PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 130 KM Hızda Fren Yapınca Direksiyon Titremesi

van_hoijdonk
20/11/2014, 00:12
Arkadaşlar herkese iyi geceler.

Yaklaşık 1 ay önce İstanbul'a giderken otobanda aracın fren yaptığımda titrediğini hisettim. Hız kaç olursa olsun eğer ani bir şekilde 70'den 20'ye dahi düşsem direksiyon felaket derecede titriyordu.

Ön disklerin eğilmiş olabileceğini düşündüm ama herhangi bir işlem yapmadım yaklaşık 1 ay bu şekilde kullandım. Kesinlikle ön disklerden olduğunu düşünüyordum.

Bugün ise aracımı lastik değişimine gönderdim kışlıkları taktırdım. Akşam işten eve gelirken özellikle denedim 140-150'ye çıkıp fren yaparak kesinlikle bir titreme yoktu. Rot-Balans yapıldı ve kışlık lastikler değişti, fren yapınca direksiyondaki titreme tamamen bitti.

Şimdi;

1- Eğer ön disklerde sıkıntı olsa kışlıkları takınca da titremenin devam etmesi gerekmez miydi?

2- Kışlıklar takılınca titreme kesildiğine göre problem sadece rot-balans kaynaklı olabilir mi?

Şöyle bir durum var, araştırdığıma göre eğer fren harici titreme yoksa (bende yoktu) kesinlikle ön diskler denmiş her yerde. Ama benim fren harici titreme olmamasına rağmen sadece lastik değişimi ve rot-balans ile problem bitti.

Yazlıklara bakmadım ama aklıma bir de balon olması ihtimali geliyor. Neden olabilir dersiniz?

Teşekkürler.

Castell
20/11/2014, 00:24
Lastiklerinin radyalı bozulmuş olabilir bu durumda istediğin kadar rot balans yaptırsan disklerini değiştirsende fayda etmez....... Ön diskler yamulduğunda ki valeo marka olsada yamuluyor; bayağı yavaşladığında 20/30km/sa hızla frenin bi tutup bi tutmadığını farkedersin bu hızlardayken pek titreme olmaz sadece öne doğru sallar.....

teo53
20/11/2014, 01:14
Geçenlerde bende 120 ile falan giderken yokuş aşağı bir frene bastım aman allahım nasıl pedal titredi(ABS değil ayrı bir titreme ) uğultu yaptı yavaşladım iyice 80 ne kadar gene bastım uğultu var lastik patladı diye çektim sağa baktım hiçbir şey yok daha sonra tekrar denedim daha da yapmadı balataya pislik sıkışmıştır falan dedim geçtim diskler ve balatalarda daha yeni zaten ama genede bir servise göstereceğim

KG777
20/11/2014, 08:46
Yüksek hızlarda frene basıldığında uğultu geliyorsa, fren balatalarınızı değiştiriniz arkadaşlar. Tecrübeyle sabit.

selimcans
20/11/2014, 10:56
Ayno direksiyon titremesi bende de aac jant ve orijinal lastiklerimle oluyor. Ama jelik jant ve 225 40 17 lastiklerimle olmuyor. Net bir test bu. Bilginize.

Ziyaretci046
20/11/2014, 11:06
Frene bastiginizda oluyorsa ön fren diskleriniz egridir cok nadir olsa da arka kampanalarda bazen eğrilik olabiliyor frene basmasanizda oluyorsa 110 120 gibi balans ayariniz bozuktur daha düşük kmlerde oluyorsa sallama seklinde ic aks kafalari bozuktur

khanunl
20/11/2014, 12:55
Frene bastığınız zaman fren pedalında geri tepme vuruntuları hissetmiyorsanız,lastiklerinizi sargı şeklinde kaplayan çelik tellerde form bozukluğu vardır !

thevahsi
20/11/2014, 14:38
dısklerin yamulmuş değiştirmen gerek yıkamacılarda sıcak sıcak aracı yıkatmaya götürdügünüzde jantların arasından balatalara su sıktırmayın

teo53
21/11/2014, 01:57
Frene bastiginizda oluyorsa ön fren diskleriniz egridir cok nadir olsa da arka kampanalarda bazen eğrilik olabiliyor frene basmasanizda oluyorsa 110 120 gibi balans ayariniz bozuktur daha düşük kmlerde oluyorsa sallama seklinde ic aks kafalari bozuktur

Peki her zaman yapmıyor o nedendir ? Mesela bugun gene 110 la giderken yokuş aşağıya frene bastım abs calısmıcak sekılde bıraz sert bastım ve inanılmaz bir uğultu koptu ve suanda frene bastığımda bildiğiniz balata gıcırdıyor daha 130 binde yeni değişti balata ve disk şuanda 159 binde araç :/

Mert34
23/11/2014, 11:31
benimde ani frenlemelerde pedal hiç hareket etmiyor yüksek veya düşük hız farketmiyor bunun sebebi nedir

Gokhan Tita
24/11/2014, 11:39
Benim balatalar 6bin de 140 ile falan frene bastığımda bir uğultu oluyor duramayacağım sanıyorum. Ama bazende öyle güzel tutuyor ki bende inanamıyorum. Böyle bir durum :) :)