PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP Devir Problemi

Cyrtocara
27/11/2014, 13:49
Herkese merhabalar,
Grande Punto 90 beygir 1.3 Multijet araç sahibiyim. Bir süredir forumu takip ediyorum, ilk mesajımın bir yardım talebi olmasını istemezdim fakat şuanda biraz yardıma ihtiyacım var. :) Şöyle ki,

SEMPTOMLAR:
- Vites yükseltince devir birden 1000 civarına düşüyor. Gaz yemiyor. Sonra yavaş yavaş yükselirken 1500-1700 dolaylarında gaz yemeye başlıyor.
( Eskiden 2000-2200 civarında vites büyütürdüm ve 1700-1800'de devrimi korurdum, edindiğim son bilgiler ışığında 2400-2500 civarında vites yükseltiyorum hala 1000-1100'e düşüp yavaşça yükseliyor, araç kendine gelince 2000'de korumaya çalışıyorum. 3 ve daha büyük viteslerde yükseltince devir bu kadar düşmüyor, yalnızca 1 ve 2. viteslerde. )
- Birinci ve ikinci vitese takarken güçlük çekiyorum.
- Araç yavaş hızda giderken sanki bisikletin jantı eğildiğinde çıkan ses gibi bir ses geliyor. ( Araçta herhangi bir şekilde sağa ya da sola çekme yok. )

OLASI SEBEPLER:
1- Debriyaj balatası yandı?
2- Rot-balans problemi var?
3- Turboda hasar var?

SEBEPLERİN OLASI KAYNAKLARI:
1- Geçenlerde yaklaşık 40-50 kms hız ile rampadan geçtim, o günden beri bu ses ve güçlükler devam ediyor.
2- Dizel ve manuel araç kullanmayı yeni öğreniyorum, dolayısıyla kullanımımdan kaynaklı bir problem olabilir.
Mesela vites yükselttikten sonra debriyaj kavrama noktasına gelmeden gaza basmaya başlıyorum.
Ayrıca debriyaja %100 basmıyorum sanırım, yaklaşık %85-95 ine kadar baskı uyguluyorum.
3- Bir yerde okumuştum, birisi 90 beygirlik Multijet motorlarda turbo dolma süresi uzun gibisinden bir şey demişti. Ama ilk zamanlarda böyle değildi son 3 seferdir bu sorunlar mevcut. Yani 2000 devirde vites büyütünce yanlış hatırlamıyorsam 1500 civarlarına düşüyor ve yine hızlanmaya devam ediyordu.

Bu aşamada neler yapabilirim? Bu durumun sebebi ne olabilir?

Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

(Durumu tam istediğim gibi ifade edemedim, umarım anlaşılır olmuştur.)

teo53
27/11/2014, 14:02
Aynı sorunu aracımda harfi harfine yaşıyorum arkadaşım :). Benımde 90 lık araç turbom daha yenı revıze oldu ondan kaynaklı değil, egr valfi zincir yeni değişti ondanda değil servise gösterdim motor üst silindir açılacak dendi kalsın dedim. Bosch'a götürdüğüm de ise mazot pompasının artık ömrünü doldurmaya başlamasından olduğu söylendi hakikatten mazot pompası kaçırmaya başlamış. Ama çokda fazla dert etmiyorum artık şöyle bir durum daha var araçlarımızda çekiş kontrol sistemi olduğundan ASR kapayınca bir nebze daha serileşiyor bilgin olsun :)

Aracım 120 binde baskı balata enjektörler hepsi elden geçti :) aracım 158 bınde suanda saydıklarından kaynaklı olabılecegı gıbı olmama ıhtımalıde var bahsettıgın ses ıse bende rampa çıkarken büyük viteste dip gaz yapınca geliyor şık şık şık diye onunda ne okdugunu bulamadılar :))

Cyrtocara
27/11/2014, 14:15
Kilometresi göz önünde bulundurulduğunda bu durum sizin aracınız için normal sayılabilir değil mi? Benim aracım henüz 40 bin kilometrede. :)

teo53
27/11/2014, 14:44
Kilometresi göz önünde bulundurulduğunda bu durum sizin aracınız için normal sayılabilir değil mi? Benim aracım henüz 40 bin kilometrede. :)

Muhakkak öyle benim araç biraz yaşlı :) o zaman sizin baktırmanız gereken egr valfi ve yağ bakımı

Cyrtocara
27/11/2014, 20:29
Muhakkak öyle benim araç biraz yaşlı :) o zaman sizin baktırmanız gereken egr valfi ve yağ bakımı

Pekala, sağolun. :)

ozby
28/11/2014, 16:40
Zincir ve yag pompasi kontrol edilmeli aynisi kuzeniminde basina gelmisti yag pompasi degisti ses kesildi zincirde bu olaydan 2ay once degistii..

Cyrtocara
28/11/2014, 21:25
Teşekkürler. Ustaya gidince bahsedeceğim.

yusufaslan2701
03/12/2014, 08:52
Çekiş için akışmetre de aklınızda olsun lütfen. Taksiciler fişini çekip geziyormuş. Başıma gelince öğrenmiştim 75 liraydı albeam varken Başıma gelmişti.