PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Basık araç konusunda bilgi

maummer
17/11/2014, 14:22
Merhaba arkadaşlar bir konu hakkında Yardımınıza ihtiyacım var g. punto aracıma 6 ay önce beş cm yay aldım taktım basıkligini az buldum yaklaşık üç dört cm daha preslettim ve aracımda dış aks iç aks z rötu amortisör kafası bilyesi gibi arızalar çıkmaya başladı acaba bu sorunlar basikliktan olan sorunlar mi yoksa zamanı geldiği için mi araç 2011 130000 km de

mcagataayk
17/11/2014, 14:43
Bence sorunun sebebi saydiklariniz değil, aldiginiz yay 5cm basiklik için yapilmis siz bide onu ayriyeten pressletince on takimin isyani normal bi durum bence.

maummer
17/11/2014, 14:48
direksiyona falan bi arıza sebebi olurmu acaba bu kadar basıklıgın yoksa orj ye gerimi dönmeliyim

CMasteR
17/11/2014, 15:00
Bence 3.5mm en idealidir. 5cm yay kullanmak içinde spor amortisör gereklidir. Tabi 5cm yay takıp yıllarca sorunsuz kullananlarda var. 5cm spor yay takıp üstüne presleetip iyice alçaltmak illaki araca zararı olacaktır ön takıma tablalara vs.

ermanadakale
17/11/2014, 15:33
ben bu konu hakkında uzun bi süre araştırma yaptım en konforlusu ve iş göreni eibach 50 mm olanı fakat kendi aracım içi,n konuşuyorum feribota inip binerken orj hali bile sürtüyo 50 mm eibach ile binmek mümkün olmaz 30 mm prokit eibach belli belirsiz düşürüyor
bende istediğim zaman tatil vs gideceğim zaman sorun yaratmaması için coiloverda karar kıldım bi arkadaştan ta technix aldım sağolsun takmak kısmet olmadı daha iş yoğunluğundan.
arkadaşların dediği gibi biraz şans işi ama amortisör patlama meselesi.
ta technix coiloverler ilk izlenimim orjinallerinden en az 10 kat sağlam üstelik tüv sertifikalı.
daha deneyimli arkadaşlar paylaşır görüşlerini.

tayfux
17/11/2014, 17:04
spor yay zarar vermez ama presletmek zarar verebilir ve ön takıma gereksiz yük bindirir..

Gorky
17/11/2014, 22:30
spor yayı presslersen her türlü şey olur :) orijinali pressleyebilirsin ama sertleştirmen de gerek.. bu kadar şey yapacağına da boşver, coilover al.

Ersal
19/11/2014, 01:07
Bence orjinale dönün.Şu anda yaysız arabaya biniyor gibisiniz.

maummer
19/11/2014, 09:36
teşekkürler arkadaşlar ilginize ve bilginize teşekkür ederim

ibooovn
20/11/2014, 18:04
spor yay taktım eski aracıma aldığımdada spor vardı bide 4 tane patlak amartisör...ozaman satıcı adam dedi bak pişman olucaksın alma bunları herkes orjinaline dönüyor sonunda diye almışken orjinallerini al :D dinlemedim aldım taktım 4 tanede sıfır yay ve amartisör Apexin...uzun yol çekilmez oldu böbrek taşı olan herkesi davet ettim boyun fıtığı olcaktım az kalsın seke seke gitmekten arkadakiler arayıp oğlum top gibi sekiyo senin araba diyodu...bidaha biri bedavaya verse spor yayı araca takmam onları..almanda falan yaşasak yollar kaymak gibi olsa düşünebilirim

brk776
04/01/2015, 05:15
5cm yay'ı preslemekle alakası yok arkadaşlar puntolar basıklık kaldırmıyor iç aks lalesi ve dış aksları bozuyor. kalkışlarda sallama vb sorunlar yapıyor.

OAGP1960
04/01/2015, 14:12
Araçların süspansiyonunu alçaltmak, aslında bilindiği üzere yarış set-up oluşturmak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Amaç, yarış pistinde stabiliteyi (yol tutuşunu) arttırmaktır. Tabiki bunu da amortisör kule gergisi ve diğer gergiler, yarış tipi amortisör ve yay sistemleri, jantlar ve düşük profilli lastikler tamamlamalıdır. Günlük cadde kullanımında ise, standard amortisörler normalde aracı 3,5cm. alçaltan kısa yayları ancak tolere edebilmektedir. Bu arada bir de şehir içi günlük kullanımdaki yol koşullarını da düşünürseniz, aracı daha fazla alçaltmak asla doğru değildir. Tabiki 5cm. yay ve bir de bunu presletip moleküler yapısını bozarak ve de kısaltarak daha da alçaltmak, aracın aks, tabla, fişekler, z rot, direksiyon mili, kuleleler ve şasi, şanzıman gibi standard mekanik elementlerini zorlar ve de kısa zamanda tahrip olmasına yol açar arkadaşlar.