PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG taktirdim kullanimla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum

silverback
06/11/2014, 22:58
Son bir haftadir devamlı benzin almaktan yoruldum ve meraktan bir bakayim bu ay kaç kilometre yol yapmisim dedim ve sonuç; 1300 km. Yaklaşık 1 seneden daha uzun süren LPG karsitligimi bir kenara biraktim ve bugün Punto Evo ma atiker obd2 sistemini taktirmaya karar verdim. Eskisehir yolu Tecimeroglu otomobil le görüştüm. Araci bilgisayara bağladılar, basınç ölçümü yaptılar 1350 lira 9 taksit ödeme konusunda karara bagladik ve araci öğlen teslim ettim. Yarin aksam almayi düşünüyorum.

Tabi ilk defa LPG ki bir araç kullanacagimdan kafamda bazi soru işaretleri var. Öncelikle yol bilgisayarim su an 7.6 litre gösteriyor. LPG den sonra yol bilgisayarındaki bilgilerin uyumu nasil olur? Ayrıca bu ortalamayla 100 km de yaklaşık ne kadar litre lpg tuketirim? Birde LPG ile ilgili dikkat etmem gereken hususlar neler yardimlarinizi bekliyorum teşekkürler :)

makko58
07/11/2014, 18:03
yol bilgisayarında yaklışık 1-1.5 litre fazla yakar. LPG yi genelde sabah ve akşam saatlerinde havanın serin olduğu saatlerde alın diyorlar gerçi belli firmaların basınç ölçümleri yapılıyor hava basmazlar ama genel bir yargı. 10binde bir lpg filtresini değiştirmek gerekli. Bana kalırsa her 1000 km 100km benzinde kullanmak gerekli motorun ömrü açısından.

celenlee
07/11/2014, 22:25
Son bir haftadir devamlı benzin almaktan yoruldum ve meraktan bir bakayim bu ay kaç kilometre yol yapmisim dedim ve sonuç; 1300 km. Yaklaşık 1 seneden daha uzun süren LPG karsitligimi bir kenara biraktim ve bugün Punto Evo ma atiker obd2 sistemini taktirmaya karar verdim. Eskisehir yolu Tecimeroglu otomobil le görüştüm. Araci bilgisayara bağladılar, basınç ölçümü yaptılar 1350 lira 9 taksit ödeme konusunda karara bagladik ve araci öğlen teslim ettim. Yarin aksam almayi düşünüyorum.

Tabi ilk defa LPG ki bir araç kullanacagimdan kafamda bazi soru işaretleri var. Öncelikle yol bilgisayarim su an 7.6 litre gösteriyor. LPG den sonra yol bilgisayarındaki bilgilerin uyumu nasil olur? Ayrıca bu ortalamayla 100 km de yaklaşık ne kadar litre lpg tuketirim? Birde LPG ile ilgili dikkat etmem gereken hususlar neler yardimlarinizi bekliyorum teşekkürler :)

O iş çok değişken. Tamamen nasip.
Enjektör kalibrasyonu değiştikçe, ekranda gözüken yakıt tüketimi değişiyor.

LPG ilk takıldığında
Yol bilgisayarı 9lt gösteriyordu, gerçek tüketim 8.7lt idi

10000km sonra bakıma gittim, enjektör kalibrasyonu yapıldı.
Yol bilgisayarı verisi düştü,7.6lt göstermeye başladı, acayip sevindim ve şaşırdım ama gerçek tüketim değişmedi 8.7lt. boşa sevinmişiz.

20000km bakımından sonra yine kalibrasyon ve yine yol bilgisayarı verisi değişti.

Yani enjektör kalibrasyonlarından sonra yol bilgisayarının gösterdiği yakıt tüketimim hep değişti..

Kadir00906
14/11/2014, 21:42
Hayırlı olsun, bende 1.4 fire fun aracıma taktırmayı düşünüyorum ancak siz 4 silindir obd 2 safe fast mı taktırdınız yoksa microfast mı taktırdınız?