PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90 Bin Bakım !

Berkantonlu
06/12/2014, 02:06
Selam Dostlar ..Periyodik bakım tablosunu incelediğimde aracımın yaşı ve km si itibariyle ( 2011 75 evo 93.000 km ) bakım için yapılması gerekenler ;

1.yardımcı sistem kayışlarının değişimi
2.carbon clean emme manifold temizlik
3.manuel vites kutusu yağ değişimi
4.fren hidrolik sıvı değişimi
5.Yağ ve filtreler değişimi

şimdiii...aracı 60 binde aldım ve aldığımdan bu yana normal 10 bin bakım dışında sadece fren balatası ve diski değişimi oldu..benden öncede normal bakımlar dışında bişey olmadı...bu arada araçtan hiçbir şikayetim yok fakat baskı balata falan değiştirmeliyim bilmiyorum devir daim vs..anlayacağınız araçta normal bakımlar dışında mekanik olarak pek bir işlem yok :D ama yarın öbürgün bir sıkıntı olamsın diye bunları mecburen yaptıracağız galibaa ..

ecuadorm
06/12/2014, 10:21
Kayislar 60 binde bir
Carbon clean 40 binde bir
Vites kutusu yagi 3 yil ya da 100 binde bir
Fren hidrolik 2 yil ama km yi hatırlamıyorum
Yag ve filtreler ise hava ve yag 10 bin polen ve mazot 20 bin km de ya da senesi dolunca değişir.
Debriyaja baktirman faydali olur.

Berkantonlu
06/12/2014, 14:54
Kayislar 60 binde bir
Carbon clean 40 binde bir
Vites kutusu yagi 3 yil ya da 100 binde bir
Fren hidrolik 2 yil ama km yi hatırlamıyorum
Yag ve filtreler ise hava ve yag 10 bin polen ve mazot 20 bin km de ya da senesi dolunca değişir.
Debriyaja baktirman faydali olur.

Sonuç olarak yazdıklarımızın hepsini istiyor arac :) tşkkrler mesut bey

ecuadorm
06/12/2014, 19:37
90 bin icin kayislarin kontrolü yeterlidir. Benim araçta orj. Kayis duruyor hala. 60 binde durumu iyiydi degistirmedim. Bugun 70 bin bakim yapıldı kontrol edildi, problem yok. 80 bine kadar devam.
Carbon clean su an gerek yok. 80 binde yapildiysa tabi. Yapilmadiysa eger bunun yaninda manifold (bunu yazmissin zaten) ve egr temizligi de öneririm.
Fren hidrolik iyi durumdaydi degistirmedim.
Filtreler degisti hava ve mazot hariç. Bende K&N performans yikanabilir filtre var çünkü.
Map sensörü temizlendi. Kurumlanmisti.
Antifriz kontrolü yaptir hocam. Cam suyuna da antfrizli tip koy ki sogukta depoyu catlatmayasin.

Simdilik aklima gelenler bunlar.

Berkantonlu
06/12/2014, 22:07
mesut bey basit şeylerde sorun yok ( filtreler antifiriz camsuyu vs ) bunları zaten hergün ortalama kontrol eden insanım :D o zaman kayışlarda sorun yoksa atlayabilirm onları bakalım pztesi yada salı bosch car servisime gidicem bi arabayı kaldıralım sökelim kurcalayağım ne var ne yok ona göre neler çıkıcak görücez :) ilginiz için teşekkürler hayırlı geceler.

ecuadorm
06/12/2014, 23:33
mesut bey basit şeylerde sorun yok ( filtreler antifiriz camsuyu vs ) bunları zaten hergün ortalama kontrol eden insanım :D o zaman kayışlarda sorun yoksa atlayabilirm onları bakalım pztesi yada salı bosch car servisime gidicem bi arabayı kaldıralım sökelim kurcalayağım ne var ne yok ona göre neler çıkıcak görücez :) ilginiz için teşekkürler hayırlı geceler.
Kayışın kontrolünu yaptir hocam mutlaka. Diğer mekanik aksamida zaten söylemiştin. Başka birşey yok zaten aracina temiz bakan birisin hocam. :)

Berkantonlu
07/12/2014, 00:03
Kayışın kontrolünu yaptir hocam mutlaka. Diğer mekanik aksamida zaten söylemiştin. Başka birşey yok zaten aracina temiz bakan birisin hocam. :)
tamamdır mesut bey hayırlı geceler :)