PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntom Geç marş alıyor

emoixpetgo
22/11/2014, 23:15
2006 model grende puntom bazen hemen bazense motor sıcak olmasına rağmen geç marş alıyor.bakımı daha yeni enjektörlerden şüphelendim onlarıda temizlettim düzelir dedim ama yine.kızdırma bujileride sağlam onlarda da sorun yok.akü de iyi marş motoru süper dönüyor kavramayı geç yapıyor işte.tekrar ustaya göstercem ama size bi danışayım dedim??

Ziyaretci046
23/11/2014, 02:58
Silindirlerin kompresoru düşükse ondan yapar

emoixpetgo
23/11/2014, 10:52
Silindirlerin kompresoru düşükse ondan yapar

Nasıl biraz açarmısın silindir deyince korktum motorun işi çok mu yani

Ziyaretci046
23/11/2014, 16:36
Araciniz hararet falan gördüyse silindir kapaginda ya da sekmanlarinda problem varsa kompresoru sıkıştırma düşük olabilir siz bence iyi bir pompaciya gidin

emoixpetgo
23/11/2014, 17:47
Deme ya daha 150binde araba.yeni aldım bende öncesinde bilmiyorum oldumu öle bişi ama alebada hararet yapmıştı ama böle bişi ile karşılaşmadım açıkçası.her zaman yapmıyo ama bazende yapıyo işte.teşekkür ederim ilgilendiğin için

skirsan
24/11/2014, 09:49
Aynı sıkıntı bende de vardı. Marş motorunun kömürleri değiştirildi, ve bazı yerlerini yağladılar sorun düzeldi. Şimdi tek marş ile anında alıyor.

emoixpetgo
09/12/2014, 20:04
Aynı sıkıntı bende de vardı. Marş motorunun kömürleri değiştirildi, ve bazı yerlerini yağladılar sorun düzeldi. Şimdi tek marş ile anında alıyor.

Marş dinamosunun da kömürleri yenildi yine aynı.şunu dikkat ettim araç soğukken çalışıyo stop ettiriyorum tekrar basıyorum biraz daha geçde olsa yine çalışıyo ama tekrar stop ettiriyim basıyım almıyo çözülemedi hala :s

Ziyaretci046
09/12/2014, 21:09
Enjektorlerin geri dönüşlerine baktir fazlaysa geç çalışma yapar 90liklarin enjektor ayarini herkes yapamiyor

emoixpetgo
09/12/2014, 21:36
En son geri dönüşlerine şeffaf borularla baktılar normal dendi ve eşit şekilde gelmiş.ayrıca ilk çalışmada rolantide devirde oyama çok oluyo forumdaki gibi gaz kelebeğineden olduğu ustua söledim yok ondan değil dedi.herhalde hepsi aynı sorundan olsak gerek kafayı yiycem ya ne sorunmuş arabdan soğucam

ozkancavus5916
09/12/2014, 22:32
Yetkili servise goster istersen yaptirma .sorunu ogrenmis olursu n sanayide usta var usta var .izmirde olsan usta sorununu cozerdi ama istanbulda bir yetkili servise goster

emoixpetgo
09/12/2014, 23:38
Yetkili serviste baktı anlattım düşüncelere daldı makineye soktu bişi çıkmadı açıkcası bırakmak istemedim mâlum herşeye para yazıyolar

imdesign
10/12/2014, 10:15
Marş otomatiğini kontrol ettiler mi?

emoixpetgo
10/12/2014, 12:25
Marş otomatiğini kontrol ettiler mi?

O nedir usta onada baktırıyım bakmadılar çünkü

sakinkaradas
10/12/2014, 12:45
bak kardeşim çogumuzun bir hatası var belki bunu yapıyorsan ondan olabilir.kontagı açtıgında kızdırma lambası sönene kadar bekle ve ondan sonra marşa bas.motor sıcakta olsa o lamba sönemeden araba geç çalışıyor.sanırsam immobilizerle ortak çalışan bir sistem var orada.tabi bu tahmin.yani çalışmadan önce kontagı okuyor.kızdırmada bu süreyi kazandırıyor.sen marsa direk basıyorsan anahtarı okumaya kadar geçen sürede araç çalışmayacaktır.sen bunu geç çalışma olarak algılayabilirsin.ama tersi olan durum şayet lambanın sönmesini bekliyorsan.immobilizerde sorun olma ihtimali yüksek geç okuyor veya cipi arıza yapıyordur.

emoixpetgo
10/12/2014, 12:56
bak kardeşim çogumuzun bir hatası var belki bunu yapıyorsan ondan olabilir.kontagı açtıgında kızdırma lambası sönene kadar bekle ve ondan sonra marşa bas.motor sıcakta olsa o lamba sönemeden araba geç çalışıyor.sanırsam immobilizerle ortak çalışan bir sistem var orada.tabi bu tahmin.yani çalışmadan önce kontagı okuyor.kızdırmada bu süreyi kazandırıyor.sen marsa direk basıyorsan anahtarı okumaya kadar geçen sürede araç çalışmayacaktır.sen bunu geç çalışma olarak algılayabilirsin.ama tersi olan durum şayet lambanın sönmesini bekliyorsan.immobilizerde sorun olma ihtimali yüksek geç okuyor veya cipi arıza yapıyordur.

Malesef dediğiniz gibi yapmıyorum aksine ışıklar söndükten bi 10 sn kadar sonra basıyorum.immobilizerde sorun yok gibi çünkü anahtar ışığı sönüyo.dediğim gibi araç bazen çok güzel marş alıyo bazende ışıklar sönüp bekleyip ondan sonra marşa basmama rağmen sanki araç hiç çalışmamış gibi almıyo

sakinkaradas
10/12/2014, 13:02
Bir ihtimalde şu.bizim araçlarımızda depo çıkışında dalgıç pompa diye tabir edilen bir pompa var.şayet bu pompanın içindeki subap arıza yaptıysa stop halindeyken mazotu geri salabilir.düşük ihtimal ama olasılıgı var.buda geç çalışmaya sebep olur.tabi bu dalgıç pompanın pompanın bar basıncı düştüysede olabilir.

emoixpetgo
10/12/2014, 14:06
Onada baktırcam ilgin için teşekkür ederim.mazot azaldığında biraz daha sık yapar gibi oldu çünkü.baktırmakta fayda var en azından onu da kontrolden geçiririm

imdesign
10/12/2014, 14:30
O nedir usta onada baktırıyım bakmadılar çünkü

Marş dinamosu yek bir parça değildir, alt organları vardır. Motor,dişliler, kömür, otomatik vs. bunlardan biri sıkıntılı olduğunda araç cihaza bağlandığında arıza vermez, ama marşın gecikmesine sebeb verecek bir arıza cihaza bağlandığında görünmüyor ise (enjektör+akü+pompa+buji vs.) marş dinamosu ya komple değişmeli (400tl+işçilik) yada samimi bir usta (işgüzar olmayan) sayesinde önce kömür kontrolü sonra dinamo motor temizliği sonra otomatik kontrolü ve temizliği (50tl+işçilik) velevki parça değişiti (Kömür - orjinal:60tl yan sanayi:20tl + marş otomatiği - orjinal:70tl yan sanayi:50tl ) sonunda sorun çözülür sanıyorum...

imdesign
10/12/2014, 14:37
Marş dinamosu yek bir parça değildir, alt organları vardır. Motor,dişliler, kömür, otomatik vs. bunlardan biri sıkıntılı olduğunda araç cihaza bağlandığında arıza vermez, ama marşın gecikmesine sebeb verecek bir arıza cihaza bağlandığında görünmüyor ise (enjektör+akü+pompa+buji vs.) marş dinamosu ya komple değişmeli (400tl+işçilik) yada samimi bir usta (işgüzar olmayan) sayesinde önce kömür kontrolü sonra dinamo motor temizliği sonra otomatik kontrolü ve temizliği (50tl+işçilik) velevki parça değişiti (Kömür - orjinal:60tl yan sanayi:20tl + marş otomatiği - orjinal:70tl yan sanayi:50tl ) sonunda sorun çözülür sanıyorum...

Tabiki bu yazım; buji, akü, enjektör, pompa arızan yok ise ve gerekli bakımın yapılıysa filtre vs. geçerli...

emoixpetgo
10/12/2014, 15:08
Tabiki bu yazım; buji, akü, enjektör, pompa arızan yok ise ve gerekli bakımın yapılıysa filtre vs. geçerli...

Üstad kömürleri değiştirirken iyi olmasına rağmen tekrar sıfırını taktırdım.hatta elektrikçi bunun kömürle de ilgisi yok dedi.malum sonuç değişmedi çünkü dediğiniz parçadan olsa araç marşı bırakmaz idi.yinede ilgin için teşekkür ederim sağolun

imdesign
10/12/2014, 15:51
Üstad kömürleri değiştirirken iyi olmasına rağmen tekrar sıfırını taktırdım.hatta elektrikçi bunun kömürle de ilgisi yok dedi.malum sonuç değişmedi çünkü dediğiniz parçadan olsa araç marşı bırakmaz idi.yinede ilgin için teşekkür ederim sağolun

Bırakmaz değil, marş çevirmez yada geç çevirir...

sakinkaradas
10/12/2014, 15:56
kardeşim sonradan aklıma geldi.yakıt filtreni en son ne zaman degiştirdin.şayet filitre yeni degilse içindeki kagıt şişmiştir.ve mazot geçişini zorlaştırabilir.

emoixpetgo
10/12/2014, 20:02
Bırakmaz değil, marş çevirmez yada geç çevirir...

Yok üstad öle bi sıkntı yok marş mükemmel basıyo

emoixpetgo
10/12/2014, 20:03
kardeşim sonradan aklıma geldi.yakıt filtreni en son ne zaman degiştirdin.şayet filitre yeni degilse içindeki kagıt şişmiştir.ve mazot geçişini zorlaştırabilir.

O aklıma gelen ilk parçaydı bakımla birlikte onu da değiştirdim

tab
10/12/2014, 22:42
Aracınıza ilk önce pompa+enjektör+sensörleri(yakıtla ilgili) problemin olup olmadığını anlamak için bosch pompaya(revizyon yaptırdığınız yere değil) kontrol ettirmeniz gerekir. Pompa basınç ayarına, her enjektörün basınç ayarlarına ve birde yakıt kollektör(metal olan) sağ ucunda basınç sensörünü kontrol ettiriniz. Sizin yaşadığınız probleme benzerini yaşamıştım. Enjektör ve basınç sensörünü değişti problem çözülmüştü. Memlekette pompa ustası gezen çok firma var.

emoixpetgo
11/12/2014, 00:37
Aracınıza ilk önce pompa+enjektör+sensörleri(yakıtla ilgili) problemin olup olmadığını anlamak için bosch pompaya(revizyon yaptırdığınız yere değil) kontrol ettirmeniz gerekir. Pompa basınç ayarına, her enjektörün basınç ayarlarına ve birde yakıt kollektör(metal olan) sağ ucunda basınç sensörünü kontrol ettiriniz. Sizin yaşadığınız probleme benzerini yaşamıştım. Enjektör ve basınç sensörünü değişti problem çözülmüştü. Memlekette pompa ustası gezen çok firma var.

Basınç sensörünü bizzat 2010 model puntodan söküp taktım sonuç değişmedi.enjektörleride 2 ayrı pompacı gördü ve herhangi sorun olmadığını geri dönüşlerininde iyi olduğunu söledi

emoixpetgo
18/12/2014, 18:37
Arkdaşlar önerileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Onca uğraşlarımdan sonra en son hatta kafama ilk takılanı sona bıraktım biraz para harcadım ama sorunun mazot pompası olduğunu anladık. pompacı ustam bilgisayara bağladı ve pompadan şüphelendi.onca pompacı ustayım diye geçiniyo ama aklına gelmiyo buda bi tecrübe oldu benim için. Usta söktü makinaya bağladı ve pompa meğersem hiç pompalamıyomuş buna rağmen araç çalışıyodu onada şaşırdım.ve bu pompa eskiymiş italyanmış kapağıyla birlikte olan paraçları varmış içi farklıymış vs.vs 700 parça tutar dedi.sağolsun elimde başka pompa var onu veriyim dedi taktık çalıştı ve sorun ortadan kalktı. 550 lirayla mââl oldu.Çok şükür bunu atlattım ve rahatladım.hepinize teşekkür ederim

imdesign
19/12/2014, 16:05
Arkdaşlar önerileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Onca uğraşlarımdan sonra en son hatta kafama ilk takılanı sona bıraktım biraz para harcadım ama sorunun mazot pompası olduğunu anladık. pompacı ustam bilgisayara bağladı ve pompadan şüphelendi.onca pompacı ustayım diye geçiniyo ama aklına gelmiyo buda bi tecrübe oldu benim için. Usta söktü makinaya bağladı ve pompa meğersem hiç pompalamıyomuş buna rağmen araç çalışıyodu onada şaşırdım.ve bu pompa eskiymiş italyanmış kapağıyla birlikte olan paraçları varmış içi farklıymış vs.vs 700 parça tutar dedi.sağolsun elimde başka pompa var onu veriyim dedi taktık çalıştı ve sorun ortadan kalktı. 550 lirayla mââl oldu.Çok şükür bunu atlattım ve rahatladım.hepinize teşekkür ederim

Çözülmesi sevindirici, geçmiş olsun.

emoixpetgo
25/12/2014, 20:12
Arkdaşalar konuyu hortlatıyorum..sorunum yine devam etmektedir araç yine kafasına göre yarım marşta yada geç olarak çalışıyo kafayı yiycem.bakılmadık yer kalmadı ya nasıl bi illettir bu

ibooovn
29/12/2014, 03:46
tüh ne biçim işmiş buda.... adamı kanser eder düzeliyor yine bozuluyor...bi arkadaşın golf 4 ü aynı ısınınca geç çalışıyordu yurtdışında...adam türk parası 200 liraya yaparım dedi arabayı bıraktık ..2 saat sonra aldık ne yaptı tam bilmiyorum bilgisayardan ayarladım dedi manyak bir herifti zaten..göstermiyor ne yaptığını tam olarak..o günden beri düzelmişti sorun...audi a3 ise durup dururken ben sürüyordum stop etti bidahada çalıştıramadık ...yine o herife götürdük cip bozuk dedi.onuda okadara halletmişti..isterseniz çipsiz yapıyım bile demişti :D belki öyle yazılımsal birşeydir sizinkide...

GPEMREE
29/12/2014, 06:54
Arkdaşalar konuyu hortlatıyorum..sorunum yine devam etmektedir araç yine kafasına göre yarım marşta yada geç olarak çalışıyo kafayı yiycem.bakılmadık yer kalmadı ya nasıl bi illettir bu

Acaba pompada sorun yok diyen diger pompaci ustalar hakli miydi?

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

emoixpetgo
02/01/2015, 21:10
Acaba pompada sorun yok diyen diger pompaci ustalar haklimiydi

Bence değil çünkü pompadan sonra eskisi kadar marşı uzatmıyo en azından alıyo :noexpression:

ouzh34
02/01/2015, 21:51
Işıklar söner sönmez en hızlı şekilde marş alması lazım.Sönme anında marş yapın derim ben.İnşallah çözülür bir an önce.

GPEMREE
02/01/2015, 22:18
Bence değil çünkü pompadan sonra eskisi kadar marşı uzatmıyo en azından alıyo :noexpression:

İns en kisa zamanda sorunsuz bi sekle doner.

emoixpetgo
02/01/2015, 23:46
İns en kisa zamanda sorunsuz bi sekle doner.

İnşallah sağolasın