PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto evo 1.3 mj turbo sesi?

muratyegen
24/11/2014, 20:53
arkadaşlar merhabalar. malum ankarada son 1 haftadır havalar iyice soğudu. bununla paralel olarak dikkatimi çeken bir konu var. sabah 7 de arabayı ilk çalıştırdıktan sonra nşa turbonun devreye girip boost ettiği devirlerden itibaren sanki klima kompresöründen çıkan sesmiş gibi bir üfleme-uğuldama arası ses alıyorum. normalde turbonun çıkardığı o tatlı fısıldama-tıslama sesi gibi değil bu. motor ısısı 90 a geldikten sonra tamamen kesiliyo bu ses. arabanın çekişinde hiç bir sorun yok. siyah duman vs de yok. araba 74.000 km de. bugüne kadar tüm bakımları düzenli olarak kavaklıderede yapıldı. önemseyip gitmeli miyim sizce yoksa soğuk havada normal midir bu tarz bir ses?

cemdogu
24/11/2014, 21:30
arkadaşlar merhabalar. malum ankarada son 1 haftadır havalar iyice soğudu. bununla paralel olarak dikkatimi çeken bir konu var. sabah 7 de arabayı ilk çalıştırdıktan sonra nşa turbonun devreye girip boost ettiği devirlerden itibaren sanki klima kompresöründen çıkan sesmiş gibi bir üfleme-uğuldama arası ses alıyorum. normalde turbonun çıkardığı o tatlı fısıldama-tıslama sesi gibi değil bu. motor ısısı 90 a geldikten sonra tamamen kesiliyo bu ses. arabanın çekişinde hiç bir sorun yok. siyah duman vs de yok. araba 74.000 km de. bugüne kadar tüm bakımları düzenli olarak kavaklıderede yapıldı. önemseyip gitmeli miyim sizce yoksa soğuk havada normal midir bu tarz bir ses?
İlk motor soğuk havada hep sesli çalışır.Özellşkle dizeller traktör gibi çalışır.Dci motor kullanıyorum, bi denemenizi isterdim sabahları.İğrenirsiniz...

muratyegen
24/11/2014, 21:33
İlk motor soğuk havada hep sesli çalışır.Özellşkle dizeller traktör gibi çalışır.Dci motor kullanıyorum, bi denemenizi isterdim sabahları.İğrenirsiniz...

yani maşallah benimki de traktör gibi de bu turboyla ilişkili "vuuuu" tarzı ses canımı sıktı. geçen kışlarda olmamıştı sanki

arenas
24/11/2014, 22:25
60000 bakımında alternatör kayışı değişmişti benim aracın.sonra dediğiniz gibi bi uğultu başladı,sıcak soğuk motor farketmeksizin.servis ses geldiğini kabul etmedi.sonra sanayide gergi bilyasından geldiğini söyledi usta.90-100 lira civarı bi parçaydı,değiştirdim düzeldi.

Sent from my iPhone using

ibooovn
24/11/2014, 22:40
O ses cok guzel ya benim 2.5 lik vw de cikiyor cuvvv cuvv diye bi ara alttan egzosu bile sokturmeye dusundum ozaman cok fena otuyor cok hosuma gidiyor ama puntoda gelmiyor oyle bir ses

fotobelit
25/11/2014, 09:54
yani maşallah benimki de traktör gibi de bu turboyla ilişkili "vuuuu" tarzı ses canımı sıktı. geçen kışlarda olmamıştı sanki
Bende 1-1.5 aydır aynı sesi duyuyorum sanırım..Ses Çok fazla değil gaz verip bırakınca duyuluyor..Aracı hafta sonları kullandıgım için havalarda soguk oldugundan,heralde havadandır dedim..Yağ oranı kışın daha katı oldugundandır heralde diyorum..Üst devirlerde sanki duyulmuyor..Motor ısındıgındanmıdır nedir bilmiyorum..Bu arada diğer araçlara dikkat ediyorum onlardada var gibi..

KG777
25/11/2014, 10:19
Eğer cam buğusunu gidersin diye kaloriferi açıyorsanız, otomatik klimada çalışır ve klima kompresörü sesi gelmesi normaldir. Bir süre sonra kaloriferi kapatıyor ya da buğu gidericiden normal difizörlere veriyorsanız ses ondan kesiliyor olabilir. (otomatik te kapanıyor olabilir.)

Benim başıma uzun yolda geldi, 3-4 saat kesintisiz kullandıktan sonra cam buğu yaptı açtım kaloriferi klimayıda açtım unuttum. Gaza yükleniyorum benzinli araba gibi ses geliyor baya bir dinledim sesi. Sonra farkettim ki klimayı açık unutmuşum. Bir oh çektim :)

Sizde farkında olmadan böyle birşey oluyor olabilir.

ibooovn
25/11/2014, 17:57
bahsettikleri ses bunun gibi ...benim bahsettigim seste tam bu egzos sokuk hali VW Passat 2.5 V6 TDI no Exhaust sound - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=jFy_oaKmpTA)