir sıkıntı da yaşamadım...
Obd2obd?? Yeni Sürüm V1.5 Yaz?l?m Elm327 Blueto GittiGidiyor'da 133785933 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/obd2obdii-yeni-surum-v1-5-yazilim-elm327-blueto-133785933)

miharbi
08/12/2014, 12:09
Hepsi uyar ama cihazların hepsi modifiyeli değil.yani sınırlı erişim sağlar o da işinize yaramaz.sanırım forumda anlatılmıştı obd 2 cihazı konusu.bende var,torque programı da var lisanslı olarak ama aracı sattım renault aldım acaba onlarla da uyumlu mu?ben de onu merak ediyorum.

Obd2obd?? Yeni Sürüm V1.5 Yaz?l?m Elm327 Blueto GittiGidiyor'da 133785933 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/obd2obdii-yeni-surum-v1-5-yazilim-elm327-blueto-133785933)

Benim aldığım cihazda herhangi bir modifiye yapmadım. işime yarayan kısmı arıza kaydını görmek ve arıza lambasını söndürmek.

ayrıca aracınızın beyin girişi 16 pinli ise bu alet uyum sağlar. ama yine de araştırın bence

weysel
01/02/2015, 16:16
Gaz kelebeğini temizledikten sonra adaptasyon gerekiyor mu? Lineamda devirde oynama sorunu yasiyorum kelebegi cikartip temizlettim sorun devam ediyor??

halils2
01/02/2015, 16:27
Gaz kelebeğini temizledikten sonra adaptasyon gerekiyor mu? Lineamda devirde oynama sorunu yasiyorum kelebegi cikartip temizlettim sorun devam ediyor??

Bildiğim kadarıyla gerekiyor. Ama rölanti sorununu genel çözümü map sensörü değişimi ile giderildiğini okumuştum linea forumda.

weysel
01/02/2015, 17:50
İstanbul anadolu yakasi pendik civari PC ile ariza tespit yaptirabilecegim ozel servis varmi bildiginiz

Mert34
01/02/2015, 23:13
İstanbul anadolu yakasi pendik civari PC ile ariza tespit yaptirabilecegim ozel servis varmi bildiginiz

üşenmem giderim derseniz çubuklu sanayide çok iyi fiat ustaları var

parola1818
31/10/2015, 23:53
güzel bir konu. emeğinize sağlık.
1 senedir punto kullanıyorum. 3, 10 ve 11 inci sorunlarla karşılaştım.
bunların dışında arka silecek suyunun akmaması sorunuda oldu.

merghat
01/11/2015, 12:50
Arkadaşlar forumda arama çalışmadığından obd ile ilgili detaylı bilgi bulamadım.

Baskı balatanın durumu ile ilgili bir veri varmış. Bunu obd cihaz ile görebilir miyiz?

gezgings
14/11/2015, 17:18
ellerinize sağlık çok güzel bi paylaşım olmuş. benimde aracımda kalorifer sağ taraf soğuk üflüyor aracım 2004 model 1.2 dualogic benzinli punto. kırık siyah bir dişli ve ucunda metal bir parça buldum polen filtresinin orda. kapakları söktüm bakındım ama o parçanın nerden kırıldığını göremedim. sorunum hala devam ediyor. Bu dişlilerin orayamotor klapelerine nasıl ulaşırız. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Herkese kazasız belasız hayırlı yolculuklar dilerim...

thr
08/02/2016, 15:50
arkadaşlar bene 2013 fiat punto var bugun yolda giderken direksiyon ışığı yandı durdurdum çalıştırdım düzeldi. Araç 2. el ve servis bakımlı olmadığı için yapmıyorlar. Acaba dva açanlar emsal örnek atabilirmi? thr.alc@gmail.com mail adresim teşekkürler.

TolgaSimsek
17/02/2016, 14:32
faydalı bilgiler, teşekkürler

avcihalit
11/03/2016, 20:25
ustam şu sol tarafın soğuk üflemesi ile ilgili problemin resimli tarifi var mı
kafam felaket karıştı

thr
30/04/2016, 21:18
.

thr
30/04/2016, 21:20
arkadaşlar bene 2013 fiat punto var bugun yolda giderken direksiyon ışığı yandı durdurdum çalıştırdım düzeldi. Araç 2. el ve servis bakımlı olmadığı için yapmıyorlar. Acaba dva açanlar emsal örnek atabilirmi? thr.alc@gmail.com mail adresim teşekkürler.

sıkıntısız yaptılar sorun çözüldü

GPEMREE
01/05/2016, 00:25
sıkıntısız yaptılar sorun çözüldü

Kim yaptı?

thr
21/10/2016, 16:34
Kim yaptı?

fiat bayisi yaptı garantiden önce durumu anlamamışlar ama sonra yaptılar sorunsuz sağolsunlar

Ezeldenberi
21/10/2016, 16:46
Tahir bey, aynı servis mi yaptı, yoksa farklı servis mi? Çünkü formda bazı servislerin yapmadığı city arızasını farklı servislerin yaptığı paylaşılmıştı.

thr
21/10/2016, 16:49
Tahir bey, aynı servis mi yaptı, yoksa farklı servis mi? Çünkü formda bazı servislerin yapmadığı city arızasını farklı servislerin yaptığı paylaşılmıştı.

aynı servis yaptı sultangazide göker oto var sorunsuz hallettiler. önce yanlış anlaşılmadan dolayı yapılamaz denmişdi sonra düzeldi durum

07EVT85
01/08/2017, 01:13
Benim bi sorunum var servis çözemedi veya ugrasmak istemedi 2 haftadır aracım rölantide motor öksürüyor gibi sallama yapıyor devir değişmiyor benzindede aynı sorun var lpg ve benzin tesisat bakımları yapıldı tamirci ise boğaz kelebeği. Buji veya buji kablosundan olabilir diyor yardımcı olursanız sevinirim

ondermurat
01/08/2017, 08:53
Benim bi sorunum var servis çözemedi veya ugrasmak istemedi 2 haftadır aracım rölantide motor öksürüyor gibi sallama yapıyor devir değişmiyor benzindede aynı sorun var lpg ve benzin tesisat bakımları yapıldı tamirci ise boğaz kelebeği. Buji veya buji kablosundan olabilir diyor yardımcı olursanız sevinirim
Bende de benzer sorun olmuştu boğaz kelebeği bujiler buji bobinleri bile değişti ama nafile, sorun benzin pompasından çıktı. Ama benzin pompası pahalı 800tl civarı.

FnERHAN
10/01/2018, 00:40
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama; foruma ilk mesajımı yazmak istedim. :)
Tekerden gelen seslerin bir çok sebebi olabilir, sorun jant veya jant kapağıyla alakalı değilse rotlara, poryaya ya da teker altı tablalara baktırmanız gerekebilir.